Muscle & FitnessSağlıkKeratin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Keratin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Yazı İçeriği ve Başlıkları

  1. Keratin Nedir?
  2. Keratin Ne İşe Yarar?
  3. Keratin Kullanımı
  4. Keratin Faydaları Nelerdir?

Keratin Nedir?

Keratin saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan bir protein türüdür. Keratin iç organlarda ve salgı bezlerinde de bulunabilir. Keratin, vücudunuzun ürettiği diğer çeşit hücrelere kıyasla çizilmeye veya yırtılmaya daha az yatkın, koruyucu bir proteindir. Keratin, farklı hayvanların tüyleri, boynuzları ve yünlerinden elde edilebilir ve saç bakımlarında bir bileşen olarak kullanılabilir. Saf keratin saçınızın temel yapı taşı olduğundan, bazı insanlar keratin takviyelerinin ve tedavilerinin saçınızı güçlendirmeye ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Bu yüzden keratin bakımı insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Keratin Ne İşe Yarar?

sac-guclendirme

Keratin saç bakımı konusunda oldukça etkilidir. Saçları için doğal keratin kullanan kişiler saçlarının daha yumuşak olduğunu ve sonuç olarak saçlarınını daha kolay şekil aldığını ve tarandığını söylemektedir. (1) Elbette bu etkiler saçınızın genel anlamda sağlıklı olup olmamasına, saçınızın doğal kalınlığının ne olduğuna ve kullandığınız keratin tedavisine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Keratin saç tellerini oluşturmak için üst üste binen hücreleri yumuşatarak etkisini gösterir. Saç epidermi (Kütikül) adı verilen hücre tabakaları teorik olarak keratini emerek saçların dolgun ve parlak görünmesini sağlar. Keratin ayrıca kıvırcık saçları daha az kıvırcık hale getirerek daha kolay şekillenmesini ve görünüşte daha düz olmasını sağlar.

Keratin Kullanımı

Salon Keratin Tedavileri (Brezilya Fönü)

brezilya-fonu

Bazen Brezilya keratin tedavisi (Brezilya fönü) olarak da adlandırılır. Keratin saç düzleştirici olarak işlev görmektedir. Bu seçenekte keratin kullanma yöntemi birkaç adım içerir. Öncelikle, saçınıza fön uygulanmadan ve düzleştirilmeden önce formaldehit içeren bir krem ​ uygulanır. Tedavi uygulandıktan sonra saçlarınızı birkaç gün boyunca kuru tutmanız talimatı verilir. Kimyasalları yıkamak için salonu ziyaret ettiğinizde, keratin düzleştirme etkisini ayarlamak için başka bir tedavi uygulanır. Bu tedavinin yaklaşık 12 hafta sürmesi gerektiği iddia edilmektedir. (1)

Keratin Serumları, Şampuanlar ve Saç Kremleri

Keratin serum, keratin şampuan ve keratin yağı salonda gerçekleştirilen keratin tedavisi ile aynı şeyleri iddia edemez. Fakat saçları hasarlara karşı daha dayanıklı hale getirdiklerini, sıcaklık ve saç boyasıyla kurumuş saçları onardıklarını belirtiyorlar. Bu ürünleri doğru tanımlamak için, satın alırken malzemeler listesindeki “keratin hidro lizat” kelimelerini arayın. Araştırmacılar 2013 yılında keratinin aktif bileşenlerinin daha güçlü saçlara sahip olmak isteyen insanlar için umut verici bir unsur olduğunu belirtmişlerdir.

Keratin Takviyeleri

Hemen hemen tüm sağlık ürünleri satılan mağazalarda keratin takviyesi bulmanız mümkündür. Keratin takviyeleri toz ve kapsül formunda bulunabilir. Keratin takviyeleri riskli değildir. (1) Fakat aşırı kullanılırsa, vücudunuzda çok fazla protein oluşmasına neden olabilirler.

Keratin Faydaları Nelerdir?

duz-saclar

Birçok insanın keratin tedavisine olumlu bakmasına rağmen bazı kişiler formaldehit salgılayan faktör hakkında endişelenmekte ve bu saç düzleştirme yönteminden kaçınmaktadırlar. Fakat diğer saç tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığında keratin tedavisi daha güvenli ve daha etkilidir.(2) Keratin saç düzleştirme ve saç bakım yöntemini tercih etmeniz için bazı nedenler şunlardır:

Keratin Toksik Kimyasallar İçermez

Şampuanlar, saç kremleri ve saç ürünlerinin sabit bir şekilde uygulanması içerdikleri kimyasallar nedeniyle, saçlardaki katkısız keratin içeriğini tüketerek kuru ve kıvırcık saçlara neden olur. Keratin tedavisi, doğal olarak formüle edilmiş bir yöntem olduğu için kimyasala maruz kalma riski yoktur. (2)

Keratin Uzun Süreli Etkiye Sahiptir

Keratin saç köklerine girer ve hasarları tamamen giderir.(2) Keratin tedavisi ile daha uzun süre parlak ve daha çekici saçlara sahip olmanın keyfini çıkarın!

Keratin Saçlarınızın Şeklini Ve Hacmini Korumaya Yardım Eder

Keratin tedavisi, hasar görmüş saçları düzeltmek ve saçlarınızın sağlığını korumak için yapılır. Keratin saçınızın şeklini ve hacmini korumasına yardımcı olur.

10 YORUMLAR

  1. ben saçlarıma saf keratin uyguluyorum artık saçlarımda kırılma, yanma gibi sorunlar yok keratin çok etkili ve saçları gerçekten besliyor bunu farkına vardım

  2. Yaklaşık 4, 5 aydır kullandığım liquid patentli doğal keratin gerçekten saçlarıma çok iyi geldi eskiye nazaran o kırık saçlar yok öylesine mutluyum içten dujygularımla herkese öneriyorum.

  3. KİMYASALLAR KULLANDIĞIM BOYALAR TOZ KİR SAÇLARIMI ÇOK FAZLA YIPRATTI AÇIK BIRAKMAYA ÇEKİNDİĞİM ZAMANLAR OLUYORDU HEP BAĞLARDIM AMA ARTIK SAÇLARIMI ÖZGÜRCE BIRAKABİLİYORUM SANA MİNNETERAM LİQUİD SAÇLARIM ÖYLE CANLI ÖYLE GÜÇLÜ ÖYLE PARLAK Kİ ÖZGÜVENİMİ YÜKSELTİYOR VERDİĞİM PARALAR HELAL OLSUN SANA

  4. Merhabalar, bende saçlarıma keratin uygulaması yapıyorum özellikle keratin seçerken doğal saf patentli olmasına dikkat ediyorum keratin arayışında olan arkadaşlara da tavsiyem bunlara dikkat etmesi 🙂

  5. Keratinin saç için harika bir şey olduğunu düşünüyorum benim saçlarım yıprandıkça titanyumlu keratin yüklemesi yapıyorum çok memnunum tavsiye ederim 🙂

  6. Merhaba makaleniz çok başarılı olmuş bende kullandığım ve çok memnun kaldığım bir üründen bahsetmek istiyorum benim de saçlarım çok hassas olduğu içim çok fazla yıpranıyor ben bu yüzden düzenli olarak keratin yüklemesi yapıyorum şuana dek en memnun kaldığım marka liquid oldu gerek müşterileriyle güzelce ilgilenmesi gerekse kalıcı etki gösteren ürünleri olsun çok memnunum ve de öneriyorum :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!