Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıHızlı Kilo Vermenin Süper Etkili 6 Yolu

Hızlı Kilo Vermenin Süper Etkili 6 Yolu

Kilo vermek, modern çağın trendlerinden biri. Haliyle çoğu insan hızlı kilo vermeyi hedefliyor.  Modeller, fitness yıldızları insanları güzel bir fiziğe teşvik ediyor.

Bunun için aktif bir hayat stili ve çok oynamayan bir vücut ağırlığı gerekiyor.

Sihirli haplar, egzersizler, sihirli beslenme programları size hızlı kilo verdirebilir. Ama bir yere kadar. Önemli olan sürekliliğiniz ve hedeflediğiniz fiziğe ulaştıktan sonra o fiziği koruyabilmeniz.

Eğer kısmen daha hızlı kilo vermek istiyorsanız yapmanız gerekenler basit; düzenli, gittikçe yoğunlaşan bir antrenman programı ve vücudunuzun iyi yanıt verdiği bir beslenme stili. Bu önemli ikili dallanıp budaklanabiliyor.

İşte dallanıp budaklanan beslenme ve antrenman alternatifleri arasından seçtiğimiz en iyi altısı:

HIIT

Daha yoğun, daha kısa süren ve daha uzun süre boyunca yağ yakmanızı sağlayan HIIT, bilimin de arkasında durduğu bir antrenman stili olarak kesinlikle hızlı kilo verdiren bir yöntem.

Zıplama, koşma, bisiklet, ağırlık antrenmanı ve daha bir çok antrenman stilini HIIT stiline adapte ederek yeni antrenmanlar üretebilirsiniz. Burada amaç, az dinlenmek ve yoğun çalışmak, daha kısa süren bir antrenmanla daha çabuk ve etkili bir antrenman yapmak.

Depar ve Ağırlık Antrenmanı

Image result for sprinting

Ağırlık antrenmanı yapıp, sonrasında depar ile bitirmek yüksek yoğunluk sayesinde yağ deponuzdaki yağları yakmanızı sağlar. Bilimsel araştırmalar, ağırlık antrenmanı sonrasında yapılan deparların yağ yakımını ciddi oranda hızlandırdığını gösteriyor.

Güç Antrenmanı

Image result for strength training

Hep çok tekrarlı antrenmanların kalori yaktığı düşünülür. Ancak yoğunluğu (yani ağırlığı) arttırıp düşük tekrarlar uyguladığınızda da hafif fakat yüksek tekrarlı antrenmanlar kadar yağ yakabilmeniz mümkün!

Squat, deadlift gibi temel bileşke egzersizlerde limitinizi zorlayın. Hem güçlenip, hem yağ yakmanız mümkün!

Güç antrenmanları hem sizi güçlendirir, hem kas kütlenizi miyofibril hipertrofi aracılığıyla arttırır, hem de metabolizmanızı hızlandırır. Yani bu tip antrenmanlar ile yağ yakarken kas eklemeniz özellikle antrenman yapmaya yeni başladığınız ilk sene içerisinde gayet kolay!

Takım Sporu Aktiviteleri

Image result for team sports

Ülkemizdeki en popüler takım sporu aktivitesi, “halısaha”dır. Sokakta eğlencesine futbol, basketbol, voleybol hatta “yakartop” oynarken dahi kalori yakarsınız. Bu da daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Zevkle oynadığınız bir takım sporu belirleyin ve haftanın belli günlerinde aktivitelere katılın. Sonuçlar sizi şaşırtacak.

Yoga

Image result for yoga

Kan akışınızı hızlandıran, dolaylı yoldan metabolizmanızın hızlanmasını sağlayan yoga stresinizi azaltır ve yağ yakımına da yardımcıdır. Özellikle merkez bölgenizi güçlendirir, nefes almada gelişmenizi sağlar.

Stresinizi sıfırlayan, günün negatif enerjisini sıfırlayan bu egzersizlerle daha sağlıklı bir mentaliteye sahip olup daha hızlı yağ yakabilirsiniz.

Bölgesel Yağ Yakımı?

Image result for spot reduction

Bu maalesef mümkün değil. 500 mekik çekerek karın kaslarınızın gözükeceğini sanıyorsanız, büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Yağ oranınız düşmeden, karın kaslarınızın gözükmesi imkansızdır. Yağ yakmak da bölgesel değil, tüm vücuttan yağ yakımı ile gerçekleşir. Her egzersiz kalp atışınızı hızlandırır ve bölgeselden ziyade yağ yakma eğiliminiz olan bölgelerden yağ yakarsınız.

İnsanlar genellikle kas oranının artmasını yağ yakımıyla karıştırırlar. Daha kaslı bir kol daha yağlı gözükecektir. Ancak bu yağ yaktığınız anlamına gelmez. Yağ yakmadan da idealinizdeki vücuda ulaşmanız neredeyse imkansızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!