Muscle & FitnessSağlıkErkekler İçin İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Erkekler İçin İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

1.85 boyunuz var ve 90 kilonun sizin için ideal olduğunu mu söylüyorlar? Ya da 1.75 boya sahipsiniz ve 70 kilonun sizin için fazla olduğunu mu düşünüyorsunuz? İdeal kilo meselesini masaya yatırıyoruz.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi sizin hangi kilo durumu aralığında olduğunuzu belirleyen formüldür. Zayıf mısınız, normal kiloda mısınız, biraz kilolu musunuz yoksa obez sınıfına mı dahil oluyorsunuz? Vücut kitle indeksi size tam olarak bu aralığı verir. Bu sayede siz, ideal kilo aralığınızı keşfetmiş olursunuz. Ancak özel durumlar ve hastalıklarda kendi ideal kilonuzu doktor eşliğinde bulabilirsiniz. Çünkü her ne kadar araştırmalar VKİ ölçümlerinin önceki boy ve kilo çizelgelerine göre kilo sorunu olan birinin daha iyi tanınmasını sağladığını öne sürse de, VKİ hala birçok doktor veya hasta tarafından tutarsızca kullanılmaktadır (1).

erkekler-icin-ideal-kilo-nasil-hesaplanir

Çalışmalar, vücut kompozisyonu konusunda etnik farklılıkların da önemli olduğunu göstermektedir. Örneğin, Asya veya Afrika kökenli insanlar, İspanyol veya Amerikan kökenli kişilerden genetik olarak daha küçük iskelet yapısına sahip olabilirler (2). Ayrıca internette erkek ideal kilo diye arama yaptığınızda karşınıza birçok boya denk gelen farklı kilolar çıkıyor olabilir ya da etrafınızda sizin hafif toplu yanaklarınızın çok sağlıklı olduğunu düşünenler de bulunabilir. Oysa genel geçer ve doğru kabul gören veri vücut kitle indeksinizdir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Önce elinizdeki erkek boy kilo tablosu verilerini bir kenara bırakın.

Basit bir formül vereceğiz. Kilonuzu boyunuzun karesine böldüğünüz zaman çıkan sayı vücut kitle indeksinizi verir. Siz bu sayıyı aşağıdaki tablo ile karşılaştırarak hangi kilo aralığında olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayı size ideal kilonuzda olup olmadığınızı gösterecektir.

erkekler-icin-ideal-kilo-nasil-hesaplanir

Bir örnek verelim, 1.9 m boyunuz var ve kilonuz da 100 kg olsun. Kilonuzu boyunuzun karesine bölelim: 100/(1.9)2 çıkan sonuç 27.7’dir. Kilolu aralığına baktığımızda değerlerin 25-30 arasında bulunduğunu görürüz. Bu durumda siz kilolu aralığına dahil olursunuz.

Yani aslında durum erkek boy kilo oranı değil erkek kilonun boyun karesine oranıdır. Bu oran sayesinde ideal kilonuzu belirleyebilirsiniz.

Peki Vücut Kitle İndeksi ve İdeal Kilo Sağlığınız İle İlgili Ne Söylüyor?

Esasında genel sağlığınız sadece vücut kitle indeksiniz ile ölçebileceğiniz bir durum değildir. Yağ ve kas oranınız, kemik yoğunluğunuz vücut kitle indeksi ile ölçülmez. Aynı şekilde standart bir check up işlemleri sırasında yaptıracağınız tahlil ve taramalar da bu hesaplama ile görülemez. Eğer genel sağlığınız için hakkında bulunduğunuz kilo aralığının yeterli bir veri olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!