Kolajen ve 5 Temel Faydası

Yazı İçeriği ve Başlıkları

  1. Cilt Sağlığı
  2. Kemik ve Eklem Sağlığı
  3. Atletik Performans
  4. Sindirime Faydası
  5. Uykunuzu Düzene Sokun

Kolajen son zamanlarda gıda ürünlerinde fazlaca karşımıza çıkmaya başladı. Biz de güvenli bir şekilde nasıl tüketeceğinize ve sağlığınıza olan faydalarından nasıl yararlanacağınıza dair ipuçlarına bir göz atalım istedik.

Kolajen, yaşlanma karşıtı kremlerin ve serumların vazgeçilmez bileşeni olarak uzun zamandır biliniyor aslında. Ancak şimdilerde yiyecek ve içeceklerinize eklenerek de sık sık karşımıza çıkmaya başlamış vaziyette. Yutulabilir kolajenin hikayesi, kemik suyu olarak halka açık tüketici pazarına girişi ile başladı. Şimdi, hidrolize kolajen (veya kolajen peptit) olarak toz halinde tek başına boy gösteriyorlar. Sıvı kolajen kullananlar da yadsınmayacak kadar fazla sayıda. Hatta gıda takviyesi endüstrisindeki içerik etiketlerinde dahi kolajen ön plana çıkar oldu.

Peki bir protein türü olan kolajeni, herkesin bahsettiği gibi mucize bir bileşen yapan şey nedir? Kolajen, tüm proteinlerin yaklaşık %30’unu oluşturduğu insan vücudunda en çok bulunan proteindir. En yaygın olarak cilt, kemik ve bağ dokularında bulunur, bu nedenle kolajeni takviyesi almak tüm bu alanlarda fayda sağlar.

Kolajen trendine yakalanan gıdalar, smoothie’lerden çorbalara, soslara, tatlılara ve hatta spagetti’ye kadar uzanıyor… Her şeye hidrolize kollajen ve pişmiş kollajen olarak da bilinen jelatin tozları eklenebiliyor. Artık içilebilir kolajen diye bir şey var. Ve pek tabi, tüm bunlardan sonra kolojen tozu takviyelerinin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Megan Solloway, R.D., C.P.T.’ye göre, günlük rutininize kolajen tozu takviyesi eklemenin sizin için bir endişe yaratmasına gerek yoktur.

“Kolajen İçeren Besinler Nelerdir? öğrenmek için tıklayın!

1. Cilt Sağlığı

siyah-uzum-cilt-sagligi

Cildiniz sizden daha mı hızlı yaşlanıyor? Kolajen cildimizin yaklaşık %75’ini oluşturur ve genç, dolgun ve pürüzsüz görünüyor olmamızdan o sorumludur. Zamanla, yaşlanma ve güneşe maruz kalma ile ortaya çıkan doğal kolajen kaybı, kırışıklıklardan ve ince çizgilerden büyük ölçüde mesuldür. Kolajen takviyesi almak, cilt metabolizmasını uyarır ve kolajen kaybına karşı koyması gereken yapı taşları ile cildi içeriden güzelleştirmeye yardımcı olur. En az sekiz hafta boyunca günde 2.5 ile 10 gram hidrolize kolajen takviyesi almak, cilt kuruluğu, kırışıklıklar ve selülit problerinde gözle görülür bir azalma sağlar. Bunun yanı sıra, cilt sıkılığı, hidrasyon ve nemde de önemli artışlar sağlar. Ek olarak, kolajen takviyesi tırnakların büyümesini ve tırnak sağlığını iyileştirmeye yararken, çatlamaların azalmasına yardımcı olabilir.

2. Kemik ve Eklem Sağlığı

Dizlerinizde zayıflama mı hissediyorsunuz? Kolajen organik kemik kütlesinin yaklaşık %90’ını oluşturur ve aynı zamanda eklem kıkırdağının önemli bir bileşenidir. Hidrolize kolajen ile takviye almak, kemik oluşumunu tetikleyerek kemik metabolizması üzerinde faydalı etkiler sağlayabilir ve böylece kemik mineral yoğunluğunu artırabilir. Takviyeler ayrıca eklem yapısını koruyarak ve potansiyel olarak eklem rahatlığına yardımcı olarak kıkırdak dokusu üzerinde anabolik bir etki gösterebilir. Araştırmalar, günde 10 gram hidrolize kolajen takviyesinin, kemiklerde daha az kırılganlık sağlayan kemik mineral yoğunluğu artışında ve eklem ağrısının/hareketliliğinin iyileştirilmesinde etkili olduğunu göstermiştir.

Aktiviteye bağlı eklem ağrısı olan sporcuların, eklem ağrısı gibi atletik performans üzerinde olumsuz etkileri azaltmak için yine bu dozu kullanmasının faydalı olabileceği kanıtlanmıştır.

3. Atletik Performans

Spor yaparken rekabet üstünlüğünü sağlamak için küçük bir şeye mi ihtiyacınız var? Kolajen proteini, yüksek oranda amino asit glisinine sahip olması ve kolajen molekülündeki amino asitlerin yaklaşık üçte birini oluşturması bakımından benzersizdir.  Aynı zamanda daha az ama yine de önemli miktarda amino asit arginin içerir. Glisin ve arginin, kas kasılmaları için enerji sağlayan ve kas oluşumu, kas hacmi ve kas gücünü oluşturmaya yardımcı olan kreatin sentezi için gereklidir. Kolajen takviyeleri, atletik performansı iyileştirmeye ve vücuttaki yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olmak için vücuttaki kreatin sentezini destekler. Gerekli amino asitlerin tümüne sahip olmadığı için kolajenin tam bir protein olmadığını unutmayın. Hidrolize kolajen tozu, diğer protein tozlarına kıyasla kas büyümesini kendi başına arttırmak için ideal değildir. Kas büyümesini doğrudan arttırmak için, kaslarınıza eksiksiz bir amino asit sağlamak ve eklem iyileşmesini artırmak için bir peynir altı suyu ve kolajen karışımı faydalı olacaktır.

4. Sindirime Faydası

sindirim-sistemi

Sindirim rahatlığı mı arıyorsunuz? Pişmiş kolajen formu olan jelatin, mide asidi salgısını artırarak sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur ve yiyecekleri parçalamayı kolaylaştırır. Ayrıca sindirime yardımcı olan sindirim sisteminin mukozal astarını korur ve iyileştirir. Jelatin, sindirim sisteminde sıvının tutulmasına yardımcı olur, düzgün bağırsak geçişini ve sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler. Mideniz şişkinse veya mideniz bulanıyorsa, zencefil, limon ve bal karışımı kombuchanın tadına bakın!

5. Uykunuzu Düzene Sokun

Uyku kalitenizi arttırmak mı istiyorsunuz? Kolajen yatmadan önce ihtiyacınız olan uyku toniğiniz olabilir. Glisin, kreatinin öncüsü olmasının yanı sıra, beyin ve sinir sisteminde bir inhibitör nörotransmitter olarak hareket ederek uyku kalitesini artırabilir. Uyumadan önce alınan 3 gram glisin dozunun uyku kalitesini artırdığı, sabah yorgunluğunu azalttığı ve hatta uyku kalitesinin gündüz bilişsel işlevini geliştirdiği gözlenmiştir. Bir porsiyon Vital Protein Kollajen Peptitlerinden 3 gramdan fazla glisin alabilirsiniz. Size zarar vermediğinden, kolajeni gün boyunca endişe etmeden tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!