Kardiyo

Ter içinde kalıp tüm üst vücudunuzu yormak için ihtiyacınız olan sadece 360 saniye!

Related image

Evet, antrenman yapmaya vaktiniz var. Ne kadar vaktiniz varsa, işte o kadarı yeter. Bir günde tam 84.600 saniye var ve burada, tam da şu anda kalp atışınızı hızlandırmak, kalori yakmak ve yeni kaslar geliştirmek için ihtiyacınız olan tek şeyin 360 saniye olduğunu söylüyoruz. Adının neden M&F 360 olduğunu anlamışsınızdır.

Aşağıdaki antrenman yukarıda saydıklarımızın hepsini altı dakika halledecek. Her hareketi 60 saniyede (veya daha azı) tamamladığınızda vücut gücünüz ve kas dayanıklılığınız büyük bir sınama altına giriyor. Uzun bir süreymiş gibi gelmiyor ama bize güvenin: Bittiğinde siz de bitmiş olacaksınız. Ancak daha vaktiniz varsa ve kendinizi daha da zorlamak isterseniz de 12-18 dakikalık bir antrenmana dönüştürmek için bir iki tur daha ekleyin.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin

Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

360 Saniyelik Üst Vücut Antrenmanı

HAREKET SÜRE DİNLENME
Şınav 60 saniye
TRX Row 60 saniye
Şınavlı Walkout 60 saniye
Rocking Plank 60 saniye
Tek Kolla Dumbbell Row 60 saniye
Şınavlı Burpee 30 saniye
Renegade Row 30 saniye

Bir tur daha yapacaksanız aynı dinlenme sürelerini uygulayın. Dinlenmek zorundaysanız, bitmişsiniz demektir.

Hareket Formları İçin Tüyolar

1- Tek Kolla DB Row: Bir dizinizi sehpaya yerleştirip aynı tarafınızdaki kolunuzla destek alın ve dambılı göğsünüze doğru çekin.

Image result for single hand dumbbell row

2- Renegade Row: Ağırlığı yukarı çekerken vücudunuzun yana kayma eğilimine karşı koyun.

Image result for renegade row

3- Şınavlı Burpee:  Tükenmiş olsanız dahi her burpeeden sonra tam bir şınav çekin.

Image result for burpees

Bu Şınavı Deneyerek Daha Çok Kası Aynı Anda Çalıştırın!

Kısa sürede ter atıp, verimli bir antrenman yapmış olmak mı istiyorsunuz? Uzun süreli antrenmanlardan oluşan bir süreci atlattınız ve dinlenme evresinde kendinizi aktif tutmak mı istiyorsunuz?

Yaparken uygulaması kolay, tatlı bir ter atış sağlayan ancak sonrasında çok fazla yorulduğunuzu kavratacak kısa ve etkili CrossFit antrenmanlarını sizler için derledik!

1- Crossfit Open Workout 12.1

7 dakika boyunca yapabildiğiniz kadar burpee tekrarı yapacağınız bu basit ve etkili antrenmanla, çok fazla ter dökeceksiniz.

Basitlik, daima etkilidir ve iş yapar. Burpee gayet basit bir egzersiz olarak, herkes tarafından uygulanabilir bir harekettir. Önemli olan pes etmeyip, 7 dakikaya eforunuzu iyi yayabilmenizdir.

60 saniyenin sonunda yorgunluğu hissetmeye başlayacaksınız. En üst düzey sporcuların 135 tekrar ve üzeri performanslarını gördüğünüzde de motivasyon kaybedeceksiniz. Kendinizi kimseyle kıyaslamayın, en iyi performansınızı daima geliştirmeye oynayın. Sonuçlara şaşıracaksınız.

2- Grace

Kadınların 42.5 kg, erkeklerin ise 60 kg ile 30 silkme (clean & jerk) uyguladığı CrossFit antrenmanı.

Bu antrenman için öncelikle halter konusunda birkaç teknik ders almanızı, mutlaka bir eğitmen eşliğinde bu antrenman için çabalamanızı öneririz. Çünkü sakatlık riski yüksek ve kompleks bir hareket modeli olan silkme, video izleyerek öğrenilemez.

5 dakikadan kısa süre içinde tamamlamaya başladığınızda ağırlık arttırın, ego yaparak ağırlığı sürekli arttırmaya çalışmayın. Mühim olan hızlı, doğru teknikle tamamlanan bir Grace antrenmanı!

3- Helen

3 tur boyunca; 400 m koşu, 21 kettlebell swing ve 12 barfiks! Bu antrenman gerçekten zorlu…

Bu antrenmanda ekipman ihtiyacınız biraz daha fazla. Koşu için alana, kettlebelle ve barfiks barına ihtiyacınız var.

Kalbinizin yanı sıra kanatlarınız, omuzlarınız ve kalçanızı gerçekten yorgun hissedeceğiniz bu antrenmanı başlangıç seviyesindeki sporculara pek önermiyoruz. Çünkü 12 barfiks, her sporcu için kolay değildir (kipping ile bile!).

Aceleci olmayın, ego yapmayın, zamanla sürenizi geliştirin. Tekniğinize önem vererek, ego yapmadan ilerlediğiniz sürece daima gelişime mesafe bırakmış olacaksınız. 8-10 dakikada bitirebildiğiniz zaman, artık sizde gerçek bir CrossFit sporcususunuz demektir!

Antik  Yunanlıların bir lafı vardır: “ Güçlü olmak istiyorsan, koş. Güzel olmak istiyorsan, koş. Zeki olmak istiyorsan yine koş.” Ve galiba haklılar. Tabi ki tek başına koşu bütün problemleri arkanızda bırakmanıza yardımcı olmaz, özellikle maratona hazırlanmadan önce profesyonel desteğe ihtiyacınız var. Fakat yine de koşuyu hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, kesinlikle pek çok pozitif değişime kapı aralayacaktır. Her şeyi bir kenara bırakırsak koşmak, fit kalmanın ücretsiz yoludur! Ayrıca tonlarca pahalı ekipmana da ihtiyacınız yok. Sadece bir koşu ayakkabısı yeterli. Ama hemen koşmaya başlamanız için daha fazla sebebimiz var:

 • Koşmak, vücuttaki kılcal damarların ve ayrıca alyuvarların sayısını arttıracağı için kalp kasının güçlenmesini destekler.
 • Oksijen kullanma kapasitesi artan kalp, daha fazla kan pompalar ve kan akışı hızlanır. Bu sayede vücudumuzdaki diğer doku ve organlar, daha fazla besin almış olur.
 • Koşmak stresle baş etmenize de yardım eder. Vücut gün boyunca bütün gerginliği ve yorgunluğu biriktirir ve sinirsel hasar yaratır. Bu gerginliği bertaraf etmenin en güzel yolu iyice terlemektir ki koşu harika bir tercih olur.
 • Egzersiz esnasında vücut endorfin adı verilen çok özel bir hormon salgılar. Endorfine halk arasında “mutluluk hormonu” denir. Kandaki endorfin arttıkça acı sinyallerinin sinirler arası aktarımı da azalacağından depresyon ortadan kalkar.
 • Koşu, mental kapasiteyi de harekete geçirir. Siz orta şiddette bir jog ile meşgulken beyniniz de yaratıcı çözümler üretmek için çalışır. Bunun için teşekkür etmeniz gereken tek varlık oksijendir.

 • Orta tempoda bir koşu, kandaki kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin düzeylerini de etkileyerek bağışıklık sisteminin dayanıklılığını arttırır. Aynı zamanda kolesterolü düşürür, açlık hissini azaltır ve bağırsak hareketliliğini geliştirir. Metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte, bu etkilerin hepsi vücut ağırlığınızın azalmasını hızlandırır.
 • Hangi saatte koştuğunuz hiç önemli değil. Sabah, hormon seviyeleriniz her zamankinden biraz yüksek olduğunda, bir jog rahatlama görevi görür ve sakinlemenize yardımcı olur. Öte yandan, akşamları, iş çıkışı koşarsanız da gevşer, şarj olur, açlık duygunuzu bastırır ve daha sonra da bebek gibi uykuya dalarsınız.
 • Çalışmalar aynı zamanda koşmanın kısmen karaciğer rejenarasyonuna yardımcı olduğunu da gösteriyor. Hiç fena değil, ha?
 • Düzenli koşu alışkanlığı, kas-iskelet sisteminiz üzerinde de etkili. Özellikle dejeneratif eklem hastalıkları veya osteoartriti bulunan ileri yaştaki bireyler, tedavilerine mutlaka koşuyu eklemeli.

Hiçbir zaman altı kez Mr. O unvanını almış Phil Heath kadar iri olamayacaksınız, ancak uyguladığı antrenman yöntemlerini uygulayarak hem estetik bir fizik yontup hem de akıllara zarar bir boyutta büyüyebilirsiniz. Dört kez şampiyon olan Mr. O Jay Cutler’ı ve Erkekler Fizik Olympia’yı üç kez kazanan Jeremy Buendia’yı da çalıştırmış olan antrenörü Hany Rambod’la konuştuk. Vücut geliştirme dünyasının en iyi vücutlarını inşa etmesini sağlayan sırlarını bizimle paylaştı.

Şampiyonun Antrenmanları

Image result for phil heath

Her ayın bir haftası yollarda olmasına rağmen Heath haftada beş ilâ altı gün antrenman yapıyor. Geleneksel bir kas grubu spliti uyguluyor; yani göğsü, sırtı, bacakları, omuzları ve kolları ayrı günlerde çalıştırıyor. Karnını ise mevcut antrenman günlerinin içine serpiştiriyor ancak bu bölgeyi en başta çalıştırıyor.

Statik Setler

Baskı altındaki zaman (BAZ), yani bir kasın stres altında kaldığı zaman miktarı, kas büyümesi için önemli bir etmendir. Ne kadar çok baskı o kadar çok büyüme demek. İşte bu sebepten 2016 Mr. Olympia yarışmasına yaklaşıldığında Rambod Heath’in antrenmanlarına statik setler eklemiş. Heath tek kolla lateral raise setleri yaparken, boş kalan elini yan tarafında açılmış bir şekilde tutarak çalıştığı kolun hareket aralığını tümüyle uyguluyor. Bu sayede standart setlere nazaran daha çok BAZ toplayabiliyor.

Phil Heath’in Antrenörü Rambod’un 5 Prensibi

Heath’in vücut geliştirme dünyasındaki en iyi fiziğe sahip olmasına yardımcı olan antrenörün, spor salonunu fethetmek isteyenlere öğütlediği beş temel prensip

1- İSTİKRARLI OLUN

“Haftada beş gün 45 dakikalık seanslarla çalışmaya bakın. Spor salonuna kamp kurmanız gerekmiyor ancak antrenman sonunda kaslarınız tümüyle bitkin olmalı.”

2- PLAN ÇIKARIN

“Sağlam bir planınız olması lazım. Muscle & Fitness gibi dergilerdeki faydalı antrenman taktikleri ve programları sayesinde profesyonel bir antrenöre para harcamanıza gerek kalmayabilir. Planınızı çıkarın, plana başlayın ve bitirmeden vazgeçmeyin.”

3- DEĞİŞİKLİK YAPIN

“İster yüksek hacimden düşük hacme geçme, dinlenme sürelerini düşürme veya farklı tekniklere başvurma olsun, üç ilâ beş haftada bir antrenmanınızda değişiklikler yaparak platoya takılmadan gelişmeye devam edin.”

4- TEMİZ BESLENİN

“Dünyadaki en iyi programa sahip olsanız bile dinlenmiyor ve doğru beslenmiyorsanız, hedeflerinize ulaşamazsınız” diyor Rambod ve kalori sayımını bütçe oluşturmaya benzetiyor. “Ne harcadığınızı bilmezseniz biriktiremezsiniz de.”

5- AÇIK OLUN

Başarı elde etmek için yeni bilgileri sünger gibi emmeniz gerekiyor. “Öğrenmeye açık biriyle çalıştığımda sınırım bulutlar oluyor.”

 

Merdiven Setler

Rambod’un Health’in BAZ oranını arttırması için uyguladığı diğer bir teknik ise her tekrar sonrası hareketteki hareket aralığının gittikçe yükseltildiği merdiven setler. Bunun için barbell front raise gibi bir hareketi normal hareket aralığının yarısı olarak uygulayın. Her tekrardan sonra hareket aralığını 7-10 cm arttırarak tam hareket aralığına kadar çıkın. “Buradaki amaç, failure noktasının ötesine geçilmesi ve kasların alışık olmadığı açılardan çalıştırılmasıdır” diyor Rambod.

Phil Heath’in Uyguladığı Antrenman Yöntemlerinden FST-7

Image result for phil heath fst 7

Yalnızca 30 saniyelik dinlenme araları olan 10-12 tekrarlı yedi setten oluşan FST-7, kası saran yoğun, lifli bir bağdoku olan kas fasyasını derinlikli olarak esneterek kasa daha çok büyüme alanı yaratır. Bu yöntem, izole hareketlerle uygulandığında kas daha iyi hedeflenir.

Phil Heath ve Kardiyo

Yarışma yaklaştığında Heath sabahları 30 dakikalık aralıklı kardiyo veya sabit düzen kardiyo yapıyor ve bunu öğleden sonra da aynını tekrar ediyor. Daha çok StairMaster ve koşu bandında çalışsa da tempoyu hızlandırmak için araya spor halatı da serpiştiriyor.

Phil Heath ve Beslenme Şekli

Image result for phil heath nutrition

Heath 3-4 saatte bir yemek yiyor. Yediği her şeyi tartan Heath, her öğünde 285 g yağsız protein ve 75 g karbonhidrat alıyor.

Heath’in Takviye Kullanımı

Kas yorgunluğunu önlemek ve gün boyunca protein sentezini desteklemek için Heath dallı zincirli amino asit (BCAA) alıyor; glutamin sayesinde katabolik etkiyi, yani kas kaybını yavaşlatıyor ve nitrik oksitli antrenman öncesi içecekleriyle kan akışını arttırarak kaslarına sürekli besin gönderiyor.

Antrenmandan hemen sonra ise içerisinde 75 g whey izole protein olan protein içecekleri içiyor.

Toparlanma

Vücut geliştiriciler aşırı miktarda kas dokusuna sahip olduğundan, ileride sinirlere zarar verebilen ve süreğen ağrılara yol açabilen yara dokusu toplanmasına ve düğümlenmelere karşı daha savunmasız oluyorlar. Bu sebepten ötürü de Heath her antrenmanının öncesinde ve sonrasında yuvarlama köpüğüyle esneme yapıyor. Ancak bunlar 127 kiloluk kütle canavarımıza yetmiyor. Heath toparlanmayı hızlandırmak için haftada bir derin doku masajı yaptırıyor, kiropraktiye ve akupunktura gidiyor ve elektronik kas uyarımı seansına giriyor. Hedefi ise iltihaplanmayı azaltıp kan dolaşımını geliştirerek vücudun kaslara besin taşımasını kolaylaştırmak.

 

Phil Heath

Image result for phil heath fst 7

Yaş: 37

Boy: 175 cm

Yarışma Ağırlığı: 113 kg

Sezon Dışı Ağırlığı: 127 kg

Memleketi: Denver, Kolorado

 

PHIL HEATH’İN SIRT ANTRENMANI

Related image

HAREKET SET TEKRAR
Normal Tutuş Lat Pulldown 4 8-12
Ters Tutuş Lat Pulldown 3 8-12
Barbell Bentover Row 4 10
Seated Cable Row 3 8-12
Düz Kol Rope Pulldown* 7 10-12
Ağırlıklı Back Extension 4 10

 

*FST-7 kurallarına göre setler arasında 30 saniye dinlenin.

Elle’r Yukarı!

Ne kalori sayıyor ne de spor salonunda yaşıyor. 25 yaşındaki Karina Elle, terleyip adrenalin hazzını tadarak yaşamak istiyor.

Biz de kendisiyle ufak bir söyleşi yaptık. Mankenlik tecrübesinden WWE denemelerinde bulunmasına kadar birçok konuyu kendisine sorduk.

Image result for karina elle

Nasıl keşfedildiniz?

16 yaşında mankenliğe başladım. Florida’da bir alışveriş merkezinde dolaşırken bir çiftin beni takip ettiğini fark ettim. Erkek olan fotoğrafçı çıktı. Yanındaki güzel kadın ise [IFBB bikini pro] Ana Delia imiş.

Get after it. 💪🏼

A post shared by KARINA ELLE⚡️ (@karinaelle) on

Mankenlikte zorluklar yaşadınız mı?

Ben kısa mesafe ve kır koşuları yaparak büyüdüğümden çocukluğumdan beri kaslı bir kız oldum. Lisede 20,5 cm boy attıktan sonra mankenliğe girdim çünkü hem çok uzundum hem de nereli olduğum belli olmuyordu [Fransız ve Vietnamlı melezi]. Ajansım çok fazla antrenman yapmama gerek olmadığını söyledi çünkü podyuma çıktığımda uzun ve zayıf gözükmemi istiyorlardı. Mankenlik ile koşu arasında gidip geldim. Koşu kimliğimin bir parçasıydı, vazgeçilmezimdi. Benimle koşuşumu gördükten sonra konuşun bir de. Tabiatıyla koşu bacaklarımı kaslı hale getirdi ama çok da umurumda olmadığından koşuyu bırakmadım. Moda endüstrisini bırakıp kendime dönmem biraz vakit aldı. Bu karar sürekli aklımda dönüp duruyordu, herkes gibi olmak istemiyordum.

Sıradan bir antrenman günün nasıl geçiyor?

Spor salonunda yaşadığımı sanıyorlar ama yanlış. Mekân neresi olursa olsun iki günde bir 20 dakika ilâ 1,5 saat antrenman yapıyorum. Ağırlıkla başlayıp HIIT’e geçiş yapıyorum. Standart rutinim bundan ibaret. Eskiden üst ve alt vücudumu ayrı ayrı çalıştırırdım ama artık sadece tüm vücut antrenmanı uyguluyorum. Benim felsefem her gün aktif bir şeyler yapmak çünkü verdiği yükselme hissi bana iyi geliyor. Yani endorfinin hazzı peşindeyim. Hakikaten sadece kendimi daha iyi hissetmek ve enerji harcamak için antrenman yapıyorum ben. Dural hareketler yapmak için salona gitmiyorum.

20 dakikalık antrenman gerçekten işine yarıyor mu yoksa zaten fiziğin iyi olduğundan yapmasan da olur mu?

Burpee, jump squat, sprint gibi %120 oranında aşırı yüksek yoğunluklu çalışıyorsanız 20 dakika yeterli geliyor.

Genel sağlık düzeninde beslenmenin yeri nedir?

Kalori saymam. Porsiyon kontrolü yapmaya, yediğimi pişirmeye ve patates, tavuk, brokoli, avokado ve yumurta gibi basit gıdalarla beslenmeye bakarım.

Sana göre sağlıklı nedir?

İçsel huzur demektir: kendine iyi bakıp doğru davranmak, sağlıklı beslenmek, mutlu olmak. Ben sadece estetik için antrenman yapmıyorum. Ne olursa olsun, en kusursuz gözüken insanın bile görünüşüyle ilgili bir kompleksi oluyor. Spora gidiyorum, arkadaşlarımla vakit geçiriyorum, rahat davranıyorum.

Couple of schnitzels

A post shared by KARINA ELLE⚡️ (@karinaelle) on

WWE denemelerine katılmak nasıl bir histi?

Total Divas için üç yıl önce denemelere katıldım. Katıldım çünkü benlik bir şeydi, yani güreşi bildiğimden değil. Kampa gittim ama havada perende atarken yere de çakıldım.

Güçlü olmanın nesi sizi daha seksi hissettiriyor?

En seksi hissettiğim anlar en güçlü olduğum anlar değil ki neye göre, kime göre güçlü? Ben terliyken kendimi seksi hissediyorum. Ter demek sıkı çalışma demek. Terden sırılsıklam olduğumda işin hakkını verdiğimi biliyorum.

Karina P90X ve Zumba gibi birçok farklı antrenmanın karmasını uyguluyor ama hepsini Venice Beach, Kaliforniya’daki Gold’s Gym’de vücut geliştirmeyle birleştiriyor.

“Öğrenecek o kadar çok şey var ki.” diyerek öğrenmeye ne kadar açık olduğunu vurguluyor.

 

Karina’yı Facebook, Twitter ve Instagram’da takip edin: karinaelle

 

Related image

S: Omuz silkme (shrug) hareketi dışında trapezleri en iyi nasıl çalıştırabilirim?

C: Trapez kaslarını çalıştıran en iyi hareketler snatch (koparma), clean (yerden kesme) ve jerk (ivmeli silkme) gibi Olimpik kaldırışlardır. Bu hareketler, omuz silkme türünde yapabileceğiniz en iyi patlayıcı hareketler olup normalden daha çok ağırlık kaldırmanızı kolaylaştırır. Aynı zamanda kas büyümesine daha çok katkıda bulunan hızlı seğiren kas liflerini de harekete daha fazla dâhil ederler.

Image result for dumbbell snatch

Bir tür Olimpik hareket olan dambıl koparma (dumbbel snatch), trapezleri büyütürken üst sırt gücünü de arttırır.

Koparma

1- Bacak aranıza bir dambıl alın. Squat hareketiyle alçalıp ağırlığı sımsıkı kavrayın.

2- Sırtınızı düz tutarak ağırlığı uyluk (üst bacak) yüksekliğine kaldırın. Bacaklarınızı öne itin.

3- Ağırlık yukarı çıkarken kollarınızı düz tutun ve tümüyle başınızın üstüne gelene kadar ağırlığı kaldırın.

 

Image result for cardio

S: Alt vücudumda bir sakatlanma geçirdiğimden normal kardiyo rutinimi uygulayamıyorum. Bu bölgeye yüklenmeden nasıl çalışabilirim?

C: Her şeyden önce bir uzmana görünün. Ve durum ne olursa olsun, fitness seviyenizi hiç aksatmadan muhafaza edebileceğinizi unutmayın. Havuzda yüzme imkânınız varsa, yüzme ve suda koşma gibi aktiviteler eklemlere çok yüklenmeden kardiyoyu kolaylaştıran seçenekleriniz olabilir. Olağan gün seyrinize kolayca ekleyebileceğiniz ekstra yürüyüşler de daha çok kalori yaktıracaktır.

 

 

Image result for lifting shoes

S: Ağırlık kaldırma için özel olarak üretilen ayakkabılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

C: Sizi topuklardan biraz daha yukarı kaldıran ağırlık kaldırma ayakkabıları, squat’taki hareket aralığınızı da arttırır. Tabii diğer ayakkabılardan daha pahalı oluyorlar. Size de pahalı geliyorsa, tabanı düz ve dayanıklı spor ayakkabıları da işinizi görecektir.

 

Image result for training while working

S: Çok yoğun bir işim var. Nasıl düzenli beslenebilirim?

C: PLAN YAPIN! Hafta başlamadan o hafta ne yiyeceğinizi yazıp bu yiyecekleri stoklayın. Vaktiniz olduğunda da sağlıklı yemeklerinizi hazır edin ki eve döndüğünüzde hemen yiyebilin. Çorbayı, ızgara tavuğu ve yemeye hazır doğranmış sebzeleri büyük porsiyonlarda hazırlayın.

 

 

Image result for cheese for fitness

S: Hem peynir yiyip hem de fit kalabilir miyim? Lütfen evet deyin.

S: İşlenmemiş formda ve orta kararda tüketildiğinde peynir sağlıklı bir beslenme düzeninde çok sırıtmayacaktır. Ve de peynirde, kemik sağlığına iyi gelen kalsiyum ile proteinden bolca bulunur: Gravyer, çedar ve mozarella gibi peynirlerin 30 gramında 7-8 g kadar protein vardır. Sert peynirler, özellikle de son araştırmalara göre Grana Padano peyniri, kan basıncının düşürülmesinde de faydalı olabiliyor.

 

 

Koşmanın dizlere olan zararı, çok yaygınlaşmış ve dillere destan olmuş bir konudur. Herkes koşunun dizlere verdiği zarardan, koşu sonrası yaşadığı menisküs ağrısından bahseder durur. Peki cidden dizlerin zarar görmesinin tek sorumlusu koşu mudur? Yoksa böyle bir genelleme yapmak yanlış mıdır? İşte bugün bu soruları detaylı bir şekilde irdeleyeceğiz.

Koşan Herkes Diz Sorunu Yaşamak Zorunda mıdır?

Image result for running knee pain

Koşunun dizlere olan zararıyla ilgili basmakalıp söylemler, yalnızca söylem olmanın ötesine geçememektedir. Çünkü bilimsel veri, koşunun dizlere zararlı olacağı ile ilgili bir kanıya varmamıştır. Dizlere zararlı olmayacağını da net olarak belirtmez. Bu noktada koşarken kişinin attığı adımın şekli, diz ekleminin dayanıklılığı, anatomisi ve pek çok diğer faktör etkilidir.

Koşmak dizlere zarar verebilirken, dizlerde sakatlık yaşanması ihtimalini azaltabilir de. Çünkü koşmanın dizleri ve quadriceps kaslarını güçlendirdiği net bir bilimsel gerçekliktir. Şunu vurgulamak gerekir ki, bilinçsizce yapılan her egzersiz gibi, koşmak da bilinçsiz yapıldığında sakatlayabilir.

Uzun Mesafeli Koşularda Risk Fazladır

Image result for marathon

Gün içerisinde 30 dakikalık kardiyolar ile maratonları bir tutmamak gerekir. Doğru şekilde gelişim sergilenmezse, vücut da bahsettiğimiz faktörlerden dolayı dizlerde hasar oluşmasına müsait bir genetiğe sahipse sakatlık gerçekleşebilir.

Çok uzun süre boyunca, sürekli olarak diz ekleminizi yormanız tabii ki dizleriniz için risklidir. Dolayısıyla maraton gibi koşular için, doğru şekilde çalıştığınızdan ve doğru antrenmanları uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Hareket Kabiliyetiniz Zayıfsa Her Şey Dizinize Zarar Verebilir

Image result for poor movement patterns

Eğer hareket edişinizde dengesizlik söz konusu ise; bisiklet, ağırlık antrenmanı, kürek antrenmanı, dövüş sporu ve daha birçok spor dizlerinize zarar verebilir. Dolayısıyla dizlerinizin hasar görmesi ihtimalinden korkuyorsanız, bir fizyoterapist ile postür ve hareket analizi yapmanız en risksiz seçenek olacaktır. Bunu bir profesyonele danışmadan, kendiniz analiz ederek bulamayabilirsiniz.

Kalça Güçlendirmek Diz Sakatlıklarını Azaltabiliyor

Image result for muscleandfitness hip thrust

Kalçanın önemi yine karşımıza çıkıyor… En güçlü ve en büyük kas grubunu güçlendirmeyi ihmal etmemelisiniz!

Kalça kası, güçlü olduğu durumda dizlere ve bileğe binen yükün bir kısmını alacaktır ve bu da sakatlık riskini azaltacaktır. Bu risk azalışı her insan için geçerli olmasa da, kalça güçlendirmek daima faydalı bir seçenektir. Bu nedenle hip thrust, step up gibi kalça egzersizlerini antrenmanınıza dahil edebilirsiniz.

Dizlerinizin Ağrıması, Antrenmanlara Ara Vermeniz İçin Bir İşarettir

Diz ağrısı asla ihmal edilmemelidir. Bu tip ağrılarda mutlaka bir profesyonelden yardım alınmalıdır. Çünkü bu tip ağrıların sebebi, pek çok farklı sebepten kaynaklanabilir. Sebebi bulmak, ağrıların tekrarlamaması için büyük önem taşır.

Profesyonel sporcuysanız veya profesyonel olmayı hedefliyorsanız, dinlenme lüksünüz olmayacaktır ve kesinlikle bir yardım almanız gerekecektir. Fakat hobi olarak spor yapıyorsanız, diz ağrısı durumunda biraz dinlenmek iyi gelebilir.

 

Jennifer Lopez, 2018’e ölümcül antrenmanlarla başladı. Sevgilisinin Instagram sayfasında görülen o ki; ikili burpee, squat, sağlık topu fırlatma, koşu ve merdiven koşusu gibi yoğun egzersizleri birleştirerek müthiş zor idmanlar yapıyor.

2018, here we come. @trufusion @niyamasol

A post shared by Alex Rodriguez (@arod) on

Merdiven koşuları size liseyi hatırlatabilir. Sürekli in çık in çık… Fakat liseyi hatırlatması, işe yarar olmadığını göstermez. Gerçekten doğru teknikle limitlerinizi zorlayarak merdiven koşuları yaparsanız, bu tip antrenmanların ne kadar işe yarar olduğunu görürsünüz.

Neden Merdiven Koşusu Etkili Bir Kardiyodur?

Tahmin ettiğinizden çok ama çok daha zor olan merdiven koşuları, yokuş yukarı da yer çekimine karşı iş yaptığınız için çok daha yorucudur (fizik kurallarına baktığınızda, yaptığınız iş artar).

Hem bir kardiyo, hem de bir güç antrenmanı türevi olan merdiven koşuları gerçekten bacaklarınızdaki çoğu kası aktif olarak çalıştırır.

Yukarı çıkarken kalçanızı esnetip kasarsınız. Bu sayede daha çok hareket mesafesi kat eden kaslar daha fazla yorulur. Kalça, hamstring kasları ve addüktör kasları yoğun olarak çalışır. Bu büyük kaslarının aktif olarak çalışması, oksijen ihtiyacınızı arttırır ve sizi yorar.

Son derece yorucu, oksijen ihtiyacı gerektiren, standart koşulardan çok daha farklı kas gruplarını aktive eden bu antrenman dolayısıyla birim zaman içerisinde daha çok kalori yakmanızı sağlar. Yani normal koşulardan çok daha fazla kaloriyi, aynı sürede yakabilirsiniz. Ek olarak, bu antrenmanlarda bacak kaslarınızın daha fazla çalışması sayesinde kas kütlenizi de daha fazla arttırabilirsiniz.

Her türlü kârda olduğunuz bu antrenmanları yapmanız için tek gereken, spor kıyafetlerinizi giyip bir merdiven bulmak! Yani uygulamak da oldukça basit. Egzersiz rutininizin içine kolayca dahil edebilirsiniz.

Merdiven Koşularında Dikkat Etmeniz Gereken Teknik

Merdivenden çıkarken, arkadaki bacağınızın tamamen düzleştiğine ve gücünüzü tamamen kullandığınıza emin olun. Bunu yapmadığınız durumda, quadriceps kaslarınız, kalça ve hamstring kaslarınızın yapması gereken işi de yapmak durumunda kalır.

Örnek Merdiven Koşusu Antrenmanı

Image result for stair run

 • Bulduğunuz merdivenin en tepesine koşun (tahminen 10 saniye civarı sürecektir).
 • Daha sonra hafif tempoyla geri geri inin (tahminen 30 dakika sürecektir).
 • Ara vermeden 5 kere çıkıp inin. Bu sizin 1 setiniz olacak.
 • Aralarda 2-3 dakika dinlenerek, 5 set uygulayın.

 

Plank, uygulayabileceğiniz en sağlıklı karın kası egzersizlerinden biridir. Stabilite gerektirdiği için tüm vücudu zorlar, her seviye için gerekli eklemelerle zorlaştırılabilir, postür için de faydalı bir egzersizdir.

Karın kaslarını kullanmayı öğretmesinin yanı sıra, merkez bölgesinin stabilitesini de kavratan bu egzersiz gerçekten güvenilir bir egzersiz. Bükülme, kasılma, sağa sola rotasyon gerektirmemesi sebebiyle bel sakatlığı olanlar için de uygun. Ekipman gerektirmemesi de cabası!

Her zaman her yerde uygulayabileceğiniz plank; yalnızca merkez bölgesini değil, kalça ve bacaklarınızı da çalıştırıyor. Bu egzersizi özellikle tüm gün ofiste oturanlara tavsiye ediyoruz.

Bu egzersizi nasıl kullanacağınızı düşünüyorsanız, hiç düşünmeyin. Çünkü sizler için yalnızca 5 dakika alan ve gerçekten işe yarayan bir plank antrenmanı hazırladık!

Image result for plank

Vaktiniz olmadığında yapacak antrenman aradığınızda, uzun bir antrenman için yeterli enerjiye sahip olmadığınızda uygulayabileceğiniz bu kısa ve efektif antrenmanı yapmadan evvel; plank ile ilgili basit teknik bilgileri de unutmayın:

 • Omuzlarınız ve kalçanız aynı hizada olmalı. Ayaklarınız omuz genişliğinde olmalı. Kalçanızı düşürmemelisiniz.
 • Kalça ve karın kaslarınız hareket boyunca sıkılı olmalı.
 • Harekete ağırlık eklemek yerine, tek bacağınızı devre dışı bırakmayı deneyin. Hareketi vücut ağırlığınızla da zorlaştırabilirsiniz.
 • Nefes almayı ihmal etmeyin!

5 Dakikada Tüm Vücudu Çalıştıran Plank Antrenmanı

 1. High Plank — 40 saniye
 2. Plank Hip Dips — 20 tekrar
 3. Plank Shoulder Taps — 20 tekrar
 4. Plank Up-Downs — 20 tekrar

5 dakika boyunca bu turu tekrar edebildiğiniz kadar edin.

Plank Egzersizlerinin Uygulanışı

High Plank

High plank, ilk tarif ettiğimiz plank tekniklerinin tamamını uygulayarak beklediğiniz plank varyasyonu. Aslında şınav pozisyonu da denebilir. Çünkü eller yerde olacak.

Omuz genişliğinde ayaklar, omuz hizasında bilekler ve gergin bir alt vücut ile 40 saniye beklemeniz gerekiyor.

Vücudunuz tamamen esnemiş bir pozisyonda iken, sırtınızı düz tutup boynunuzu da doğal pozisyonunda korumalısınız.

Plank Dip Hips

Ellerden, dirseklere geçiş yaptığınız bu harekette klasik dirseklerin yerde olduğu plank pozisyonunda beklerken kalçanızı sağa sola hareket ettireceksiniz. Kalça ve karındaki kasılmayı bırakmayacaksınız ve kalçalarınızın yan tarafları yere değecek.

Bu şekilde hem sağ hem sol için 20’şer tekrar yapacaksınız.

Plank Shoulder Taps

İlk pozisyon olan high plank, yani şınav pozisyonundayken tek yapacağınız şey; her iki elinizle de çaprazdaki omzunuza dokunacaksınız.

Hem sağa hem sola değdikten sonra, bu bir tekrar olacak. Bu tekrardan 20 tane uygulayacaksınız.

Plank Up-Downs

En baştaki şınav pozisyonuna benzer olan high plank pozisyonundan, dirseklerle yere temas ettiğiniz klasik plank pozisyonuna geçeceksiniz.

Hem sağ hem sol dirseğinizle plank pozisyonuna inip geri high plank pozisyonuna çıktığınızda, bu bir tekrarınız olacak. Bu tekrardan yine 20 tane uygulayacaksınız.

 

Bu egzersizleri, 5 dakikalık zamanlayıcıyla antrenmana zor zaman ayırdığınız anlarda uygulayıp sürekli daha hızlı yapmaya çalışın. Sonuçlara siz de şaşıracaksınız.

Varsayım: Prof. Dr. Canan Karatay, sporla ilgilenen birçok kişiyi tedirgin eden bir açıklamada bulundu: “Vücut yapanlara ve yaptıranlara söylüyorum. En tehlikelisi protein tozlarıdır. En tehlikelisi sporculara ‘adale yapacağım’ diye verilen protein tozlarıdır. Trans yağ doludur. Bundan tamamen uzaklaşmak lazım. Hatta ithalini bile yasaklamak lazım.

Bilimsel gerçek: Karatay’ın bu görüşünün doğru ve gerçek olmadığını gösterir pek çok bilimsel bilgi var. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki FDA ve Avrupa Birliği’nden gelen tüm ürünlerde trans yağı miktarı etikette belirtilmek zorundadır. Ayrıca protein ve trans yağı birbirinden bağımsız iki üründür. Dolayısıyla protein tozu içerisinde trans yağı bulunmaz.

Gelin, şimdi bu varsayımın gerçeği yansıtmadığını gösteren bilimsel kaynaklı bilgilere tek tek bakalım!

Yağ ve Trans Yağ Nedir?

 

Yağlar iki gruba ayrılır: doymuş ve doymamış yağ asitleri. Trans yağı doymamış yağ asitlerinin hidrojenle işlemden geçirilmesi sonucu oluşur. Trans yağlar vücudun ihtiyacı olmayan bir üründür. Bunun sebebi ise vücutta bulunmasının kroner kalp hastalıkları ve diyabet ile ilgili önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor olmasıdır.

Trans yağların özellikle ülkemizde domuz ürünü olduğuna dair bir algı oluşmuştur ki bunu düzeltmemiz gerekiyor. Trans yağı domuz ürünlerinden üretilebileceği gibi aklınıza gelen bütün bitkisel ve hayvansal yağ kaynaklarından üretilebilmektedir. Yani trans yağ demek üründe kesinlikle domuz ve domuz katkısı bulunuyor demek değildir.

Doymamış yağların hidrojenle işleme tutulması ile oluşan trans yağı, 1950lerde paketlenmiş ürünlerin artması ile birlikte hayatımıza iyice yerleşmiş. Aslında trans yağı çok az miktarda olmak üzere doğada da mevcut. Burada doğada bulunan trans yağı ile endüstriyel üretim sonucu oluşan trans yağı arasındaki farkı belirtelim: doğadaki trans yağının HDL (iyi huylu kolesterol) ve LDL (kötü huylu kolesterol) ’yi aynı anda yükselttiği görülürken endüstriyel trans yağların yalnızca LDL’yi yükselttiği görülmüş.

Bir de yüksek sıcaklıkta sürekli ısıtılan bitkisel yağlar da trans yağına dönüşmektedir ki, burada aklınıza kızartmalar gelecektir…

Trans Yağ Nerelerde Bulunur?

Trans yağının 1900lerin başlarında kimyasal keşfi sürerken 1950lere geldiğimizde margarin vb ürünler olarak hayatımıza katıldığını görüyoruz. Trans yağı, bir anda paketli ürünlerde ve fast foodlarda kullanılmaya başlanması, kızartmalara eklenmesi, patlamış mısırda bulunması derken büyük bir hızla günlük hayatta egemenlik kuruyor. 2000lerin başlarında ise tüm zararlarının kabulü ile ülkeler peş peşe trans yağı kullanımı ile ilgili kanunlar çıkarmaya başlıyor. Türkiye dahil birçok ülkede trans yağı kullanımı belli miktarların dışına çıkamıyor, kullanımı dahilinde ürün paketinde belirtilmesi zorunlu kılınıyor. FDA ve Avrupa Birliği’nden gelen tüm ürünlerde etiket zorunluluğu mevcuttur ve eğer ürün trans yağı içeriyorsa bunun etikette belirtilmesi de zorunludur. Bir ürünün içerisinde trans yağı olup olmadığının kontrolünü üzerinde bulunan etiketlerde görebilirsiniz.

Proteinin İçerisinde Trans Yağı Bulunur mu?

3 temel makro besinden biri olan protein, amino asitlerin bir araya gelmesi ile oluşan organik bileşiklerdir. Protein sentezi vücudunuzda yapıldığı gibi protein içeren bitki ve hayvansal ürünlerden de direkt olarak alınabilir. Vücudumuz için elzem olan diğer iki makro besin ise karbonhidrat ve yağdır. Yapıları gereği bu 3 besin birbirlerinden farklıdır. Proteinin içerisinde yağ bulunmaz. Bir yağ çeşidi olan trans yağı da proteinde bulunmaz. 

 

Amerika’dan gelen ürünlerde etiket zorunluluğu ve 2017’den beri trans yağı içerik yasağı:

 

https://www.fda.gov/food/ingredientspackaginglabeling/labelingnutrition/ucm274590.htm
https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm372915.htm
https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm449162.htm

 

Avrupa’dan trans yağı kullanımı ile ilgili gereklilikler:

 

http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2016/577966/EPRS_BRI(2016)577966_EN.pdf
https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/fs_labelling-nutrition_trans-fats-report_en.pdf

 

Protein Tozları ile ilgili kaynak:

 

https://examine.com/supplements/protein-supplement/

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla