Muscle & FitnessGenelBu Kuruyemişler Kas Gelişiminizi Destekleyebiliyor

Bu Kuruyemişler Kas Gelişiminizi Destekleyebiliyor

Soru: Kas gelişimine en faydalı kuruyemişler hangileridir?

Cevap: Kuruyemişler protein, lif ve sağlıklı yağlar açısından mükemmel bileşime sahip yiyeceklerdir. Sundukları yüksek kaliteli kalori, kaslarınızın genişlemesine yardımcıdır. Kuruyemişler kolesterolü düşürür, karın bölgesinde toplanan yağı ve kalp hastalıkları riskini azaltıp bilişsel fonksiyonları geliştirir.

Kuruyemişler

Ceviz: Omega-3 yağ asitlerinden alfa linoletik asit açısından zengin olan cevizin 30 gramlık porsiyonunda, 115 gram somondan daha fazla omega-3 bulunur. Ceviz antioksidan ve fitobesin için iyi bir kaynaktır ve özellikle antrenman sonrasında önemli olan iltihaplanmayı önlemede yardımcıdır.

Yer Fıstığı: Yer fıstığında, nitrik oksitle alakalı olan arjinin bulunur. Nitrik oksit kan akışı ve dolaşımının iyileşmesinde faydalı olduğu için kaslara özellikle ağırlık kaldırma antrenmanınız esnasında daha çok besin taşınır. Bu sayede daha uzun sürede daha yüksek ağırlıklar kaldırabilirsiniz.

Badem: Badem, zorlayıcı bir antrenman esnasında üretilen serbest radikallerin azaltılmasında faydalı olabilecek antioksidan bileşen konsantrasyonunu en çok içeren besinlerden biridir. Ayrıca bel bölgesindeki yağın azaltılmasıyla ilintilidir.

Kaju: Genelde arka planda kalan kaju (Hint fıstığı) diğer kuruyemişlere nispeten magnezyum, demir, çinko ve K vitamini açısından daha zengindir. Magnezyum özellikle anaerobik ve aerobik enerji üretimi açısından çok önemli rol oynar.

Antep fıstığı: Protein içeriği bakımından badem ile benzerlik gösteren Antep fıstığı, doğal frenleme özelliğine sahip bir besindir. Kabuklarını açmak için harcanan süre sayesinde diğer kuruyemişlere nazaran fazla yenmesi daha düşük olasılıktadır.

 

Alissa Rumsey

New York’, Academy of Nutiriton & Dietetics sözcüsü.

 

Kaynak: M&F 2016, Ağustos

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!