İlişkiler

Günümüz insanının anlık hazlar peşinde koşarak ödül doyumsuzluğu yaşadığına ve bunun da psikolojik obeziteye yol açtığına dikkat çeken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Beyindeki frontal lobların zayıflığı bireyleri doyumsuzluğa sürüklüyor. İnsan kendi iç disiplinini geliştirmişse nerede duracağını bilir” diye konuştu. Doyumsuzluğu “modernizmin hastalığı” olarak tanımlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bireyin hazlarını yönetmeyi başarmasının önemli olduğunu vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, psikolojik obezitenin çağın en önemli zaaflarından biri olduğunu vurguladı.

İç disiplin geliştiremeyen kişi duracağı yeri bilmiyor

Kendisini durduramayan kişilerin beynindeki iç kontrol mekanizmasının gelişmediğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bireyin kendi iç disiplinini geliştirmişse nerede duracağını bileceğini söyledi.

Frontal lobların aynı zamanda beynimizin fren sistemi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kendi iç disiplinini geliştiren kişilerde kontrol mekanizmasının çalıştığını belirterek şunları söyledi:

“Kişide bir iç ve dış kontrol mekanizması var. İnsan kendi iç disiplinini geliştirmişse, nerede duracağını bilir. Gelişmediği için bir türlü kendilerini durduramıyorlar. Daha çok yiyorlar, sonunu düşünmeden hareket ediyorlar, akıllarına ilk geleni söylüyorlar. İlk duyduklarını hemen yapıyorlar. Süzgeçten geçiremiyorlar. Beynimizin özelliği şudur; beynimiz duygu ve düşünceleri üretir. Ürettikten sonra o düşünceleri geçerli-geçersiz, uygun-uygun değil, doğru-doğru değil, güvenli-güvenli değil diye bir karar verir, o düşünceyi çözer ve başka düşünceye geçer. Bunu yapamadığınız zaman 5 dakika düşüneceğinize 15-20 dakika düşünürsünüz. Ya da o konuyu hiç sorgulamadan yaparsınız. İkisi de sorunlu. Araba kullanmak gibi, belli bir hız sınırı var onun dışına çıkarsanız tehlikeli araba kullanırsınız. Onun altında olursanız yine zaman ve enerjinizi boşa harcamış olursunuz. Belli bir hız limitinde gitmek gerekiyor.”

Doyumsuzluk, modernizmin hastalığı

Kişilerde haz kontrolünün önemine de değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kısa vadeli” ve “orta ve uzun vadeli” olmak üzere iki tür haz olduğunu belirterek “Beden kitle endeksi 40’ın hatta 30’un üzerinde olanlardaki fazla kiloyu araştırdığınız zaman ‘Bu insan neden fazla yiyor?’ sorusunu sormak lazım. Sorduğumuz zaman 100 obez vakasının muhtemelen yüzde 70-80’i psikolojik obez. Yani doyumsuz. Beyninin haz merkezi bozulmuş. Bunun için kişinin kilosu belli bir oranın üzerine çıkıyor. Obezitede hormon bozukluğu gibi durumların dışında büyük oranda doyumsuzluk var. İşte modernizmin hastalığı bu. İnsanlar psikolojik olarak obez. Sosyal, parasal olarak obez. Bu aynı kanser hücresi gibidir. Kanser hücresi narsist, açgözlü ve doyumsuz bir hücredir. Devamlı büyümek ister ve en sonunda kişiyle beraber kendisi de ölür. İnsan psikolojik olarak doyumsuzsa, psikolojik olarak obezdir” diye konuştu.

