Muscle & FitnessGenelKurnaz Sporcular: Arnold Steroid Kullanıyor muydu?

Kurnaz Sporcular: Arnold Steroid Kullanıyor muydu?

Yazar: Robin Mazon

7 kere Sandow kupasını kazanan Arnold Schwarzenegger Olympia sahnesine çıkan en estetik insanlardan biriydi. Vücut geliştirmenin bir spor olduğunu bilmeyen insanların arasında 54 cm kollarla dolaşan Arnold, sahneye çıktığında herkesi ağzı açık bırakırdı. Kaslarının oranı, birbiriyle akışı ve pozlarındaki duruşuyla 30 yıl sonra vücut geliştirenlerin hala taklit edemediği biri olarak kaldı.

Peki, bütün bunları anabolik steroid kullanmadan ve doğal bir şekilde mi yaptı?

Malesef hayır, Arnold’ın da kabul ettiği gibi Olympia sahnesine çıkan neredeyse her kişi steroid kullanmıştır. Aynı zamanda, Arnold’ın zamanında steroidler yasaldı. Ancak Arnold’ın vücuduna koyduğu emeği göz ardı etmemek gerekir. Arnold Schwarzenegger Instagram hesabında yaptığı paylaşımlarda hala efsanevi formunu kaybetmedi.

Yukarıda gördüğünüz üzere Arnold 1977’de çekilmiş bir röportajda kendisinin ve Olympia sahnesindeki diğerlerinin yarışmadan 6-8 hafta öncesinde steroid kullanmaya başladıklarını itiraf ediyor.

Arnold Vücudunu Nasıl Geliştiriyordu?

Kan ve Ter

Arnold Venice Beach’de ki ünlü Gold’s Gym’de Frank Zane, Franco Columbu gibi arkadaşlarıyla çalışırdı. Onu diğerlerinden farklı kılan ağır antrenmanlarıydı. 1969’da California’ya taşındığından beri Arnold her gün, ve çoğu zaman günde 2 kere antrenman yapardı. Profesyonel kariyeri 1975’te bitene kadar (1980’de de bir geri dönüş yapmıştı) Arnold’ın yaptığı her şey vücut geliştirmek içindi.

Arnold’un antrenmanları saatler sürer, set ve repleri daha önce görülmemiş bir seviyedeydi. Yüksek volümlü antrenmanlarının en üst noktasındaydı. Şu an bu stilde çalışmanın zararlı olduğu söylense de, Arnold aşağıdaki ölçümlerdeki başarısını buna borçlu.

Arnold’un Profesyonel Kariyer Ölçümleri

Doğum günü ve yeri: July 30, 1947 – Graz, Avusturya
Boy: 187 cm
Kollar: 56 cm
Göğüs: 155 cm
Bel: 86 cm
Bacak: 72 cm
Kalf: 51 cm
Sezon dışı kilosu: 113 kg
Yarışma Kilosu: 102–106.5 kg

Arnold’un Günde 2 Antrenman Programı

1, 3 ve 5. Gün

Sabah: Göğüs, Sırt
Akşam: Bacak, Kalf, Karın

2, 4 ve 6. Gün

Sabah: Omuz, Triceps ve Biceps
Akşam: Kalf, Karın

7. Gün

Rest

Olağanüstü Genler

Arnold Schwarzenegger body building kariyerinde diğer vücut geliştircilerden ayrılıyordu çünkü inanılmaz ağır antremanların yanında olağanüstü genlere sahipti.

Genleriniz ne kadar kas ekleyebildiğinizi ve bütün kaslarınızın görünümünü belirler. Arnold’un neredeyse bütün vücudu bir genetik harikaydı. Belki tek problemli noktası beliydi. Doğuştan ince bir beli olmadığı için Arnold vakum ve karın hareketleriyle belini inceltmek zorunda kalmıştı. Bunun dışında Arnold’ın genlerine sahip olabilmek milyonda bir olabilir. Bazı insanlar Arnold’a “Asla senin gibi olmak istemem.” dediğinde haklı olarak Arnold, “Merak etme, asla olamayacaksın.” cevabını verirdi.

Ve Steroid…

Arnold’ın hangi steroid çeşidinden ne kadar aldığını söylemek çok zor. Hem kendi söylemediğinden hem de farklı dönemlerde farklı steroidler aldığından. Ancak genel olarak Golden Era zamanında Arnold ve arkadaşları aşağıda listelediğimiz steroidleri kullanıyordu:

Dianabol (Dbol)

Dianabol, Amerika’ya ilk getirilenlerden, hap şeklinde bir steroiddir. 1960’larda Almanya’da keşfedildikten sonra Amerika’ya getirildi. Dianabol kullananlara daha kolay kas eklemenin yanında, yağ yakmaya, metabolik kapasiteyi artırmaya, güç artırırken yorgunluğu düşürmeye yarardı. Arnold ve diğerleri Dianabol’ü “şeker gibi” ağzına atardı ve zamanında en popüler steroiddi.

Deca Durabolin

Deca, sıvı ve iğne ile alınan, zamanında çoğu vücut geliştirenin kullandığı başka bir steroiddir. Deca kullananlar daha hızlı kas kazanmaya ve güç artırmaya, kemikleri güçlendirmeye ve daha hızlı recovery süresine sahip olurdu.

Winstrol

Winstrol, Olympia sahnesinde gördüğümüz “sıkı” vücutları yapmak için kullanılan bir steroiddir. Derinin incelmesine ve sıkılaşmasını sağlar.

Primobolan

Arnold’ın Avrupa’da özellikle kullandığı bir steroid Primobolan’dır. Primobolan Arnold’a, özellikle yağ verme (cut) dönemlerinde bulk döneminde kazandığı kasları korumak açısından yardım etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!