Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıMagnezyum Eksikliğinin Meydana Getirebileceği Problemleri Bildiğinize Emin misiniz?

Magnezyum Eksikliğinin Meydana Getirebileceği Problemleri Bildiğinize Emin misiniz?

Magnezyumun en fazla eksikliği görülen minerallerden olduğunu biliyor muydunuz?

Magnezyum, tüketmemiz gereken en önemli minerallerden biridir ve genellikle tüketmemiz gereken miktardan az tüketiriz.

Amerika’da yapılan bir araştırmada görülüyor ki, Amerika nüfusunun %60’ı yeterli miktarda magnezyum tüketmiyor. Bu nedenle de büyük sağlık sorunları meydana gelebiliyor.

Magnezyum eksikliğinizin olup olmadığı konusunda kesinlikle bir doktora danışmalısınız!

Magnezyum Neden Bu Kadar Önemli?

Image result for fitness bodybuilding

Magnezyum sinir sistemi düzenleyicisi olan elementlerdendir. Biyomekanik tepkimelerde yer alır. Kan basıncının dengelenmesi, protein sentezi, sinir ve kas fonksiyonları gibi önemli vücut aktivitelerinde görevlidir.

Sinir sistemi,  kas sistemi ve bağışıklık sistemini önemsiyorsanız magnezyumu kesinlikle beslenmenizde öncelikli bir konuma getirmelisiniz.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Olur?

Bazen kan testiyle bile magnezyum eksikliğiniz olduğunu göremeyebilirsiniz. Çünkü kan serumunuzda vücudunuzdaki magnezyumun %1’i depolanır.

Sürekli mide sindirimi sorunları yaşıyorsanız, çok fazla kahve veya çok fazla alkol tüketiyorsanız, çok fazla stres veya gerginlik yaşıyorsanız magnezyum eksikliğine sahip olma ihtimaliniz yüksek.

Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Image result for sleep deprivation

Vücuttaki pek çok sorunun kaynağı magnezyum eksikliği olabilir. Hipertansiyon, astım, eklem sorunları ve daha birçok sorunun kaynağı olarak gösterilen magnezyum eksikliği sanıldığından çok daha büyük bir sorun.

Magnezyum eksikliği, çeşitli uyku problemlerine de yol açabilir. Magnezyum takviyelerini düzenli kullanan kişilerde uyku problemlerinde ciddi oranda azalma görülmektedir.

Ayrıca magnezyum eksikliği, strese yol açabilir. Çünkü vücuttaki her türlü stresin magnezyum tüketimiyle birlikte azaldığı bilimsel araştırmalarda sıkça gözlemleniyor. Yeterince magnezyum tüketmeyerek stres katsayınızı arttırıyor olabilirsiniz!

Magnezyum eksikliğinde, kas krampları da artabilir. Magnezyum tüketimi krampları ciddi oranda azaltabilir.

Antrenman sonrası kas stresini de rahatlatabilen magnezyum, özellikle sporcuların kesinlikle es geçmemesi gereken bir mineral.

Magnezyum Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Magnezyum, yiyecekler veya magnezyum takviyeleri aracılığıyla tüketilebilir.

Günlük 200 miligramlık doz, tüketilmesi gereken dozdur.

Magnezyum İçeren Yiyecekler

Magnezyum bakımından zengin yiyecekler genelde yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler (özellikle badem), kakao, avokado, muz ve balıklardır.

Kepekli tahıllar, baklagiller, buğday ürünleri de bol miktarda magnezyum bulundurur.

Magnezyum Takviyeleri

Image result for magnesium supplement

Magnezyum takviyesi kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Genellikle magnezyumun hangi takviyeyle alındığına dikkat edilmez. Magnezyum laktat, magnezyum sitrat, magnezyum klorid ve magnezyum aspartat gibi birçok seçenek bulunur.

Magnezyum sitratı geceleri tüketmek en iyi seçeneğinizdir. Hem uyku sorunlarınızı çözmeye yardımcı olur hem de rahatlatır.

Magnezyum likit takviyeleriyle de pratik bir şekilde magnezyum tüketebilirsiniz.

Magnezyum hakkında daha detaylı bilgiler için Magnezyum Nedir, Faydaları Nelerdir? makalesi size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!