Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıEvde Spor Bülteni: Ayva Göbek Eritme Hareketleri

Evde Spor Bülteni: Ayva Göbek Eritme Hareketleri

Vücut kitle indeksinize göre ideal kiloda olmanıza ve genel olarak zayıf görünmenize rağmen göbeğinizle başınız dertte mi? Ne kadar zayıflarsanız zayıflayın o göbek bir türlü gitmiyor mu? Öyleyse ayva göbekten müzdarip olabilirsiniz.

Peki vücudun bütünlüğünü bozan, bu baş belası ayva göbek nedir? Nasıl oluşur? Bu göbeği eritebilmek için neler yapılabilir? Aralarında ayva göbek eritme hareketlerinin de yer aldığı pek çok konuya bu yazımızda açıklık getirdik. Gelin hep birlikte bu göbeği tanıyalım ve ondan bir an önce kurtulalım!

Ayva Göbek Nedir?

Ayva göbek, alt karın bölgesinde biriken bir yağ tabakası oluşmasıyla ortaya çıkan bir göbek biçimidir. Karın çevresinde eritmesi ve şekillendirmesi en zor yer olarak bilinen alt karın bölgesi, o bölümdeki kasların günlük hayatta yeterince ya da neredeyse hiç çalıştırılmaması sebebiyle yağ depolamaya daha yatkındır. Bu nedenle kilolu insanlarda olduğu gibi en zayıf insanlarda bile oluşabilen bir göbek şeklidir. Hatta vücut proporsiyonunu bozduğu için zayıf kişilerde daha dikkat çekici hale gelebilir.

Ayva Göbek Neden Olur?

Ayva göbek, tek bir nedene bağlı olarak oluşmaz. Tüm vücut problemleri gibi birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan biz vücut bozukluğudur. Dolayısıyla ayva göbek eritmek, bu faktörlerin ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi ile gerçekleşebilir.

Bu faktörlerin başında beslenme gelir. Ayva göbeğin bir yağ kitlesi olduğundan yola çıkarak beslenme şeklinin bu bozukluğun oluşmasını sağlayan temel neden olduğunu söyleyebiliriz. Çok fazla doymamış yağ içeren besinler tüketmek, çok fazla karbonhidrat tüketip bu besinleri yakmamak ve genel olarak sağlıksız beslenmek; ayva göbeğin beslenme kaynaklı oluşmasının nedenleridir.

Beslenmeyle birlikte hareketsizlik de bu göbek şeklinin oluşmasına davetiye çıkarır. Çünkü vücuttaki yağ oluşumunun sebebi aslında beslenme sırasında vücuda alınan yağ ve karbonhidratın yakılmaması, bunların diğer besinlerle birlikte vücutta yağ olarak depolanmasıdır. Vücudun yağ depolamaya en yatkın bölgelerinden biri olan alt karın bölgesi de bundan nasibini alır. Eğer yanlış beslenmeye hareketsizlik de eşlik ediyorsa, düzenli olarak egzersiz yapılmıyorsa ayva göbek oluşumu kaçınılmazdır. Üstelik hareketlilik olmazsa ayva göbek eritmek de neredeyse imkansızdır.

Bir diğer faktörün ise yanlış alt giyim tercihleri olduğunu söyleyebiliriz. Bel kısmını iyice sarıp göbek bölgesini serbest bırakan pantolon, tayt, şort ve benzeri alt giyim ürünlerini tercih etmek; alt karnın şeklini bozarak zamanla ayva göbek oluşumuna neden olabilir. Göbeği sarmayan ve sıkılaşmasına engel olan yanlış beden seçimleri, gününün büyük bir bölümünü oturarak geçirenler için daha büyük bir risktir. Bu durum göbeğin ‘ayva göbek’ şeklini almasına neden olacaktır.

Ayva Göbek Nasıl Eritilir?

Öncelikle ayva göbek eritme yolunda sizi zorlu bir yolculuğun beklediğini belirtmemiz gerek. Bu göbekten kurtulabilmek ve yukarıda bahsettiğimiz nedenleri ortadan kaldırmak için sıkı bir diyet program uygulamalı ve egzersizlerinizi aksatmamalısınız. Aynı şekilde kıyafet seçimlerinizi gözden geçirmenizde de fayda var.

Buna göre önce diyet programı oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Saatlerce mekik ve alt karın hareketleri yapsanız da, spor salonundan çıkmasanız da; iyi bir beslenme programı oluşturmadan ayva göbek eritmenin mümkün olmadığını bilmelisiniz.

Öyleyse beslenme ile ilgili şu kritik noktaları uygulayabilir, buna göre bir diyet program oluşturabilirsiniz:

 • Öğünlerinizde tükettiğiniz trans yağ, tuz, şeker ve un oranını en aza indirin.
 • Lif içeriği yüksek gıdalar tüketin
 • Yeşil çay, kahve gibi yağ yakıcı içecekler tüketin
 • Bol bol sebze tüketin (özellikle yeşil yapraklı)
 • Doymuş yağları tüketin (Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı vs.)
 • Yağ yakımını hızlandıracak supplementler kullanın

Göbek yağı eritmenize yardımcı olacak besinler için ‘Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler‘ yazımıza göz atabilirsinz.

Ayva Göbek Eritme Hareketleri

Ayve göbek demek aslında alt karın demek. Dolayısıyla egzersiz yaparken odaklanmanız gereken bölge alt karın. Sizler için aşağıda ayva göbek eritmek için faydalanabileceğiniz birkaç etkili alt karın egzersizlerine yer verdik. Ancak bunlar hızlı ve doğru bir karın gelişimi için her zaman yeterli olmayabilir. Bu nedenle üst ve orta karın da çalışmalısınız. Alt karın hareketleriyle birlikte rahatlıkla uygulayabileceğiniz farklı karın egzersizlerini içeren içeriklerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Leg Drop (3×15)

 • Pilates matına sırtüstü uzanın.
 • Avuç içleriniz mata dönük, kollarınızı vücudunuzdan biraz uzakta duracak şekilde yanınıza koyun.
 • Bacaklarınızı ayak parmak uçlarınız yukarı bakacak şekilde uzatın.
 • Yalnızca karnınızdan güç alarak iki bacağınızı da birleşik şekilde aynı anda hızlıca yukarı kaldırıp yavaşça indirin.

Scissor Kicks (4×20)

 • Pilates matına sırtüstü uzanın.
 • Avuç içleriniz mata dönük, kollarınızı vücudunuzdan biraz uzakta duracak şekilde yanınıza koyun.
 • Bacaklarınız omuz geniliğinde açık olsun.
 • Bir set için önce bir bacağınızı sonra diğer bacağınızı kaldırıp indirecek şekilde, hareketi bir döngü halinde tekrarlayın.
 • Her bacağınız için kaldırıp indirme hareketi bir tekrar sayılır.

Mountain Climbers (4×20)

 • Avuç içleriniz ve dizleriniz değecek şekilde pilates matı üzerinde pozisyon alın.
 • Harekete başlangıç pozisyonda ayak parmak uçlarınız üzerinde durun. Bacaklarınızı kırmayın.
 • Pozisyonunuzu bozmadan önce bir bacağınızı sonra diğer bacağınızı karnınıza doğru çekin. Hareketi yaparken seri olun.
 • Her bacağınız için karın bölgesine çekme işlemi bir tekrar sayılır.

Reverse Crunch (3×15)

 • Pilates matına sırtüstü uzanın.
 • Ellerinizi ensenizde birleştirip bacaklarınızı bitişik şekilde karnınıza doğru çekin.
 • Sırt ve alt karın bölgenizden güç alarak kalçanızı yukarı kaldırın. Hareketi yaparken bacaklarınız 45 derecelik açıya sahip olmalı.
 • Kalçanızı kaldırıp bir kaç saniye bekledikten sonra kalçanızı indirip ayaklarınızı mata değdirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!