Muscle & FitnessTakviyeBisikletçi ve Koşucuların Vazgeçilmezi Karbonhidrat Jeller

Bisikletçi ve Koşucuların Vazgeçilmezi Karbonhidrat Jeller

Yazan Elif Şahin

Karbonhidratlar vücut tarafından enerji üretmek amacıyla kullanılan temel bileşenlerdir.

Vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi protein ve yağlardan da karşılayabilmektedir, ancak ilk tercihini her zaman karbonhidrattan yana kullanacaktır. Bunlar doğru beslenme ile vücuda gerekli miktarlarda rahatlıkla alınabilir. Karbonhidratlar vücut için en önemli yakıt deposudur. Öyle ki, her kilometre başına yakılan enerjinin %75’i karbonhidratlardan gelmektedir. Aynı zamanda antrenman performansını arttırmak için de kendisi anahtar bileşendir. Dolayısıyla karbonhidrat, kas gelişimini arttırmada oldukça önemli bir değer taşımaktadır. Özellikle dayanıklılık gerektiren spor branşlarında, boşalan karbonhidrat depolarını takviye edip hızlıca doldurmak büyük önem taşır. Günümüzde koşu, dağcılık, bisiklet, triathlon gibi sporlarda enerji jellerinin kullanımı işte bu sebeple oldukça yaygın.

Enerji jellerin içeriği büyük oranda karbonhidrattan oluşur. Karbonhidratlar normal gıda olarak ya da toz formda olabilmektedir. Ancak özellikle yarışlarda tüketimi kolaylaşması için jel formları da üretilmiştir. Paketlenmesi ve jel kıvamda olması ile egzersiz öncesi, esnası ve sonrasında rahatlıkla tüketilebilen bu ürünler, tüm sporcuların kurtarıcısı olabilirler. Söz konusu outdoor sporcular olduğundaysa karbonhidrat jeller, bulunmaz bir nimettir. Outdoor sporlar, bazen bazı materyallerle bazen ise herhangi bir malzeme kullanılmaksızın yapılabilirler. Dağcılık, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, buzul tırmanışı, yelken gibi onlarca çeşidi olan bu spor dalının her birinde amaç doğal koşullara uyum sağlayarak hareket etmek ve sporu bu yolla icra etmektir. Haliyle böylesi spor dalları, dayanıklılık gerektirir ve dolayısıyla dengeli bir beslenme düzeni son derece önemlidir.

Karbonhidrat Enerji Jelleri Nasıl Tüketilmeli?

Özellikle makro besin ögeleri protein, karbonhidrat ve yağların egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında yeterli tüketimi elzemdir. Bu besin ögeleri arasında vücudumuzun birincil yakıt kaynağı karbonhidratların eksiksiz tüketilmesi gereklidir. Outdoor sporların cezbedici tarafı beslenme söz konusu olduğunda en problematik tarafı olur.

Çünkü doğadayken ihtiyaç duyulan besinleri kolayca bulmak ya da yanınızda taşımak çok da kolay değildir. İşte tam da bu nedenle karbonhidrat jeller, güçlü içerikleri ve küçük hacimleri ile vazgeçilmez bir kaynak olmaktadır. Enerji jelleri markalara göre değişebilmekle birlikte birkaç farklı çeşitte de bulunabilirler. Standart karbonhidrat içeriği ile birlikte kafein destekli olanları, ekstra elektrolit içerenleri gibi çeşitleri de mevcuttur. Kullanım tipleri kişiden kişiye ve spordan spora değişebilmekle birlikte 30-40 dakikada bir, bir paket jel tüketilebilir.

elif şahin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!