Kilo Aldırıcı (Gainer) Nedir? En Etkili Nasıl Kullanılır?

kilo-aldirici-gainer-nedir-nasil-kullanilir

Birçok insanın fizik ve kondisyon açısından belli hedefleri vardır. Bu nedenle hedeflerine yönelik antrenman, beslenme ve uyku düzeni gibi faktörlere odaklanırlar. Bu hedefler arasında kilo almak da var, ancak bazen sonuç almak imkânsızlaşır. Bazı insanların vücut tipleri ve metabolik yapıları gibi etkenler kilo alma hedefini sekteye uğratabilir. Çünkü kazanmak için sürekli yemek yapmak ve tüketmek acımasız bir görev olabilir. Bir süre sonra, tüm o kalorileri almak işkenceye dönüşerek zorlaşır. Bu konuda kilo aldırıcılar (gainer) fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kilo aldırıcılar, özellikle büyümenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış supplementlerdir. Bunlar bol protein, bol karbonhidrat ve yağların hedefe yönelik kombinasyonu haricinde bol miktarda mikro besin ve diğer performans bileşenlerini de içerirler.

Kilo Aldırıcı(Gainer) Nedir?

Kilo aldırıcı supplementler, içerisinde karbonhidrat ve protein oranı amaca yönelik dengelenmiş yüksek kalorili ürünlerdir. Amaç, istediği kadar fazla kalori alamayan ya da iştahsızlık yaşayan bireylere likit olarak kalori sağlamak ve bununla beraber kas gelişimine katkıda bulunmaktır. Kilo alma amacına uygun olarak harcadığınız kaloriden fazlasını alma hedefine pratik yoldan katkı bulunmayı amaçlayan, toz halindeki üründür.

Kilo Aldırıcının(Gainer) Faydaları Nelerdir?

Gainer’ların önemli birkaç katkısı bulunmaktadır.(1)Bildiğiniz gibi karbonhidrat, enerji ihtiyacımızı karşılayan temel bir besindir. Bu sayede içinde fazlaca bulunan karbonhidrat içeriği, hem yüksek kalori ihtiyacını hem de antrenmanlar için enerji ihtiyacını karşılamakta. Ayrıca protein barındırması da bu amaca yönelik katkı sağlar. Bununla beraber ürünü kullanırken hacim kazanmaya yönelik düzenli antrenman yapmanız önemli bir rol oynar. Bu sayede hem yağlanma ihtimalini azaltmış hem de içeriğindeki proteinle beraber kas gelişimine katkı sağlamış olursunuz. Böylece kas kütlesinde artış gerçekleşir.

Gainer, L-Glutamin ve Kreatin ile birlikte kullanılır mı?

Kilo aldırıcı tozlarda, karbonhidrat ve proteinlerden ayrı olarak vitamin, mineral ve Kreatin bulunur. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan maddeleri ve antrenmana yardımcı bileşenleri de aynı andan alma imkânı sunar. Birçok gainer içeriğinde zaten l-glutamin ve kreatin barındırır ya da bu takviyelerle birlikte kullanılır. Bu da sağlıklı hacim kazanmanın yanında güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemek için çalışacak ve hastalığınız nedeniyle antrenman seanslarını kaçırma riskinizi azaltacaktır. İlk kez kilo aldırıcı gainer kullanmaya başladığınızda, başlangıçtaki sudan kilo alımını fark ederseniz, bunun kreatin gibi vücutta yüksek su molekülleri taşıyan karbonhidratlardan kaynaklandığını unutmayın. Bir ya da iki hafta verin, vücut dengesini bulacaktır.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

Gainer Nasıl Kullanılır?

Kilo alma amacını gerçekleştirebilmek için günlük öğünleri düzenli olarak almak ve bu takviyeyi iki öğün arasında ya da antrenman sonrasında kullanmak önemlidir. Bu açıdan tek başına kilo aldırıcı kullanıp gün içinde az besin almak size fayda sağlamayacaktır. Bununla beraber kas gelişimi ve kalori ihtiyacı için kilo aldırıcıyı fazla kullanırsanız sonucunda yağlanma durumu da gerçekleşir. Tıpkı çoğu diğer takviyelerde olduğu gibi özellikle bunda da fazla kullanmamaya dikkat edilmeli.

Temel amaç kilo alma olduğu için, su yerine sütle tüketilmesi daha uygun olacaktır. Böylece daha fazla kalori alımı gerçekleşmiş olur. Gün içinde aldığınız tüm besinlerin ve kullandığınız kilo aldırıcının kalori takibini yaparsanız sizin için daha faydalı olur. Günlük harcadığınız kalorinin tahmini ölçümlerine sahipseniz, bu sayede harcadığınız kalorinin günlük %10-15 civarı fazla kaloriyi alarak kilo alımına yardımcı olursunuz.

En İyi 5 Kilo Aldırıcı (Gainer) Ürününe Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Fitness Hedeflerinize Ulaşmak İstiyorsanız Bu Beslenme Tavsiyelerini Duymalısınız!

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kilo Aldırıcı (Gainer) Nedir? En Etkili Nasıl Kullanılır? | Antrenman.org

  2. Geri bildirim: Daha Büyük Bicepsler İçin Alternatif Antrenman Programı | Muscle & Fitness Türkiye

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla