Muscle & FitnessFıtnessGrup Egzersizlerinin 5 Faydası

Grup Egzersizlerinin 5 Faydası

Tek başına egzersiz yaparken sıkılıyor musunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Grup halinde yapılan egzersiz dersleri; bu konuda çözüm sunmasının yanı sıra birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Eğer tek başına çalışmaktan memnunsanız, yine de aşağıdaki faydaları okumanızı öneririz. Çünkü bu konuda fikrinizi değiştirebilecek noktalara değineceğiz.

Plan Yapmak Zorunda Kalmazsınız

Egzersize yeni başladıysanız, stratejik bir egzersiz planı oluşturma konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer özel egzersiz eğitmeniyle çalışacak bütçeye sahip değilseniz, hiç sıkıntı değil. Grup dersleri ısınma egzersizleri ile başlar, belirli bir program izler ve soğuma hareketleri ile sonlanır. Böylece güvenli bir şekilde kalp atış hızınızı indirebilirsiniz.

Birlikten Kuvvet Doğar

International Journal of Sport and Exercise Psychology dergisinde yer alan bir çalışma; grup halinde ve senkronize bir şekilde egzersiz yapanların, tek başına egzersiz yapanlara kıyasla acıya daha toleranslı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, senkronize bir şekilde çalışmanın iyi hissetmemize neden olan endorfin hormonun salgılanmasına yardımcı olabileceğini ve böylece acı toleransımızın artabileceğini düşünüyor.

Motivasyonunuz Artar

Tek başınıza olduğunuzda egzersiz seansınızı yarıda bırakmak kolaydır. Ancak grup halinde egzersiz yaptığınızda diğer insanlarla birlikte mücadele ediyor olmak, daha fazla efor sarf etmenize neden olur. Egzersiz eğitmeninin motivasyon verici konuşmaları da sizi bu konuda destekler.

Sakatlık Yaşama Riskiniz Azalır

Spor salonuna gittiğinizde genelde kullanmayı en iyi bildiğiniz egzersiz ekipmanlarına mı yöneliyorsunuz? Peki, egzersiz hareketlerini kondisyonunuza göre uyarlamakta zorluk yaşıyor musunuz? Egzersiz hareketlerini doğru formda yapmamak ya da kendinizi aşırı derecede zorlamak, sakatlıklara davetiye çıkarabilir. Grup derslerinde egzersiz eğitmeni tüm sınıfı kontrol ettiği için hareketleri yanlış bir formda yaptığınızda sizi yönlendirebilir.

Stres Seviyeniz Düşer

Journal of the American Osteopathic Association’da yer alan bir araştırmada; grup egzersizlerinin tıp öğrencilerinin stres seviyeleri üzerindeki etkileri incelenmiş. Çalışma 12 hafta boyunca sürmüş ve dört haftalık aralıklarla öğrencilerden anket doldurmaları istenmiş. Anket sonuçlarına göre grup halinde çalışanların stres seviyelerinin yüzde 26 azaldığı görülmüş.

Beslenme düzeninizi de zenginleştirerek modunuzu yükseltmek için Modunuzu Yükselten 10 Süper Gıda konumuzu okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!