Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıİdrar Renginizin Ne Anlama Gelebileceğine Dair İlginç Bilgiler

İdrar Renginizin Ne Anlama Gelebileceğine Dair İlginç Bilgiler

Size ilginç gelebilir, fakat tuvalete her gittiğinizde sağlık durumunuza dair yorumlar yapabilirsiniz. İdrar renginize bakarak, sağlık durumunuzun iyi olup olmadığını veya doktora gidip gitmemeniz gerektiğini söyleyebilirsiniz. Kolay değil mi? Tek bilmeniz gereken, bu renkleri yorumlarken aklınızda bulunması gereken basit ama ilginç bilgiler.

Biz de sizlere basit ve ilginç olan bu bilgileri listeledik. Artık siz de idrar renginize bakarak sağlığınızla ilgili basit tespitlerde bulunabilirsiniz.

Turuncu İdrar

Kemoterapi ilaçları, anti-inflamatuar ilaçlar bu renge sebep olabilir. B2 vitamini fazlalığı ve beta-karoten tüketiminin fazlalığı da turuncu idrarı beraberinde getirebilir.

Bol su için! Sarıdan turuncuya dönmüş bir idrar dehidrasyonun işareti olabilir. Ayrıca gözlerinizi kontrol edin. Eğer ufak sarı lekeler görüyorsanız, böbrek fonksiyonlarınızda problem olabilir ve doktora görünmeniz gerekebilir!

Pembemsi İdrar

Pembemsi idrar, ciddi sorunların habercisi olabilir. Yemek ve ilaçlardan ötürü gerçekleşen sebepler kadar ciddi olmayabilir. Bu nedenle endişelenmeden önce bilmeniz gereken bazı noktalar var.

Böğürtlen, pancar veya yayla muzu bu renge sebep olabiliyor. Fakat bu nedenle pembe renk idrarınız varsa, beklenen bir gün içerisinde normale dönmesidir. Dönmüyorsa doktora görünmenizde fayda var.

Tüberküloz tedavisinde kullanılan bazı antibiyotikler, idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar da bu renge sebep olabilir.

Eğer bu renk, kan dolayısıyla oluşmuş bir renkse acilen doktora görünmelisiniz!

Mavi veya Yeşil İdrar

Bu renk idrar gördüğünüzde, şok olmanız muhtemel. Bu nadir renk; kuşkonmaz yediyseniz, gıda boyası içeren besinler tükettiyseniz oluşabilir. Bazı ilaçlar da bu renge sebep olabilir. Bir ilaç veya bahsettiğimiz besinleri tüketmeniz söz konusu değilse, doktorunuza danışın!

Kahverengi İdrar

Bu renk, dehidrasyon işareti olabilir. Fava fasulyeleri ve yayla muzu da bu renge sebep olabilir.

Böbrek ve karaciğer sorununa bir işaret olarak da gösterilebilecek olan kahverengi idrar rengi, kesinlikle bol bol su içerek giderilmelidir.

Eğer bu renk idrarla birlikte karın ağrısı da çekiyorsanız, genetik bir sorununuz olabilir. Kahverengi rengini kan veriyorsa, tümör dahi söz konusu olabilir…

Köpüren İdrar

İdrar köpürmesi genellikle idrarın akış hızı ile ilgilidir. Ancak bu sürekli olarak idrarınızın bir karakteristiği ise, böbrek sorunlarınızın olma ihtimali var.

Ek olarak idrardaki köpürme idrardaki proteinin de belirtisi olabilir. Ciddi bir böbrek sorunu olması ihtimaline karşı kesinlikle doktora görünmelisiniz.

Renksiz İdrar

Renksiz idrar, çok su içtiğinizin bir göstergesidir. Aşırıya kaçılmadığı takdirde, bu iyi bir işarettir. Ancak aşırı su içiyorsanız, vücudunuzdaki tuzu seyreltebilirsiniz. Böyle durumlarda daha az su içmeyi düşünebilirsiniz.

Sarı ve Tonlarındaki İdrar

Bu renk, çoğunlukla kaygılanmamanız gerektiğinin göstergesidir. Çok koyu sarı ise biraz daha fazla su içmeyi düşünebilirsiniz. Fakat sarımsı bir rengin bulunması, sağlıklıdır. Limonatayı andıran renkler, çok da kuşkulanmamanız gerektiğini söyler!

 

Kaynak: Brightside

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!