Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness Programları"Göbeğim Bir Türlü Erimiyor!" Diyenlerin Kesinlikle Bilmesi Gereken 7 Etkili Faktör

“Göbeğim Bir Türlü Erimiyor!” Diyenlerin Kesinlikle Bilmesi Gereken 7 Etkili Faktör

Göbek eritmek kesinlikle kolay bir şey değil. Fakat yıl artık 2017, internet bilgi kaynıyor, beslenme ve antrenmanlarla ilgili birçok destek mevcut. Yani göbek eritmek için ihtiyacınız olan her şey elinizin altında.

Birçok desteğe başvurmak ve bilgilerin arasında kaybolmak, insanların ne yapacağını bilemeyecek hale gelmesinin nedenlerinden biri. Bu nedenle, biz de sizlere göbek eritmek ve fazla yağlardan kurtulmak ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi tek seferde sunmayı istedik.

İşte göbeğinizi eritememe nedenleriniz!

Stres

Kortizol hormonunun salınımını arttıran stres, vücudunuzda yağ hücrelerinin depolanma oranını arttırır. Ayrıca bu hormon, yağ hücrelerinin boyutunu da arttırır. Özellikle bel ve karın çevresinde yağ tutmaya müsait olan kişilerde, stres seviyesinin de fazla olduğu birçok bilimsel araştırmada gözlemlenmektedir.

Stres, kötü beslenme alışkanlığını da beraberinde getiren bir faktör olarak hayatınızda kesinlikle az yer kaplamalı. Hatta mümkünse hayatınızda yer kaplamamalı!

Alkol

Image result for alcohol abuse

Alkol tüketimi gün geçtikçe artıyor ve yaygınlaşıyor. Hal böyleyken, insanların ihtiyacından fazla kalori tüketmesi söz konusu oluyor. Bu da fazladan yağ depolanmasına sebep olan bir durum.

Bu zararların yanı sıra, alkol yağ depolama olasılığınızı da arttırır. Bu nedenle göbeğinizden kurtulmanızı zorlaştırır.

Hem beslenme kalitesini hem de antrenman kalitesini düşüren alkolü, göbek eritmek isteyenler hayatından olabildiğince uzak tutmalı.

İşlenmiş Gıdalar

Image result for processed foods

“İşlenmemiş gıda mı var allah aşkına?” diyor olabilirsiniz. Yine de işlenmiş gıdaların göbeğinizi eritememenize neden olduğunu bilmenizde fayda var.

Özellikle çok fazla şeker bulunduran işlenmiş gıdalar, metabolizmanızı yavaşlatabilir. Aroma, tat, koku ekleyen maddeler ve koruyucu maddeler de oldukça zararlıdır.

Göbeğinizden gerçekten kurtulmak istiyorsanız, bu tip gıdalardan mümkün mertebe uzak durmalısınız.

Yanlış Antrenman Yapmak

Göbek eritmek istiyorsanız ve yalnızca milyonlarca mekik çekmeye odaklanıyorsanız yanlış yoldasınız. Tek başına kardiyo da yetebilir, ancak metabolizmanızı daha fazla hızlandırıp daha çok efor sarfetmeniz için ağırlık antrenmanları da işinize yarayacaktır.

Özellikle güç antrenmanları; hem merkez bölgenizi güçlendirmeniz için hem kas kütlesi arttırmanız için, hem metabolizmanızı hızlandırmanız için, hem de günlük hayatta daha iyi hissedebilmeniz için oldukça etkilidir.

Bir mat üzerinde bölgesel yağ yakmayı umarak saatlerce karın çalışmak veya 12 dakikalık kısa antrenmanlar yerine kardiyoya ve ağırlık antrenmanına ağırlık verin.

Yeterince Uyku Uyuyamamak

Image result for sleep deprivation

Yeterince uyuyamayanların daha kolay kilo aldığı birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Bu nedenle günlük uyku miktarınızı kesinlikle önemsemelisiniz.

Uykunun kiloya bir diğer etkisi ise, az uyuyanların yemek yemeye ve gereksiz miktarda kalori tüketmeye daha yatkın olmasıdır.

Dolayısıyla depoladığınız yağlardan kurtulmak istiyorsanız, uykunuzu kesinlikle almalısınız.

Yaş

Image result for old muscular man

Yaşınız arttıkça, kas yapma ve yağ yakma hızınız da değişir. Vücut yaşlandıkça enerji talebi fazla olan kastan kurtulmaya, yağı da depolamaya daha müsait bir hale gelir. Kas kaybı kolaylaşır, yağ yakımı zorlaşır.

Dolayısıyla göbeğinizi eritmeye çalışırken, yaşınızı da göz önünde bulundurarak vücudunuza yüklenmelisiniz.

En Önemli Faktör: Genetik

 

Karın ve bel çevresinde yağ depolamak, genetiğinizde de kodludur. Bazı insanlar göbekli olmaya genetik olarak daha yatkındır. Bunu değiştirmek için diğer insanlardan çok daha fazla çaba harcamanız gerekebilir. Hatta bunu değiştiremiyor da olabilirsiniz.

Genetiğinizle barışın ve vücudunuzun kusurlarını kabullenin. Tabii ki istediğinizde elde edemeyeceğiniz bir şey yok, ancak genetiğin de birçok şeyi limitlediğinin farkında olun.

3 YORUMLAR

  1. Merhabalar
    ben 29 yasindayim ve 63 kiloyum, migdem fazla yok ama göbegim var oda beni rahatsiz ediyor yani oda gitse istedigim kiloma ulasacagim aslinda yasda kilo demeyelim de forum diyelim 59 bile olsam benim icin süper olur diye dusunuyorum sizce nasil olur ha bu arada boyum da 1,55 e-mailime cevap yazarsaniz cok mutlu olurum

    sevgiler saygilar

  2. Ağırlık antrenmanı kısmına katılıyorum. 1 aydır 5×5 temel bileşik egzersizleri ağırlık arttırarak yapıyorum. belimde 3 cm incelme olmuş. 6 ay sonra göbeğimin dümdüz olacağını düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!