Genel

Soğuk suyun kan akışını hızlandırdığı ve cilde iyi geldiği doğru. Peki bunun için 0 derecenin altında, karlar içinde bir nehire girer miydiniz?

Ukraynalı nü model Inna Vladimirskaya le tanışın.

Девчоночки, завтра официально открываю «Зимний пляж». ❄️❄️❄️Окунаюсь в прорубь, которой ещё нет🤣😂. Зато есть вода и она очень подходящая даже для начинающих новичков.🏊🏼‍♂️ У нас есть группа в Вайбере, где мы всегда договариваемся что где когда… Хотите тоже в ней состоять – пишите свой телефон в #директ . . . . . . .👉🏼👉🏼👉🏼 #Киев Кто очень хотел и уже готов – присоединяйся к движению #ЗОЖ . Кто давно купается, но один и хочет в компанию – подключайтесь. Мы купаемся в #Гидропарке по воскресеньям. Время и место сообщаю в #директ . . . . . . . ☝🏼☝🏼☝🏼Весь инструктаж расскажу на берегу😉 . . . . . . . #я #морж #моржуем #зож #закаляюсь #здоровье #красивоетело #кожа #упругость #девочки #девочкитакиедевочки #девушки #украина #киев #зимнийпляж #красота #тело #жизнь #иннавладимирская

A post shared by Inna Vladimirskaya (@innuskavladimirskaya) on

9 yıldır -9 derecedeki havalarda bile buz gibi suya giren kadın…

 

Inna, genç görüntüsü ve sağlıklı vücudunun sırrı olarak,

Soğuk suda yüzmeyi ve karlarda çıplak koşmayı gösteriyor.

 

Fotoğraflara bakarken bile içimiz donuyor ancak,

Inna bunu tam olarak 9 yıldır her Pazar sabahı tekrar ediyormuş.

 

Kiev’in soğuk sularında Çek fotoğrafçı David Tesinsky,

Inna’nın bu ritüelini fotoğraflamak istemiş.

 

Inna buz gibi suda yüzmeden önce her seferinde çıplak bir koşu yapıp sonra yüzdüğünü söylüyor.

Daha sonra da tabii mutlulukla sıcak arabasına dönüyormuş.

 

Yeni bir araştırma, yüksek yoğunluklu egzersizin, çocuklarda obeziteyi azaltığını ortaya koydu. Çocuklarda insülin direnci problemini ortadan kaldırmak için fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması yeterli.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, Journal of Sports Medicine’da yayınlanan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Koşu, Yürüyüş, Bisiklet, Kayak

“Yüksek yoğunluklu aralıklı yapılan egzersizler, orta yoğunluklu aralıklı yapılan egzersizlere göre kardiyometabolik değerleri olumlu olarak daha fazla arttırmıştır. Çocuklarda planlanan yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizler, rekabetçi egzersizleri ve günlük yaşama uyarlanabilecek yüksek şiddetli spor aktivitelerini içermektedir. Yaşam tarzına uyarlanabilecek aktiviteler koşu, yürüyüş, bisiklet sürme, kayak gibi fiziksel egzersizleri kapsamaktadır.

Kickboks, Basketbol, Futbol

Rekabet içeren egzersizler ise kickboks, basketbol, futbol gibi karşılıklı yapılabilecek yüksek şiddetli egzersizlerden oluşmaktadır. Bu egzersizleri planlarken iyi bir ısınma periyodu da eklenmelidir. Genel olarak bu aktiviteler toplamda 45 dakikayı içermelidir. Egzersizlerin sıklığı beş hafta boyunca haftada iki gündür. Aynı zamanda çocukların sağlıklı gıdaları yeterli ölçüde alacakları bir beslenme programı da oluşturulmalıdır.

Çalışmanın sonucunda, yüksek şiddetli aralıklı fiziksel egzersiz programı uygulanan çocuklarda vücut kitle indeksi, aktiviteye bağlı fiziksel uygunluk, açlık insülin düzeylerindeki değişiklik, kardiyovasküler problemlerdeki değişiklik, kilo kaybı ve vücuttaki yağ oranı gibi yapılan ölçümler daha olumlu sonuçlar vermiştir.

Böylece, çocuklarımızın obez bireyler olmaması ya da obeziteyle savaşta daha başarılı olmaları için fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması gerektiği yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Çocuklarda obeziteyle mücadelede en başarılı programlar bu değişiklikleri aile veya okul ortamında yaşam tarzlarına dahil etmeyi gerektirir.”

4 Yaşında ve İnanılmaz Ağırlıklar Kaldırıyor!

Tüm vücudu kumanda eden beynimizin sağlığının anne karnından itibaren yaşam boyu koruyup geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Tüketilen besinlerden, uyku düzenine; gün içindeki etkinliklerden, spora hatta içten bir gülümsemeye kadar birçok nokta beyin sağlığına etki ediyor. Memorial Şişli / Ataşehir Hastaneleri Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beyin dostu uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Beyin sağlığınızı destekleyecek 8 önemli bilgi:

1. Beyin gelişimi ve sağlığını destekleyen gıdaları tüketin

Beyin gelişimi anne karnında başladığı için anne adaylarının özellikle folik asit içeriği yüksek olacak şekilde düzenli beslenmesi önem taşımaktadır. Alzheimer ve bunama riskine karşı yetişkinlerde de dikkat edilmesi gereken folik asit desteği için fasulye, bezelye, ıspanak, şalgam, limon ve portakal gibi gıdalar tüketilmelidir.

 • Muz ve kuru baklagiller: B vitamini içeren muz, kuru baklagiller, et, balık, yağsız süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önemlidir. Hafıza ve zeka gelişimi bakımından B vitamini önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda B vitamini yeni hücreler üretilmesine ve var olan hücrelerin yapısının korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Balık: Beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışması, hafızayı güçlendirerek daha hızlı düşünebilmek için omega 3 bakımından zengin balık belirli aralıklarla mutlaka tüketilmelidir.
 • Kaju ve yer fıstığı: Beyinde yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan gerilemeyi yavaşlatmak için; E vitamini bakımından zengin ceviz, fındık, kaju, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu tüketilmelidir.
 • Üzüm ve çilek: Dopamin salgılanmasını sağlayan üzüm problem çözme yeteneğini artırırken, yüksek oranda antioksidan içeren çilek, yaban mersini gibi meyveler ile domates, havuç gibi sebzeler belleği geliştirerek beyni korumaktadır.

2. Türk kahvesinden vazgeçmeyin

Kültürümüzde önemli bir yeri olan Türk kahvesi, beynin çalışmasını motive eden uyarıcıların en önemlilerindendir. Kahvenin içinde bulunan ve beyinde uyarıcı görev yapan kafeinin yorgunluğu azaltıcı etkisinin yanında konsantrasyon ve uyanıklığı yükselten özelliği de bulunmaktadır. Ara öğün gibi değerlendirilen Türk kahvesi yapılış, sunuş ve tüketimi bakımından fabrikasyon olarak nitelendirilen diğer kahvelerden farklılıklar içermektedir. Bir ritüel eşliğinde tüketilen Türk kahvesi, yarattığı fiziksel etkilerinin yanı sıra gün içinde hoş bir mola verilmesine olanak sağlayarak beynin dinlenmiş vaziyette tekrar motive olması konusunda da etki göstermektedir.

3. Hayatınızda özel anları artırın

Türk kahvesinin tüketiminde olduğu gibi kişinin hayatında özel anlara zaman ayırması, vücudun birçok hormon salgılamasına zemin hazırlamaktadır. Dinlenen müzik, sevilen bir arkadaşla zaman geçirilmesi, spor hatta zevkle tüketilen bir yemek bile mutluluk sağlayan birçok hormonun salgılanmasını harekete geçiriyor. Beyin sağlığı için oldukça önemli olan bu hormonlar insanın duygu sistemini kontrol eden ve hafıza için hayati öneme sahip olan limbik sistemi uyararak harekete geçirmektedir.

4. Beyninize 4 mevsimi yaşatın

Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle büyük şehirlerde büyük bir elektro manyetik çöplük oluşmaktadır. Algılamayı etkileyen elektromanyetik alan uyaran kirliliğine neden olarak beyinde aşırı yüklenmeye yol açmaktadır. Odaklanma problemi, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi birçok soruna neden olan elektromanyetik alanlar beynin dinlenmesine ve kendini yenilemesine izin vermemektedir. Beynin kendisini en fazla yenilediği zaman dilimi olan uyku anında elektro manyetik etki yapabilecek cep telefonu, televizyon gibi ürünlerin kişinin yakınında olmaması gerekmektedir. Kaliteli bir uyku ile bir ilkbahar havasında güne başlayan beynin mevsimlere benzetilirse gün içinde 4 mevsimi de yaşaması gerekmektedir.

5. Uyku düzeniniz tarlakuşu gibi olsun

Beynin gün içinde 4 mevsimi yaşamasının yanında gece ve gündüzü de biyoritme uygun saatlerde gerçekleştirmesi önemlidir. Tarlakuşu örneğinde olduğu gibi kişi gibi erken yatıp güne erken başlandığı zaman vücudun salgıladığı steroit, melatonin gibi hormonlardan en üst seviyede faydalanmaktadır. Erken kalkıp uygun besinlerle yapılan kahvaltının ardından salgılanan hormonlar sayesinde beyin, enerjik, algısı yüksek ne ekilirse verim alınacak bir toprak gibi güne başlamaktadır. Doldur boşalt ritmiyle hareket eden beynin en iyi temizlendiği ve kendini yenilediği uyku saatlerini kaliteli hale getirmek hayati önem taşımaktadır.

6. Beyninizin yükünü kahkaha ile hafifletin

Dilimize yerleşen “Bir kahkaha bir kalem pirzola” deyimi aslında gerçeği yansıtmaktadır. İçten bir kahkaha beyne oksijen gitmesini kolaylaştırırken tansiyonu dengede tutulmasına ve hormonların düzenlenmesine zemin hazırlamaktadır. Gülme esnasında, beyindeki alt kranial sinirler koordineline olarak çalışarak, endorfin salgısının yükselmesine ve pozitif uyarıcıların devreye girmesine olanak sağlamaktadır. Omurga sağlığında olduğu gibi 45 dakika çalışıp 15 dakika dinlenme esasına beyin sağlığı için de uyulması gerekmektedir. Gün içinde gülmek, bir arkadaşla sohbet etmek veya kahve gibi ritüellerle beyindeki yükü azaltarak es verdirilmesi gerekmektedir.

7. Tek başınıza bulmaca çözdüğünüz kadar sosyal aktivitelere de ağırlık verin

İlgili resim

Bulmaca çözmenin beyin sağlığı ve hafıza için önemli olduğu bilinmektedir. Ancak gün içinde gerçekleştirilen sosyal aktiviteler hafızaya bulmaca çözmekten çok daha iyi gelmektedir. Kişinin tek başına oturup saatlerce bulmaca çözmesi yerine bir bulmaca çözdükten sonra sokağa çıkarak sosyal ortama girmesi, arkadaşlarıyla zaman geçirmesi veya aile ziyaretlerine gitmesi beyin sağlığı bakımından önemlidir.

8. Beyninizi sporla güçlendirin

Kalp damar, diyabet, tansiyon gibi hastalıkların kontrol altında tutulmasında önemli rol oynayan düzenli egzersiz ve spor, beyinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salgılanmasını artıran spor, insani ilişkilerde daha yapıcı hareket etmeyi sağlarken mutluluk eşiğinin yükselmesine zemin hazırlamaktadır. Demans, Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklardan kaçınmak için düzenli egzersizin hayatın bir parçası haline getirilmelidir. Uygun şekilde tamamlanan bir sportif aktivitenin zemininde becerikli şekilde tamamlanmış bir zihinsel aktivitenin bulunduğu unutulmamalıdır.

Sağlıklı Beslenmeye Yeni Başlayanlar İçin 4 Maddede Temiz Beslenme

Sağlığımız bir defa edindiğimiz hayatta en çok özen göstermemiz gereken unsur. Sağlıklı bir vücut ile daha mutlu bir hayat sürebilirsiniz. Peki kendinize yeterince dikkat ettiğinize inanıyor musunuz?

Özellikle şehir hayatının getirdiği, sınırlı spor -hatta yapılmayan spor ve düzensiz beslenme vücudumuzu en çok yıpratan iki sebep. Vücudunuz gün içerisinde hareketsizlikten ya da uzun zaman aynı pozisyonda kalmaktan dolayı bölgesel olarak kuvvet kaybeder. Bazı kaslar tembelleşirken, birçok kas probleminin oluşmasına sebep olabilir. Aniden yaptığınız hareketlerin tutulmalara ve kas spazmlarına neden olmasına yol açabilir…

Vücut Yaşınızı Ölçmek İçin Tek Bir Hareketi Uygulayın

Şu an yapabileceğiniz tek bir egzersiz ile vücut yaşınızı ölçelim. Hazırsanız görseldeki parmak uçlarınıza esneme hareketini yapabilirsiniz. Bacaklarınız mümkün olduğunca gergin sırtınız da dik olmalıdır.

Test Sonuçları

20-25 Yaş

Eğer hareketi sorunsuz ve rahatlıkla tamamladıysanız kaslarınızın esnekliği çok iyi durumda ve vücut yaşınız da gayet genç!

25-38

Eğer parmak uçlarınız ile yere değebiliyor ve bacaklarınız hafif zorlanıyor ise orta seviyedesiniz demektir.

38-50

Parmaklarınız ayaklarınızın üzerine uzanabiliyor bacak kaslarınız ise çok zorlanıyor ve bir an önce ayağa kalkmak istiyorsanız yaşınız biraz daha ilerlemiş demektir.

50 ve Üzeri

Ayaklarınıza dokunamıyor, dizleriniz kırılıyor ve kendinizi oldukça rahatsız hissediyorsanız vücut yaşınız çok ileride demektir.

Esnekliğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Eğer sonucunuzdan memnun değilseniz paniklemenize gerek yok 😊 Her gün bu egzersizi 30 defa tekrarlayın. 1 ay içerisinde sonucunu göreceksiniz!

Vücut esnekliğiniz ve daha hareketli bir yaşam organlarınızın, mental sağlığınızın ve kaslarınızın kısacası tüm vücudunuzun yararınadır.

Bağ dokularınızı ve kaslarınızı güçlendirmek için günde 30 kere bu egzersizi tekrarlayabilirsiniz. Kendinizi ilk seferde çok fazla zorlamayın. Gidebildiğiniz yere kadar yavaş yavaş hareketi tekrar edin ve hazır hissettiğinizde daha fazla esnemeye çalışın. Bacaklarınız birbirine kenetli ve dik ayaklarınız yere tam basmalı. En güzel haberi de sona saklıyoruz: yaşınız kaç olursa olsun esnekliğinizi geliştirebilirsiniz.

BONUS: Kas Kramplarını Statik Egzersizler İle Rahatlatabilirsiniz

Statik jimnastik egzersizleri kas kramplarını rahatlatmaya yardımcı olur. Bu basit egzersiz ile vücudunuzun oksijene ulaşımını arttırır ve kaslarınızdaki gerginliğin azalmasına yardımcı olursunuz. Ayrıca bu egzersiz birçok kasınızın bir arada çalışmasını da sağlar. Bu egzersizin vücudunuzun iç kısmına masaj yaptığını düşünebilirsiniz. Ayrıca sindirim sistemiz için de iyidir. Herhangi bir alete ihtiyaç duymadığınız egzersiz için aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz:

-Nefesinizi tutun.

-Alabildiğiniz kadar derin bir nefesi karnınızda yuvarlayavarak doldurun.

-Nefesinizi tekrar tutun.

-Son olarak karnınızı olabildiğince içeri çekerken tüm nefesinizi bırakın.

Kaynak: Brightside

99 Yaşındaki Dünya’nın En Yaşlı Yogisi ile Tanışın!

Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, özellikle çalışma hayatının içinde zamanla yarışan ve kahvaltı yapmayan ya da yapamayan herkesi, konunun ciddiyetine dikkat çekerek uyardı: “Uyandıktan sonra 1 saat içinde mutlaka kahvaltı yapılmalı”

Uyku sırasında kan şeker seviyesi gittikçe düştüğünden, sabah kalktıktan sonra fazla zaman geçirip kan şeker seviyemiz daha da düşmeden, uyandıktan itibaren 1 saat içerisinde mutlaka kahvaltı yapmalıyız.

Sabah doğru bir şekilde yapılan bir kahvaltı gün içerisinde daha enerjik olmamızı sağlayacaktır. Sağlıklı bir şekilde kahvaltı yapmak için öncelikle tükettiğimiz karbonhidratları, “komplex karbonhidrat” olarak adlandırılan karbonhidratlardan tercih etmeliyiz. Bu tür karbonhidratlar, şeker seviyesini daha yavaş yükselteceğinden, daha yavaş bir şekilde düşmesine yardımcı olacaktır. Böylece vücuda daha uzun süreli enerji sağlanacağını vurgulayan Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, kahvaltıların olmazsa olmazı arasında yer alan proteinlerin tüketimine ise dikkat edilmesi gerektiğini, mutlaka her sabah kahvaltısında proteinli (yumurta, peynir, süt) bir besine yer vermemizin, sağlığımız açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

 

Karbonhidrat ve protein tüketiminin yanı sıra yağ tüketimin de oldukça önemli olduğunu belirten Köşkeroğlu, sabah kahvaltılarında bitkisel kaynaklı yağlara (zeytin, ceviz) yer verilmesinin, gün içerisinde daha tok kalmamıza ve yağ yakımımıza yardımcı olacağını ifade etti. C vitamini ve lif tüketiminin de önemli faktörler olduğunun altını çizen Köşkeroğlu, hem hastalıklardan korunmak, hem sağlıklı bir bağırsak düzenine sahip olmak hem de daha tok kalabilmek adına, C vitamini ve lif içeriği açısından yüksek olan yeşilliklere mutlaka yer verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sabahları Uyanır Uyanmaz Ilık Su İçmenin Mucizevi Faydaları

Adet Öncesi Sendrom (PMS), kadınlarda menstruasyondan ortalama bir hafta önce hem ruhsal hem fiziksel belirtilerle kendini göstermeye başlıyor. Bu dönemde karın bölgesinde şişlik, göğüslerde hassasiyet, iştah ve ağırlık artışı, tatlıya düşkünlük, sivilce problemi, depresyon, gerginlik, asabi ruh hali ve öfke sorunu gibi şikayetler yaşanabiliyor. Bu şikayetler menstruasyon bitimiyle sona eriyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Merve Yüksek, regl dönemi şikayetlerinden doğru beslenme ile korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Kilo değil ödem

Menstruasyon öncesi başlayan ve bitene kadar kendini gösteren ağırlık artışı hormonal değişiklikler sebebiyle oluşan ödemden kaynaklanmaktadır. Aynı süreçte iştah ve yemek tüketimi de arttığı için kişi kendini kilo almış gibi hisseder. Oysaki bu yalancı bir şişkinliktir ve endişeye kapılmaya gerek yoktur.

Ödemi önlemek için bol su ve ananas tüketin

Vücutta ödem birikimini önlemek için öncelikle bol su içilmelidir. Özellikle bu dönemde günde 2,5-3 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca adet olmadan 1 hafta önce tuz alımı azaltılabilir. Yemekler tuz yerine baharatlarla tatlandırılabilir, salatalara limon ve sirke kullanılabilir. Taze ananas içerdiği “bromelain” maddesi sayesinde ödemlerin çözülmesine yardımcı olur. Hem ödem atmak hem de artan tatlı ihtiyacını karşılamak için ananas tercih edilebilir. Ayrıca maydanoz, lahana gibi sebzeler ve kiraz sapı, mısır püskülü gibi bitki çayları da ödem atmaya yardımcıdır.

Tatlı krizlerini hurma ile önleyin

Bu dönemde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak çoğu kadında aşırı tatlı tüketme ve karbonhidratlı yiyeceklere düşkünlük hali ortaya çıkar. Tatlı ihtiyacı için kakao oranı yüksek çikolata, bitter çikolata, kuru hurma ve kuru incir gibi kuru meyveler, taze meyveli dondurulmuş yoğurtlar, probiyotik meyveli yoğurtlar, kalori içeriği düşük smoothieler, yulaflı hurmalı şekersiz kurabiyeler ve tatlılar ya da hafif sütlü tatlılar tercih edilebilir. Tarçın tüketimi kan şekerini dengeleyerek tatlı ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur. Tarçınlı yoğurt ya da süte karıştırabilecek meyve çeşitleri, yulaf ezmesi veya müsli bu krizlerle baş edebilmeyi kolaylaştırır.

Magnezyum kaybı için 1 avuç çiğ badem

Bu dönemde demir ve magnezyum kaybı görülebilir. Bu yüzden magnezyum içeriği zengin badem gibi kuruyemişler, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, yulaf ezmesi içeren kahvaltılar ve muz tüketilmelidir. Demir eksikliği üşüme, daha sık hastalığa yakalanma, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmeleri, cilt kuruluğu gibi şikayetlere sebep olabilir. Bu sorun erkeklerden çok kadınları ilgilendirir çünkü her ay menstruasyon döneminde önemli oranda demir kaybı yaşanır. Kaybedilen bu demirin mutlaka telafi edilmesi gereklidir. Eğer bir demir eksikliği söz konusu ise doktor önerisi ile ilaç tedavisinin yanı sıra demirin en zengin kaynakları olan hayvansal gıdalar beslenme planında bulundurulmalıdır. Yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, yoğurt ve peynir mutlaka düzenli tüketilmelidir. Ayrıca ciğer gibi sakatatlar da önemli demir kaynaklarındandır. Kolesterol problemi yoksa, hijyen konusunda dikkatli olmak koşuluyla ayda iki defa ızgara veya yağsız tavada pişirilerek ciğer tüketilebilir.

Kahve yerine melisa çayı

Kafeinin bu dönemde azaltılması yerine melisa, papatya gibi sakinleştirici özellikli çayların tercih edilmesi gerginliği azaltır. Omega-3 tüketimi de stres üzerinde olumlu etkidedir. Balık tüketimi ihmal edilmemeli; yumurta, avokado, muz, kuru baklagiller ve tam tahıllı besinler de bu dönemin olumsuz etkilerini azaltmak için tüketilmelidir.

Tatlı ihtiyacını gidermek için alternatifler:

Hurma tatlısı:

1 adet olgunlaşmış orta boy Trabzon hurmasını ister tek başına ister 1 tatlı kaşığı bal/tahin kullanarak blenderdan geçirin. Üzerine biraz dövülmüş ceviz ekleyerek tüketin.

Hurma topları:

Önceden suda bekletip yumuşattığınız 4-5 adet kuru hurma, 2-3 bütün ceviz ve 1 yemek kaşığı kakaoyu blenderdan geçirin. Elinizle minik toplar halinde şekillendirin. Dışını kakao, Hindistan cevizi veya toz Antep fıstığı ezmesine bulayarak tüketin.

Izgara ananas:

2 yuvarlak dilim ananası önceden kızdırdığınız tavada 4-5 dakika arkalı önlü pişirin. Üzerine tarçın dökerek sıcak olarak tüketin.Tatlı ihtiyacınız çok fazla ise, ananasları pişirmeden önce 1 yemek kaşığı bal, birkaç damla limon suyu ve biraz tarçını karıştırın. Ananasları bu karışıma bulayıp, öyle pişirin.

“Nasılsa kış mevsimindeyiz, spora gerek yok” diyorsanız, baharda geç kalmaktan yakınabilirsiniz. O yüzden spora ara vermemek lazım. İşte son dönemin popüler ama riskli ve zahmetli egzersizi squat’ın şöhretini alt üst eden hip thrust.

Son dönemin en popüler egzersizi squat’ı duymayan kalmamıştır.
Temelde çömelme hareketi olan squat, popo kaslarını güçlendirmek için ideal bir egzersiz. 
Her ne kadar sonuçları açısından mükemmel bir egzersiz olsa da, uygulaması oldukça zor ve riskli.
Yanlış uygulamaların çok sık rastlandığı bu egzersiz, dizlere  ciddi zararlar verebiliyor. Uzun süreli yapıldığında kronikleşen diz ağrıları yaşanabiliyor.

 

Hip thrust, squat’ın zahmeti olmadan poposunu şekillendirmek isteyenler için yeni egzersiz trendi.

Squat’a oranla daha kolay görünmesi sayesinde hızla popüler oldu.

Sırtüstü yatarken popoyu yukarı kaldırmaya dayanan bu egzersizin Türkçesi kalça itme demek.

 

Bir desteğe uzanıp masa pozisyonu alarak da yapılabiliyor.

 

Elbette bu da squat gibi ağırlıkla etkili olan bir egzersiz.

Ancak kendi vücut ağırlığınızla başlamanız en doğrusu tabii ki.

 

Bu egzersiz pelvik kasları da güçlendiriyor.

Özellikle kadınlarda cinsel hazzın artması, mesaneyi saran kasları güçlendirme gibi yararları var.

 

Gelelim hip thrust’ın yapılma kurallarına;

 • Sırtüstü yatarken nefes alıp, kalçanızı kaldırırken yavaşça verin.
 • Kaldırma sırasında kalça ve bacak kaslarınızı sıkın.
 • Kalçanızı indirirken yavaş olun, gevşeyin.
 • Yukarı çıkarken biraz daha hızlı olmalısınız.
 • Aşağı indirdiğiniz kalçanız yere değmemeli.

 

Günde sadece 5 dakikanızı ayırarak yapacağınız bu egzersizin sonuçlarını yaklaşık 1 ay içinde almaya başlayacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=Ec25SL8wKEA
Kaynak: Onedio

Güzellik algısı tarih boyunca hep değişmiş. Şu anda bile kısa aralıklar içeriinde toplumdan topluma ideal güzellik algısı değişebiliyor. Sadece vücut ölçüleri de değil benimsenen tarz bile bu algının bir parçası haline gelmiş durumda. Toplum birtakım görüntülerin “ideal” olup olmadığınına karar veredursun siz görüntünüz nasıl olursa olsun kendinizi sevmeniz gerektiğini ve kendinizi toplum gibi yargılamamanız gerektiğini aklınızdan sakın çıkarmayın!

Peki bu yüzyıllara dayanan süreçte genel güzellik algısı ve “ideal kadın vücudu” nasıl şekillenmiş biliyor musunuz?

Aşağıda farklı dönemlerin tipik kadın ölçülerini sıraladık.

Antik Mısır İdeal Kadın (Milattan Önce 1262 – 1069) İnce kollar – esmer ten

 

Antik Yunan Uygarlığında İdeal Kadın ölçüleri (Milattan Önce 500 – 300) Dolgun bir vücut – beyaz ten

 

Han Hanedanlığı, Çin’de İdeal Kadın Büyük gözler – küçük ayaklar – ince vücutlar

 

İtalya Rönesans Zamanı İdeal Kadın Ölçüleri 1400 – 1700 Yuvarlak karın, geniş kalçalar

 

Victoria Devri’nde İngilizler’e göre İdeal Kadın

1920 yılları başlangıcında ideal kadın ölçüleri

 

Hollywood’un altın çağı denilen 1930 -1950 yılları arasında ideal kadın ölçüleri Kısa saçlar ve kıvrımlı hatlar dikkat çekiyor.

 

1960’larda ideal kadın ölçüleri İnce – uzun bacaklı

 

Supermodel Çağı 1980 Atletik vücut – uzun bacaklar ve kıvrımlı hatlar

 

90lı yıllarda ideal kadın vücudu ölçüleri Oldukça ince bir beden, beyaz ten

 

Postmodern Çağ yani günümüzde kadın ölçüleri Büyük göğüsler ve kalça, ince bel ve sağlıklı düzeyde zayıf bir beden

PMS’in Acımasız Yan Etkilerini Instagram Hesabında Paylaşan Fitness Modeli

Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sinem Usuk “Günümüzde beslenmenin sağlıklı yaşam için kilit rol oynadığının anlaşılmasını takiben besin seçimlerimizde daha dikkatli olmaya başladık. Öyle ki farklı tanımlamalar bile yaptık: temiz beslenme! Temiz beslenmeden kasıt besinlerimizin salt mikrobiyal açıdan temiz olması değil şüphesiz. İşin özünde yatan en temel kural şu: “Büyük büyük büyükannenizin besin olarak tanımayacağı bir şey yemeyin” diyor.

“Temiz beslenme” için en temel kuralları 4 maddede toplayabiliriz:

 • İşlenmemiş Gıdaları Tercih Edin.
 • Mevsimine Uygun Beslenin.
 • Etiket Okuma Alışkanlığı Edinin.
 • Mutfağınızı Fethedin.

Temiz beslenmenin en önemli ilkesi, gıdaları en doğal haliyle yemeniz gerektiğidir. Peki bu ne anlama geliyor? Basit bir örnek verecek olursam; beyaz ekmektense tam buğday ekmeğini, hatta tam buğday ekmekten de daha iyi seçenek olarak buğdayın kendisini tüketmeniz yahut portakal suyu yerine taze bir portakal tercih etmeniz sizi temiz beslenmeye götürecek en temel yol.

Mevsiminde tükettiğiniz besinlerin sağlık faydaları her zaman daha yüksek olacaktır. Ekonomik boyutuyla da besinlere ayırdığınız bütçenin artmamasını sağlar. Özellikle taze sebze ve meyvelerinizi yerel üreticilerinizden tercih etmenizi öneriyorum. Yapılan bir çalışmada, portakaldaki C vitamini düzeyinin 4 hafta sonra 27-65 mg düzeyinden 0-25 mg düzeylerine kadar düştüğü bulunmuş. Bu demek oluyor ki kışın sizi gripten koruduğunu bildiğiniz güzel portakalın en tazesi makbul. Araştırmacılara göre bu durum bütün sebze ve meyvelerde geçerli. Mevsiminde tüketeceğiniz taze sebze ve meyvenin sağlayacağı tat hazzı ise en büyük bonusunuz!

Paketli hazır bir besin satın alıyorsanız satın aldığınız şeyin doğal malzemelerle yapıldığına emin olmak için ambalaj üzerindeki etiketi okumalısınız. Mümkünse fazlaca katkı maddesi içeren besinler yerine odak noktanızı ilk maddede bahsettiğim “en doğal olanı bulma” yönüne çevirin. Paketli ürün tercih edilecekse bu noktada güvenilir markaların içerik olarak iyi diyebileceğimiz ürünlerini tercih etmek doğru olacaktır.

Temiz beslenmenin çok masraflı veya yoğun emek gerektirdiğini mi düşünüyorsunuz? Ülkemiz gibi besin çeşitliliği bol bir ülkede bunu söylemek biraz bahane sınıfına giriyor. Besinleri mutfağınızda düzgün şekilde depolarsanız tam ihtiyacınız olduğu anda emrinize amade bir yemek sizi bekliyor olacaktır. Kolay ve sağlıklı tariflere ulaşmak ise artık çok daha kolay. İkinci maddede bahsettiğim ilkeden yola çıkarak mevsiminde pazarınızdan satın alacağınız taze besinlerle hem ruh hem beden doyumu yaşayacak, hem de marketlerde harcadığınız paradan daha azını harcadığınızı fark edeceksiniz!

Belki Sizin de Yaptığınız En Sık Tekrarlanan 5 Kahvaltı Hatası

Kilo vermek için motivasyon arayanlara müjde! Gözünüzde büyüyen 30 dakikalık koşuların artık mükemmel bir amacı var.

Instagram’daki İsveçli kadınlar mükemmel bir motivasyon kaynağına imza atmış durumda.

Adı plogging.

 

Bu yeni fitness akımı sizden her gün 30 dakika koşmanızı,

koşarken yol üstünde gördüğünüz çöpleri toplamanızı istiyor.

 

#plogging o kadar büyük bir hızla yayıldı ki,

Dünyanın dört bir yanından kadınlar #plogging etiketi ile Instagram’ın keşfetinde sürekli karşımıza çıkmaya başladı.

 

Kadınlar koşularına yepyeni bir amacı daha ekleyerek,

Hem çevreyi korumak için büyük bir akım başlatmış oldular hem de koşu yapmak için karar veremeyen kadınları da kendi aralarına katmış oldular.

 

Kilo vermek için kalori yakmak bunun için de koşmak sürekli öğütleniyor değil mi?

Diyetisyene de gitseniz burada da okusanız hep bir egzersiz gerekliliğinden bahsediliyor.

 

Normal bir 30 dakikalık koşu kişiye ortalama 235 kalori yaktırabilirken,

İsveçli fitness uygulamasaı Lifesum’a göre #plogging duraksamalı ve çömelip kalkmalı hâli ile 288 kalori yakabiliyormuş. Bir nevi aralıklarla koşuya squat eklemek gibi düşünün…

 

Bu yepyeni fitness akımı Instagram’da ayrıca çevre farkındalığının yayılmasını da sağladı,

Kadınların topladıkları çöpler ile olan fotoğrafları, dışarıya ne kadar çok çöp atıldığının bir göstergesi oldu.

 

Geri dönüşüme gidebilecek kilolarca belki tonlarca çöpün toplanılmasına,

Conheça o plogging, modalidade que faz bem à saúde e à natureza A atividade consiste em recolher o lixo das ruas enquanto você corre – e está se tornando cada vez mais popular! Por Camila Junqueira Existem vários truques para tirar a corrida de rua da mesmice (como variar o percurso, convidar uma amiga…), mas nada é tão inovador – e curioso! – quanto o plogging. O termo, nascido na Suécia, consiste em levar consigo o lixo que você encontra no caminho durante a atividade física. Além de fazer bem ao meio ambiente, você vai notar benefícios no seu corpo: a cada material recolhido, um agachamento é somado ao treino! Outra forma de turbinar os resultados é carregar um saco de lixo e colocar o máximo de resíduos nele – o peso extra dificulta um pouco a corrida e faz seu corpo queimar mais calorias. Tendência fitness O plogging foi citado pela primeira vez em 2017, quando o ambientalista sueco Erik Ahlström organizou um grupo no Facebook para lançar a ideia. Desde então, a atividade ganhou milhares de adeptos no mundo inteiro, que compartilham suas experiências por meio da hashtag #plogging.

A post shared by Juliana Rach (@vitallnutri) on

Kalori yakıp koşu yaparken siz de destek olabilirsiniz!

 

Haydi şimdi herkes 30 dakikalık koşuya çıkıyor! #plogging fotoğraflarınızı bekliyoruz!

La cuadrilla de hoy ♻️💪🏻 #plogging

A post shared by Victor Julian (@viccabriales) on

Anna Victoria Takipçileri İle “Mükemmel Vücudunun” Gerçek Halini Paylaşıyor!

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla