Jimnastikçi Jonathan Horton’un Omuz Antrenmanı

En güçlü omuzlara jimnastikçilerin sahip olduğundan şüphe ediyorsanız olimpik halka hareketlerine bir bakın. Amerikalı Jimnastikçi Jonathan Harton, “bayan sporcuların büyük omuzlara ihtiyacı yok. Bu erkeklerin meselesi” diyor. Harton, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda yüksek barda bir gümüş kazandı. Takım olarak da bronz madalya kazandılar. “Aşırı güçlü ve sağlam omuzlarınız olmak zorunda, çünkü halka ve iki saplı atlama beygiri (pommel horse) gibi aletlerde bunlar gerekli.”

“Hayatımda bir kere bile ağırlık kaldırmadım,” diyen Jonathan her antrenmana dips, şınav, amutta şınav ve barfikslerle başlıyor, yani aslında epey bir ağırlık çalışıyor.

57 kilo ağırlığında ve 1,55 boyunda olan sporcu, onunla aynı muazzam kuvvete sahip olmayan ama daha iyi omuzlar isteyenler için aşağıdaki çalışmayı öneriyor. Ayrıca amutta şınavı bir gözcü eşliğinde duvara dayalı olarak yapmanızı tavsiye ediyor. Bir tane dahi yapamasanız bile “kendinizi yukarıda 30-60 saniye tutun. Hiçbir şey omuzları ve kolları, duvara dayalı amut pozisyonundan daha fazla çalıştıramaz” diyor.

 

jim1

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

0 Yorum

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla