Yağ Yakımı Konusunda Güvenle Kullanabileceğiniz En İyi 5 CLA

en-iyi-yag-yakici-cla

Yağ yakımı çoğumuzun sağlık ve antrenman amaçlı hedefleri arasında önemli bir yer edinmektedir. Bunun için beslenme düzeni ve antrenman disiplinimiz elbette önceliklidir. Ancak hedefinizi kolaylaştıracak belli supplementlere (gıda takviyelerine) ihtiyacınız olduğu da yadsınamaz.

Yağ yakıcı supplementler denince etkinliği kanıtlanmış CLA, başı çekmektedir. Çünkü çoğu araştırma, CLA‘nın yağsız vücut kitlesini desteklediğini, vücut yağını azalttığını, kilo kaybına yardımcı olduğunu ve metabolik hızı arttırdığını göstermiştir. Ancak CLA’den fayda sağlamak istiyorsanız, en az 6 ay boyunca düzenli kullanmaya hazırlıklı olmalısınız.

Buradaki önemli sorular hiç şüphesiz ki, en iyi yağ yakıcı hangisidir ve tercihimizi hangi verilere göre yapmalıyız olacaktır.

Gelim, hep birlikte yağ yakıcı ürünlerin en önemlilerinden olan CLA’yı birlikte inceleyelim.

CLA Nedir?

CLA (Konjuge Linoleik Asit), çoklu doymamış bir yağ asidi (linoleik asit) formudur. Omega-6 sınıfında yer alan bu yağ asitleri, et ve süt ürünlerinde bulunur, ancak besinlerden alımı, sadece eser miktarda mevcut olduğu için takviyelerden elde edilen tipik dozlardan çok daha düşük ve önemsizdir. Bu yağ asidinin en önemli etkisi yağ yıkımına yardımcı olmasıdır. Bu nedenle yağ oranını azaltmak ve kilo vermek isteyen profesyonel ve amatör sporcular tarafından sıklıkla kullanılır. Ancak CLA’in yağ yakmak ve kilo kaybına yardımcı olmak dışında vücutta çeşitli fizyolojik fonksiyonların gerçekleşmesi adına da önemli görevleri vardır.

CLA’in Faydaları Nedir?

CLA, yağ metabolizmasını ateşler ve vücuttaki yağ hücrelerinin sayısını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur.Bununla bağlantılı olarak vücut kitle indeksi üzerine yapılan araştırmalarda CLA’nın etkileri görülmüştür.(1) Yağ hücrelerindeki parçalanma oranını yükselterek daha çok yağ hücresinin enerji döngüsüne katılmasını sağlayan CLA, bu noktada enerji açığını kapatma göreviyle de karşımıza çıkmış olur. Yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olan bu yağ asidi, dolaylı yoldan kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşmesini de desteklemiş olur.

CLA, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe de sahiptir. Enfeksiyonlarla savaşan proteinleri çoğalttığına dair araştırma sonuçları mevcuttur.(2) 1987’de yapılan çalışmalarda, antikanserojen etkisi üzerine de araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Özellikle kanser tümörünü engelleyici olduğu yönünde çalışmalar yapılmıştır. Bu tarz araştırmalar, CLA’nın tümör baskılayıcı genlerin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu desteklemektedir.

Son zamanlarda cilt sağlığına faydası üzerine ortaya çıkan araştırmalar, CLA’in cilt ürünlerinde kullanılmasına da ışık tutmuştur.

CLA, Karnitin (L-Carnitine) ile birlikte kullanılabilir mi?

Eğer aktif spor yapıyorsanız; yağsız kas yapısını destekleyen, yağsız kas kütlesini koruyan ve vücut yağını azaltan CLA’yi depolanmış yağı enerjiye dönüştürerek yakılmasını sağlayan ve performansı arttıran Karnitin ile birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. CLA’nın kullanım şekli açısından iki supplementi beraber kullanmanızı engelleyen bir durum yoktur.

