Muscle & FitnessCelebrityMike Tyson Efsanesi

Mike Tyson Efsanesi

Mike Tyson bir efsane, bunda şüphe yok. O, 20 yaşında ağır siklet şampiyonu olan ilk ve tek dövüşçü; ve bir zamanlar dünyanın en yüksek paralarını kazanan atletiydi. Mücadelesi her zaman en ön koltukta izlemeye değerdi.

Diğer birçok emekli dövüşü gibi, Tyson da son zamanlarda boks macerasına tekrar adım attı ve 53 yaşında bu spora olan tutkusunu yeniden alevlendirdi. Evet, 53 kulağa biraz yaşlı geliyor olabilir, ancak Instagram’ını azıcık incelediğinizde aslında eskiyi asla aratmadığını görebilirsiniz.

Tyson’ı diğerlerinden ayıran asıl şey, vahşi yumrukları dışında kaslı, iri fiziğiydi. Şiş pazıları ve iddialı omuzları, dövüş öncesi ve dövüş esnasında hakim olduğu üstünlüğünde kesinlikle rol oynadı. Yine de onun şahane fiziği, Tyson’ı efsane yapan sayısız özelliğinden sadece biri. Diğerlerini ise sizler için derledik. Hem de Mike Tyson’ın en etkileyici fotoğraflarıyle birlikte.

1986: Mike Tyson En Genç Ağır Siklet Şampiyonu Oldu

Tyson 1986’da Trevor Berbick’e karşı kazandığı zaferle 20 yaşında en genç ağır siklet şampiyonu oldu. Tyson’dan önce Muhammed Ali, George Foreman, Joe Lewis gibi efsane isimlerin de şampiyon olduğunu ve bu başarıya ulaştığını hatırlatmamız gerekir. Tyson 25 nakavtla 27-0’lık bir galibiyet kazandı. Berbick bu genç tarafından yerle bir edildi ve Mike Tyson efsanesi doğdu.

1988: Mike Tyson vs Tony Tubbs

View this post on Instagram

Mike Tyson vs Tony Tubbs

A post shared by Boxing Videos (@digitalchamp) on

1988’e gelindiğinde Iron Mike nakavt şampiyonu olarak sağlam adımlarla ilerliyordu. Micheal Spinx’e karşı bir maçla dünyanın en iyi ağır sıklet şampiyonu olma şansını kazanmıştı, ancak önce Tony Tubbs’ı yenmek zorundaydı. Tubbs her ne kadar birinci turda başarılı bir şekilde direnmiş olsa da ikinci turda her şey belli oldu. Tyson savunma yoluyla ilerledi ve bir TKO ile savaşı bitirdi.

1990: Mike Tyson vs Buster Douglas

Tyson’ın Buster Douglas’a karşı aldığı mağlubiyet 1990’da dünyaya korkunç bir şok etkisi yaratmış olabilir. Douglas kazandığında, 42-1’lik bir mağlubiyet söz konusuydu, ancak başarılı dövüşçü çok başarılı bir nakavta imza attı. Tyson o zamandan beri hayatının kontrolden çıktığını ve Douglas’la zorlu bir mücadele arzusuna sahip olmadığını belirtti.

1991: Mike Tyson vs Donovan “Razor” Ruddock

Dünyanın en genç ağır siklet şampiyonu olarak taçlandırıldıktan beş yıl sonra, Tyson bu kulvarda adım adım ilerliyor ve Evander Holyfield ile yapacağı efsanevi bir dövüşe hazırlanıyordu. Ancak, o dövüşten hemen önce, Donovan “Razor” Ruddock ile olan mücadelesine bir son vermesi gerekiyordu. İlk maçları TKO olarak kazansa da, bazıları kavganın erken başladığını söyledi. Bunun ardından bir rematched istendi ve Tyson oybirliğiyle zaferi kucakladı. Bu arka arkaya dövüşler, Tyson’ın 4 yıl sürecek yokluğundan önceki son maçı oldu.

1995: Tyson vs McNeeley

Tyson’ın Peter McNeeley ile karşılaşması, 4 yılın ardından boksa dönüşünü taçlandırdı. Mücadele, McNeeley’in maç sırasında yasadışı bir şekilde ringe atlaması nedeniyle diskalifiye olmasıyla sona ermesine rağmen, asıl neden Tyson’ın gücüne dayanamamasıydı. Başta birkaç kez Tyson tarafından yere düşürülen McNeeley öfkesine yenik düştü ve oyundan atıldı.

1996: Mike Tyson vs Frank Bruno

Frank Bruno 1989 yılında Tyson ile yaptığı maçı TKO olarak kaybetmesine rağmen, 1996 yeni bir meydan okumaya daha hazırdı. Kendine etkileyici bir fiziği olan Bruno, bu TKO ile biten maçla mağlubiyeti bu kez tatmış oldu. Mike Tyson ise bu zaferle, WBC ağır siklet unvanına kavuşmuş oldu.

1996: Mike Tyson

View this post on Instagram

Mike Tyson vs Evander Holyfield #1996 👑🥊😞

A post shared by The One And Only (@ironnmiketyson) on

Tyson’ın kariyerindeki bu noktada daha önce hiç sahip olmadığı vahşi bir fiziğe sahipti. 1996’da Tyson, WBA unvanını rakibi Evander Holyfield’a kaptırmadan önce WBC ve WBA ağır siklet ünvanlarını tek tek geri kazandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!