Hazzı erteleyenlerin duygusal zekası daha yüksek

“Bir şey haz veriyorsa iyidir, haz vermiyorsa kötüdür anlayışı hakim. Kısa vadeli ‘anı yaşa’ felsefesi ile modernizm anlık hazzı yüceltiyor” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insanların şu anda kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli hazzı hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Duygusal zeka çalışmalarında temel araştırmalardan biri olan ‘Lokum Testi’ ni örnek veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi: “Bir anaokulundaki çocukların sınıfa kutularla lokum götürüyorlar ve o anda isteyene birer lokum vereceklerini; 15 dakika beklemeye başlayana ise istediği kadar lokum vereceklerini söylüyorlar. Bir grup çocuk hemen birer lokum alıyorlar. Bir kısım çocuk 15 dakika bekliyor ve daha çok lokum alıyor. Daha sonra bu çocuklar 20 yıl boyunca takip ediliyor. Hazzı hemen karşılamak isteyen çocuklarla, hazzı ertelemeyi başarabilen çocuklar inceleniyor. Hazzı ertelemeyi başaran çocukların duygusal zekası yüzde 20 fazla çıkıyor ve bu çocuklar karşı cinsle daha uzun vadeli ilişki kuruyorlar, daha başarılı oluyorlar. Yani insanın hazzı ertelemeyi başarması lazım.”

Hazzı yönetmek mümkün!

Hazzı erteleme duygusunun insanda var olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan insanların belli ortam ve şartlarda hazzı ertelemeyi başardığını belirterek “Bu özelliği kullanabilen insanlar, hazzı yönetebilen ve verimli şekilde kullanabilen insanlar. Yani şu anda yatırım yapmak gibi. Şu anda elinde para var, bir günde harcayabilirsin. Ama uygun zaman ve yeri beklersin uygun zaman ve yerde yatırımını yaparsın. Hazlarımız da böyle. Yerinde yaparsak doğru adımlar atarız, doğru kişiyle evleniriz. Ama maymun iştahlıysan evlenirsin 6 ay sonra boşanırsın; sonra başka biriyle evlenmek istersin. İşte magazin kültüründeki evlilikler gibi. Aşk ne oluyor? ‘Aşık oldum evleniyorum’ diyor, aşk 6 ay sonra buharlaşıyor. ‘Niye evlenmiyorsun’ diyorlar, ‘Aşık olmadım ki niye evleneyim’ diyor. Modernizm, aşkı erotizmle karıştırdı. Aslında aşk romantizmdir ve aşkın uzun vadeli olması için romantik iş birliği ile beslenmesi lazım” uyarısında bulundu.

Hazlara doğru anlamlar yüklenmeli

Hazlarımızı doğru tanımlamamız ve onlara doğru anlamlar yüklememiz gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Haz bizim motorumuzdur, bizi harekete geçirir. Yani bir otomobil düşünün otomobilin motoru kendisini harekete geçirir. Peki direksiyon nedir? Onu ne tarafa gideceğini amaca yönelik götürür. Bizim duygu ve hazlarımız da bizim motorumuzdur. Bizi harekete geçirir. Ama şoför acemiyse duvara toslarsın. O halde mantığımız da şofördür. O bizi gideceğimiz yere götürür. Onun için akıl ve duygu; akıl ve kalp iş birliği önemli. Zevk peşinde koşanlar sadece duygularında yaşarlar. Sadece aklını düşünenler de motorsuz bir arabada otursun, istediği kadar usta şoför olsun. Yani aşk, duygu, heyecan yoksa şoförlük boşa gider. Önemli olan ikisini dengeleyebilmektir. Hayat budur işte, duygu motoruyla akıl direksiyonunu birleştirebilmektir” şeklinde konuştu.

Aldatıldığınızı öğrendiğinizde, bu gerçekle savaşmanın çeşitli yollarını denersiniz. Kandırılmanın, yalana maruz kalmak ile mücadele etmenin çok da kolay bir şey olmadığını anlarsınız. Birçok farklı yol olsa da, bizce Dwayne O’Connor’ın yöntemi başvurabileceğiniz en iyi yöntem! Çünkü o stresini ve negatif enerjisini salonda ağırlıklara aktarmayı seçti. Değişimiyse, size neredeyse aldatılmayı istetecek cinsten…

26 yaşındaki antrenör O’Connor, sert antrenmanlarına aldatıldıktan sonra dönüyor. Çünkü onun için fitness, güvenebileceği ve onu yüzüstü bırakamayacak bir seçenek. O’Connor’a göre insanlar değişiyor, fakat ağırlıklar daima aynı kalıyor.

Thank you to all my friends and family that took the time to wish me a happy birthday 🎂 ♥ Birthdays are know different than any other day. I got my ass up and hit my work outs at 7am there's no excuse not to work. I'm just greatful that I got to live to see another year 💯 🙏 Summer Shred is going great I'm 8 days into dieting and my body has responded better than ever before. I see need to show you guys my before photo. Because I'm a head of planning I decided to go in! On food I've had MASSIVE cheat day 😁 Dwayne food intake today (don't try at home lol 💀) 200g mince 200g sweet potato Apple 🍏 30g almond butter Egg mcmuffin protein shake Protein shake A bag of Peanut m&m Double bacon cheese burger 🍔 14 inch meat feast pizza 🍕 🙊 5 millies cookies 🍪 10 chicken satay sticks Chicken and bacon subway 1 x pack of crisp 2 gallons of water And I've still got a home made cherry pie in the fridge. Who wants Abbs anyway 😁 👍 #hashingtaggingwhenicouldbeeatingpie #birthday #birthdayboy #happy #motivation #cheatmeal #oldasfuck #transformationtuesday #mensphysique #bodybuilding #cookies #shredded #hardwork #pizza #foodporn #fatloss #fitness #gymlife #selfie #gymshark #myprotein

A post shared by Dwayne O'connor (@dwayne_oconnor23) on

Her zaman iyi bir fiziğe sahip olan Dwayne, iyinin de ötesinde kusursuz bir fiziğe sahip olmak için, beklenmedik şekilde biten ilişkisinin ardından salona odaklanıyor. Başlangıçta yalnızca iyi hissetmek için başladığı antrenman programında bel çevresindeki yağları yakmayı amaçlıyor. Sonuç aldıkça, bir vücut geliştirme tutkusu olduğunu keşfeden Dwayne, pes etmeden vücudunu kusursuzlaştırmaya devam ediyor.

Vücut geliştirmeye eskiden beri tutkulu olduğunu dile getiren O’Connor, her zaman büyük ve kaslı adamlara özendiğini söylüyor. Güçlü olmak, güçlü görünmek ve iyi hissetmek için çıktığı bu serüvende istediğini elde ediyor.

Effort ✔️ Aesthetics ✔️ Timing ✖️ Why I'm not competing 😔 After careful consideration,I've regrettably bowed out of my first competition. This is due to many things in my personal life that require my attention. I hate doing things half heartily and atm I can't give this contest 100 percent. Weather I was to finish first or last I wanted it to based on my best efforts and right now I simply can't give that. I've been in contact with @ukultimatephysiques and they have been very understanding. @_the_unpredictable__ @danrh90 don't get too happy 😊 lol I'll be competing later this year and I'll see you boys in the finals 🏆 . . . . @g.mandir @seffbreezy @myproteinuk @pureshredz #allworkandnoplay #100 #gains #teaser #mensphysique #ukup #competition #fitness #fitnessmodel #black #nikon #ripped #pump #gym #workout #changed #natural #eatclean #lats #gymshark #shredz

A post shared by Dwayne O'connor (@dwayne_oconnor23) on

Yeni bir başlangıç yapmanın yanı sıra, yeni bir antrenman programıyla yola devam eden O’Connor, her şeye sıfırdan başladığını varsayarak yola çıkmanın ona çok büyük getirileri olduğunu söylüyor.

Eski hayatım bitmişti, eski ilişkim artık yoktu. Bunu kabullenmek zorken, yeni bir başlangıç için artık o eski rutinimden de vazgeçtim. Çünkü her zamankinden motiveydim ve hedefim gittikçe büyüyordu. Eskiden neysem, artık o olmadığımı kabullenmem zor oldu ama başardım. Bir insanla uzun vakit geçirdiğinizde bunu yaşarsınız, fakat atlattığınızda her zamankinden güçlü olacağınızı unutmayın. Ben de her zamankinden güçlü olacağımın bilincinde spora geri döndüm ve beklemediğim kadar iyi sonuçlar aldım!

