Muscle & FitnessGenelHandstand Workshop

Handstand Workshop

Handstand, Türkçe ismi ile amut! Daha detaylısı son yıllarda trend haline gelen ellerinin üzerinde baş aşağı durabilme hareketi.

Bir cimnastikçi olarak bu hareket, benim hayatımın büyük bir parçası! Kendimi bildim bileli cimnastik yapıyorum ve son 15 yıldır da 7’den 70’e herkese cimnastik yapmayı öğretiyorum. 10 yıldır Beden Atölyesi adında bir okulum var ve tüm çocuklar spora cimnastik ile başlasınlar istiyorum. Çünkü cimnastik ile hayata başlayan bir çocuk, kaç yaşına gelirse gelsin özelikle yetişkinlik döneminde ellerinin üzerinde durmaya hızlıca başarabilir. Çünkü vücudun kas hafızası ciddi çalışan bir mekanizmadır. elleri üzerinde bir yerden bir yere giden bir çocuktum. Doktor ayağımı sargıya aldığında ve antrenmanlara ara verdiğimde asla yerimde duramazdım ama ayağımın üzerine de basamazdım. Çareyi ve ulaşımı ellerimin üzerinde yürümekte bulurdum.

Bu durum hayatımı o kadar kolaylaştırdı ki bu yeteneğimi kaybetmemek için bugün hala her gün ellerimin üzerinde 1-2 tur git gel yapıyorum. Ve tabi ki en önemlisi çok seviyorum. Kişi; spor, sanat, yemek, gezmek, iş, konu ne olursa olsun severek yaptığında sonuç hep pozitif olmuyor mu? Şimdi belki siz değerli okuyucularım bu kadın ne saçmalıyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama size önerim bir handstand workshop’unu mutlaka benimle deneyimlemeniz.

Herkes muhteşem bir handstand yapmak zorunda değil elbette ama adrenalin seviyorsanız bu duyguyu hem bedeninizde hem ruhunuzda hissetmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. “Deli misin? Neden handstand yapmalıyım?” dediğinizi duyar gibiyim.

Haydi, Faydalarına Bir Göz Atalım!

Çünkü vücudu ters çevirdiğimizde, normal kan akışı da tersine dönmektedir. Bu sayede vücudumuzda dolaşım artarken, ayaklarımız ve bacaklarımız üzerindeki baskı hafifler. Beynimize gelen kan sayesinde bir anda sakinleşirken aynı zamanda enerjimiz artar, bu sayede depresif bir halden kurtulmak da çok daha kolaylaşır. Özetle arada kan akışını terse çevirmek, her gün bunu yaşayan biri olarak söylüyorum cidden kendini tazelemek gibi bir şey! Denemeden sakın sakın vazgeçme! Dahası var elbette! Şöyle bir sıralama yapmak istiyorum;

  • Üst gövdeyi güçlendirir
  • Dengenizi artırır
  • Ruh halinizi düzeltir
  • Güçlü karın kasları sağlar
  • Kemik sağlığı, dolaşım ve nefes alma konularında yardımcı olur
  • Dolaşım sistemini tazeler
  • Esnekliği artırır
  • Endokrin sistemi uyarır
  • Üst vücut dengesi oluşturur
  • Minör depresyonu düzeltmeye yardımcı olur

Handstand Workshop İçeriğinde Ne Var?

Merak etme gelir gelmez ellerinin üzerinde durmaya başlamıyorsun! Bu bir süreç ve adım adım ilerlemek en doğrusu. Hem sakatlık riskini ortadan kaldırmış oluyoruz hem de temelleri sağlam bir handstand hareketini yaratmış oluyoruz. Bu hareket tabi ki kendi içinde ciddi bir kararlılık, zaman, sabır, bolca pratik ve kendine güven gerektiriyor. Şimdi bir workshop gününü hayal etmeni sağlamak istiyorum.

Öncelikle handstand antrenmanında önce kendini mutlu ve enerjik hissettiğin bir besin öğesini örneğin ben bir muz tercih ederdim, en az 2 saat önce tüketmiş olmalısın. Kendini iyi hissettiğin bir spor kıyafeti ile sahnedesin. Genel bir ısınma ile antrenmana başlıyoruz, cimnastik kökenli temel hareketlerin içerisinde yer alan esneklik ve güç gerektiren hareketleri tek tek gösteriyorum ve sonra beraber uyguluyoruz. Handstand yapmak için kol, karın, bacak tüm vücut kas gruplarına hakim olmayı bilmelisin bu sebeple antrenmanın başında minik bir kondisyon yapıyoruz. Bu ısınma ve kondisyon hareketlerinde aslında minik bir mucize gizli. Sen farkında olmadan handstand hareketini aslında uygulayabilecek noktaya geliyorsun. Sonrasında en sevdiğim yardımcı aletlerden biri olan boş bir duvara tırmanmaya başlayacağız. Süreç içerisinde herkes kendi vücudundan sorumlu ve asla ekip arkadaşlarımız ile kıyaslama yapıyoruz. Çünkü hepimizin hikayesi, spor geçmişi ve genetik yapısı farklı. Bu sebeple en büyük rakibin elbette ki kendin!

Duvardan aldığımız destek sürecini workshopta tanıştığın antrenman arkadaşından almak üzere sahnedesin. Eşli çalışmalar hem çok eğlenceli hem çok öğretici oluyor. Bu esnada ben tek tek herkese dokunuyorum ve gereken teknik desteği veriyorum. Hep birlikte mutlu son için çabalıyoruz, ellerinin üzerinde durmaya başlayabildiğin bir workshop gününün sonunda belki ertesi gün masaja ihtiyacın olabilir. Şaka bir yana beden farkındalığını oluşturduğun ve zihnen ferahladığın, kendinle gurur duyduğun bir gün geçirmek istiyorsan Handstand Workshop deneyimini kendine hediye etmelisin! Detayları ve workshop , zamanlarını sosyal medyadan duyuracağım. En kısa sürede görüşmek üzere.

Sporla kal!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!