Motivasyon

motivasyonu-yuksek-tutmak

Hepimizin hemen her gün yaptığı önemli hatalardan biri; kendini başkasıyla kıyaslamak… Eğitmen Musa Kılıçsor, bu davranışın bireyi ileriye götürmeyeceğini, başarının öğrenilebileceğini açıklıyor.

Spor salonunda, ofiste, hatta sokakta yürürken ya da bir kafede otururken; aklınıza gelebilecek her yerde, kendimizi daha üstün birisi ile kıyaslayarak bir yarışa giriyoruz ve onun gibi olmak için çeşitli çözümler üretme ihtiyacı duyuyoruz. Burada ki anahtar kelime; “onun gibi olmak.”

Kıyaslamak, temelde çok doğal bir aksiyon. Elbette insan, kıyaslar. “Onun kolu daha büyük, o işinde daha başarılı, onun boyu daha uzun.” Bu liste uzar, kıyaslar ve kıskanır. Ancak çok azı, bu kıyaslama durumunda bilinçli davranır ve kendinden üstün olan insandan bir şeyler öğrenmeye çalışır. Çoğunluk kıskanır ve o kişi ile kendisi arasında habersiz bir yarışa başlar. Onun gibi kollara sahip olmak için daha fazla antrenman yapar, onun gibi bir hayat için daha fazla çalışır, ancak bu süreç çok kısa sürer. Ulaşılamayan hedefler hayal kırıklığı, yöntemi olmayan hırs yorgunluk yaratır. Çünkü bu yol sürdürülebilir değildir ve sonucu kendine olan inancını yitirmekle sonlanır.

Kıyas Bilinçli Bir Şekilde Yapılmalı

Bilinçli bir şekilde kıyaslayan insan, tartar. Karşısındakine ve kendisine üçüncü bir pencereden bakar ve izler. Takip ettiği insan, yaptığı işte neden başarılı? “Onun kolları neden büyük? O neden daha uzun?”  bu neden soruları çoğalır ve mantıklı/mantıksız bir takım cevaplar dizilir. Önemli olan doğru cevabı kovalamak, görmeye çalışmaktır. Mesela; sistemli çalışıyordur, kendine güveniyordur, onun genetiği böyledir… Bu cevapların ardından tekrar kendimize yönelmek ve özeleştiriye başlamak gerekir. “Ben neden böyle olmaya çalışıyorum?” “Kollarımın büyük olması gerekiyor mu?” “NEDEN?”

Odaklanın, Kendi Yolunuzu Keşfedin

motivasyonu-yuksek-tutmak

İnsanlar rasyonel değildir, kimse kusursuz ve eksiksiz olamaz. Siz, teksiniz ve eşsizsiniz. Enerjinizi ve motivasyonunuzu kıyas yapmak için harcamayın. Başarılı insanlardan nasıl başarılı olduklarını ‘öğrenin’ ve bunları kendi hayatınıza uyarlayın. Motivasyonunuzu arttıran size ait başarılar olsun ve sizi işinizde, spor salonunda veya ilişkinizde hedefe götürsün. Ve unutmayın; en büyük rakibiniz, sizsiniz. Muhatabınız gibi kollarınız olmayabilir, ama sizin kolunuz da büyüyor, zayıflıyorsunuz veya güçleniyorsunuz. Eski halinizden daha iyisiniz ve devam ettikçe daha da iyi olacaksınız. Kendinizi her zaman yenin ve değerinizi bilin.

“Öz değerin gerçek ölçütü kişinin kendini pozitif deneyimleri hakkında nasıl hissettiği değil, negatif deneyimleri hakkında nasıl hissettiğidir” der Mark Manson, Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatında. Çok doğru değil mi?

Musa Kılıçsor Kimdir?

Ufak yaşlardan itibaren sürekli sporla iç içe olan Kılıçsor; ağırlık çalışmaları, genel fitness ve sporcu beslenmesi konularında uzmanlaşmıştır. Kendisi de aktif bir sporcu olan Musa, şu an ‘ağırlık çalışmaları’ üzerine eğitmenlik yapmaktadır. Bu eğitmenliğinin dışında “endüstriyel tasarımcı” ve girişimcidir.

Başarılı ve Mutlu Sporcuların Aldığı Hayat Değiştiren 6 Karar

avustralyali-yoga-kocu-amanda-biskin-mutluluk-veren-instagram-hesabini-gordunuz-mu

Yaz ve yoga fotoğraflarının enerjisi sizi de büyülemiyor mu?

Mükemmel gün batımı manzaraları, deniz, kum ve güneşin ahengi bir yana yogadan gelen oldukça sade ama bir o kadar güçlü pozitif etkiyle yazın çekilen yoga fotoğrafları bizi anlatamayacağımız kadar çok büyülüyor.

Konu yaz olunca, yazın en güzel yaşanabileceği yerlerden biri olan Avustralya’ya yüzümüzü dönüyoruz. Avustralyalı yoga öğretmeni Amanda Bisk ile sizi tanıştırmak istiyoruz. Amanda Bisk’in instagram hesabı, esneklik ve yoganın doğanın tüm güzellikleri ile buluştuğu insana mutluluk veren bir hesap. Baktıkça içinizin pozitif duygularla dolduğunu hissediyorsunuz.

Amanda Bisk’in yogaya başlama yolculuğunu ve bu güçlü instagram hesabını birlikte keşfedelim…

Amanda Bisk, küçük yaşlarından beri sporla uğraşıyor.

İlk olarak ailesi Amanda’yı 3 yaşındayken fazla enerjisini atması için jimnastik derslerine yazdırmış. Ancak bu durum Amanda öğrendiklerini evde de uygulamaya ve elleri üzerinde tüm gün evin içinde turlamaya başladıktan sonra kontrolden çıkmış.

 

Amanda 6 yaşına geldiğinde profesyonel olarak jimnastik sporunu uygulamaya başlamış.

Western Australian Instute of Sports’ta profesyonel spor kariyerinin temellerini atmış. 6 yaşından itibaren jimnastikteki gelişimi ileride yaptığı sporları da belirleyecek bir yapı olmuş.

 

Lise son sınıfa geldiğinde aynı spor okulunun yaptığı yüksek atlama seçmelerinde,

Amanda elit programa katılma şansını yakalamış.

 

Daha sonra birkaç ulusal dereceye sahip olduğu yüksek atlamadan sırıkla atlamaya geçme kararı almış.

Amanda jimnastik becerilerinin yaptığı diğer sporlarda kendisinin hızlı ilerlemesine yardımcı olduğunu söylüyor.

 

2011’de ise herkesin başına gelebildiği gibi Amanda hem fiziksel hem mental olarak negatif bir döneme girmiş.

2010 yılında Commonwealth yarışlarına katıldıktan sonra, anlamlandıramadığı bir yorgunluk süreci başlamış.

 

Hayatı boyunca spor yapan Amanda ilk kez böyle bir dönem yaşadığı için kronik yorgunluk tedavisi gördüğü dönemde,

Free flow 💫 #yogalife . 🎶 Psycho (Ship Wrek & LZRD Remix) – Post Malone

A post shared by Amanda Bisk (@amandabisk) on

Depresyona benzer bir durumun içine düşmüş. Sanki spor onun hayatında hiç olmamış gibi davranmaya başlamış, en yakınları hatta ailesi ile b-bile bu konuyu konuşmaz olmuş.

 

2011 yılının sonuna doğru doktoru kendisine daha iyi hissetmesi için antidepresan kullanmayı önermiş.

Amanda o gün bir şeylerin değiştiğini söylüyor. Aldığı antidepresana bakıp bir küçük kutunun onu değiştireceğini ve iyi hissetmesini sağlayacağını doğru bulmamış. Antidepresanı kullanmadan çöpe atmış.

 

O günden sonra spor enstitüsüne ve spor eğitimine lisans için başlamış.

Prove yourself to yourself, not others ✨ #freshbodyfitmind

A post shared by Amanda Bisk (@amandabisk) on

Beslenme ve sağlık hakkında bulabildiği her şeyi okumuş, diyetisyenler ile konuşmuş, internetin her bir köşesinde bulabildiği her bilgiyi öğrenmek için çalışmış.

 

Bu yıllar ona nasıl beslenmesi, nasıl hareket etmesi ve nasıl düşünmesi gerektiğini öğretmiş.

Amanda yaşadığı bu sürecin zamanla çok kötü günlerinin geride kalmasını sağladığını dile getiriyor. Hâlâ iyi ya da kötü olarak ayırabileceği günler yaşıyor olmasına rağmen, Amanda’nın artık çok kötü günleri yok!

 

2012’nin ortalarında yoga çalışmalarına başlamak istemiş.

Amanda Bisk yogayı denediği andan itibaren çok çok daha iyi hissettiğini söylüyor çünkü yoga Amanda’ya kendi bedenini daha iyi tanıma fırsatını ve zihnini yenilemeyi öğretmiş.

 

Gün gün küçük ya da büyük yoga çalışmalarına devam eden Amanda, yıllar içinde yoga öğretmenliği yapabileceği sertifikasını da almış.

Şu an tüm bildiklerini başkalarına da öğretebilmek için çalışıyor.

 

Bu rengarenk mutluluk veren instagram sayfasının hikayesi böyle doğmuş.

It’s been just over a month since I released my yoga app ‘Fresh Body Fit Mind’ and I can’t believe all of your amazing messages, dm’s, emails, reviews, and even feedback in person! ☺️ This has been one of the most exciting projects I have ever worked on and I am just so happy you guys are getting so much out of it! 🙌🏼 The best part is, it is just going to keep getting better! 😁👏🏼 I’ve been getting heaps of great class requests from you within the app and I will continually add classes (and courses!) you want to see! 🧘🏼‍♀️🧘🏼‍♂️ Fresh Body Fit Mind is growing and expanding every week and I am so happy that YOU guys get to be a part of that growth 😍 THANK YOU from the bottom of my heart 🙏🏼 I can’t wait to see where we take this!!! 🎉 #freshbodyfitmind ab♥️x

A post shared by Amanda Bisk (@amandabisk) on

Amanda, kendinizi tanımanızı, hayal etmenizi ve adım adım hayallerinizi gerçekleştirip hiçbir zaman durmamanızı dile getiriyor.

Gördüğünüz An Yaşam Kalitenizi Arttıracak Instagram Hesabı: Wellnesswithcourtnie

Aşırı yemek yedikten sonra kendinizi rahatsız ve berbat hissetmekten bıktınız mı? Kilonuzdan memnun değilsiniz, ama nereden başlayacağınızı da bilmiyor musunuz? Mutlu, güçlü ve sağlıklı hissetmek mi istiyorsunuz? Sizi çok iyi anlıyorum! Size kilo verip sağlıklı bir yaşam tarzına adapte olabileceğiniz birkaç kolay yoldan bahsedeceğim. Nihayetinde, bedeninizi içten temizlemek ve ruhunuzu iyileştirmek göründüğü kadar zor değil!

1. %80 doyana kadar yiyin.

Eğer daha fazla yerseniz, mideniz siz yüzde 100 doyana kadar alma kapasitesi geliştirecektir. Bu da mide duvarlarınızın üzerinde aşırı baskıya sebep olur ki zaten bu yüzden mideniz esner ve daha da fazla yemek yeme ihtiyacı hisseder. %80 tokluğa ulaşıncaya kadar yemek, midenizin kademeli olarak rahatlamasına ve az yemekle de doyabilme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur.

