Muscle & FitnessSağlıkKışın Kullanmanız Gereken 4 Takviye

Kışın Kullanmanız Gereken 4 Takviye

Vaka sayılarının giderek arttığı ve kışın kapıya dayandığı şu günlerde bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendiriceğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren takviyeler yalnızca kış mevsiminde değil, sizi yıl boyunca sağlıklı tutmanın ve hastalıkları önlemenin en önemli anahtarıdır. Besleyici yiyecekler tüketerek sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, yeterince uyumak ve egzersiz yapmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin en önemli yoludur.

Tabii ki tüm bunlara ek olarak araştırmalar, belirli vitaminler, mineraller, şifalı bitkiler ve diğer maddelerle de bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğinizi ve potansiyel olarak hastalıklara karşı koruyabileceğinizi gösterir.

Biz de bu yazımızda bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacak takviyeleri sizler için derledik. Kış boyunca bağışıklık güçlendirici takviyelerden faydalanabilir ve hastalıklara karşı direnç kazanabilirsiniz.

D Vitamini

D vitamini, bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için gerekli olan ve yağda çözünen bir besindir.

D vitamini, bağışıklık sistemenizin önemli bir parçası olan beyaz kan hücreleri yani monositlerin ve makrofajların patojenle savaşma etkilerini artırır. Bu da vücutta meydana gelen bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olur.

Dünyadaki pek çok insan, eksikliği halinde bağışıklık fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilecek bu önemli vitaminden oldukça yoksundur. Düşük D vitamini seviyeleri, grip ve alerjik astım dahil olmak üzere, bazı üst solunum yolu enfeksiyonları riskinin artmasına yol açar.

Yapılan bazı araştırmalar D vitamini alımının vücudu solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabileceğini öne sürmüştür. (1)

Çinko

Çinko, bağışıklık sisteminizi güçlendiren pastil gibi bazı takviyelerde ve diğer sağlık ürünlerinde yaygın olarak kullanılan önemli bir mineraldir. Bunun nedeni ise, çinkonun bağışıklık sistemi işlevi için gerekli olmasıdır.

Çinko, bağışıklık hücresi gelişimi gereklidir ve iltihaplanma tepkisinde önemli bir rol oynar. Çinko eksikliği, bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde etkiler ve zatürre dahil bazı enfeksiyonlara bağlı hastalık riski taşımanıza sebep olur. Bu kadar önemli bir mineral olmasına rağmen çinko eksikliği, genel olarak dünya çapında yaklaşık 2 milyar insanı etkilemekte ve en çok yaşlı yetişkinlerde gözlemlenmektedir. (2)

C Vitamini

C vitamini, dünya genelinde enfeksiyondan korunmak için alınan en popüler takviyelerden biridir.

C vitamini, çeşitli bağışıklık hücrelerinin işlevini destekler ve enfeksiyona karşı vücudunuzu koruma altına alır. Aynı zamanda, eski hücreleri yenileyerek bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan hücresel ölüm için de oldukça gereklidir.

C vitamini ayrıca, serbest radikaller olarak bilinen reaktif moleküllerin birikmesiyle meydana gelen oksidatif stresin neden olduğu hasara karşı koruma sağlayan güçlü bir antioksidan görevi görür. Oksidatif stres, bağışıklık sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve birçok hastalığa sebep olabilir.

C vitamini takviyelerinin, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini ve şiddetini azalttığı gözlemlenmiştir. (3)

Mürver

Uzun süredir enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan kara mürver bir diğer adıyla sambucus nigra, bağışıklık sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle son zamanlarda sıkça araştırılmaya başlanmıştır.

Yapılan araştırmalarda mürver özünün, üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve bakteriyel patojenlere karşı güçlü antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Mürver ayrıca soğuk algınlığının süresini ve şiddetini kısaltmaya yardımcı olabileceği gibi, viral enfeksiyonlarla ilgili semptomları azaltmaya da yardımcı olabilir.

Günümüzde mürver takviyeleri çoğunlukla sıvı veya kapsül şeklinde satılır ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için insanlar tarafından oldukça sık tercih edilir. (4)

Piyasadaki birçok takviye, bağışıklık sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Çinko, mürver, C ve D vitaminleri bağışıklığı güçlendirme potansiyellerine sahip oldukları için araştırılan maddelerden yalnızca birkaçıdır.

Bu takviyelerin yanı sıra dengeli beslenmeyi sürdürmek, yeterince uyumak, düzenli fiziksel aktivite yapmak ve sigara içmemek; bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak ve hastalık riskinizi azaltmanız açısından önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Bahsedilen vitamin ve minerallerin bazıları antiviral özelliklere sahip olsalar bile, sizi COVID-19’a karşı koruyabileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmadığını unutmayın. Tüm önerilen vitamin ve mineralleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!