KAZEİN PROTEİN VE FAYDALARI

Kazein proteini beslenme düzeninizde yer vermeniz için 5 neden.

KAZEİN PROTEİN NEDİR?

Kazein, sütten elde edilen bir proteindir. Yavaş sindirilen bir protein olarak bilinmektedir.

Antrenmanlarınızı aksatmadığınızdan ve beslenme düzeninize dikkat ettiğinizden eminiz ama aldığınız sonuçları da ikiye katlamak istediğinizi de biliyoruz. İşte burada kaliteli protein kaynakları devreye giriyor. Bizi uzun zamandır takip eden okurlarımız whey proteinin hem antrenman öncesi hem antrenman sonrası için ideal bir protein kaynağı olduğunu biliyordur. Ancak söz konusu protein olunca diğer seçenekleri de hesaba katmalısınız. Bizde bu yüzden kazein proteinle alakalı ufak bir araştırma yaptık. Yazımızı okumaya devam edin ve kazeinin sağladığı faydaları öğrenin.

1) KAZEİN PROTEİNİ UZUN BİR ZAMAN ARALIĞINDA SALINIR

clock_1

Tüm proteinlerin eşit olduğunu söyleyemeyiz. Soya, yumurta, whey, hayvansal kaynaklı proteinler ya da kazein olsun, hepsinin kendine has bir özelliği vardır. Kazeinin en büyük avantajlarından birisi zamanlamadır. Kazein protein, kan akışınıza saatlerce sürecek yavaş ve sabit bir amino asit akışı sağlayabilir. Kaslarınız bir gecede inşa edilmezler ama yatmadan önce kazein bakımından zengin bir bardak süt içmek diğer protein kaynaklarına göre daha doğru bir seçenek olacaktır.

2) KAZEİN PROTEİNİ GELİŞİMİNİZİ ARTTIRABİLİR

casein-protein-shake_2

Daha hızlı kaslanmak mı istiyor musunuz? Teksas Üniversitesinin bir çalışmasına göre kazein proteini bu çabanızda önemli bir oyuncu olabilir. Araştırmacılar ağır bir şekilde direnç antrenmanları yapan 36 erkek katılımcıyı incelediler ve whey-kazein proteinin birlikte tüketen grubun, whey, BCAA ve glutamini birlikte tüketenlere kıyasla önemli miktarda gelişim gösterdiklerini buldular. 10 haftalık bir araştırma süresince whey-kazeini birlikte tüketmek yağsız kas kütlesinde en büyük artışı sağlamıştı. Whey-kazeini birlikte almanın böyle bir faydası varken neden bir tane protein kaynağıyla yetinesiniz ki?

3) KAZEİN PROTEİN YAĞ ORANINIZI DÜŞÜRMENİZE YARDIMCI OLABİLİR

belly-fat_0

Kas oranınızı arttırmak ve yağ kaybetmek istemez misiniz? Hollanda’da yapılan bir araştırma,  kazein oranınızı iki buçuk kat arttıran deney katılımcılarının uyku esnasında metabolik hızlarını artırdıklarını ve daha iyi vücut yağ oranlarına sahip olduklarını bulmuştur. Buna ek olarak katılımcıların tokluk hisleri de %33 arttı. Sözün kısası, kazein alımı açlık hissetmeden yağlarınızdan kurtulmada yardımcı olabilir.

4) KAZEİN PROTEİNİ PERFORMANSINIZIN GELİŞMESİNE YARDIMCI OLABİLİR

summer-shred-content-mf-sixpack

Herhangi birisine antrenman hedefinin ne olduğunu sorsanız, kuvvet artışı her zaman kendine listede yer bulur. Bunu elde etmek için çoğunlukla whey protein tercih edilir. Massachusetts Üniversitesinde yapılan bir araştırma da bilim insanları kazein proteinin bacak, göğüs ve omuz kaslarında, whey proteinin yapmış olduğu etkileri ikiye katladığını bulmuştu. Bilim insanları bu değişimi, kazein proteinin anti katabolik etkisine bağlamaktadır. Gece yarısı atıştırmanız, kazein proteinle hazırlanmış bir içecek olabilir.

5) KAZEİN PROTEİNİ DİŞ SAĞLIĞINIZI KORUYABİLİR

dentist

Sizi en çok ne korkutur? Dişçi koltuğuna oturmak mı ya da faturalarınız mı? İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kazein proteini tüketmek diş minesi aşınmasının etkilerinin azaltılmasına ya da önlenmesine yardımcı olabilir. Çok meyve suyu tüketiyor ya da gazlı içecek alışkanlığınızı durduramıyorsanız en azından beslenme düzeninize biraz kazein protein ekleyerek dişlerinizi koruyabilirsiniz.

En kaliteli ve çeşitli kazein ürünleri için www.supplementler.com adresini ziyaret edin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

0 Yorum

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla