Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıGladyatör Kuvveti Kazanmak İçin Beslenme ve Antrenman Programı

Gladyatör Kuvveti Kazanmak İçin Beslenme ve Antrenman Programı

Kim ideal batı erkek fiziğini Roma gladyatörlerinden daha iyi özetler? Yağsız kas kütlesinin göze çarptığı gladyatör vücutları, fiziksel mükemmelliği temsil eder bunun yansımalarını “Gladiator” ve “Spartacus” gibi filmlerde hala görüyoruz.

Gladyatör Beslenmesi ve Antrenman Programı

spartacus-antrenman

Gerçekte, gladyatörlerin beslenmeleri ve vücutları hakkında bildiklerimiz, klasik sanatta ve çağdaş popüler kültürde tasvir edilenden çok farklı bir fiziksel görünüm sunmaktadır. Arkeolojik araştırmalara göre, abdominal ve pektoralleri, içsel bir yağ tabakasıyla kaplıymış. Peki bunun nedeni neydi? Kanıtlar, gladyatörlerin karbonhidrat yüklü olduğunu göstermektedir. Arpa ve fasulye gibi karbonhidrat oranı yüksek, hayvansal protein oranı düşük bir beslenme programı izlemişlerdi. Sanılanın aksine gladyatörlerin öğünleri, günümüzde seçkin savaşçılar ve sporcularla ilişkilendirilen paleo ya da et ve balık merkezli diyetlere benzememektedir.

Gladyatörlerin vücutlarının nasıl olduğu bilgisi, Viyana Tıp Üniversitesi’ndeki bir grup tıbbi antropologun çalışmasıyla ve şu anda Türkiye’de Efes bölgesinde bulunan yaklaşık 2.000 yıllık bir gladyatör mezarından gelmektedir. Bu bölge Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıyken bölge halkı buraya defnediliyormuş. Buradaki toplu mezarın, 67 gladyatör ile bir kadın kölenin kemiklerini barındırdığı bilinmektedir ve bu adamların burada yakıldığı söylenmektedir. Araştırmacılar, mezarları işaretleyen mermer levhalara oyulmuş bir dizi kabartma yardımıyla gömülü cesetleri gladyatör olarak tanımlayabildiler. Bu kabartmalarda, gladyatör savaş sahnelerini betimleniyor ve yenilen gladyatörlere ithaf ediliyordu.

gladyatorler

68 iskeletin hiçbiri tam olmamasına rağmen, araştırmacıların bir zamanlar bu kemiklere sahip olan erkeklerin beslenme ve tıbbi gerçeklerini inceleyip anlayabilmeleri için yeterli kol ve bacak kemiğinin yanı sıra kafatasları ve dişleri de incelenmiştir. Ekip “izotopik analiz” adı verilen bir tekniği kullanarak, kalsiyum ve çinko içeren elementlerin iskelet kalıntılarını test edebilmiştir (1). Ekip, analiz kullanılarak elde ettikleri temel karışımlara dayanarak, mezardaki vücutların birkaç hayvansal protein ve bol miktarda karbonhidrat bakımından zengin baklagil ve ayrıca sağlıklı kalsiyum tükettiği sonucuna varmıştır. Bu da nispeten etsiz bir beslenme düzenini takip ettiklerini göstermektedir.

Gladyatörler Nasıl Besleniyordu?

guc-antrenmani

İlginç bir şekilde, araştırmacılara göre gladyatörlerin uyguladığı vejetaryen diyeti, yoksulluk veya köle durumlarının bir sonucu değildi (2).

Popüler kültürde, gladyatör olarak savaşan kadın ve erkek saflarının tamamen köleden oluştuğuna inanılıyor olsa da, bu sadece kısmen doğrudur. Gladyatörlerin çoğunluğu savaş mahkumları ve diğer mahkumlar olmasına rağmen, bazıları ilk terfi süreleri sona erdikten sonra ücret almak için gönüllü olarak bir araya gelmişlerdi. Bununla birlikte, bu düşük statü göz önüne alındığında karbonhidrat ağırlıklı, çoğunlukla etsiz bir diyetin maliyet düşürücü bir faktör olduğu varsayılabilir.

Antropolog ekibi, savaşçıların kilo aldıran yiyecekler yediğini, çünkü fazla yağın vücuda koruma tabakası oluşturduğunu belirtti. Ek bir fayda olarak, ekstra koruyucu yağ tabakası daha tatmin edici bir görünüm yaratıyordu. Gladyatörler yaralansa da yaralar hafif olduğu için savaşmaya devam edebiliyorlardı. Yani, gladyatörlerin fazladan yağları sağlıksız oldukları anlamına gelmiyordu ve sözde tedavileri bu sayede kolaylaşıyordu. Fakat bu düşünce aslında çok da doğru değildi, keza hem Efes bölgesinden gelen arkeolojik kanıtlar hem de döneme ait yazılar bunun aksini gösteriyordu. Ayrıca o dönemdeki mahkumlar, muhtemelen üstün tıbbi bakım alıyorlardı. Gladyatörlerin sağlığı sadece kaliteli tıbbi tedavinin bir sonucu değildi. Ayrıca düzenli olarak yabani bitki veya kemik külünden yapılan kalsiyum takviyesi içiyor ve modern sporcular gibi kalsiyumlarını alıyorlardı. Bilimsel analizler gladyatörlerin kemiklerindeki kalsiyum seviyelerinin ortalama vatandaşlara kıyasla yüksek olarak nitelendirmektedir.

Gladyatör Gibi Antrenman Yapın!

gladyator-filmi

Aşağıdaki antrenman rutinini uygulayarak bir gladyatör gibi güçlü olabilirsiniz.

Hatta gerçek gladyatölerden farklı olarak vücut yağ oranınızı da azaltabilirsiniz. Bu tüm vücut antrenman programında yer alan bütün hareketler tamamlandığında başa dönün ve 4 set boyunca bunu tekrarlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!