Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıFitness Hedeflerinize Yönelik Başarılı Gelişim İçin Uygulayabileceğiniz 6 Taktik

Fitness Hedeflerinize Yönelik Başarılı Gelişim İçin Uygulayabileceğiniz 6 Taktik

İlgi Alanınıza Göre Plan Oluşturun

Image result for plan workout

Sevdiğiniz antrenmanı yapmanız, gelişiminiz için en doğru ilk adım olacaktır. Bu nedenle önceliğiniz, fitness gibi geniş bir alanın hangi alt dalına ilgi duyduğunuzu belirlemek olmalıdır.

İlgi alanınızı belirledikten sonra, severek yapacağınız antrenmanlarda başarılı olamamanız çok zorlaşacak! Yani muhtemelen başarılı olmanız için gereken en önemli adımı atmış olacaksınız. Hedefiniz doğrultusunda geleceğe yönelik kabataslak bir plan da oluşturduğunuzda, belirlediğiniz hedefe ulaşmanız oldukça kolay olacak.

Evde Uygulayabileceğiniz Antrenmanlara Yönelin

Image result for home workout

Spor salonuna gitmek, her zaman yaşantınıza uymayabilir. Bu nedenle evde yapabileceğiniz antrenmanlara hazırlıklı olmalısınız. Evde uygulanabilir antrenmanlar konusunda bilgilenmelisiniz ve bu antrenmanları ara sıra uygulamalısınız. Böylece hayatınızın içerisindeki koşullara spor salonuna gitmek uymadığında dahi antrenman yapabilirsiniz.

Aktiflik Seviyenizi Zamanla Arttırın

Image result for daily activity walking

Gün içerisinde sürekli oturduğunuz zaman, antrenmanlarınız ne kadar ağır olursa olsun kendinizi hedeflerinizden daha geriye götürüyor olabilirsiniz. Oturmanız gereken zaman dilimlerinde sık sık ara verip ayağa kalkarak, masa başı göreviniz sona erdiğinde ise aktivite seviyenizi zorlayarak çok daha iyi sonuçlar almanız mümkün.

Kısa mesafelerde taşıt kullanmak yerine yürüyün. Merdiven çıkmanız gerektiğinde çıkın, kısa yollara başvurmayın. Bu şekilde zamanla daha aktif olarak, büyük farklar gözlemleyeceksiniz!

Dışarda Açık Havada Antrenman Yapmaya Yönelin

Image result for outdoor training

Evde antrenmanların yanı sıra, dışarda açık havada antrenman yapmak da iyi bir alternatif olabilir. Özellikle kardiyo antrenmanlarınızı, esneme antrenmanlarınızı ve vücut ağırlığınızla uyguladığınız egzersizleri açık havada bol oksijen eşliğinde uygulayabilirsiniz. Bu da sizi spor salonu zorunluluğundan kurtaracak bir diğer seçenektir.

Beslenme Düzeni Oluşturun

Image result for nutrition planning

Beslenme, yaptığınız antrenmanın sonucunu almanızın kilit noktasıdır. Doğru şekilde beslenmediğinizde, en doğru antrenmanla dahi sonuç alamazsınız.

Vücut ağırlığınız, metabolizma hızınız, boyunuz, yağ oranınız gibi değişkenlerinizin doğrultusunda bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Bu beslenme düzeninde öncelikli olarak kalorilerinize ve makrolarınıza (protein, karbonhidrat ve yağ miktarına) odaklanmalısınız. Kalori ve makrolarınızı hedefiniz doğrultusunda oluşturmalısınız.

Düzeniniz oturduğunda, hedeflerinize tamamen yaklaşmış olabileceğinizi söylemek mümkün.

Egzersiz Rutininizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Image result for weak spot training

Hedefinize yönelik egzersiz seçiminiz olmalı. Bu egzersizler de, aldığınız sonuçlar doğrultusunda sürekli olarak değişmeli.

Her vücut farklıdır, her vücuttaki kas gruplarının antrenman ve beslenmeye verdiği tepki farklıdır. Kimi vücutta göğüs kasları iyi tepki verebiliyorken, kimi vücutta omuz kasları iyi tepki verebilir. Siz de zaman ilerledikçe zayıflıklarınızı belirlemeli, bu zayıflıklara yönelik egzersizleri antrenman rutininize dahil ederek egzersiz rutininizi güncellemelisiniz. Bu şekilde maksimum verimi sağlayabilirsiniz.

Bu maddelerdeki taktikleri uygulayıp, devamlı olduğunuz zaman her hedefe ulaşmanız mümkün. Önemli olan pes etmemeniz, sınırlarınızı bilerek hareket etmeniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!