Motivasyon

Yaşlanmak, hiçbirimizin çabalarımıza rağmen karşı gelemediği bir doğal gerçek. Peki yaşlılık kavramı sadece sayıdan ibaret olabilir mi?

Yaşlanmak ve yaşlandığını bilmek insanlara zor gelir. Yaşlılığı engelleyebilmek için dünyada yaşlılık karşıtı pazar alanı yani “anti-aging market” 2015 yılında 140 milyar dolardan fazla bir hacime sahipken bu pazarın 2021 yılında 216 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor.

Yaşlanmanın vücutta yarattığı değişikliklere odaklanarak yapılan araştırmalar sonucu her gün birçok ürün pazara sunulmaya devam ederken anti-aging pazarına harcanan maddi gücün yanında zaman da çok fazla.

Şu an Amerika’nın bebek patlaması olarak bilinen yılların Baby Boomerlar 53-71 yaşları arasında ve bu sayının bile bir hiç olduğu 2060 yılında 65 yaşın üzerinde bunun 2 katı kadar insanın olacağı tahmin ediliyor…

Hal böyleyken sadece pazardaki ürünler değil internette de insanlar her gün, en iyi diyeti, en iyi spor salonunu ve en iyi antrenman programını arar oldu… Bunların tamamı da daha uzun süre daha genç bir şekilde yaşayabilmek için. Tam da bu noktada herkesin yapmak istediğini başarmış, 50sini görmüş ama çakı gibi ayakta olan hem fiziksel hem mental olarak yaşlarından çok daha genç 10 erkeği sizinle paylaşmak istedik:

Alessandro Manfredini, 48

Instagramı aktif olarak kullanan Alessandro, mükemmel şekilli sakalı ve dövmeleriyle sık sık modellik yapıyor.

Gianluca Vacchi, 50

İtalyan iş adamı Vacchi, yaşına rağmen mükemmel adonislere sahip ve asıl popülerliğini youtube’daki dans videolarına borçlu!

Deshun Wang, 80

Listenin yaşıyla en iddialı ismi, 80 yaşındaki Deshun Wang. Çin Moda Haftasında modellik yapmanın yanısıra filmlerde de oynayan Wang, yaşına rağmen inanılmaz dinamik ve iyi bir vücuda sahip.

Phillipe Dumas, 60

Instagram’a adım attıktan sonra modellik dünyasında yükselmeye başlayan Dumas, henüz kariyeri için çok yeni olduğunu düşünüyor.

Irvin Randle, 54

Randle siyah beyaz kırçıllı sakalları ve mükemmel giyimi ile takipçilerine 50lerinde de ne kadar iyi görünülebileceğini kanıtlıyor.

Aiden Brady, 50

2016’da iki filmde oynayan Aiden, yalnızca Instagram’da şıklığını konuşturmuyor, iyi bir oyunculukla da kalpleri kazanmış durumda.

Anthony Varecchia, 53

Fitnessı bir yaşam şekli olarak belirleyen Anthony, New York’ta yaşıyor. Mükemmel vücudunu oluştururken insanlara motivasyon kaynağı olmaya devam ediyor.

Ron Jack Foley, 50

Kanada’dan çıkan bu yakışıklı adam, saçlarıyla birçok modeli kıskandırıyor.

Eric Rutherford, 49

Hem editörlük hem de organizatörlüğü bir arada götüren Eric, kariyerinin rotasını modelliğe kırmış durumda. Kimse bu kararına bir şey diyemez gibi görünüyor…

Shan Michael Hefley, 54

İyi beslenme ve antrenmanın kazandırdıklarını fark etmiş olan Shan Michael, takipçilerini sağlıklı yaşam için cesaretlendiriyor.

Kaynak: Awarenessact

Yüksek başarılara sahip 55 yaşındaki CEO, katlanan göbeğinden artık kurtulma zamanının geldiğine karar verdi. Şimdi kendi yaşının yarısı kadar bile göstermeyen mükemmel ötesi bir vücuda sahip!

Angela Middleton, artık 20lerinin başlarında fit bir genç kız gibi. 1 yılda sahip olduğu bu vücuda dileyen herkesin de sahip olabileceğinin altını çiziyor. Middleton, zayıflamayı ve fit bir görüntüye sahip olmayı isteyen ve bunu kafasına koyan bütün kadınların başarabileceğine kendisini yaşayan kanıt olarak gösteriyor.

 1 yılda 10 kilo veren Angela Middleton, artık yağsız fit ve güçlü bir vücuda sahip.Üstelik bunu kendi iş yaşamının yanında başaran Middleton, kendisininki gibi aşırı yoğun koşullarda çalışan kişilerin bile başarabileceğine inanıyor ve ekliyor: “ben yapabildiysem, herkes yapabilir.” MiddletonMurray şirketinin kurucusu ve CEO’su, fitness çalışmalarının ve vücut gelişiminin işine de pozitif etkisi olduğunu, daha sağlam kararlar almasına yardım ettiğini dile getiriyor. Angela, yeni görüntüsüne kavuşmak için, bir spor salonunda yağ yakımı programına katıldı. Yoğun iş programına rağmen haftada 4 gün ağırlık çalışmaları yapmaya ve tam zamanlı bir diyet programına sahip oldu.

Oğlunun tavsiyesi üzerine bu programa katıldığını dile getiren Angela, daha önceden uyguladığı diyetlerin işe yaramadığından şikayetçiydi. 1 yılın sonunda aksatmadığı program sayesinde çok daha güçlü kaslara ve fit, yağsız bir vücuda kavuştuğunu gösteren Angela artık günde 2000 kaloriyi yağ protein ve karbonhidrat değerlerini kontrol ederek istediği gibi aldığını belirtiyor. Ağırlık çalışmaları ve diyet ile geçirdiği 1 yıldan sonra bizim “sağlıklı vücut sağlıklı kafada bulunur” sözümüze uygun bir bakış açısı yakalayan Angela Middleton fiziksel ve mental gelişiminin iş hayatınıza da inanılmaz bir katkısı olacağını dile getiriyor. Ancak mükemmel vücudun dileyerek başarılamayacağını üzerinde uğraşılması gerektiğinin altını çiziyor.

Angela zayıflama sürecinde biohacking adı verilen bir teknik kullandı. Yaşam stilinde değişiklikler yapan Angela, hormonlarının düzenlenmesine yarayan bu teknik sayesinde kilo kontrolünü yapabildiğini düşünüyor.

 

Kaynak: Dailymail

Spora yeni başlayanların işi zor gibi gözükse de aslında çok kolay! Özellikle ilk kez spor yapacak kişilerin işlerine yarayacak bilgileri derledik.

Eğer spora yeni başlıyorsanız, ilk kez spor yapacaksanız heyecanlı olmanız çok normal. Bilmediğiniz sularda yüzmeyi kendinize korkulu hâle getirmenize gerek yok. Suyun keyfini çıkarın! Beslenme ve antrenman ile ilgili temelleri kavradıktan sonra biraz da salon etiklerini kapınca her şey kolaylaşacak.

Aşağıdaki liste spora yeni başlayan birinin bilmesi gereken en temel bilgileri içeriyor. Bir çırpıda okuyup kendinizi yeni yaşam stilinize daha hazır hissedebilirsiniz!

1. Hedefiniz Nedir?

Bir hedefiniz mutlaka olmalı. Daha fit bir görünüm, kilo vermek, kilo almak vs… Çünkü tüm beslenme ve antrenman programları hedeflere uygun olarak oluşturulur. Yani kilo almak için ve kilo vermek için aynı diyeti uygulamayacağınız gibi, fit bir vücut ve sadece kilo vermek için de aynı beslenme düzenini uygulamayacaksınız.

2. Kalori Nedir?

Kalori en kısa ve basit tanımı ile yediğiniz besinlerin vücutta yakılması sırasında ortaya çıkan enerji miktarıdır.

3. Kaloriler Ne İşe Yarar? Kilo Kontrolünün Kalori İle İlgisi Nedir?

Kalori temelde kilo almanıza ya da kilo vermenize etki eden faktördür. Kalori fazlası sizin kilo almanıza sebep olur ve kalori açığı da kilo vermenizi sağlar. Kalori fazlası ve kalori açığı oluşturmak için günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplamalı ve üzerinde oynama yapmalısınız. Örneğin gün içerisinde 2000 kalori almanız gerekiyor; siz 2500 kalori aldığınız taktirde kilo alacaksınız, 1500 kalori ise size kilo verdirecektir. Bundan dolayı direkt olarak kaloriler ve kilo durumu birbiriyle iç içedir.

4. Makro ve Mikro Besin Nedir?

Makro besinler: protein, yağ ve karbonhidratlardır. Mikro besinler: vitamin ve minerallerdir.

5. Nasıl Antrenman Yapmalısınız?

İsterseniz spor salonunda isterseniz evde antrenmanlarınıza başlayabilirsiniz. Spora yeni başlayanlar ilk haftalarda 1’er gün ara vererek antrenman yapabilir. Bu, yorgunluklarını kolay atıp kaslarının fiziksel olarak bir sonraki antrenmana hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca spora yeni başlayanlar kendilerini ilk haftalarda çok fazla yoracak kompleks hareketlerden kaçınmalı. Yüksek ağırlıklar ile asla ilk dönemlerinizde antrenman yapmamalısınız. Hafif tempolu kardiyo çalışmaları, koşu, pilates ve düşük ağırlıklar ile güç antrenmanları başlangıç için ideal olabilir. Spor salonuna gidiyorsanız bir antrenörden yardım isteyebilirsiniz. Evde çalışacaksanız hareketlerin doğru yapılışlarını öğrenebileceğiniz yüzlerce video ve görsel anlatımı internette kolayca bulabilirsiniz.

6. Beslenme Programı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Beslenme programı hazırlarken tabii ki kalori üzerinden bir diyet hazırlayacaksınız. Normalde günlük almanız gereken kaloriyi internetteki kalori hesaplayıcılardan kendiniz de belirleyebileceğiniz gibi beslenme uzmanına danışabilirsiniz. Daha sonra hedefinize göre spor ile birlikte yeni beslenme düzeninizde almanız gereken kaloriyi belirleyin. Bu kaloriyi istediğiniz sayıda öğüne bölebilirsiniz. Öğünlerinizde makro ve mikro besinlere, amacınıza uygun olarak dengeli bir şekilde yer verin.

7. Hangi Gıdalardan Kaçınmalısınız?

İşlenmiş yağlar, yüksek şeker oranına sahip besinler, kızartmalar elveda diyeceğiniz gıdaların başında geliyor. Yalnız ekleyelim, haftasonu kendinize armağan edeceğiniz 1 donut sizi öldürmez, tüm diyetinizi mahvetmez, kendinizi üzmenize hiç gerek yok…

8. Uyku Düzeni Spor Yapan Biri İçin Neden Önemlidir?

Aslında uyku gerçekten yetişkin bir birey için 7-8 saat gerekir ve bu bilimsel olarak defalarca kanıtlanmıştır. Uyku sırasında melatonin gibi hormonlar salgılanmaktadır ve bu hormonları vücudunuz gündüzleri salgılayamaz. Melatonin vücudunuzun biyolojik saatini düzenler. Bir sonraki gün vücudunuzda gerçekleşecek metabolik faaliyetlerin şimdiden belirlenmesinde ve işleyişinde rol oynar. Büyüme hormonu da uyku sırasında aktifleşir. Siz vücudunuzdaki tüm yenilenmeyi ve tedaviyi uyku sırasında yaşarsınız. Bu nedenle antrenman ile zorladığınız vücudunuzun iyileşmesi ve gelişmesi için uykunuza gereken özeni göstermelisiniz.

Herkes etrafında olmasından huzursuzluk duyduğu birilerine sahiptir. Bazı kişiler ne yazık ki yapıları gereği sizin canınızı sıkmak için hayata gelmiş gibiler… Tabii siz buna engel olabilirsiniz. Üstelik size söz veriyoruz, yalnız kalmayacaksınız!

Günümüzün yoğun yaşam koşulları, iş koşuşturmaları kısacık vakitlere kocaman etkinlikler sığdırmaya çalışmak derken farkında olmadan yoruluyoruz. Bu çok doğal ve normal bir süreçken insan etrafında huzurlu ve mutlu olduğu insanları arıyor. Ancak bir şekilde hayatımıza girmiş ve varlıklarıyla çok da mutluluk hissettirmeyen kişiler var.

Bu kişiler garip bir şekilde zaman zaman bizim “çok yakınımız” bile olabiliyor. Belki ilk tanıştığımızda çok çok iyi zaman geçirdiğimiz biri sonradan bir anda tüm enerjimizi çeken birine dönüşebiliyor. Genellikle gerek ailenizden gerek arkadaşlarınızdan gerek iş ortamından çıkıveren bu kişi ile ilgili artık kendiniz için bir şeyler yapmanız gerektiğinin farkına varmalısınız…

Zamanınızı daha iyi değerlendirdiğinizi düşündüğünüz, yanınızda oldukları zaman keyif aldığınız, ortak paydada buluşabildiğiniz insanları düşünün. Bu kişilerle zaman sadece daha keyifli geçmez; ayrıca daha da verimli geçer. Yaptığınız şeyin sizi tatmin etmesi her zaman mutlu olmanız için en önemli yollardan biri iken ilişkilerinizde de bunu gözden geçirmelisiniz.

Kendinize şu soruları sorabilirsiniz: bu kişinin varlığı beni neden mutsuz/rahatsız ediyor? Sizin zamanınızı, sizi rahatsız hissettirerek sizden çalan birine gerçekten ihtiyacınız var mı? Olmadığını siz de biliyorsunuz. Bu yüzden sorularınızın cevabı sizden bağımsız ise artık konuyla ilgili harekete geçmenizin vakti gelmiş demektir. Bunu yaparken de hiçbir zaman yalnız kalmaktan korkmanıza gerek yok…

Herkesin hayatında yapmak istediği, kendilerini geliştirmek istediği konular vardır. Ve inanın sizi destekleyecek kişiler de vardır. Belki şu an etrafınız canınızı sıkan kişilerle dolu olabilir ama siz kendi hayatınıza odaklandıkça etrafınıza da sizi destekleyecek ve size daha mutlu hissettirecek kişileri çekeceksiniz. Bu yüzden yavaş yavaş enerjinizi emen insanlardan sıyrılıp kendinize daha çok vakit ayırın. Buna ek olarak da sizi iyi hissettiren keyifle vakit geçirdiğiniz kişileri hayatınıza daha çok dahil edin. Kısa bir süre sonra çok daha iyi hissedeceğinize eminiz!

Günlük hayatı kolaylaştıracak pratik fikirler üreten markalar sağ olsun işimizi epey kolaylaştırıyorlar. Bu yine de daha fazla gelişmeye ihtiyacımız olmadığı anlamına gelmiyor.

Birilerinin sorunlara çözüm arayışının devam etmesi ve yaratıcılığın buluşması ile 15 harika tasarım oluşmuş. Günlük hayatınızı rahatlatacak bu tasarımlara göz atmaya ne dersiniz?

1. Çok İşlevli Yatak

Bütün gününüzü içinde geçirmek isteyeceğiniz bir yatak!

2. Kelebek Klavye

Bu klavye ellerinizin doğal duruşuna daha uygun bir şekilde tasarlanmış.

3. Akıllı Yatak

Vücut sıcaklığınıza göre sizi ısıtabilen ve hatta uyandırabildiğini iddia eden yatak.

4. Sıcaklık Gösteren Duş Başlığı

Şarja ya da pile ihtiyaç duymayan, size sıcaklığı bildiren duş başlığı.

5. Mini Harici Şarj

Her yere sığabilecek kadar küçük ve hafif yedek şarjınız!

6. Taşınabilir Lamba

Gece kalktığınızda yanınızda taşıyabileceğiniz portatif tasarım lamba.

7. Mini Ütü

En küçük detayları rahatça ütülemenizi sağlar.

8. Örtüşen Perde Sistemi

Güneşten çok fazla şikayet ediyorsanız sizin için ideal bir tasarım.

9. Katlanabilir Gözlük

Çantanızda daha az yer kaplayan bu gözlük tasarımı tam bir kurtarıcı!

10. Dijital Kumbara

Harika değil mi?

11. Fonksiyonel Telefon Tutucu

İstediğiniz yerde istediğiniz aygıtı istediğiniz şekilde kullanabilmenize yardımcı olur.

12. Çift Taraflı Lamba

İki ayrı yataklı bir oda için ideal.

13. Kullanışlı Kemer

Göbeğinizi sıkmayacak rahat bir tercih.

14. Çift Kapaklı Diş Macunu

Tüpün ortasından sıkan kişi artık suçsuz…

15. Isıtmalı Ayna

Banyo sonrası aynada kendinizi görememeye son!

Kaynak: https://brightside.me/creativity-design/15-inventions-for-your-home-that-deserve-the-nobel-prize-right-now-366110/

Şu hayatta her şeye bir anlam yüklemek gerekmiyor tabii… Fakat bazen bazı durumlarda dışarıdan bakınca “nasıl yani?” diye kafalarda soru işareti oluşmadan olmuyor. Bir de insana garip gelen şey güldürdü mü tadından yenmiyor! Brightside’ın derlediği hem komik hem garip fotoğraflardan favorilerimizi derledik!

1. Önemli olan hissetiğiniz yaş tabii…

2. Yaratıcı yaklaşım ama alacağımızı düşünmüyoruz…

3. Görselde son dakika çağrılan arkadaşı görebilirsiniz.

4. Herkes mutlu değil gibi…

5. Nasıl yani?

6. Yanlış cevap verenler için hoş bir ders olmamış gibi duruyor.

7. Nasıl yani 2?

8. Umarız kendisi iyidir…

9. 80’ler hair metal değil mi o?

10. Konforunuz her şeyden önemli olduğunda…

11. Ruh eşleri!

12. Güzel bir ulaşım modeli…

13. Birileri için güzel geçmemiş…

14. Burada ne olduğunu bilen biri varsa lütfen belirtsin…

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/27-photos-that-will-make-you-wonder-what-is-going-on-395610/

Egonuzu kontrol edin!

“İyi bir antrenör olmak için spor salonunda insanları süründürmeye gerek olmadığını öğrendim”. diyor kişisel antrenör Sane Adjibade.

Adjibade’nin söylemine göre vücudu onunla konuşuyor. Dikkatle dinleyecek olursanız, sizin vücudunuz da konuşacaktır..

 1. Hiç kimsenin her hangi bir fiziksel aktiviteye karşı cesaretini kırmam. Fakat kalıcı sonuçlar görmek istiyorsanız, bir egzersiz bütününü benimsemelisiniz.

 2. Bir kişisel antrenör ile çalışmaya karar vermeden önce, kendisiyle detaylıca konuşup fitness görüşlerinizin aynı olup olmadığını anlamalısınız.

3. Bir zamanlar en katı antrenör olarak tanınmayı istiyordum. Ama iyi bir antrenör olmak için spor salonunda insanları süründürmeye gerek yok.

 4. “Güç antrenmanı en basit haliyle sizi güçlendirir”. Bunu bana 83 yaşında bir kadın söyledi ve haklıydı da.

5. Özellikle kadınlarla çalışmaya başladım. Yıllar birbirini kovaladıkça hedef sağlık olmaya başladı. Daha yaşlı müşterilerle çalışmaya başladığımda ise, esas hedef başka insanları da etkilemek ve olumlu değişiklikleri desektelemek oldu. Şimdi tüm olay olabildiğince genç hissetmek.

 6. Vücudunuzu kullanmaktan korkmayın. Herşey bizim kontrolümüz altında ve ne emir verirsek doğrudan ona uyacaktır.

 7. Mesela iki kişi var, biri spor yapıyor, diğeri yapmıyor ama ikisi de aynı omuz ağrısını çekiyor. Spor yapmayan kişinin vücudu ona daha aktif olması gerektiğinin mesajını veriyor. Spor yapan kişinin omuz ağrısı ise biraz rahatlama çağrısı; vücudu ona gereğinden fazla uğraştığını söylüyor.

 8. Bana metabolizma, büyüme hormonu ve testosteronu aynı anda tetikleyen tek bir egzersiz söyleyebilir misiniz? Yoga bunların hepsine cevap vermez, koşu da. Güç antrenmanı bu soruya verilebilecek tek cevap.

9. Fitness hedeflerinize ulaşmak, ne kadar gerekiyorsa o kadar zaman alacak. Bana ne getiriyorsanız onunla çalışmaya başlayacağız. Haftada bir gün mü antrenman yapmak istiyorsunuz? O halde size yazacağım program iki ya da üç sene içinde esas sonucu verir. Haftada iki kez? Sonucu bir yıl içerisinde alırsınız. Haftada beş kez antrenmana var mısınız? O zaman üç ila altı ayda görülecek sonuçlardan bahsederiz.

10. Eğlenmek mi antrenman mı yapmak istiyorsunuz?

Kendimi vücudumun isteklerinden mahrum bırakmam. O isteğe karşı çıkmak sadece işleri daha da zora sokar. Ben de zaman zaman kendimi dondurma dükkanlarına atarım. Her seferinde değil elbet ama zaman zaman ben de “kötü” arzuları beslerim.

 11. Bir antrenör olarak hedefim, vücudunuzu en güveneceğiniz kişisel antrenörünüz olacak şekilde çalıştırmak.

12. Çıplak ayakla squat yapmak ayaklarımdaki kasları da çalıştırmama yardımcı oluyor. Son iki buçuk senedir çıplak ayakla antrenman yapıyorum. Bana sorarsanız antrenman yapmanın en iyi yolu bu.

 13. Powerlifting bana, vücudumu daha çok dinlemeyi öğretti.

 

Antrenman yapmak kimi zaman profesyonel sporculara bile zor gelir. Yoğun bir iş günü geçirmiş olabilirsiniz, modunuzu düşürecek haberler almış olabilirsiniz ya da belirli bir sebep olması bile içinizden antrenman yapmak gelmiyor olabilir.

Antrenman öncesi zaman zaman karşılaşabileceğiniz bu durumla antrenman yapmadığınız 1-2 kaçamağı önemsemeyebiliriz ama unutmayın ki bu alışkanlığa dönebilecek bir kaçamaklar silsilesine dönüşebilir… Motivasyon bozukluğu ve antrenman öncesi bir türlü konsantre olamamak aslında yaşayan kişi için büyük gözükse de olağan ve çabuk bir şekilde üstesinden gelinebilecek bir durumdur.

Antrenman Önce Motivasyon Oluşturma

 

Motivasyonunuzu kıran sebeplerin neler olduğunu düşünün. Canınızı sıkan nedir. Objektif olun ve geçerli denilebilecek bir sebep var mı diye bakın. Unutmamanız gereken antrenman düzeninizi oluşturana kadar harcadığınız emektir.

Spora yeni başladığınız zamanı hatırlayın. Başlarda hem fiziksel hem de ruhsal olarak sizi zorluyordu ama bir anda vücudunuzdaki değişimi gördükçe hevesiniz arttı değil mi? Spora yeni başlayanlar için de profesyoneller için de motivasyon zaman zaman sorun olabilir. Şimdilerde, o ilk zamanlarda vücudunuzda olan gelişmeyi şu anla kıyaslıyor olabilirsiniz. Sporda ilerledikçe gelişiminizin hızı yavaşlayacaktır bu doğru. Ancak bu, gelişiminizin durduğu anlamına asla gelmez. Daha sabırlı olmanız gereken bir döneme girmişsiniz demektir. Ki bu da, en başta istediğiniz o ideal fit vücuda çok az kaldığını ve artık onu koruma ya da hedefinize göre daha da yukarı taşıma dönemidir.

Antrenman Öncesi Beslenme İle Motivasyonun İlişkisi Nedir?

Antrenman öncesi motivasyon ve beslenme önerileri modunuzun düşük olduğu zamanlarda kesinlikle başvurabileceğiniz yöntemlerdir.

Antrenman öncesi tüketebileceğiniz sinir sisteminizi harekete geçiren, size hızla güçlü bir enerji sağlayan antrenman öncesi sporcu gıdaları beslenme programınıza ekleyebileceğiniz yiyeceklerdir. Beslenme programı hazırlarken belki de yer vermediğiniz bu sporcu gıdaları motivasyonunuzun düşük olduğu dönemlerde size destek olabilir.

Genellikle besin değerleri çabuk enerji sağlayan karbonhidrat ağırlıklı bu besinler, kafein gibi sizi uyarıcı besinler de içerirler. Sinir sisteminizi harekete geçiren kafein kısa bir sürede daha berrak ve enerjik bir beyine sahip olmanıza yardımcı olur. Yatmadan önce ya da akşam saatlerinde kafein tüketilmemesinin önerilme sebebi de buna dayanmaktadır.

Bunların yanı sıra antrenman öncesi protein kaynağı ve keyifli tatlı atıştırmalıklara da yönelebilirsiniz. Protein ağırlıklı fıstık ezmesi gibi ürünler size antrenman sonrası kas onarımı sırasında ihtiyaç duyacağınız proteini sağladığı gibi nefis tadıyla size keyif verecek seçeneklerdir. Ek olarak fıstık ezmesi antrenman öncesi 1-2 saat gibi bir sürede tüketilebilir bunun nedeni ise yağ ve protein ağırlıklı bu ürünün sindirilimi ve enerjiye dönüştürülmesinin karbonhidrat ağırlıklı ürünlere göre daha geç olacak olmasıdır. Dolayısıyla tatlı motivasyon kaynağı için fıstık ezmesi tercih edilebilir.

Granola bar dediğimiz evde kendi damak tadınıza göre kendinizin de yapabileceği ürünler de antrenman öncesi lif oranı yüksek bir motivasyon kaynağıdır. Lif, yapısı gereği sizi daha uzun süre tok tutar.

Antrenman öncesi beslenme ile motivasyonunuzu kısa süreli arttırmanın yanı sıra kendinize yeni bir antrenman şarkı listesi hazırlayabilir, yeni antrenman ekipmanları bakabilir ya da yepyeni teknikleri internette araştırıp denemek için küçük notlar alabilirsiniz. Bunlar da uzun süreli motivasyon arttırıcı çalışmalar olacaktır.

Unutmayın, spor yapmak sizin yaşamınızın bir parçası; ufak tefek motivasyon düşüklüklerinin sizi geri koymasına izin vermeyin!

 

Kilo verip öncesini ve sonrasını paylaşmak internette artık çok popüler bir hal aldı. Popülerlik artınca haliyle sahtecilik de arttı. Gördüğünüz örneklerin çoğu photoshop şaheseri konumunda.

Sizlere sunduğumuz örnekler ise tamamen gerçek. Zaten internetteki kadar uçuk olmayan, gerçekçi değişimler oldukları için gayet inandırıcı.

Çok kilolu olan insanlar, kilo verince haliyle kusursuz bir fizik elde edemiyorlar. Deri sarkmaları veya belli bir noktada sabitlenen yağ oranı sebebiyle aranan estetiği yakalayamıyorlar. Ancak yine de böylesine değişebilen insanların olduğunu görmek, fazlasıyla motive edici.

270 kilodan 100 kiloya!