Size, amaçlarınız doğrultusunda yardımcı olacak en iyi 5 CLA şöyle:

1. Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg

İsmini ve kalitesini gün geçtikçe daha fazla duyduğumuz Nature’s Supreme’in yağ yakımına yardımcı ürünlerine kesinlikle güvenebilirsiniz. Nature’s Supreme’in sağladığı ürün ve fiyat kalitesi de bu ürünleri daha da değerli ve tercih edilebilir hale getiriyor. Tonalin CLA, amacı yağ yakımı olanlara ilk tavsiye edeceğimiz üründür. Bunun temel nedenlerinden biri Tonalin(3) yapısında CLA bulundurmasıdır. Tonalin yapısında bulunan CLA, GDO içermeyen aspir çiçeğinde (CLA’lar genellikle ayçiçek yağından elde edilir) bulunan yağlardan elde edilir. Aktifliği 18 farklı araştırma ile desteklenmiş tek CLA olması da bu öneriyi güçlendiriyor. İçeriğinde fazlaca yararlı aktif izomer bulundurması ve %80 oranında saf CLA olması ilk tercihimiz olmasındaki diğer önemli etkenlerden biri.

60 kapsülün bir tanesinde bulunan 1.250 mg. aspir yağının içindeki 1.000 mg. CLA, fiyat/performans açısından da kaliteli bir ürün olduğunu gösteriyor.

2. Hardline CLA One 1000 Mg

Aspir bitkisinden elde edilen bir başka yağ yakıcı ürün Hardline CLA One, etkinliği kanıtlamış CLA ürünleri arasında ye alıyor. Türkiye’nin en çok satan gıda takviyesi markalarından biri olan Hardline etiketine sahip olması da güven konusunda işimizi kolaylaştırıyor. Tonalin patenti içermese de yüksek CLA oranına sahip olması tercih etmek için önemli bir etken.

1 kapsülünde 1000 mg. Aspir yağı bulunmakta. Bunun içinde 800 mg.’lık CLA oranı mevcut. Yani günlük ihtiyacınız (2400 mg.) için 3 kapsül kullanmanız uygun olacaktır.

3. Sci-Mx CLA 1000 Mg Leancore

Popülaritesi gün geçtikçe artan Sci-Mx’in CLA ürününü de bu listeye koymazsak olmaz.

Önerdiğimiz ürünler arasında üçüncü olan Sci-Mx CLA’in bir kapsülünde 1000 mg. CLA bulunuyor. Bununla beraber %80 oranında aktif izomer (iki çeşit) ihtiva ediyor.

4. Olimp CLA + L-Carnitine

CLA ve L-Carnitine kombinini barındıran bu ürün yağ yakımını maksimize edip, işinizi daha da kolaylaştıracak. Yağ yakımına yönelik iki önemli gıda takviyesini bulabileceğiniz bu üründe, sadece CLA kullanımından daha fazla etki sağlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ürünün bir kapsülünde 400 mg. CLA bulunuyor. Bununla beraber 100 mg. L-Carnitine ve 200 mg. Yeşil çay ekstresi içeriyor. Bu açıdan bu ürün’ün metabolizmayı da destekleyeceğini söyleyebiliriz.

5. Big Joy Clabig 1000 Mg

Son zamanların en popüler ve güvenilir markalarından Big Joy’un CLA ürünü de öne çıkanlar arasında.

99 kapsül bulunan ürünün CLA içeriği aspir yağından sağlanmış. 1 kapsülünde 1000 mg. aspir yağının içinde, 800 mg. CLA bulunan bu ürünü de güvenle kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Yağ Yakımı Konusunda Güvenle Kullanabileceğiniz En İyi 5 CLA | Antrenman.org

  2. Geri bildirim: Göbeğinizi Yakıp, Küle Çevirecek Bilimsel Kaynaklı Yöntemler | Muscle & Fitness Türkiye

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla