Muscle & FitnessSağlıkSiyah Üzüm Çekirdeğinin Mucizevi Faydaları

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Mucizevi Faydaları

İnsanlar her ne kadar çekirdeksiz üzümleri tercih etseler de, özellikle siyah üzüm çekirdeğinin sayısız yararı bulunmaktadır. Son dönemlerde yapılan araştırmalarla siyah üzüm çekirdeğinin faydaları bilimsel olarak da ortaya konulmuştur. Öyleki vücuttaki serbest radikalleri azaltan tokoferol ve proantisiyanidiler siyah üzümün çekirdeğinde daha fazla bulunur. Tüm bu nedenlerden dolayı artık sadece siyah üzüm çekirdeği yağı gibi ürünler de satılmaktadır (1). Siyah üzüm çekirdeğinin mucizevi faydaları için yazımızı okumaya devam edin.

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Genel Sağlık Üzerindeki Faydaları

1. Siyah Üzüm Çekirdeği Kan Şekerinin Kontrolünü Sağlar

Bazı çalışmalar, siyah üzüm ve siyah üzüm çekirdeği tüketiminin diyabetin tedavisine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu üzümlerde bulunan resveratrol, insülin sekresyonunu ve insülin duyarlılığını arttırmaktan ve böylece kan şekeri dengesi ile vücuttaki insülin seviyelerini iyileştirmekten sorumludur. Siyah üzümün sağladığı kan şekeri faydaları, düşük glisemik indeks (GI) Değerleriyle açık bir şekilde ilişkilidir. Bu üzümler ayrıca kan akışını artırarak kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

2. Siyah Üzüm Çekirdeği Beyin İşlevlerini Geliştirir

siyah-uzum-beyin

Düzenli siyah üzüm ve siyah üzüm çekirdeği tüketimi, konsantrasyonun, hafızanın, aynı zamanda sözel ve mekansal hatırlamanın iyileştirilmesine yardımcı olur. Siyah üzümde bulunan polifenol ayrıca migren ile demans tedavisi ve Alzheimer’ın önlenmesine de yardımcı olur.

Depresyona iyi geldiği düşünülen, yağı ile fayda sağlayan sarı kantaron bitkisinin faydalarını öğrenmek için “Sarı Kantaron Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

3. Siyah Üzüm Çekirdeği Kalp Sağlığını İyileştirir

Kara üzüm çekirdeği içerisinde bulunan fitokimyasallar, kalp kaslarının zarar görmesini engeller. Ayrıca vücuttaki kolesterol seviyelerinin azaltılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olarak kalp krizini ve diğer kalp damar hastalıklarını önler.

4. Siyah Üzüm Çekirdeği Kanserin Önlenmesine Destek Olur

Siyah üzümün çekirdeğiyle birlikte tüketimi cilt, gastrointestinal, prostat, meme, akciğer ve pankreas kanserinin önlenmesinde ve tedavisinde çok faydalı olabilir (2).

5. Siyah Üzüm Çekirdeği Kilo Vermeye Yardımcı Olur

siyah-uzum-kilo-verme

Siyah üzümlerin ve içerisindeki çekirdeklerin antioksidan özellikleri, vücutta biriken istenmeyen toksinlerin serbest kalmasına yardımcı olarak kilo kaybı sağlayabilir.

6. Siyah Üzüm Çekirdeği Enfeksiyonlara ve İnflamasyonlara Karşı Korur

Resveratrol, kara üzüm içerisinde bulunan mükemmel bir bakteri öldürücü ve mantar ilacıdır. Bu nedenle patojenik enfeksiyonların ve iltihapların önlenmesine yardımcı olur. Çocuk felci ve herpes gibi hastalıklara karşı etkili antiviral özelliklere sahiptir. Siyah üzüm ve çekirdeği ayrıca akciğerlerde bulunan nem seviyesini artırarak astımı iyileştirmeye yardımcı olur.

Sizin için seçtiğimiz resveratrol takviyesine buradan ulaşabilirsiniz!

7. Siyah Üzüm Çekirdeği Kabızlığın Giderilmesi, Hazımsızlık ve Böbrek Hastalıklarının Tedavisinde Etkilidir

Siyah üzüm şeker, organik asit ve polyoz bakımından zengindir. Bu nedenle kabızlığın iyileştirilmesine yardımcı olmak için hafif bir müshil olarak işlev görür. Midenin hazımsızlığını ve tahrişini iyileştirmede, sindirim bozukluğunu önlemede etkilidir. Ayrıca, ürik asitin neden olduğu asitliği azaltmaya yardımcı olarak böbrekler üzerindeki basıncı en aza indirger.

8. Siyah Üzüm Çekirdeği Görme Gücünü Geliştirir

Siyah üzüm çekirdeği görme üzerindeki etkileriyle de bilinir. Siyah üzümün kendisi ve siyah üzüm çekirdeği, iyi ve doğru bir şekilde görmeyi sağlamaya yardımcı olan lutein ve zeaksantin içerir.

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Cilt Sağlığı ile İlgili Faydaları

siyah-uzum-cilt-sagligi

Siyah üzüm çekirdeği cildi sağlıklı ve genç tutabilir. Siyah üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar, kırışıklıkların azaltılması, cildin esnekliğinin artması, sağlıklı, genç ve parlak bir cilde sahip olmak için gerekli doğru kan dolaşımı gibi yaşlanma karşıtı faydalar sağlar. Bu üzümlerde bulunan E Vitamini cildin nemini korur ve bu nedenle doğal nemlendiriciler olarak kullanılır (3). Bu üzümlerin C vitamini içeriği cilt hücrelerinin gençleşmesini sağlar. Antioksidanların varlığından dolayı, siyah üzüm çekirdeği güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınların neden olduğu hasara karşı korumak ve böylece cilt hücrelerindeki hasarı azaltmak için doğal güneş koruyucu olarak kullanılabilir. Dolayısıyla siyah üzüm ve ondan elde edilen siyah üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları olan bir bileşiktir.

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Saç ile İlgili Faydaları

Siyah üzüm çekirdeği saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Siyah üzüm tüketimi, günümüzde herkesin karşılaştığı kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlarla savaşmak için ideal bir yoldur. Siyah üzümün kendisi ya da kara üzüm çekirdeği yağı şeklinde tüketilmiş veya kullanılmış olsun, bu üzümlerin yüksek antioksidan ve E vitamini içeriği, kafa derisindeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur, kan damarlarını güçlendirir ve sonuç olarak saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Siyah üzüm çekirdeği yağı saçları güçlendirir, yumuşatır, uzatır, saç derisinin kaşınmasını azaltır, kepeği önler ve bu nedenle doğal olarak güzel ve parlak saçlar oluşturur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!