Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıKarın Kası Yapmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Karın Kası Yapmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Yazar: Tuğba ATALAY

Karın kası mutfakta yapılır! Evet yanlış okumadınız! Saatlerce karın kası egzersizi yapmanıza rağmen hayalinizdeki görüntüye sahip olamıyor musunuz? Aylarca spor ve diyetlerle her yolu zorlamanıza rağmen inatçı göbek ölçünüz bir türlü sizi bırakmak istemiyor mu? O zaman hadi mutfağa gidelim ve raflarınıza bir bakalım.

Karın Kası Yapmak Zor mudur?

kadin-karin-kasi-diyeti-nasil

Bel çevresindeki fazla yağlar hem sağlık açısından vücudumuzu olumsuz etkilemekte hem de estetik bir görüntü teşkil etmemesi açısından kişiyi psikolojik olarak da rahatsız edebilmektedir. Kıyafet seçimlerimize müdahale edecek kadar sosyal hayatımızı kısıtlayan ve yazın plajlarda saklamaya çalışırken kabusa dönüşen bu yağlardan kurtulmanın yolu sandığınız kadar zor değil. Anahtar kelime “istikrar”. İnternette veya sosyal medyada sıkça göbek eriten diyet programlarına rastlamaktayız. Fakat karın bölgenizdeki fazla yağlardan kurtulmanız yeterli olmayacaktır, karın kaslarınızı belirginleştirmek için çok daha katı bir diyet programına ihtiyacınız var. Programın kişiye özel hazırlanması bir diğer önemli noktadır. Her kişinin günlük alması gereken kalori miktarı ve fiziksel aktivite yoğunluğu farklı olduğundan herkes için hazırlanmış tek tip diyetler sizi istediğiniz sonuca götürmeyecektir, sadece dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Karın kaslarınızı zorlamak istiyorsanız “Hayatınızda Deneyebileceğiniz En Zor 3 Karın Kası Egzersizini Açıklıyoruz” yazısını okuyabilirsiniz.

Vücudumuzda diğer bölgelerden daha hızlı kilo verip yağ yakımı sağlarken göbek bölgesinde daha inatçı olmasının nedeni ise o bölgedeki yağ hücrelerinde Alpha 2 reseptörlerinin daha çok olmasıdır. Alpha 2 reseptörler yağ yakımına direnç gösterirken Beta 2 reseptörler daha hızlı yakılmaya elverişlidir. Kilo verirken yağ oranının daha hızlı düştüğü yüz, kol ve bacak gibi bölgeler daha fazla Beta 2 reseptörlerine sahiptir (1). Bel bölgesi yağları inatçı olması daha fazla emek demek, yani siz daha inatçı olmalısınız.

Karın Kası Nasıl Yapılır?

karin-kasi-diyeti-zor

Karın yağı eritme için beslenmenin önemi oldukça büyük iken ara sıra küçük gördüğünüz o tatlı atıştırmalıklar bile sizi o düz ve sert karın formundan alıkoyabilir. İstediğiniz forma ulaşmak için yediklerinize ara sıra dikkat etmek yerine öncelikle düzenli uygulayabileceğiniz sıkı bir diyet programına ihtiyacınız olacaktır. Bu diyet programı hazırlanırken günlük almanız gereken karbonhidrat, protein ve yağ oranları ayrıca gıdaların glisemik indeks oranları göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Diyetisyen Wesley Delbridge; bel bölgesi yağlarından kurtulmak ve sıkı bir karına sahip olmak için uzak durmamız gereken besinlere dikkat ettiğimiz kadar diyetimiz için gereken doğru besinleri seçerken de özenli olmamız gerektiğini vurguluyor(2).  Peki, dikkat etmemiz gereken temel noktalar nelerdir?

Evde Karın Kası Geliştirme Teknikleri” hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Glisemik Indeks

karin-kasi-diyeti-glisemik-index

Glisemik indeks besinlerde bulunan karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızıdır. Glikozun glisemik indeksi 100 olarak kabul edilir. Düşük glisemik indekse sahip gıdalar 55, daha az ve orta düzeyde glisemik indekse sahip gıdalar 56-69 arası ve yüksek glisemik indekse sahip gıdalar ise 70 ve üzeri olarak ifade edilmektedir. Glisemik indeksi yüksek olan besinleri çok fazla tüketmek dengesiz kan şekeri demektir ki bu da dengesiz kilo alımına neden olurken sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Glisemik indeksi daha düşük besinler ise sizi daha uzun süre tok tutar yani sıkı bir diyet yapıp beslenmenizi kontrol altına almak istiyorsanız gün içerisinde yediğiniz besinlerin glisemik indeksine dikkat etmeniz gerekmektedir.

[ls_content_block id=”13465″]

Göbek Eritmek İçin Diyet ve Sağlıklı Beslenme

karin-kasi-diyeti-yapmak

Belirgin karın kasları için beslenmede glisemik indekse dikkat ettiğimiz kadar günlük almamız gereken kalori miktarına da dikkat etmemiz gerekir. Aldığınız kaloriden fazlasını yakamıyorsanız o yağlar sizden bir adım uzağa gitmeyecektir.  Kalori hesabı yaparken bir diyetisyenden veya online kalori hesabı yapan sitelerden faydalanabilirsiniz. Diyetinizde mutlaka olması gereken besinler ise;

  • Kaliteli protein deposu olan yumurta, kırmızı veya beyaz et ve balık
  • Yüksek lif içeriğine sahip yulaf ve mercimek
  • Sağlıklı yağlar grubundaki kuruyemişler
  • Bol yeşillik, olarak sıralanabilir.

Karın kası yapma hedefiniz konusunda kararlıysanız, sağlıklı diyet tabağınız yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeriğine sahip besinlerden oluşmalıdır. Uzak durmanız gereken yiyecekler ise fast food, şekerli paket ürünler, kızartılmış yiyecekler, un içerikli besinler, fazla soslu ve yağlı yemekler, asitli ve şekerli içecekler şeklinde listelenebilir.

tugba-atalay

4 YORUMLAR

  1. kardeşim 2 yıla kalmaz herkesde çıkar karın kası ekonomik olarak diyetteyiz ak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!