Muscle & FitnessTakviyeOmega-3 Nasıl Kullanılır?

Omega-3 Nasıl Kullanılır?

Omega 3 muhtemelen çocukluğunuzdan beri tanıdığınız bir gıda takviyesi. Son 10 yıldır özellikle Amerika’da iyice yaygınlaşan kullanımıyla omega 3 üzerinde yapılan araştırmalar da arttı. Ve gördüğümüz sonuçlar biz küçükken annelerimizin burnumuzu kapayıp içirdiği omega 3 şuruplarının boşuna olmadığını, bizim genel sağlığımızı oldukça koruduğunu gösteriyor.

Bu yazımızda omega 3 nedir konusuna hızlıca değinip, omega 3 kullanımı ve omega 3 faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Omega 3 Nedir?

omega-3-nasil-kullanilir

Omega 3 bizim en sevdiğimiz gıda takviyelerinden biri. Çünkü vücudumuz için en faydalı yağ asitlerini barındırıyor. Omega 3 ya da yaygın adı ile balık yağı, içerisinde EPA ve DHA yağ asitlerini bulunduran bir besindir. Yağlı deniz balıkları (somon, ton balığı gibi) ve alglerde bol miktarda bulunur. Bu sebeple doktorlar ve diyetisyenler haftada 2 kere mutlaka omega 3 yönünden zengin balıkların tüketilmesini tavsiye ederler.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Omega 3 balık yağı normal kalp fonksiyonlarının korunmasında rol alır. Olası kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde destek olduğu düşünülmektedir. Hamile kadınların, bebeğin normal kalp, beyin ve görme fonksiyonlarının gelişmesinde destek olacağı için omega 3 takviyesi almaları önerilir.

omega-3-nasil-kullanilir

Hamile kadınların ve bebeğin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş özel omega 3 ürünler de mevcuttur. Bu konuda bilgilenmek için Hamilelikte Omega 3 (Prenatal DHA) Nasıl Kullanılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Omega 3 hapları tansiyonun dengelenmesinde, trigliserid oranının düşürülmesine, beyin fonksiyonlarının korunmasında, görme yetisinin korunmasında destek olur.

Omega 3 kapsül olarak ya da hap yutma zorluğu çekenler için şurup formunda da hazırlanmıştır. Çocuklar için omega-3 takviyeleri genellikle aromalı şurup formda üretilmektedir. New Life Efa Liquid Balık Yağı, karışık meyve ve portakal aromalı balık yağı şurubu seçenekleri ile çocuklar için özel olarak üretilmiştir.

Omega 3 zengini krill yağının yağ yakımına desteği ile ilgili Krill Yağının Karın Bölgenizde Yağlanmaya Son Verebileceğini Duymuş muydunuz? içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Omega 3 Nasıl Kullanılır?

omega-3-nasil-kullanilir

Omega 3 kullanımı ile ilgili her ülkenin sağlık örgütleri farklı ölçüler verse de genel görüşler bulunmaktadır. Günde 3 gram balık yağı alımının maksimum dozaj olduğu düşünülmektedir. Bundan daha fazla omega 3 kullanımını doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir. Bunun dışında her omega 3 ürünü üzerinde kullanım koşullarında ne günlük kullanım miktarı belirtilmektedir.

Omega 3 fiyat ve marka konusunda size yardımcı olacak piyasadaki omega 3 ve balık yağı ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Gıda takviyesi kullanımlarında her zaman olduğu gibi günlük kullanım miktarına uymanızı tavsiye ederiz.

Amerikan Kalp Derneği de günde 3 grama kadar omega 3 kullanımını uygun görmektedir. Doğal beslenme ile alamadığınız balık yağı miktarını gıda takviyeleri ile destekleyebilirsiniz.

Omega 3 bulunan yiyecekler hakkında geniş bilgi için  Omega 3 Hangi Gıdalarda Bulunur?  makalesini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!