2. Limonlu su için.

Çok sevdiğimi ve düzenli uyguladığımı söylemem, ama limon kesinlikle metabolizmanızı hızlandırmaya ve toksinleri temizlemeye yardımcı oluyor. Her sabah uyandıktan hemen sonra içebilirsiniz, ben genelde bir gece önceden hazırlayıp tüm güne yayarak tüketmeyi tercih ediyorum. Yöntem basit;  750 ml’lik veya 1 litrelik bir su şişesi alın ve içine su doldurun. Şişenin içine bütün bir limonu sıkın, birkaç da limon dilimi atın, dilerseniz zencefil ve tarçın ekleyerek de lezzeti arttırabilirsiniz. Bu, bedeninizin sabah egzersizinden hemen önce susuzluğunu gidermesine, metabolizmanın hızlanmasına ve kalorileri kolayca yakmanıza yardımcı olur.

3. Sağlıklı şeyler atıştırın.

Sağlıklı derken, bedeninize iyi gelen şeyler tüketin. Mutlu olarak doyacağınız, doyarken de zayıflayabileceğiniz atıştırmalıklar. Mesela; badem, elma, avokado ve fıstık ezmesi metabolizmanızı hızlandırır. Elma, patlıcan ve mısır negatif kalorili yiyeceklerdir. Fıstık ezmesi, haşlanmış yumurta, muz ve peynir süper sağlıklıdır ve kolayca doymanızı sağlar.

4.Porsiyon ve oran kontrolü yapın.

Yemek yemeden hemen önce yiyeceğinizi düşündüğünüz her şeyi bir tabağa koyun ve tamamının doğru oranlarda besin değerine sahip sağlıklı gıdalar olduğundan emin olun. Tabağınıza çok fazla şey koymayın. Porsiyonunuzu bitirdiğinizde, yemek bitmiştir. İkinci porsiyona geçmeyin. Bir sonraki ara öğünü beklemek çok zor olmamalı.

 5.Yavaş yiyin.

Yemeğin tadının farkına varın, dokusunu hissedin, içinde neler olduğunu keşfetmeye çalışın yani kısaca yemek yediğiniz anın tadını çıkarın. Mecbur kalmadıkça ayaküstü yemek yemeyin. Mesela; antrenman yapar yapmaz spor salonlarının soyunma odasında yemek yiyen insanlar görüyorum. Hiçbir enerji açığının bu kadar çabuk tüketime ihtiyacı yok. Yemek yemek keyifli bir andır, yavaşlayın. Zira midenizin doyduğunu anlaması da tam 20 dakika alıyor.

6.Bolca su için, bu metabolizmanızı hızlandıracaktır.

 7.Her hafta sonu kendinizi ödüllendirin.

Bütün kötü gıdaların tadını çıkarın, istediğiniz kadar yiyin demiyorum. Aç gözlülüğü anlamlı bulmuyorum. Yaşam tarzında sağlıklı değişiklikler yapan bir insanın tüm gün ne bulursa yeme krizine gireceğini düşünmüyorum. Zaten mahrumiyetin olmadığı, lezzet aldığı, doyduğu bir program uygulayacağından bu tarz bir yeme tarzına bürünmeye gerek yok. Ancak sadece bir öğün belki doğum günü, belki arkadaşlarla bir etkinlik belki evde keyifli bir sofranın tadını çıkarma mutlaka olmalı. Kimse hayatı kaçırmak istemez, hele de dengelemek varken. Buna ben ‘özlem’ diyorum. Özlediklerinizi ihmal etmeyin.

8. Her gün egzersiz yapın.

Neden her gün?  Çünkü çoğumuzun aktif bir yaşamı yok, aslında yaptığımız spor günlük hareket ihtiyacını karşılıyor, ekstra bir hareket yaratmıyor. Her gün egzersiz yapmak için 15 dakikanız bile olmadığını söylemeyin. İster 15 dakika olsun, ister 1 saat, egzersiz egzersizdir. Ben 30-35 dakikalık bir egzersiz öneriyorum.

  • Tüm vücudu çalıştıran ve kısa sürede büyük sonuçlar elde edebileceğiniz HIIT antrenmanları yapın.
  • 700 kez ip atlayın (normal, orta hızda).
  • Ya üst gövdeyi ya da vücudun alt kısmını çalıştıran egzersizler yapın. Bunları zaman zaman değiştirin ve dengeyi sağlayın. Eğer bir gün üst gövdeyi çalıştıran egzersizler yaptıysanız, ertesi gün vücudunuzun alt kısmına odaklanın.
  • 10 dakika, koşabildiğiniz kadar hızlı koşun.
  • Egzersizinizi 5 dakikalık bir yürüyüşle sonlandırın ve bacaklarınızı esnetin

9. İyi Uyuyun.

10. İlham Kaynağı Bulun.

Sağlıklı bir ünlüyü ilham kaynağınız olarak seçin. Bu, Instagram’da tanıdığınız ve sizi motive eden biri de olabilir. Ne zaman vazgeçecek gibi hissetseniz, onun sayfasına bakın ve yürümeye devam edin.

Fit Olmak İçin Saatlerce Koşmayın Bunun Yerine Daha Fazla Ağırlık Kaldırın!

 

vucut-gelistirmeyi-birakip-beden-olumlamaya-gecen-instagram-fitness-yildizi

Bir gece kulübünde dans ederken “şişman ve çirkin” denilerek sahneden indirilen Tesia Kline, tüm odağını vücut geliştirmeye yönelterek “fit ve güzel” olmuştu. Ancak Tesia bu sürede güzelliği ince bir vücudun getirmediğini fark ederek beden olumlamaya yöneliyor. Peki Tesia Kline’ın fikrini değiştiren şey neydi?

