Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıGünde 10 Bin Adım Atmanın İlginç Faydaları

Günde 10 Bin Adım Atmanın İlginç Faydaları

Neden Günde 10 Bin Adım?

1960’larda günde 10 bin adımın slogan oluşundan sonra, günümüzde bu terim tekrar gündeme geliyor.

Buradaki 10 bin rakamı, insanları aktif olmaya ve harekete teşvik etme stratejisi aslında. Yani 9 bin adım atmak yetersiz diyemeyiz. İlla ki bu rakamı tutturmak zorunda değilsiniz. Matematik hesabı yerine, mümkün mertebe aktif kalma konsepti olarak algılamak daha doğru denebilir.

Ayrıca adımları tamamen doğru saymak da mümkün değil. Günümüzdeki modern sayaçlar bile yanlış sayım yapabiliyor. Dolayısıyla 10 bin adımı aktif olma ve hareket etmeye bir fırsat olarak görmelisiniz.

Bilimsel araştırmaların çoğunda, haftada ortalama 150 dakikalık fiziksel aktivite öneriliyor. Günde 10 bin adım bu süreyi karşılayabiliyor.

Günde 10,000 Adım Atmanın Faydaları Nelerdir?

Image result for 10 thousand steps a day

Günde 10 bin adım atma alışkanlığını kazanırsanız, sürekli aktif olarak kardiyoya ihtiyacınız olmadan zayıflayabilirsiniz. Yağ oranınız beslenmenizi kontrol altına aldığınız sürece kolay kolay artmaz ve metabolizmanız normalden daha hızlı olur. Vücudunuzu sağlıklı bir kiloda rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Hareket halinde olmak, eklem sağlığı ve vücudun hareket kapasitesi için de oldukça önemli. Yaş ilerledikçe artan kemik erimesi, eklem ağrısı gibi sorunlar gün içerisinde ne kadar çok adım atarsanız o kadar az karşınıza çıkacaktır.

Günde 10 bin adımın bir diğer faydası ise vücudu yorarak daha kaliteli bir uyku düzenini de beraberinde getirmesidir. Kaliteli bir uyku, modern çağda zor elde edilebildiğinden bu önemli bir avantajdır.

Sürekli olarak aktif olmak, akıl sağlığı için de önemlidir. Aktif insanların akıl sağlığı, aktif olmayan insanlara göre daha iyi bir noktada duruyor.

Aktif olmak ve hareket etmek, stres seviyelerini de düşürüyor.

Vücudun sağlığı için önemli olan bu faydaların yanı sıra, gün içerisinde hareket halinde olmak kalp krizi, diyabet ve kanser gibi hastalıkların da riskini düşürüyor. İnsülin hassasiyeti hareket eden insanlarda çok daha iyi bir konumda olduğu için, hareket etmek hem kas gelişimi hem de sağlıklı yaşam için iyi bir noktada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!