Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıMultivitamin Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Multivitamin Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Multivitamin Nedir?

Multivitaminler, bazı diğer bileşenlerle birlikte birçok farklı vitamin ve mineral içeren takviyelerdir.(1) Bir multivitaminin ne olduğu ya da en iyi multivitamin nedir konusunda gerçek bir standart yoktur, çünkü multivitamin içeriği marka ve ürüne göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Multivitamin takviyeleri tablet, kapsül, çiğnenebilir sakız, toz ve sıvı formda bulunabilirler.

Multivitamin Nasıl Kullanılır?

Multivamin kullanımı oldukça yaygın bir durumdur fakat multivitamin kullanırken aynı zamanda dikkatli olunması da gereklidir. Birçok multivitamin kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineraller içerir.(2) Mineraller özellikle yüksek dozlarda alındığında mide kanaması, sık idrara çıkma, düzensiz kalp atım hızı, konfüzyon, kas zayıflığı gibi yan etkilere neden olabilir. Aldığınız multivitaminin içeriğinden emin olmak için öncelikle ürününün etiketini okuyunuz.

multivitamin-nedir

Multivitamin ilaçları etiketinde belirtilen şekilde veya doktorunuz tarafından öngörüldüğü şekilde kullanılmalıdır. Daha çok veya daha az dozlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca doktorunuz size söylemediği sürece, birden fazla multivitamini aynı anda almayın.(2) Benzer vitamin ürünlerini birlikte almak, aşırı dozda vitamin alımına ve dolayısıyla ciddi yan etkilere neden olabilir.

Multivitamininizi tam bir bardak su ile alın. Maksimum fayda sağlamak için düzenli olarak multivitamin kullanın. Multivitamin takviyenizi oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde orjinal ambalajında saklayın. Multivitaminlerin cam bir kap içerisinde saklanması ilacı tahrip edebilir.(2) Eğer multivitamininiz bir çiğneme tabletiyse yutmadan önce iyice çiğneyin. Dil altı tableti ise, tableti dilinizin altına yerleştirin ve tamamen çözünmesine izin verin. Dil altı tabletini çiğnemeyin ya da yutmayın. Takviyeniz kapsül formundaysa multivitamini tam bir bardak su ile tüketin.(3)

Multivitamin Faydaları Nelerdir?

Günlük multivitamin takviyeleri birçok fayda sağlamaktır. Enerji seviyenizi artırmanın, modunuzu yükseltmenin ve stres düzeyinizi azaltmanın yanı sıra multivitaminlerin çeşitli farklı yararları da bulunmaktadır. Multivitamin takviyelerinin bilinen diğer yararları şunlardır:

Multivitamin Kilo Vermeye Yardımcı Olur ve Açlık Hissini Bastırır

multivitamin-ve-kilo-verme

British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmaya göre, multivitamin alan kadınların bir diyet ve egzersiz programı uygularken daha fazla kilo verdiği ve dah az açlık hissine sahip olduğu görülmüştür. Aynı zamanda düzenli olarak multivitamin kullanan erkekler de daha fazla kilo kaybı yaşamıştır. Araştırmacılar, multivitaminlerde bulunan bazı besin maddelerinin, yemek sırasında ve sonrasında normal olarak açlığı kapatan hormonlarla etkileşime girebileceğini ve bu şekilde bir etki gösterebileceğini söylemişlerdir.

Multivitamin Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır

Amerikan Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan ve 586 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, multivitamin hapları alan hastaların hücrelerinin daha yavaş yaşlandığını ve multivitamin almayanlarla kıyaslandığında yaşa bağlı DNA hasarının daha az olduğunu bulmuşlardır.(4)

Multivitamin Hafızaya Olumlu Etki Eder

hafiza-ve-multivitamin

Toplamda 3200 erkek ve kadın ile daha önce yapılmış 10 çalışmanın bir analizi, multivitaminlerin hafızayı geliştirdiğini ve özellikle erkeklerde daha fazla uyanıklık hali ve iyi hissetme durumu sağladığını göstermiştir. Bu analiz Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanmıştır.

Multivitamin Kanser Riskini Azaltır

11 yıl boyunca yaklaşık 15000 erkek katılımcı ile gerçekleştirilen bir başka çalışmanın Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan sonuçları, çoğu kez malign veya yaşamı tehdit etmeyen prostat kanseri dışındaki tüm kanserler için bir multivitamin takviyesi kullananların % 12 daha az risk altında olduğunu göstermiştir.(1)

Multvitamin Kalp Hastalığına Bağlı Ölüm Oranlarını Azaltabilir

kalp-hastaligi-multivitamin

Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde orta yaş ve üzeri 77000’den fazla erkek ve kadın ile gerçekleştirilen bir çalışmada 10 yıl boyunca düşük dozda olsa dahi multivitamin kullanmanın kalp hastalığı nedeniyle gerçekleşebilecek ölüm riskini yüzde 16 azalttığı bulunmuştur.(4) Günlük olarak 320 IU’dan fazla E vitamini almak riski yüzde 28 oranında daha da azaltmıştır.

Multivitamin Bebeklerin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlar

Toplamda 43000’i aşkın hamile kadını izleyen araştırmacılar, gebelik öncesi ve hamilelik döneminde multivitamin kullanmanın erken veya düşük doğum riskini azalttığını ve bebeklerin yaşam boyu daha sağlıklı olmasına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Araştırma New England Journal of Medicine’de ve diğer bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!