 

Tesia 27 yaşında Alabama’da yaşayan bir beden olumlayıcı.

Çoğu beden olumlayıcıdan farklı olarak Tesia vücut geliştirmenin zorlu ve meşakkatli yollarından geçmiş biri.

 

Ergenlik ve üniversite yıllarını şişman ve yağlı bir beden ile geçiren Tesia,

O yıllarda oldukça sağlıksız alışkanlıklarının olduğunu söylüyor.

 

Tahmin edebileceğiniz gibi beslenme düzeni de,

Kızarmış patatesler, soslar ve hazır gıdalar üzerine kuruluymuş.

 

Bir gece arkadaşları ile gittikleri bir kulüpte platformda dans ederken,

Dj tarafından “şişman ve çirkinsen burada dans edemezsin” denilerek işaret edilmiş.

 

İlk neler olduğunu anlamadığını dile getiren Tesia, güvenlik tarafından sahneden indirilmiş.

Sonrasında tüm gece ağladığını söylüyor.

 

O günden sonra spor salonuna yazılan ve beslenmesine titizlik ile çekidüzen veren Tesia Kline,

Bir süre sonra hedeflerinin de ötesinde kendisini vücut geliştirme yarışlarına hazırlanırken bulmuş.

 

Birçok yarışmaya katıldığını söyleyen Tesia bu sürede güzellik algısı üzerine çok düşünmüş.

Ne kadar spor yaparsan yapsın, ne kadar dikkatli beslenirse beslensin belli bir noktadan sonra selülitlerini, vücut şeklini, çatlaklarını yok edemediğini fark etmiş.

 

Vücudunda “kusur” olarak nitelendirilen birçok şeyi bu dönemde kabul etmeyi ve sevmeyi öğrendiğini dile getiriyor Tesia.

Bu sayede ise uzun süredir ulaşamadığı mutluluğa tam anlamı ile kavuşmuş.

 

Bu rahatlamadan sonra ise vücut geliştirmeye dayalı sonu gelmez diyetlerden,

Kısıtlamalardan ve ağır antrenmanlardan vazgeçerek, onu sağlıklı kılacak bir fitness ve beslenme düzenine geçmiş.

 

Şimdi, hem kilolu hem vücut geliştirici hem de tam olarak şimdi olduğu halini kıyaslayınca,

Bedeninizi olduğu gibi sevmenin en önemlisi olduğunu ve sağlıklı olmayı hedeflemeyi instagramda herkes ile paylaşıyor.

Dünya’nın En Seksi İtfaiyecisi ve Instagram Yıldızı Gunn Narten

kendisini-aldatan-erkek-arkadasindan-sonra-25-kilo-veren-shanai-martin

Hayatta bazı eşikler insanlara hiç almadıkları kararları aldırıyor ve inanılmaz motivasyon kaynakları yaratıyor. Shanai Martin de erkek arakadaşı kendisini aldattıktan sonra böyle bir eşik yaşamış ve tam 25 kilo vermiş!

Shanai Martin, 3 yıldır birlikte olduğu erkek arkadaşından zorlu bir ayrılık süreci geçirmiş. Bunun nedeni kendisinin bir süredir aldatıldığını öğrenmesi olmuş. Yorucu bir döneme giren Shanai daha iyi hissedebilmek ve bu süreçten uzaklaşabilmek için ilk olarak işe yürümeye başlamış.

Shanai Martin kilo problemini daha önce bu kadar kolay atlatabileceğini hiç düşünmüyormuş. 9 ayda 44 bedenden 38 bedene inen genç kız, yürüme ile başlayan aktif yaşamını zamanla daha çok egzersiz ile beslemiş. Tamı tamına 25 kilo vermiş!

kendisini-aldatan-erkek-arkadasindan-sonra-25-kilo-veren-shanai-martin

Sadece daha fazla hareket ederek bir anda hızla kilo vermeye başladığını gören Shanai Martin, kilo verdikçe ve spor yaptıkça kendisini daha iyi hissetmeye başladığını ve özgüveninin güçlendiğini dile getiriyor. Üstelik kilo vererek daha sağlıklı bir bedene sahip olmuş durumda. Bundan dolayı hem kendisiyle gurur duyuyor hem de eski erkek arkadaşının kendisini böyle bir durum ile baş etmek zorunda bırakmasına memnun olduğunu söylüyor.

kendisini-aldatan-erkek-arkadasindan-sonra-25-kilo-veren-shanai-martin

Sıkıntılı dönemini kendine ve vücudunun iyiliğine odaklanarak yenen Shanai eski erkek arkadaşına da kızgın değil. Nefret gibi duyguların kişiyi zorlayan duygular olduğuna inanıyor ve bunları bir kenara bıraktığını söylüyor.

kendisini-aldatan-erkek-arkadasindan-sonra-25-kilo-veren-shanai-martin

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan tüm kadınlara da kendilerine ve sağlıklarına odaklanmalarını, 6 ay sonra şu anki kalp kırıklıklarından geriye hiçbir şey kalmayacağını ve doya doya gülümseyebileceklerini hatırlatıyor.

Alkol Alımını Azaltarak 25 Kilo Veren Instagram Fenomeni Jelly Devote

damar-sagligi-icin-yapilmasi-gerekenler

Fit olmak gerçekten bu kadar kolay olabilir mi? Evet, kısa sürede etkili sonuçlar almak imkânsız değil. Zira koşu bandıyla pozitif ilişkiniz yağ yakmak ve vücudu güçlendirmek için tek çözüm değil. Çok daha etkili antrenman uygulamaları var. Beslenmenize de antrenman programınız kadar özen gösterirseniz, harika sonuçlar görebilirsiniz.

İşte fit olmanın altın kuralları:

Yoğun bir şekilde antrenman yapın

Anaerobik egzersizler, metabolizmanızı hızlandırır ve egzersiziniz bittikten uzun süre sonra bile vücudunuzu “yağ yakma modunda” tutar. Doğru yapıldığında egzersiziniz bittikten saatler sonra bile fazladan yüzlerce kalori yakmaya devam edebilirsiniz. Peki, nedir bu anaerobik antrenman yöntemleri:

  • Ciddi kas gelişimi sağlamak için yoğun ağırlık kaldırma (Korkmayın, kaslarınızı haddinden fazla şişirmeyeceksiniz. O kadar kolay değil!)
  • Yüksek-yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT)
  • Bütün gövde circuit (istasyon) egzersizleri
  • Yukarıdakilerin hepsini kapsayan bir kombinasyon

Koşu bandında koşmak ya da eski usul ağırlık kaldırma programları sizi elbette belirli bir noktaya taşır. Ancak bu hem uzun vadede gerçekleşecek hem de yorucu olacaktır. Hızlı dönen ve zamanı çok iyi yönetmenin elzem olduğu bir dünyada bu süreci devam ettirmek oldukça zorlayıcı olacaktır. Devam edip sonuç alanlar için de başka bir handikap ortaya çıkacaktır; olduğu yerde saymak ve gelişime devam edememek…

Verim almak için farklı egzersiz türlerinin kombinasyonlarını kullanmayı denemelisiniz. Ancak bu sayede kalp atışınızı yükseltebilir ve yağları daha yoldayken, kiloya dönüşmeden durdurarak kas geliştirebilirsiniz.  Koşmayı seviyor olabilirsiniz, ama bu sevgiyi abartmanız sizi ince, güçlü ve kardiyovasküler açıdan fit tutmaya yetmeyecek. Tüm bu sıfatlara sahip olmak için yukarıda saydığımız antrenman yöntemlerine şans vermelisiniz.

Kas kütlenizi arttırın

Özellikle kadınlar, kas kütlelerini arttırmaktan korkarlar. Oysa ciddi anlamda hacim kazanmak, irileşmek sandığınız kadar kolay değil. Kas kütlesini güçlendirmek denildiğinde aklımıza hemen estetik görüntünün geliyor olması da pek sağlıklı bir durum değil. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız, kaslarınızı geliştirmek ve güçlendirmek zorundasınız! Kolestrol seviyelerinden kemik erimesine, insülin direncinden bağışıklık sistemine kas sisteminin, vücut için çok önemli görevlerin gerçekleşmesinde ciddi rolü var. Kasları geliştirmek ve korumak kilo kaybında asli noktadır; çünkü daha uzun süre daha verimli bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Hızlı bir metabolizmaya sahip kas dokusu aynı hızda enerji harcar. Tam da bu yüzden kas kütlesi yoğun kişiler, daha az kaslı bireylere göre daha fazla kalori yakarlar – dinlenme esnasında bile!

Temiz beslenme olmazsa olmaz!

Bütün bu saydığımız maddelerin işe yarayabilmesi için temiz beslenmeniz şart! Bedeninize düzgün çalışmak için süper kurşunsuz yakıta ihtiyaç duyan bir Cadillac gibi davranmalısınız. Eğer ona yalnızca normal kurşunsuz yakıt verirseniz, motorunu bozarsınız. Aynı şey bedeninizi besleme konusunda da geçerli.  Eğer ona sürekli sağlıksız gıdalar veriyorsanız, ideal düzeyde performans gösteremez. Size iyi gelecek gıdalar yemek, bedeninize yakıt sağlamaya, kas gelişimine ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Denklemin bu hayati kısmını göz ardı ederek kilo vermenin hiçbir yolu yoktur.

Fit olmak, güçlü ve estetik olduğu kadar sağlıklı bir bedeni sahiplenmek herkesin hayali! Ancak bunun için doğru antrenman programını uygulamak ve yaşam tarzımıza uygun beslenme düzenini yaşamımıza adapte etmekten başka bir yöntem yok. Önemli olan sadece estetiğe değil sağlığa odaklanan bir hayat felsefesi yaratmak! Bu uzun ve zor maratonun vazgeçilmez bu üç altın kuralını es geçmeyin.

HIIT Yapmanız İçin 7 Müthiş Neden

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

Herkes kilo vermek, fit vücut ölçülerine sahip olmak veya daha sağlıklı yaşamak istiyor. Ancak kaç kişi bu hedeflere yönelik bir şekilde hareket ediyor?

Gerçekten hedefler koymak ve onlara ulaşmak için çabalamak gerek. Beslenme düzeni oluşturmak, yağ oluşumuna sebep olabilecek sağlıksız yiyecekleri bu düzenden çıkarmak, daha planlı ve keyif alarak beslenmek en önemli adım. Yanına biraz egzersiz de ekleyince eğer bir sağlık probleminiz yok ise (bunu doktorlarınıza danışmalısınız) kilo vermenize engel olacak hiçbir şey yoktur!

Tek engelin siz olabileceğinizi unutmamalısınız. Kilo vermeyi istiyorsanız buna göre hareket etmeye başlamanız gerekiyor. Bu yüzden maceranın kazananları yola çıkanlar ve asla pes etmeyenler oluyor.

Kilo vermek isteyen kişiler için altın değerinde motivasyon kaynağı 12 kişinin öncesi ve sonrası fotoğraflarını sizin için derledik.

Motivasyon Kaynağı 12 Değişim:

#1

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#2

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#3

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#4

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#5

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#6

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#7

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#8

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#9

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#10

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#11

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

 

#12

kilo-vererek-hayallerindeki-bedene-kavusan-motivasyon-kaynagi-12-kisi

Alkol Alımını Azaltarak 25 Kilo Veren Instagram Fenomeni Jelly Devote

alkol-alimini-azaltarak-25-kilo-veren-instagram-fenomeni-jelly-devote

İster doğum günü kutlaması, ister arkadaşlarla Cumartesi gecesi, ister stresli bir iş günü sonrası kafa dağıtmaca olsun hepimiz bir şekilde alkol tüketiyoruz. Yalnız kalori değerlerine dair bir fikriniz olmasa da alkol bir türlü kurtulamadığınız kiloların sebebi olabilir.

Jelly Devote, eskiden aşırı alkol tüketimi yapan şimdi ise mükemmel vücudu ile insanları sağlıklı beslenme ve spora teşvik eden fitness fenomeni. Jelly alkol tüketimini ciddi oranda azaltarak tam 25 kilo vermiş!

Jelly Devote 27 yaşında instagram fitness fenomeni,

600.000’e yakın takipçisi olan Jelly fitness serüvenini ve tavsiyelerini sosyal medyada paylaşıyor.

 

Jelly’nin, 20 yaşını şimdiki hali ile kıyasladığı bir fotoğrafı oldukça ilgi görmüş.

ALCOHOL VS WATER 🥂💦 UNHEALTHY VS HEALTHY 🍩🥗 UNHAPPY VS HAPPY ☹️🤩 20 VS 27 YEARS 👱🏼‍♀️👵🏼 . There is so many changes in how I look, how I feel, and how I live my life. 👐🏻 . I’ve never felt better, I have balance. I eat a doughnut 🍩 followed by a salad 🥗 I don’t drink alcohol 🍷 often, I down my water 💦 and most importantly I’ve gone from hating myself to loving myself ❤️❤️🙋🏼‍♀️ . People always ask how much I’ve lost, and I honestly don’t know what my highest weight was (not the picture) due to hating myself so much I didn’t weigh myself (probably around 75kg) and I don’t weigh myself anymore (lightest I’ve been 45kg, NOT HEALTHY MIND) 🙆🏼‍♀️🤷🏼‍♀️💁🏼‍♀️ . Weight doesn’t matter, you matter. How you feel about yourself. Don’t focus on a number that can fluctuate 5kg in two days 💆🏼‍♀️🙅🏼‍♀️ . I’ve now been “balanced” since the crazy party nights in Bali 👯‍♀️🏝 and I’m feeling SO good again! Party life ain’t for me! I rather be in sneakers 👟 then heals, and rather drink protein and smoothies 🍌🍇🍓 then sipping champagne 🥂 . #ibs #transform #fit #fitspo #fitness #workout #weightloss #transformation #beforeandafter

A post shared by Jelly – Work hard see results (@jellydevote) on

Kilo verme ya da almada yaşın bir anlama sahip olmadığını, önemli olanın nasıl beslendiğiniz ve ne kadar spor yaptığınız olduğunu sürekli dile getiriyor.

 

Alkol tüketimini eskiden oldukça fazla yaptığını saklamayan Jelly,

The only one that can push you to change in the end, is YOU. 💪🏻 . You decide how you want to live your life, what you strive for, how you want to be as a person. Only you can make the changes. . I know sometimes it’s hard to be motivated, we have all been there. But motivation is not going to come and knock on your door 🚪 and ask if he can sneak inside you (wow. That sounded very wrong.. but anywho..😂🤓). You need to find the motivation in you by pushing yourself!!! . It’s easy to find excuses, it’s easier to give up. But it’s so rewarding to reach your goals! Whether it’s changing and growing as a person, learn a skill, or a weightloss journey like mine. 💪🏻❤️ . You can do it, only you can make the change. If you really want it, YOU CAN HAVE IT!! 🙏🙋🏼‍♀️🤷🏼‍♀️❤️🌍😍💋 . Going to bed, very happy and content I’ve done so good today even being very sick. It feels rewarding!!! 😍🤘🏻 . Ps. I’ve zoomed out a bit more on right yes, but I wanted them gorgeous shoes in 😍😂 . Ps2. Don’t forget my discount 40% on my programs is still active a short while more 🙈🤘🏻❤️ (link in bio) . #weightlossjourney #transformation

A post shared by Jelly – Work hard see results (@jellydevote) on

Daha önceleri kendini güzel hissetmediğini ve özgüveninin oldukça düşük olduğunu ekliyor.

 

Bir gün hem görüntüsünden hem de görüntüsüne bağlı mental mutsuzluktan oldukça rahatsız olduğunu fark eden Jelly Devote,

#facetoface Friday 🙈👊🏻 . I’ve realised I’ve must been a lot heavier then I though looking back at all these photos. I know I stoped weighing myself at 70kg. But starting to think I was closer to 75+ 😱 . Which means I’ve almost lost 30kg in total. Insane, if I say so myself! 🙌🏻 . I’m so much happier, healthier and feel like I don’t even remember looking like left. And it’s 7 years between, 7 years. 👻💆🏼‍♀️ . I feel I’m finally confident in myself and who I am 👊🏻😊 . Just finished a workout here in my home town and getting ready for dinner with my fam ❤️ BALANCE IS KEY 🔑 . Ps. I have 40% discount on my workout/diet programs 😍🙌🏻 (link in bio) www.jelly-devote.com Ps.2 lookat them eyebrow gains!! 😍 #weightloss #transformation

A post shared by Jelly – Work hard see results (@jellydevote) on

Kilo verme ve daha sağlık bir şekilde yaşamaya karar vermiş.

 

Neredeyse hiç hareket etmeden ve egzersiz yapmadan geçen günlerinin yerini,

New day, new bikini 👙 #backpackers #travel

A post shared by Jelly – Work hard see results (@jellydevote) on

Haftada minimum 3 gün egzersizli günler almış. Şu anda da fitness serüvenini her hafta 3 ile 6 gün arasında egzersiz ile sürdürdüğünü belirtiyor.

 

Alkolü ciddi anlamda hayatından çıkaran Jelly 70 kilodan ilk başta 45 kiloya düşmüş.

Tam 25 kilo veren Jelly, 45 kilo olan halinde de pek iyi hissedememiş.

 

Çünkü Jelly 45 kilo olduğu dönemde kemiklerinin sayıldığı söylüyor!

Left is me before I gained the weight and generally was skinny but not doing any exercise or eating right. 🤦🏼‍♀️🏃🏼‍♀️🍟 . Right is me this morning. I know it’s not the same angle, but very hard finding Belfies since it’s 10 years ago and bum “wasn’t a thing” then! 🙈😂🍑 . I don’t know my weight then or now! 🤷🏼‍♀️ but roughly the same weight. Weight doesn’t matter. Same weight different bodies! 🙋🏼‍♀️ . Something else people always speak about is how do I get rid of cellulite.. well, as you can see, cellulite is present in both. The only difference that to the left it bothered me, and now it doesn’t 🙃💆🏼‍♀️ . You can reduce it through exercises and eating right, drinking lots of water 💦 etc. But I always have cellulite no matter what weight. 🙋🏼‍♀️🙃 . I’ll be doing a bum workout tonight and filming some of my fave exercises for you lovies ❤️ . Ps. Yes my bum has gotten bigger lol. After eating a lot of crap 💩 it’s a lot more fat in it and I quite like it 🙈🍑🤓 although loosing quite a lot now when I’m getting in shape so need to start building them muscles up again 😍🙋🏼‍♀️💆🏼‍♀️🤤 . #transformation #bootyfordays

A post shared by Jelly – Work hard see results (@jellydevote) on

Bu yüzden biraz daha kilo alıp egzersiz ile kaslarını toplamaya devam etmiş. Nihayet aynada istediği fiziği sağlıklı bir bedende gördüğü zaman ise bu bedene sıkı sıkı sarılıp korumaya karar vermiş.

 

Şu an tartılmadığını söyleyen Jelly,

Visited this amazing place today 😍 wow, what a view!

A post shared by Jelly – Work hard see results (@jellydevote) on

Kendinizi nasıl iyi ve dengeli hissediyorsanız o şekilde olmanız gerektiğine inanıyor.

 

Kendi fitness, beslenme ve motivasyon deneyimlerini de instagram hesabı başta olmak üzere,

#NORMALISEINSTAGRAM 🤗 . Hi my name is jelly, and I don’t always look picture perfect. I don’t always have face on fleek. And 99% off the time, the photos me and Hubby take are very different from my posing skills on insta 🤫🤭 . I most off the times am laughing my head off, pulling a weird face or just overall mess head. And sometimes I can think it’s quite sad that us “Instagram profiles” choose most off the time to post that staged photo and not the once that’s the “in between” 🙈🤗❤️ . So I thought for once, you could just get to see the casual “normal” little jelly just jellying around. That’s all 🙋🏼‍♀️🙆🏼‍♀️💁🏼‍♀️👯‍♀️ (swipe to see it escalate 😂) . #ibs #weightloss #normal #fit #fitspo #transformation #abs #workout #travel #backpacker

A post shared by Jelly – Work hard see results (@jellydevote) on

Sosyal medyadan tüm fitness meraklıları ve motivasyon arayan kişiler ile paylaşmaya devam ediyor.

Herkesin Takip Ettiği Motivasyon Kaynağı 23 İnstagram Fitness Yıldızı

kilo-alma-sebebi

Yaz mevsimi kapıda! Sahillere koşmadan hızlıca kilo vereyim diye diyetlere sarılırken, kendinizi bir anda daha da kilo almış bulabilirsiniz…

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar, arkadaş reçeteleri, mucizevi olarak tanıtılan tehlikeli pazarlama stratejileri hızlı kilo vermek isteyenlerin daha çok kilo almasına sebep oluyor. Sağlıklı Yaşam ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Aktaş, zayıflamaya çalışırken kilo aldıran 5 hataya dikkat çekti…

Baklavalar, börekler en ala kebaplar yenildi yutuldu. “Can boğazdan gelir” şakalarına iştahlı iştahlı gülündü. En salaş kazaklarla can simidi kilolar bir güzel kapatıldı. Hiçbir lokmanın hesabı tutulmadı. Öyle ya, yaz mevsimine daha çok vardı! Ve maalesef işte o gün geldi çattı!

Yaza acılı bir merhaba demek istemeyenler, haftada en az 5 kilo verdiren diyet listelerinin peşine düştü. Denize düşmüşken yılana sarılmanın sonuçları çok daha acı olabiliyor oysa. Sağlıklı Yaşam ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Aktaş,  diyet yapayım derken daha fazla kilo alma sanatında doğru bilinen 5 temel yanlışı özetliyor. Siz siz olun, bu yanlışlara düşmeyin!

Bu 5 hatadan uzak durun!

1. Light ürün efsanesi:

Bir üründe “light” ibaresini görüyorsanız bilin ki, çok sayıda işlemden geçmiştir ve içerisinde ihtiyacımız olan besinler kaybolmuştur. Her zaman doğal olan ürünleri tercih edin.

2. Zayıflama çayıyla gelen incelik:

Piyasada satılan zayıflama çaylarından uzak durun. Farklı pazarlama teknikleriyle pazara sunulan bu çaylar, sizi zayıflatmadığı gibi böbreklerinizi yorarak sağlığınıza zarar verir. Sadece çay içerek kimse 7 cm incelemez.