My 600-Pound Life - Before And After

9 yıl süren serüvenin sonu mutlu bitmiş gözüküyor!

I'm Finally Where I Want My Body To Be And I'm Happily Maintaining What I've Got. It Only Took Just Under 9 Years, It's Been Hard, But Now I'm Just Glad I'm Here

1 yılda 20 kilo vermek, nasıl böyle fark yaratabilir?

45 Pound Weight Loss In One Year

2 yılda 35 kilo vererek bambaşka bir insan olmak…

Toplamda 170 kilo veren çift, “her şey daha yeni başlıyor!” diyerek motive ediyor!

177 Kg Lost Between Us Both And We Still Ain't Done Yet

60 kilo kaybederek, çevresindekileri şok ediyor…

135 Lb Weight Loss

80 kilo verdikten sonra çatlak izleriyle barışık olduğunu dövmesiyle kanıtlıyor!

Christine Lost 175 Pounds And Learned To Love Her Stretch Marks

Kaynak: Boredpanda

HIIT, yani yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar fitness dünyasında en çok talep gören antrenman stillerinden. Sebebi ise hızlı yağ yakımı sağlamaları.

Bir çok araştırma yağ yakımında HIIT stili antrenmanların efektif olduğunu doğruluyor. Ancak HIIT herkesin yapabileceği bir antrenman çeşidi değil. Spor salonuna ilk kez adım atan birinin HIIT ile ilgili çalışmaları okuyup HIIT’ye direkt olarak başlaması sakıncalı. Sebeplerini tek tek açıklıyoruz.

HIIT Tam Olarak Nedir?

Image result for hiit

Adından da anlaşılıldığı üzere, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar; aşırı yoğun bir aktivite sonrası düşük yoğunluklu bir aktiviteyle devam eden ve bunu bir döngü haline getiren antrenmanlardır. Düşük yoğunluklu aktivite sırasında dinlenirsiniz.

Örneğin 30 saniye %100 eforla depar sonrası 1 dakika orta tempo yürüyüşü arka arkaya 10 dakika boyunca yapmak bir HIIT örneğidir.

Bu tip antrenmanların çok başarılı olduğunu pek çok kaynak doğrulasa da, her antrenman stili gibi HIIT antrenmanlarının da artı ve eksileri var.

HIIT ve Artıları

  • HIIT normalde yapılan uzun süreli ve orta tempolu kardiyoların yaktığı kaloriyi 4 kat hızlı yakabilir.
  • HIIT, oksijen ihtiyacını arttırdığı için, oksijen kapasitesini arttırır ve antrenman sonrası onarım sürecinde de daha çok enerji harcamayı sağlar. Bu sayede antrenman sonrası kalori tüketimi de artar. Dolayısıyla antrenman bittikten sonra da yağ yakımı devam eder.

HIIT ve Eksileri

  • HIIT, bilinçsiz ve hareket etmeyi çok iyi bilmeyen kişilerin sakatlanmasına sebep olabilir. Yüksek yoğunluk, yüksek sakatlık riski demektir. Deparlarda, uzun mesafeli koşulara göre sakatlıklar çok daha fazla gerçekleşir.
  • HIIT herkes için en iyi seçenek değildir. Kalbin kapasitesini zorlar ve bir çok insanın vücudunu gereksiz yere zorlamasına sebep olabilir. Özellikle yeni başlayan kişiler, spora adapte olma sürecinde bu tip antrenmanlara kalkıştığında bu riskler ön plana çıkabilir. Bu tip antrenmanlardan önce bir güç ve kondisyon temeline sahip olmak en iyisidir.

Sonuç

HIIT gerçekten test edilmiş ve onaylanmış bir antrenman stilidir. Yağ yakımıyla birlikte zamanı verimli kullanabileceğiniz bir seçenektir. Bu tip antrenmanları uygulamadan önce, antrenman stilinin size göre olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Bunu yapabilmek adına, HIIT konusunda mümkün mertebe bilgilenip güç ve kondisyon temeli oluşturmalısınız.

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla