Muscle & FitnessKarın kasıKarın Kası Geliştirme İle İlgili 7 Şehir Efsanesi

Karın Kası Geliştirme İle İlgili 7 Şehir Efsanesi

Karın kası geliştirme ile ilgili sık sık duyduğumuz fakat kaynağını bilmediğimiz bilgiler mevcut. Tam da “şehir efsanesi” denecek türden bilgiler bunlar. Karın kası geliştimek için antrenman ya da egzersizden başlayıp, karın kası geliştirmek için tüketilmesi gereken besinlere ve takviyelere kadar uzanan efsane bir liste bu.

Biz bugün bu şehir efsanelerinden en yaygın 7 tanesini sizin için yorumladık.

Günde 3 öğün beslenen ve nadiren antrenman yapan ama yine de karın kaslarına sahip olan birilerini tanıyorsunuzdur. Maalesef ki hepimiz böyle sağlam genlere sahip değiliz ve böyle vakalar karın kasları konusunda katı kurallar koymanın neden zor olduğunu göstermekte.

Genetik yapınız, cinsiyetiniz ve stres kilo verme de (ya da alma da) rol alabilir. Bu yüzden heykel gibi bir merkez bölgesi için adım adım bir rehber çok da doğru olmayabilir. Ancak karın kasları konusunda mit ve söylentilere güvenmekte size istediğiniz sonuçları kazandırmaz.

İşte biz de bu yazıyı size bu amaçla; yol göstermesi için için hazırladık.

1. Temiz beslenmek

Sürekli sağlıksız besinlerle beslenirseniz vücudunuzda sağlıksız bir görüntü alır. Ancak sağlıklı beslenseniz dahi porsiyonlarınıza dikkat etmelisiniz. Yaktığınızdan daha çok beslenmek kilo aldırır bunu unutmayın.

2. Karbonhidratlar ve karın kasları

Karbonhidratlar karın kaslarına zarar vermez. Ancak beyaz ekmek, sporcu içecekleri ve patates (hızlı sindirilen karbonhidratlar) yağ kaybetmenizi aksatabilecek bir insülin artışına neden olabilir. Bunları antrenman sonrasına saklayın çünkü toparlanmanıza yardımcı olurlar. Bunlar yerine meyve, sebze, bakliyat, esmer pirinç, tam tahıllı makarna, fasulye ve yulafı tercih edin.

4 haftada karın kasları geliştirilebilir mi sorusunun cevabını merak ediyorsanız “4 Haftada Karın Kaslarınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?” makalesine mutlaka göz atın!

3. Yarım mekik ve mekik çekmek

Bu ikisi en yaygın karın egzersizleridir ancak tek seçenekleriniz bunlar değildir. Russian twist, dip bar knee raise, hanging leg ya da knee raise, standing rope crunch ve side bend diğer seçeneklerinizdir. Egzersiz ve tekrar sayılarınızı çeşitlendirin ve sağlam bir merkez bölgesi için direnç ve ağırlık kullanmaktan çekinmeyin.

4. Tüm işi takviyelere yüklemek

Kafein ve yeşil çay yağ yakmanıza yardımcı olabilir ama karnınızdaki tüm yağlardan kurtulmanızı sağlamazlar. Karın kasları için kestirme bir yol yok maalesef. Karın kasları için ihtiyacınız olanlar iyi bir antrenman programı, düşük bir yağ oranı ve iyi bir dinlenmedir.

5. Karın kasları ve tekrar hızı

İspanyol biliminsanlarının araştırmasına göre hızlı tekrarlar karın kaslarınızdaki aktivitede artış gösteriyor. Ama siz yine de hem hızlı hem yavaş tekrarlarla antrenmanlarınızı uygulayın.

6. Her gün antrenman yapmak

Karın kaslarına kas gibi davranın yani onların dinlenmesine fırsat verin.

7. Sürekli mekik çekmek

Antrenman ve diyet karın kaslarına giden yolda en büyük yardımcınızdır. Ama stres düzeyinize de dikkat etmelisiniz çünkü stres kortizol seviyenizi arttırır bu da kilo verme yeteneğinizi engelleyebilir. Bu arada gece geç vakitlere kadar ayakta kalmakta sağlıksız beslenmenize neden olur. Bu da kilo almanıza yol açar.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!