Yatakta daha iyi olabilmeyi herkes ister ve daima daha iyisi vardır. Bu da tabii ki bir miktar emek gerektirecektir. Birazcık ter atıp, zaman ayırarak çok daha iyi bir ilişkiye sahip olabilirsiniz.

Egzersiz Yapmanın Sekse Faydaları

Egzersiz yapmak; fiziksel, mental ve duygusal anlamda da ileri gitmenizi sağlar. Bu nedenle egzersiz yapmak ilişkileriniz için daima iyidir. Özellikle de seks hayatınız için oldukça faydalıdır.

Egzersiz yaptığınızda, endorfin ve testosteron gibi seks için önemi çok büyük hormonların salınımını arttırırsınız. Ayrıca stresi de azaltarak kendinizi çok daha iyi ve enerjik hissedersiniz. Kan akışınız hızlanır, bu da seks için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Egzersiz yapan kadınlarda kan akış hızı, günde 20 dakikalık egzersiz ile %169 oranında artmaktadır. Yani neredeyse 3 kat hızlı bir kan akışınız olur. Bilimin de seks için faydasını gözardı etmediği egzersizleri yapmamak için bahanelerinizi bir kenara bırakma zamanı sizce de gelmedi mi?

Yapacağınız her egzersiz türü seks hayatınız için faydalıdır. Bizler de, herkes tarafından uygulanabilecek ve sekse faydası kanıtlanmış egzersizleri sizler için listeledik.

Seks Hayatınıza İyi Gelen 7 Antrenman Stili

Koşu

Image result for running

Evet, kardiyovasküler sisteminizi çalışıp dayanıklılığınızı arttırarak seks hayatınızı iyileştirebilirsiniz. Hızlanan kan akışınız ve dayanıklılığınızın birleşmesi ile koşu sayesinde çok daha iyi bir performansa sahip olabilirsiniz.

Koşuya başlayan insanların çoğu, koşu ile birlikte yatakta da daha iyi performansları olduğunu dile getiriyor. Hatta koşu sonrasında, libidonun tavan yaptığını dahi söyleyenler var!

Hafif ve orta tempolu koşuların yanında, deparları da ihmal etmeyin. Çünkü araştırmalara göre sprint (depar), yoğunluğu sebebiyle daha fazla kası aktive ediyor.

Güç Antrenmanı

Image result for strength training

Belki de en fazla testosteron artışı sağlayan antrenman stili olan güç antrenmanları kesinlikle seks hayatını ileriye taşır. Gücü, dayanıklılığı ve kondisyonu ileriye taşıyan bu antrenman stili libidonuzun da çok daha fazla olmasına yardımcı olabilir.

Squat, deadlift gibi bileşke egzersizler ile seks hayatınızı çok ileri seviyeye getirebilirsiniz. Hem seks sırasındaki hareketlerde çok daha efektif olabiliyorken, hem daha yüksek bir libidoya ve kan akışına sahip olacağınız güç antrenmanlarını denemelisiniz!

Esnetme Hareketleri

Image result for stretching

Yatakta esnek olmanız gerektiğini sanıyoruz ki vurgulamamıza gerek yok. Ne kadar esnekseniz, o kadar fazla ihtimal yaratırsınız. Bu da yatak odasında rutinleşmenizi önler ve seks hayatınızı canlı tutar.

Esnek olmayan ve esnetmeye ihtiyaç duyduğunuz bölgeleri günde 20-30 dakika esneterek, seks hayatınızda çağ atlamanız mümkün!

Plank

Image result for plank

Merkez bölgesinin kuvvetlenmesi, şüphesiz ki seks esnasındaki dayanıklılığı arttıracaktır. Çünkü çoğu seks pozisyonu, kuvvetli bir merkez bölgesi ister.

Her yerde uygulayabileceğiniz, vücut ağırlığınızla yaparak ekipmana ihtiyaç duymayacağınız, bilimin de desteklediği bu karın egzersizinin seks dışında da birçok faydası var. Özellikle de masa başında çalışanlara!

Yakın zamanda paylaştığımız 5 Dakikalık Plank Antrenmanı ile dahi çok ciddi gelişmeler kaydedebilirsiniz.

Plank egzersizinin nasıl yapılması gerektiği ve 5 dakikalık plank antrenmanının detayları için tıklayabilirsiniz!

Yoga

Image result for yoga

Esnekliğinizi, hareket kabiliyetinizi geliştirip stresi azaltmanızı sağlayan yoga seks hayatınız için en faydalı antrenman stillerinden biridir. Seks pozisyonları için güzel alternatifler yaratan bu antrenmanlar; omuz, kalça, sırt ve karın gibi seks esnasında yoğun olarak kullanılan kasların gevşeyip güçlenmesini sağlar. Bu da daha eğlenceli ve rahat bir seks hayatını beraberinde getirecektir.

Hem kardiyo hem de yogayı kombinleyen, seks hayatınızı geliştirecek antrenman örneğimiz için tıklayabilirsiniz!

Pilates

Image result for pilates

Pilates antrenmanlarında yoğun olarak çalıştırdığınız pelvik bölgedeki kaslar, pilates ile güçlenir. Bu kasların sekste oynadığı rol oldukça önemlidir.

Bu kasların güçlenmesi, daha yoğun ve güçlü bir orgazmı beraberinde getirir. Hele ki bu kasların kontrolünü ele alabilecek kadar güçlenirseniz, seksi de istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz.

Pilates antrenmanları ile birlikte, herkesin bildiği, seks kaslarının kontrolünü arttıran Kegel egzersizlerini de uyguladığınızda yatakta çığır açacaksınız!

Meditasyon

Image result for meditation

Seks sırasında fiziksel olarak yoğun iken, mental olarak da yoğun olabilirsiniz. Fiziksel ilerlemenin yanı sıra, mental olarak ilerlemek de bu yüzden önemlidir. Çünkü düşünceler, seksin ilerleyişinde çok ama çok etkilidir.

Seks hayatınıza zarar verebilecek düşüncelerden uzaklaşabilmek için, zihninizin kontrolünü ele almanıza yardımcı olan meditasyonel egzersizleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Nefes ve zihin kontrolüne yardımcı olan bu egzersizler; hem nefes alıp vermede iyileşmenizi, hem de düşüncelerinizi kontrol edebilmeyi sağlar. Bu da yatak odasında sizi çok ileri taşıyabilir.

Stresi azaltıp kontrolü ele alarak, farkındalık arttırdığınız bu egzersizlerle seksten çok daha fazla tatmin olabilirsiniz.

Burundan aldığınız nefesi bilinçlendiren, akciğerlerinizi dolduran, diyaframınızı kuvvetlendiren ve kan akışınızı hızlandıran bu egzersizlere mutlaka vakit ayırın. Pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz!

 

Ünlü strongman ve Game of Thrones dizisi oyuncusu Hafthor Björnsson’un kız arkadaşı olduğunu öğrendiğimizde ister istemez dev bir kadın bekledik.

Kız arkadaşı Kelsey Henson’ı görünce gerçekten şaşırdık. Hafthor Björnsson’un yanında çok küçük kalan Kelsey, aslında günlük hayatta karşılaştığınızda o kadar da küçük bir insan değil. Fakat yanında durduğu insan “mountain” olunca, görüntü birazcık değişik olabiliyor.

“Kelsey, Hafthor’u nasıl öpüyor?” gibi ilişkilerine yönelik sorular doğuran bu görüntü gerçekten insanları şaşırtacak cinsten.

Topuklu ayakkabının da kurtaramayacağı bu fark, Instagram’daki bazı insanları meraklandırıyor ve bir Instagram kullanıcısı bu tip sorular sormaya başlıyor:

“Nasıl öpüşüyorsunuz? Nasıl onun kucağına atlıyorsun? Lütfen bir resim atın.”

Kelsey ise bu soruyu şu şekilde cevaplıyor: “O eğiliyor ve ben parmak ucuna kalkıyorum. Bazen de “of, hadi beni yukarı kaldır!” diyorum ve kaldırıyor.”

Düşününce gayet mantıklı. Üstelik Hafthor’un ilişkinin romantik erkeği olduğunu görmek de ilişkilerini ekstra sempatik kılıyor.

Büyük boy farkına rağmen, sosyal medyada veya kamera karşısında çekinmeden poz veren bu tatlı çift, bazı şeylerin sanıldığından önemsiz olduğunun kanıtı.

 

Testosteron yalnızca yağsız kas kütlesi için gerekli değildir. Bilinciniz, gücünüz, modunuz da testosteron seviyenize göre değişiklik gösterir. Hatta testosteron seviyeniz, sağlığınızı da etkiler.

Enerji seviyeniz düşükse ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bunun sebebi testosteron düşüklüğü olabilir.

Biz de testosteron seviyenizin düşük olma nedenlerini ve testosteron takviyesi ilaçlar olmadan testosteron seviyenizi yükseltmenize yarayacak taktikleri sizler için sıraladık.

Kilolu Olmak ve Kilolu Olmaktan Kurtulma Yöntemleri

Image result for obesity

Yağ oranı düşük erkeklerin daha yüksek testosteron seviyesine sahip olduğunu kanıtlamış birçok araştırma bulunuyor. Çünkü aromataz denen enzim, vücutta depolanan yağın bir kısmını östrojene çeviriyor ve bu nedenle yağ oranı yüksek kişilerin östrojen seviyesi yüksek, testosteron seviyesi ise düşük oluyor.

Testosteron seviyenizi ciddi oranda önemsiyorsanız, %10-%15 yağ oranını hedefleyin. Yağ oranınızı düşürmek için ise;

  • Yaktığınızdan daha az kalori tüketerek kalori açığı oluşturun,
  • Beslenmenizdeki protein oranını arttırın,
  • Daha aktif olmaya çalışın, bol bol yürüyün,

Bu taktikler testosteron seviyenizi arttırabilir.

D Vitamini Eksikliği ve D Vitamini Takviyesinin Önemi

Image result for vitamin d

D vitamini eksikliği olan bireylerde ciddi oranda testosteron azlığı görülüyor.

Yalnızca güneş ışınları yoluyla ve bazı besinler aracılığıyla tüketebildiğiniz D vitaminini takviye olarak kullanmak son yıllarda doktorların en büyük tavsiyelerinden.

Hem testosteron seviyesi hem de sağlık üzerinde böylesine etkisi olan bir vitamini kesinlikle takviye olarak kullanmalısınız. Süt ürünleri ve balıkların yanı sıra, D vitamini takviyesini de doktorunuza tanışıp kullanmalısınız.

Kronik Stres ve Stresi Azaltma Yolları

Image result for dealing with stress

Kortizol hormonunun diğer adı, “stres hormonu”dur. Stres, testosteronu kortizol sebebiyle baskılar. Dolayısıyla stresten uzak durmak, testosteronu arttırabilir.

Ne işle meşgul olursanız olun, stresi uzaklaştırmaya çalışın. Tahmin ettiğinizden çok daha zararlı olan stres, bakış açınızı değiştirerek rahatlıkla kurtulabileceğiniz bir sorundur.

Antrenmanlarda, sınavlarda, iş yerinde, her yerde stres altında kalabilirsiniz. Mesele, stresi uzaklaştırabilecek pencereden bakabilmek.

Bu noktada meditasyon işe yarayabilir. Ayrıca stresi azaltmaya yardımcı omega-3, magnezyum gibi takviyelerden de faydalanabilirsiniz.

Uykusuzluk ve Uyku Sorunlarının Çözümü

Image result for sleep deprivation

Uyku ile ilgili sorunlar, herkesin baş ettiği sorunlardandır. Yeterince uyku uyumamak hem vücudunuzun düzenini bozar, hem de testosteronu azaltır.

Uyku sorunları dolaylı yoldan yağlanmayı da arttırır. Bu da testosteron seviyenizi yazının başında belirttiğimiz şekilde düşürebilir.

Uyumadan önce teknolojik aletlerden uzaklaşıp, uyuduğunuz ortamı karanlık bir hale getirin. Yeterince uyuyabileceğinizi düşündüğünüz zaman yatağa girin.

Bu taktikleri uygulayarak hem uyku miktarınızı hem de uyku kalitenizi arttırabilir, testosteron seviyenizin düşüklüğünü önleyebilirsiniz.

Bonus: Yorulun!

Image result for strength training

Fiziksel aktiviteler, antrenmanlar vücudunuzu yorarak daha rahat uykuya dalmanızı sağlar. Bu tip aktivitelerin testosteronu da arttırdığınız biliyor muydunuz?

Ağır ağırlıklar kaldırmak, koşmak, kısacası fiziksel olarak aktif olmak testosteron seviyenizi yükseltir. Dolayısıyla bir antrenman stilini seçip, bu stildeki çalışmalara bağlı kalarak testosteron seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Güç antrenmanları, en doğru seçim olacaktır. Squat, deadlift, barbell row, overhead press ve bench press gibi egzersizlere odaklanıp ağır ağırlıklar kaldırarak ciddi oranda testosteron artışı sağlayabilirsiniz.

Hayvanlar aleminde oldukça ilginç seks ritüelleri ve metotları vardır. Peki bu tuhaflıklar insanlara uyarlansa nasıl olurdu? Cevapları, Onedio Editörü Samim Saka açıklamış, biz de sizinle paylaşıyoruz…

1. Peygamber devesi tarzı

Dişi peygamber devesi böcekleri, çiftleşmenin ardından partnerlerini yerler.

2. Solucan tarzı

Solucanların dış cinsel organları yoktur ama içerisinde spermlerin yer aldığı cinsel gözenekleri vardır. Doğurganlık bezleri boşalma ihtiyacı duyduğu zaman yalnızca içgüdüsel olarak tahrik olan solucanlar, şeritlerini bir araya getirecek ve öylece kalmalarını sağlayan bir pozisyon arayışı içerisine girerler.

3. Kurbağa tarzı

Kurbağalarda gerçek bir çiftleşme yoktur. Bunun için bu çiftleşmeye kucaklaşma (amplexus) denilmektedir. Kurbağaların çiftleşmeleri genelde geceleri olur ve senede 3-4 dönem yumurtlama olmaktadır. Her dönemde 5.000-10.000 adet arasında yumurta bırakmaktadırlar.

4. Yusufçuk tarzı

Yusufçuk böcekleri genellikle uçarak çiftleşirler. Ayrıca Yusufçuk böceklerinin dişisi, çiftleştikten sonra erkek yusufçuk böceğinin kafası ile beslenir. Bu yüzden tüm erkek Yusufçuk böcekleri hayatları boyunca sadece 1 defa çiftleşebilirler.

5. Fener balığı tarzı

Erkek fener balığı çiftleşmek için dişi fener balığının üzerinde yaşamaya başlıyor. Erkek dişiyi döllediğinde birbirlerine tam olarak yapışıyorlar. Erkek fener balığı dişinin üzerine yapışık bir haldeyken, yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Birbirlerinin içine geçmişler gibi görünse de, aslında erkek fener balığı, dişi tarafından öğütülüyor

6. Sümüklü böcek tarzı

Sümüklü böceklerde üreme, çiftlerin yüz yüze gelmesiyle başlar.

7. Kaya midyesi tarzı

Kaya midyesinin cinsel organı, kendi boyunun 8 katına kadar çıkabilir. Böylece yakınlardaki bir dişiyi hiç hareket etmeden dölleyebilir.

8. Kaplumbağa tarzı

Kaplumbağaların çiftleşmeleri oldukça ilginçtir. Erkeğin büyük efor harcaması gerekir. Dişinin üzerine çıkan erkek kaplumbağanın ön ayakları havada kaldığından ilginç hareketler yapabilir. Dişi ise erkek kaplumbağa işini bitirene kadar karnını doyurmaya devam edebilir.

Öpüşürken neden dilimizi kullanırız?

Aslında bu sorunun cevabı evrimsel süreçte gizli.

Bilim insanlarına göre öpüşmek, tıpkı dokunmak ve koklamak gibi, güçlü çocuklar verebilecek eşi seçmede yardımcı oluyor. İnsanların güçlü koku alma duyusu olmaması dil kullanımını zorunlu kılıyor. Yani burnumuzun zayıflığını dilimiz kapatıyor anlayacağınız.

Peki yerde tükürük gördüğümüzde midemiz bulanırken neden öpüşmek iğrenme duygusu oluşturmuyor? Bu konuda bize yardım eden en büyük etken seksüel dürtüler. Öpüşürken alınan zevk ve salgılanan mutluluk hormonu iğrenmemizi engelliyor. Vücut bir nevi ”Ben bununla ürerim arkadaş, hiç karıştırma iğrençliği filan” diyor.

Ayrıca öpüşmek bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Dilimizde bağışıklık sistemimize yardımcı olan birçok yararlı bakteri bulunuyor. Öpüştüğümüz zaman da bu organizmalar iki kişi arasında paylaşılıyor.

Canlılığın olduğu yerde, vahşi yaşama dair bir şeylerden söz etme her zaman mümkün olabiliyor.

Spor salonlarında bile.

Hatta, bu video bize gösteriyor ki en çok da spor salonlarındaki vahşi yaşamdan bahsedebiliriz aslında.

Nasıl mı?

Buyurun izleyin…

Boks, hepimizin ilgiyle takip ettiği spor branşlarının başında geliyor.

Müsabaka öncesinde yaşananlardan ve yaratılan gerilimli dakikalardan tutun da, müsabaka sonrası kazananın ilan edildiği ana kadar her dakikası heyecan içinde geçiyor.

Hele ki iki sağlam rakibin karşılaşma öncesindeki bir araya geldikleri basın toplantıları var ki, sormayın hiç.

Hele ki içeriğimize konu olan Mikaela Lauren – Cecilia Braekhus müsabakası öncesi aralarında yaşananları hiç sormayın…

İsveçli yenilgisiz boksör Mikaela Lauren, önümüzdeki Cumartesi günü Cecilia Braekhus ile ünvan koruma maçına çıkacak. Oldukça heyecanlı ve kıran kırana geçmesi beklenen maç öncesi olağan bir şekilde basın toplantısı düzenlendi ve taraflar ilk kez karşı karşıya geldi.

Gözlerini kırpmadan birbirlerine sert bakışlar yolladılar, nefes alışverişlerini hissetiler.

Buraya kadar her şey normal.

Gayet tiyatral şeyler kısacası…

İşte olay tam da burada koptu aslında.

Mikaela Lauren, hiç beklenmedik bir anda rakibi Cecilia Braekhus’in dudaklarından öptü.

Evet, şaka yapmıyoruz. Cidden öptü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olayı tamamen tiyatral hale getirme çabasının getirdiği bir şey olsa da, böyle bir ‘yumruğu’ kimse beklemiyordu elbette.

Haliyle boksörler de dahil salondaki herkes kahkalara boğuldu.

Bu hamle sonrasında açıkça anlaşılıyor ki ilk kan Mikaela Lauren tarafından döküldü…

Türk insanının özelliklerini ve imajını dünyaya en güzel şekilde anlatmak amacını taşıyan Miss Turkey organizasyonunda bu sene yarışacak finalistler belli oldu!

İşte karşınızda  Miss Turkey 2017’nin 20 finalisti!

 

1- Itır Esen
2- Alara Kaya
3- Gözde Baddal
4- Özge Türkyılmaz
5- Emire Cansu Kurtaran
6- Ceren Baykan
7- Ekinsu Kansu
8- Beril Altuntaş
9- Deniz Görgülü
10- Buse Çekmeceli
11- Merve Argun
12- Aslı Sümen
13- Hazal Karasıkı
14 -Bahar Gençalp
15 -Sura Yıldıran
16 -Bahar Merve Zırhlı
17 -Betül Ekşi
18 -Andre Raema Mungiu
19 -Yasemin Çoklar
20 -Pınar Tartan

Finale çıkanlar sosyal medyada pek çok kişiyi tatmin etmese de bize göre finale çıkmayı hak edecek kadar alımlı ve güzeller. Sizce bu senenin finalistleri bulundukları yeri hak ediyorlar mı?

Peki, Miss Turkey 2017’nin birincisi kim olacak?

Yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

 

 

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla