Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıEski İtfaiyeci Steve Kuclo'dan Acil Durumlarda İnsan Sırtlama Taktikleri

Eski İtfaiyeci Steve Kuclo’dan Acil Durumlarda İnsan Sırtlama Taktikleri

Artık bir IFBB profesyoneli olan Steve Kuclo, ayrıca Dallas itfaiye birliğinden emekli itfaiye eridir.

Kuclo önceleri alevlerle savaşırken şimdilerde sporcularla kapışıyor.

 Image result for steve kuclo firefighter

İtfaiyeci Gibi Adam Sırtlama Taktikleri

Kanat, omuz, göğüs, triceps (arka kol), kalça, quadriceps, hamstring gücü gerektiren bu sırtlama taktiği; gerçek gücün göstergesidir.

Birini nasıl sırtlayacağınızı öğrenerek kas gücünüzle siz de bir hayatını kurtarabilirsiniz.

Başı dertte olan birini kurtarmak için başkalarını bekleme lüksümüz her zaman olmayabilir. İster raylara bağlanmış bir hatun isterse partiden sonra ayağa kalkacak takati kalmamış bir arkadaşınız olsun, itfaiyeci sırtlaması denen tekniği bildiğinizde günün kahramanı olmak işten bile olmayabilir. Biz de eski itfaiyeci şimdiyse IFBB pro vücut geliştirici Steve Kuclo’dan bilinmesinde fayda olan, hayat kurtarabilecek ve bir anlamda kuvvetinizi ölçecek sırtlamayı adım adım anlatmasını istedik.

Dallas’ta 10 yıl boyunca itfaiye eri olarak çalışmış olan Kuclo, “Tekniğe yoğunlaşın” diyor. “Soğukkanlı olmayı becerebilirse 68 kiloluk bir adam 220 kiloluk birinin kuvvetini toplayabilir. Eğer sırtlayacağınız kişi baygın değilse, tek bir harekette sarsmadan kaldırabilmek için onunla işbirliği yapın.”

Image result for steve kuclo deadlift

“Sırtınızla değil bacaklarınız ve kalçalarınızla kaldırmanız lazım. Deadlift ya da squat yapıyormuşsunuz ve sakatlanmamak için alt vücudunuzla çalışıyormuşsunuz gibi düşünün.”

Adam Sırtlama Adımları

ADIM 1: Ayakları zemine düz bassın diye kişinin dizlerini bükün. Ayaklarının dışında durarak ellerinden kavrayıp oturur gibi doğrultun.

ADIM 2:Geri eğildikten sonra kişiyi sanki dimdik ayakta duracakmış gibi olabildiğince hızlı bir devinimle yukarı çekin. Sarsılmadan, tek bir hareketle tek dizinizin üzerine düşüp omuzlarınızı kişinin karnına dayayın.

ADIM 3: Ellerinizi kişinin sırtından kenetleyip tamamen doğrulun. Artık ganimetinizi oradan alıp gidebilirsiniz. Dik pozisyondayken kişiyi tek kolunuzla tutarak serbest kalan kolunuzla da dengenizi sağlayabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!