3. Aç kalayım, midem küçülsün:

gobeginizi-yakip-kule-cevirecek-bilimsel-kaynakli-yontemler

Günün en önemli fakat en çok ihmal edilen öğünü kahvaltıdır. Uykudayken saatler süren hareketsizlik ve açlık sonrasında metabolizmamızın hızlanması ve güne zımba gibi başlayabilmemiz için kahvaltıyı asla ihmal etmeyin. Daha az yemek için sabah ve öğlen kahvaltısını birleştirmek vücut tarafından kıtlık olarak algılanır ve uzun süre sonra aldığı ilk besini yağ olarak depolar.

4. Su içmek doğru ama:

Su hayatın temelidir. Bol su içmenin faydaları saymakla bitmez. Bol bol ve sık sık su içmek metabolizmanızı hızlandırıp kilo vermenize yardımcı olur. Yapılan bir diğer hata, tek seferde 1 litre suyu tüketmeye çalışmaktır. Güne yayılmış şekilde günde en az 8-10 bardak su için.

5. Komşuda pişen size de düşmez:

Herkes için aynı sonucu verecek tek bir diyet listesi yoktur! Her insan farklıdır, dolayısıyla diyet programı da özel olmalıdır. Açlık veya mahrumiyet temelli diyetlerden uzak durun! Komşunuzun buzdolabında asılı olan liste size uymaz. Bir uzman yönetiminde, sizin vücudunuza en iyi sonucu verecek şekilde oluşturulmuş program uygulayın.

Vücuttaki Fazla Yağları Yakıp, Küle Çevirmek İsteyenler İçin En İyi 5 L-Carnitine

Dünyanın en güçlü adamı olan Eddie Hall, bu başarıyı nasıl yakalayabildiğine ait sırlarını bizlerle paylaştı. İşte “Canavar” Eddie Hall kariyerindeki en büyük mağlubiyetten çıkardığı dersleri anlatıyor…

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Botsvana’da yapılan 2016 Dünyanın En Güçlü Adamı yarışmasına çıkmadan önce dünyanın en mutlu adamı bendim ve kazanacağımdan adım gibi emindim. Ancak özgüvenim, yarışmadan tam bir gün önce antrenman yaparken parmaklarımdan biri yerinden çıkıp buradaki tendonların hepsi yırtılınca yerle bir oldu. Yine de üçüncü geldim ama sevindim diyemem. Herkes kazanacağımı düşünüyordu. Onları hayal kırıklığına uğratmış oldum. Çok kötüydü. Ama hani her şeyin bir sebebi vardır derler ya, hezimete uğradığım o durum sonrasında daha sıkı çalışmaya, daha çok yemeye ve toparlanmama daha çok odaklanmaya başladım. O yıl yarışmadan başka hiçbir şey düşünmedim.

Yarışmanın ertesi günü spor salonuna gittiğimde kendime sorduğum ilk soru şu oldu: “Zayıf noktalarım neler?” Boyunduruk taşıma, kamyon çekme ve farmer’s walk gibi çekme hareketlerinin beni zorladığını gördüm. Ben irikıyım bir adamım, hal böyle olunca o ağırlıktaki cisimleri hareket ettirmek beni zorlayabiliyor. Bunun üzerine yaklaşımımı tekrar gözden geçirmeye karar verdim. 2017 yılında Botsvana’da yapılan WSM yarışmasına hazırlanırken çıkardığım dersleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonuç? E Kazandım!

Eddie’nin 3 Tüyosu

1. İşe Temelden Başlayın

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Benim gibi üst düzey yarışmacılar için bile bazen her şeye sıfırdan başlamak gerekiyor. Yani en temelden! Nasıl yürüneceğini, nasıl dik durulacağını yeniden öğrendim ki özellikle boyunduruk taşımada bayağı faydası da oldu. Ayaklarımı nereye koyacağıma bile sıfırdan başlıyormuş gibi çalıştım. Hepsini yeniden çalışmak zorundaydım zaten. Antrenman ayağında bence insanın kendine dürüst olması şart! Deadlift formunuz bozuluyorsa o zaman ağırlığı düşürmeniz lazım. Bar elinizden kayıyorsa o zaman kavrama kuvvetinizi geliştirmeniz lazım. Küçük şeyleri hallederseniz büyük şeyler de beraberinde düzelmeye başlayacaktır.

2. Diğerlerinden Öğrenin

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Zayıf olduğum noktalarda kuvvetli gördüğüm rakiplerin videolarını izleyerek kendimi geliştirdim. Araba itmede Laurence Shahlaei’nin duruş ve adım biçimini etüt ettim. Kamyon çekme antrenmanında Brian Shaw ile Hafthor Björnsson’un videolarına baktım ve yeterince alçalmadığımı, kollarımı gerektiği kadar kullanmadığımı ve kalçalarımı sonuna kadar itmediğimi gördüm. Sizden daha güçlü birini görürseniz bilgisine danışmaktan çekinmeyin derim. Bu hem gururlarını okşayacaktır hem de size faydası dokunacaktır.

3. Toparlanmayı Savsaklamayın

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Toparlanma herkesin sandığından daha önemli bir süreçtir ve bence geçtiğimiz Mayıs ayında beni şampiyon yapan en önemli unsur da toparlanma oldu. Fizyoterapistimin bütün masraflarını karşılayıp Botsvana’ya yanımda götürdüm, esnemeyi boşlamadım ve düzenli olarak sıcak-soğuk toparlanma tekniklerini uyguladım. Toparlanmamı iyileştirmek için evimde hiperbarik bir kabin bile yaptırdım. Çoğu kişinin böyle bir lüksü olmadığının farkındayım. Ama ağırlık kaldırma işleminin vücudunuzu fazlaca yorduğunu ve ona iyi bakmanız gerektiğini sakın unutmayın. Bakmazsanız, tıpkı benim gibi bedelini ileride ağır bir şekilde ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kaynak: Muscle&Fitness Dergisi Aralık – 2017

D Vitamini Eksikliği Baharda Daha da Yorgun Hissettiriyor!

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla