Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıEnerji Seviyenizi Canlandırmak İçin Deneyebileceğiniz 6 Yöntem

Enerji Seviyenizi Canlandırmak İçin Deneyebileceğiniz 6 Yöntem

Enerji seviyenizi gün boyunca canlı tutmak çok önemlidir. İster yorucu bir maratona hazırlık yapın ya da ağırlık antrenmanlarına yeni başlayan bir birey olun; enerji seviyenizi ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek söz konusu olduğunda birkaç farklılık olduğunu bilmenizde yarar var. Demek istediğimiz enerji seviyenize zirve yaptırmak için tek bir besine ya da takviyeye bağlı kalamazsınız, kaldı ki gün boyu enerji seviyesini korumak daha kapsamlı bir eylem planını gerektirir. Yapmanız gereken vücudunuzda enerjinizi ortaya çıkaracak uygun ortamların oluşmasını sağlamaktır.

1. DOĞRU SEÇİMLER YAPIN

Günlük beslenme düzenimizde çok fazla karbonhidrat, işlenmiş gıda ve şeker tüketiyoruz. Tüm bunlar enerji seviyenizi dibe vurdurur. Karbonhidratlar size ani bir enerji artışı sağlar ama enerji seviyenizi uzun süre korumak için iyi bir seçim değildir. Enerji seviyenizi uzun süre korumak için protein, yağ ve lif tüketmelisiniz. Böylelikle enerji seviyenizi uzun dönemli korumuş olursunuz.

2. KAN ŞEKERİ SEVİYENİZİ DÜZENLİ TUTUN

Kan şekeri seviyenizi ani arttıran ve düşüren besinler tüketiyorsanız enerji seviyenizi gün boyunca koruyamazsınız. Kan şekeriniz ani düşerse enerji seviyenizde düşer. Yapmanız gereken enerjinizi tüketen besinleri beslenme düzeninizden çıkarmak.

Bilim söz konusu olduğunda enerjinin bir manası vardır; kalori. Diyelim ki bir enerji barı satın aldınız; aslına bakarsanız satın aldığınız şey kaloridir ki bu kötü bir şey de değildir ama aldığınız bu kalorilerin kaynağının enerji seviyeniz üzerinde etkileri olduğunu unutmamalısınız. Yüksek kalorili bir enerji barı (protein, lif ve yağ oranı düşük olanlar) sadece kalori sağlayacaktır ama bundan daha fazlasını beklememelisiniz.

Kötü besinleri iyi olanlarla değiştirirseniz enerji seviyenizi korursunuz.

3. PROTEİN TÜKETİN

Enerji seviyenizi uzun süre korumak için ton balığı tüketin çünkü ton balığı tirosin amino asidi yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Tirosin, dopamin hormonunun öncüsüdür ve bu hormon beyninizdeki keyif merkezini harekete geçirir.

Protein karbonhidratlara kıyasla daha doyurucudur. Metabolizmanızı da hızlandırır. Bu arada vücudunuzun yeniden inşasına yardımcı olur. Unutmayın; nörotransmiterlerden tutun kemiklere kadar her şey proteinlerden yapılır. Karbonhidratlara kıyasla daha çok protein tüketmeye bakın ve yağ alımınız konusunda çok fazla kafa yormayın. Düşük yağlı diyetler tam bir fiyaskodur. Araştırmalar, düşük yağlı diyetlerin kilo kaybına ve sağlığınızı geliştirmeye katkılarının olmadığın göstermiştir.

4. SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR TÜKETİN

Maraton için hazırlanıyorsanız krema, fındık ve kuru üzümlü yulaf tüketin. Fırınlanmış tatlı patatesin yanında tereyağı ve ton balığı da diğer bir seçenektir.

Ağırlık antrenmanı öncesi şerit peynir ve bir elma tüketin.

Antrenman sonrası toparlanma için ise whey protein içeceği alın.

Günlük aktiviteler için;

  • Bir parça meyveyle birlikte bir avuç badem,
  • Dilimlenmiş domatesli 2 dilim hindi,
  • Bir avuç cevizle birlikte 100 kalorilik patlamış mısır,
  • 2 adet kepekli bisküvi ve bir elmanın yanında haşlanmış yumurta

tercihlerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

5. ENERJİ İÇİN TAKVİYE

Adenosin trifosfat her hücrede üretilen bir moleküldür. Vücudunuz riboz adındaki şekeri ATP üretmede kullanır. Yalnız riboz depolanmaz. Efor gerektiren bir şeyler yapıyorsanız çok miktarda riboza ihtiyacınız olur ki vücudunuzun bunu temin etmesi zordur. Sıkı bir ağırlık antrenmanı sonrası kaslarınız yorulduğunda uygun bir zaman aralığında toparlanmalısınız ki antrenman programınıza devam edebilesiniz.

D vitamini ve magnezyum (magnezyum kasları rahatlatır ve acıyı dindirir)  kullanabileceğiniz takviyelerdir. Enerji seviyenizi korumak için çay da tüketebilirsiniz. Kafein birçok sağlık riskinin düşürülmesine yardımcı olur. Yeşil çay iyi bir seçimdir. L-teanin amino asidi içerir. Siyah, oolong, beyaz ya da yerba matte de tercih edebilirsiniz. Bu çaylar teanin içermezler ama sağlık açısından birçok faydaları vardır.

6. TEŞHİSİ DOĞRU KOYUN

Düşük enerji seviyesine sahip insanlar genelde besin hassasiyeti ya da genetik anomaliyi düşünür. Bunlar tabii ki de bir neden olabilir ama en mantıklı açıklaması en basit olanıdır: Yorgunsunuz çünkü yeterince uyumuyorsunuz. Günde en az 7-8 saat uyuyun. İyi bir uyku beslenme konusunda zekice seçimler yapmanızı da sağlar.

 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!