Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıSahanın Kurdu, NBA Yıldızı Klay Thompson ile Röportaj!

Sahanın Kurdu, NBA Yıldızı Klay Thompson ile Röportaj!

NBA’ye girdiği 2011 yılından beri Thompson oyun başına ortalamasını sektire sektire yükseltti.

Üç kez NBA Yıldız Oyuncular listesine giren Klay Thompson, beslenmesine ve ağırlık antrenmanına sadık kalarak oyunlarda hep daha güçlü bir performans sergiliyor.

Image result for klay thompson

NBA playoff maçları (sezon sonu eleme maçları) tüm hızıyla başladı bile! Bu demek oluyor ki Klay Thompson’ı sahada rakiplerinin haddini bildireceği bol bol maç görecek ve oyunun heyecanını evimizde tümüyle hissedeceğiz. Golden State Warriors takımın 2 metrelik yıldız şutörü sezon sonunda tam bir basket makinesi gibi oynuyor. 2016 NBA Üçlük Atış Yarışmasında oyun başına 24 puandan yüksek bir skor gerçekleştiren Thompson sayesinde takımı da art arda unvanları toplamış durumda. Lige şutör olarak giren Thompson idmanda ve de spor salonunda pes etmeden çalışıp ligin en iyi oyuncularından biri olarak anılmayı başardı.

Image result for klay thompson

M&F: Basketbolcular fiziklerini geliştirmeye daha çok önem vermeye başladılar. Ağırlık antrenmanlarınız ne kadar sürüyor?

KT: Haftada dört kez gitmeye çalışırım. Sezondayken kuvvet kazanımını hedeflemiyorum. Daha çok sahip olduğumu kuvveti koruma ve sakatlanmaları engelleme amaçlı çalışıyorum.

Bir an önce spor salonuna gidip ağırlık kaldırayım diyor musunuz?

Ağırlık kaldırmayı seviyorum. İki saat boyunca hang clean yapmıyorum tabii. Bantlarla, dambıllarla, giryalarla ve de vücut ağırlığımla çalışıyorum. Kuvvetimi korumak ve sezon boyunca kuvvet geliştirmek için de bolca dinamik antrenman yapıyorum. Yıl boyunca formumu korumaya çalışıyorum, fiziğimi yeniden yaratmaya değil.

Ortalama olarak salonda ne kadar süre harcıyorsunuz?

Sahada bir saat kadar antrenman yapıyoruz. Ardından da ben 30-45 dakika daha çalışıyorum. Ondan sonra da yine 30-45 dakika ağırlık kaldırıyorum. Yani sezondayken abarttığım bir şey yok. Maç olmayan günlerde salondaysam 2,5 saat kadar antrenman yapıyorum.

En yüksek ağırlığı hangi takım arkadaşınız kaldırabilir?

Muhtemelen David West. Çok kuvvetli bir adam ama hani, yetişkin adam gibi kuvvetli bir adam! 14 yıldır ligde top sektiriyor. Boks yapıp ağırlık kaldırıyor. Andre Iguodala da öyle. Onun da muazzam bir kuvveti var. Tek seferde 30-40 barfiks çekebilir.

Kusura bakmayın, sormadan edemeyeceğiz. Bench’te kaç kaldırıyorsunuz?

Maksimumum herhalde 180 kilodur.

Harbi mi?

Şakaydı. Nerde! Üç tekrarla 100 kg kaldırabiliyorum. NFL karmaya girmiş olsaydım rakip tanımazdım, o başka.

Takım arkadaşınız Kevin Durant’tan daha kuvvetlisiniz gerçi. 2007 NBA karmadayken bench’te 85 kg kaldıramaması olay olmuştu.

Öyle. Ama o zaman daha on sekizindeydi. O yüzden yüklenmemek lazım. O zamandan beri de kuvvetinde büyük artış oldu.

Beslenmenize gelirsek, et lokantalarından ve otel mutfaklarından uzak kalmak zor olmalı.

Mümkün olduğunca fast-food yememeye çalışıyorum, orası aşikâr. Yaş aldığınızda eskisi gibi toparlanamıyorsunuz. Çok su içiyorum. Çikolatalı süt de, özellikle antrenmandan sonra. Hem enerji veriyor hem de tadı müthiş. Bol bol tavuk, balık ve meyve yiyorum. Eti ise haftada bir kez tüketiyorum. Karbonhidratı kısmaya çalışıyorum. Severim ama olabildiğince kısıtlıyorum. Beslenme düzenim çok çeşitli aslında. Katı diyemem ama yağlı şeylerden olabildiğince kaçınırım.

Washington üniversitesi takımınız da dâhil, son sekiz sezonda maçlarda hiç geri sekmediniz. Nasıl başardınız?

Beslenme, toparlanma ve antrenman gibi ufak şeyleri çok ciddiye alıyorum. Basketbol sporuna âşığım ve bu aşk bana çok şey kazandırdı. Basketbol oynamaktan gerçekten keyif alıyorum. Birkaç gün oynamadığımda kendimi tuhaf hissediyorum. Basketbola olan tutkum sayesinde sıkı çalışmayı da öğrendim.

 

Image result for klay thompson stephen curry

SPLASH BROS.

Thompson ve takım arkadaşı Steph Curry’ye Splash Brothers diyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!