Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıKetojenik Diyet Uygulayanların Yaşadıkları Değişim Şaşırtıyor!

Ketojenik Diyet Uygulayanların Yaşadıkları Değişim Şaşırtıyor!

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, yüksek yağ, yeterli protein, düşük karbonhidrat tüketime dayanan bir diyet türünü ifade eder. Amaç daha az karbonhidrat tüketerek ihtiyaç duyulan kalorileri protein ve yağdan elde etmektir. Bu diyet şekli vücudunuzun şeker deposunu tüketerek çalışır, böylece enerji için protein ve yağ parçalanarak ketoza (ve kilo kaybına) neden olur. Atkins diyeti ise ketojenik diyetin fazlasıyla popüler olan bir versiyonudur.

Ketojenik Diyetin Neden Olduğu Değişiklikler Nelerdir?

Ketojenik diyet uygulayan kişiler bir süre sonra vücutlarında bazı değişiklikler hisseder. Bu değişikler çoğunlukla pozitif yönde olur. Söz konusu kişilerin kısa sürede değişim göstermeleri genellikle etrafındaki kişiler tarafından da şaşkınlıkla karşılanır. Peki bu diyet ne gibi faydalar sağlayarak bu denli bir değişime neden oluyor? İşte ketojenik diyetin faydalarından bazıları:

1. Ketojenik Diyet Kilo Vermeye Yardımcı Olur

ketojenik-kilo-verme

Yağları enerjiye çevirmek, karbonhidratı enerjiye dönüştürmek için gerekenden daha fazla iş gerektirir. Bu nedenle, ketojenik bir diyet kilo kaybını hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu diyette protein oranı yüksek olduğu için diğer diyetler gibi sizi aç bırakmaz (1). 13 farklı randomize kontrollü çalışmanın meta analizinde 5 sonuç, ketojenik diyetin kilo kaybına önemli derece destek olduğunu ortaya koymaktadır.  

2. Ketojenik Diyet Uygulamak Sivilceleri Azaltır

Sivilce oluşumunun bir çok farklı nedeni vardır. Bunlardan biri diyet ve kan şekeri ile ilgili olabilir. İşlenmiş ve rafine edilmiş karbonhidratlar açısında yüksek bir beslenme düzeni sürdürmek, bağırsak bakterilerini değiştirebilir ve her ikisi de cilt sağlığını etkileyebilecek daha dramatik kan şekeri dalgalanmalarına neden olabilir. Bu nedenle karbonhidrat alımını azaltarak, ketojenik beslenme düzeninin bazı akne oluşumlarını azaltabilmesi şaşırtıcı değildir.

3. Ketojenik Diyet Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Son dönemlerde ketojenik diyet listesi oluşturmanın belirli kanserlerin önlenmesine ve hatta tedavisine nasıl yardımcı olabileceği konusunda çok fazla araştırma yapılmıştır. Gerçekleştirilen bir çalışma, ketojenik diyetin kanserli kişilerde kemoterapi ve radyasyona uygun bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini bulmuştur. Bu, ketojenik diyetin kanser hücrelerinde normal hücrelere göre daha fazla oksidatif strese neden olacağından kaynaklanmaktadır. Diğer teoriler, ketojenik diyetin yüksek kan şekerini azalttığı için bazı kanserler ile ilişkili olabilecek insülin komplikasyonlarını azaltabileceğini öne sürmektedir.

4. Ketojenik Diyet Kalp Sağlığını İyileştirir

keto-kalp-sagligi

Keto diyeti sağlıklı bir şekilde takip edildiğinde, bu diyetin kolesterolü azaltarak kalp sağlığını iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bir çalışma, HDL yani iyi kolesterol seviyelerinin keto diyetini takip edenlerde anlamlı olarak arttığını bulmuştur. LDL yani kötü kolesterol ise önemli ölçüde azalma göstermiştir.

5. Ketojenik Diyet Beyin İşleyişini Koruyabilir

Ketojenik diyet ve beyin arasındaki ilişki ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ancak bazı çalışmalar, keto diyetinin nöroprotektif faydalar sunduğunu göstermektedir. Bunlar Parkinson, Alzheimer ve hatta bazı uyku bozuklukları gibi durumların tedavisine veya önlenmesine yardımcı olabilir (2). Yapılan bir çalışma, ketojenik diyet uygulayan çocukların uyanıklık ve bilişsel işleyiş seviyelerini geliştirdiğini bulmuştur.

6. Ketojenik Diyet Epilepsi Nöbetlerini Potansiyel Olarak Azaltır

Yağ, protein ve karbonhidrat kombinasyonunun vücudun enerjiyi kullanma şeklini değiştirerek ketozise yol açtığı düşünülmektedir. Ketoz kandaki yüksek düzeyde keton cisimlerini ifade eder. Ketozis, epilepsili kişilerde nöbetlerin azalmasına yol açabilir.

7. Ketojenik Diyet Polikistik Over Sendromu (PKOS) Olan Kadınların Sağlığını Geliştirebilir

keto-pkos

Polikistik over sendromu (PKOS), kistlerle genişleyen overlere neden olan endokrin bir hastalıktır. Yüksek karbonhidrat diyeti, PKOS’lu olanları olumsuz yönde etkileyebilir. Ketojenik diyet ve PKOS hakkında çok fazla klinik çalışma yoktur. 24 haftalık bir süre içinde 5 kadını kapsayan bir pilot çalışma, ketojenik diyetin aşağıdaki etkilerini ortaya koymuştur:

  • Kilo kaybında artış
  • Desteklenmiş hormon dengesi
  • Gelişmiş luteinize edici hormon (LH) / folikül stimüle edici hormon (FSH) oranları
  • Gelişmiş açlık insülini

Tüm bu sonuçları net bir şekilde orataya koyabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Sonuç olarak ketojenik diyet hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlarken, diğer başka rahatsızlıklarınıza da çare olabilir.

Denemek isterseniz örnek diyet listesini ayrıntılı yazımızı okuyarak uygulayabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!