Muscle & FitnessSağlıkZindelik ve Enerji Veren Kahve Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Zindelik ve Enerji Veren Kahve Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kahve, her gün milyarlarca bardak tüketilen dünyadaki en popüler içeceklerden biridir ve kahve çekirdeğinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Çiğ kahve çekirdeği, kavrulmuş kahve çekirdeği ve filtre kahve çekirdeği bunlardan bazılarıdır. Fakat özellikle öğütülmüş kahve çekirdeği kullanılarak elde edilen içecekler, sabahları uyanmak ya da gündüzleri ve gece geç saatlerde uyanık kalmak için birçok yetişkin tarafından tüketilmektedir. Popülerliğine rağmen, günlük bir ya da daha fazla bardak tüketenlerin sağlığını nasıl etkilediği konusunda bazı endişeler bulunmaktadır ve bu konuda oldukça fazla araştırma yapılmıştır. Geçmişte kahve, yüksek tansiyondan diyabete kadar çeşitli sorunlara neden olmakla suçlanıyordu. Neyse ki gerçekleştirilen daha güncel araştırmalarla kahve severler için sevindirici sonuçlar elde edilmiş ve bu konuda sahip olunan görüş değişmiştir. Yapılan bu çalışmalar, kahve çekirdeklerinin aslında birtakım pozitif sağlık yararları sağlayabileceğini göstermiştir.

Kahve Çekirdeği Yararları

kahve-cekirdekleri

Kahve çekirdeğinin yararlarından biri, diğer antioksidanlara ek olarak klorojenik asit (CGA) adı verilen bir antioksidan içermesidir. Ham kahve çekirdeği kabaca yaklaşık yüzde 9 oranında CGA içerir, bu aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olabilir.(1) Özellikle yeşil kahve çekirdeği tüketiminin zayıflamaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kahve çekirdekleri, bir dizi sağlık kaygısıyla ilişkili olan iltihaplanmanın azaltılmasına da yardımcı olur. Ayrıca, kahve çekirdeklerindeki kafein, baş ağrılarının azaltılması gibi faydalar sağlar. Kahve çekirdeğinin bilinen diğer faydaları ise şunlardır:

1. Kahve Çekirdeği Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır

Düzenli olarak kafeinli veya kafeinsiz kahve içilmesiyle, potansiyel olarak tip 2 diyabet geliştirme riski azaltılabilir.(1) Bu durum, günde 3-4 bardak kahve içilmesiyle ilişkilidir. Kahve çekirdeklerinde bulunan CGA gibi antioksidanlar azaltılmış risk ile ilişkilendirilebilir. Bazı çalışmalara göre, CGA insülin seviyelerini dahi istenilen seviyelerde tutmaya yardımcı olabilir.

2. Kahve Çekirdeği Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

kalp-sagligi-ve-kahve

Kahvenin daha şaşırtıcı yararlarından biri kalple ilgilidir. Kahve geçici olarak kan basıncında artışa neden olmakla birlikte, günde iki bardak kahve tüketmek kalp yetmezliği gibi bazı kardiyovasküler problemleri önlemeye yardımcı olabilir. Kafein ayrıca kişinin kalp ritmindeki rahatsızlıkların veya düzensizliklerin önlenmesine yardımcı olabilir. Ek olarak, daha düşük felç riski taşımanızı sağlar.(1)

3. Kahve Çekirdeği Cilt Kanseri Riskini Azaltır

Kötü huylu melanomlar, cilt kanserinin en tehlikeli, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden şeklidir ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kanser türlerinden biridir.(1) Çalışmalar, bir kişi günde en az dört fincan kahve içtiğinde bu riskin yüzde 20 oranında azaldığını bulmuştur. Ayrıca kahvenin kafeinli ya da kafeinsiz olması bu durum üzerinde etkili değildir. Melanom dışı kanser ve kahve ilişkisi üzerine yapılan araştırmalar, insanların günde üç veya daha fazla fincan kahve içtikleri takdirde, en yaygın cilt kanseri olan bazal hücreli karsinom formunu geliştirmede % 17 oranında daha az risk taşıdığını göstermiştir.

4. Kahve Çekirdeği Genel Olarak Diğer Risklerini Azaltır

ogutulmus-kahve

Bir zamanlar kahvenin potansiyel olarak kanserojen olduğuna inanılmasına rağmen, daha yeni çalışmalar sadece cilt kanseri değil, çeşitli kanser risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.(2) Kahve, hem karaciğer hem de prostat kanseri riskini azaltabilir. Örneğin araştırmacılara göre, kahve içenlerin karaciğer kanserine yakalanma olasılığı % 40-50 daha az olasıdır. Kahve içerek olasılığı azaltılabilecek diğer kanserler arasında ağız, uterus, kolon ve rektal kanser bulunur.

5. Kahve Çekirdeği Parkinson Hastalığı Riskini Azaltır

Kahve çekirdekleri, Parkinson hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilecek kafein içerir. Özellikle erkeklerde bu risk yüzde 25’e kadar azalabilir.(2) Kadınlar, hormon replasman tedavisi almadıklarında daha düşük riske sahip olabilirler. Kafein, dopamini üreten sinir hücrelerini durdurarak Parkinson riskini azaltır.

6. Kahve Çekirdeği Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olur

kahve-uzun-omur

Kafeinsiz ya da kafeinli kahve içmek daha uzun yaşamaya yardımcı olabilir. Hem AARP hem de Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmalar, kadınların ve erkeklerin kahve içerek erken ölüm riskini azalttığını göstermiştir.(2) Kahve çekirdeklerinin birçok sağlık problemine sahip olma riskini azaltmasının bu duruma katkıka bulunduğu düşünülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!