Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıHarvard Tıp Profesörünün Seçtiği En İyi 5 Egzersiz

Harvard Tıp Profesörünün Seçtiği En İyi 5 Egzersiz

Hangi egzersizin en iyi olduğunun yarışını hep yapılmıştır. Bir egzersizin diğerinden daha üstün olması durumu daima tartışmalı bir konu olmuştur.

Harvard tıp profesörü I-Min Lee, Harvard’ın tıp bölümünde yayınlanan raporda da bulabileceğiniz en iyi 5 egzersiz seçimini yaptı.

Güç Antrenmanı

Güç antrenmanı hayatı yansıtır diyen I-Min Lee güç antrenmanının içerisine ağırlık kaldırma, direnç bandıyla yapılan egzersizler, bahçe işleri gibi bütün direnç egzersizlerini dahil ediyor.

Sağlıklı bir yaşlanma için vücudumuzu aktif tutmamız gerektiğini de vurguluyor. Özellikle günlük hayatta işe yarar olan ve postüre olumlu yansıyan squat, deadlift gibi egzersizlerin bulunduğu programları en azından haftada 2 kere öneriyor.

Yüzme

Image result for yüzme

En iyi egzersiz olarak nitelendirilen yüzme, vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Kalp atışını da yükselttiği için oldukça sağlıklıdır.

Suda yapılan bir egzersiz olduğu için, vücuda fazla yüklenme ihtimali de ortadan kalkar. Bu nedenle en etkili ve güvenli egzersiz yöntemlerinden biridir.

Tai-Chi

Image result for tai chi

Su gibi akan hareketleri derin nefes ve rahatlıkla kombinleyen bir spor olan Tai-Chi bir çok araştırmaya göre stresi azaltıyor.

I-Min Lee’nin dahil etme sebebi ise vücut postürü ve dengesini iyileştirmesinin yanı sıra genel hareket kapasitesini arttırması. Bacak kaslarını çalıştırması da ekstra katkısı.

I-Min Lee, Tai-Chi hakkında şunları söylüyor:

“Bu spor yaşlı insanlar için çok iyi bir seçim, çünkü yaşlandıkça kaybolan dengeyi canlı tutmamıza yarıyor…”

Yürüyüş

Doğal ve çok akıcı bir egzersiz olan yürüyüş, stres azaltan ve kalp sağlığına katkıda bulunan bir egzersiz. Eklem sağlığını önemseyenler için eklemlere çok az yükleniyor olması da bir artısı. Yeni egzersiz yapmaya başlayanlar için bire bir.

Harvard’daki ekip, yürüyüşe başlayanların çok hafif başlamasını ve yavaşça süreyi arttırmasını öneriyor. Günlük 10-15 dakikalık yürüyüşleri zamanla 30-60 dakikalık uzun doğa yürüyüşlerine doğru ilerletebilirsiniz.

Kegel Egzersizleri

Bu egzersizleri yaparken kullanacağınız kas grupları idrar ve gazı tutmanıza yarayan kaslar. Bu kasları 2-3 saniye tutmaya çalışın. 10 kez arka arkaya uygulayın. Bu 10’lu setleri gün içerisinde 4-5 kez tekrar edin.

Her yaşta yapılması faydalı olan kegel egzersizleri, kontrolün sürekli sizde olmasını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!