Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıİçiniz Rahat Bir Şekilde Kullanabileceğiniz En İyi 5 E Vitamini

İçiniz Rahat Bir Şekilde Kullanabileceğiniz En İyi 5 E Vitamini

Size hem organlarınız üzerindeki hasarı önleyecek hem de cildinizdeki yaşlanma etkilerini azaltacak bir vitaminden bahsetsek… Ne derdiniz? Bugün sizinle mükemmel bir antioksidan kaynağı olan e vitamini hakkında bilgiler paylaşacağız.

Vücudunuzda birçok organın oksidatif stresten korunmasına yardımcı olan, enzimlerin çalışmasında görev alan ve hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatan e vitamini ile ilgili sorularınıza burada yanıt bulabileceksiniz.

Aşağıda e vitamini nedir, e vitamini nerelerde bulunur, e vitamini ne işe yarar ve e vitamini eksikliği nelere sebep olur gibi soruları cevapladık. Ancak öncelikle tüketicilerin sık sık tercih ettikleri en iyi 5 e vitaminini sıralayalım.

En İyi 5 E Vitamini

1. Solgar Vitamin E 400 IU

Solgar Vitamin E 400 IU, 268 mg e vitamini içeriğine sahiptir. Softjel formunda bulunan ürün, şeker, tuz, mısır, soya, maya ve süt ürünleri içermemektedir. Servis başı fiyatı 1,30 TL’dir.

2. Nature’s Bounty Vitamin E 400 IU

en-iyi-e-vitamini-hapi

Nature’s Bounty Vitamin E 400 IU Pure d-Alpha, şişe içerisinde 50 softjel kapsül bulundurmaktadır. Şeker, nişasta, laktoz, sür, gluten, maya, buğday, balık ve sodyum içermez. Servis başı fiyatı 0,98 TL’dir.

3. Zade Vital E Vitamini (Harici Kullanım İçin)

Zade Vital E Vitamini, 266 mg 400 IU e vitamini içerir. Harici kullanım için patlatılabilen kapsül formda üretilmiştir. Servis başı fiyatı 1,56 TL’dir.

4. Zade Vital E Vitamini

Zade Vital E Vitamini, 268 mg 400 IU e vitamini içerir. Yumuşak kapsül formunda kullanılan bu ürün ağız yoluyla alınmaktadır. Laktoz, gdo ve gluten içermez. Servis başı fiyatı 1,47 TL’dir.

5. Solgar Vitamin E 200 IU

Solgar Vitamin E 200 IU, bir şişesinde 50 adet softjel bulundurmaktadır. İçeriğinde şeker, tuz, buğday, maya, gluten ve süt ürünleri bulunmamaktadır. Vejetaryenler tarafından kullanıma uygundur. Servis başı fiyatı 1,18 TL’dir.

E Vitamini Nedir?

E vitamini yağda çözünebilen bir antioksidandır. 1922 yılında beslenme ile doğurganlık arasındaki ilişkiyi araştıran anatomist Herbert McLean Evans ve Katharıne Scott Bishop tarafından bulunmuştur.

E Vitamini Faydaları ve Eksikliği

Supplement ya da doğal olarak e vitamini tüketimi aşağıdaki faydalar ile ilişkilendirilmektedir:

1. Kolesterolü Dengelenmesine Destek Olur

Kolesterol vücudunuzdaki hücrelerin, sinirlerin ve hormonların dengeli çalışabilmesi için karaciğeriniz tarafından üretilir. Kolesterolünüz normal seviyelerindeyken herhangi bir problem yaşamazsınız ancak eğer kolesterolünüz oksitlenirse, sorunlar başlayabilir. Araştırmalar e vitamininin karaciğerinizi oksidatif stresten koruyabildiğini göstermiştir.

Eğer vitamin e eksikliğiniz olursa, karaciğeriniz ve kolesterol seviyeleriniz bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

2. Güçlü Antioksidan Etki ve Hastalıkların Engellenmesine Yardımcı Olabilir

Serbest radikaller vücudunuzda bulunan hücrelerin sağlığını tehdit eder. Oksidatif etkinin yaratabileceği küçük problemlerin yanısıra kalp sağlığına olumsuz etki eden büyük rrahatsızlıklar da vardır. Antioksidanlar vücudunuzda dolaşan serbest radikallerin hücreleriniz üzerindeki olumsuz etkileri ile savaşır. Ödem, yaşlanma vb etkileri engeller.

E vitamini kuvvetli bir antioksidandır. Eksikliğinde serbest radikallerin vücut hücrelerinizi saldırılara açık hâle getirebilirsiniz.

3. Cilt Sorunlarını İyileştirebilir

Vitamin e kılcal damarlarınızı güçlendirir, nemliliğini ve esnekliğini arttırır. Bu özellikleri ile cildinizi oluşturan hücreler üzerinde yaşlanma karşıtı doğal bir etkisi olur. Antioksidan özellikleri ile de sigara, zararlı güneş ışınları gibi cildinizde oksidatif stres yaratan serbest radikallere karşı etkilidir.

E vitamini eksikliği halinde vücudunuz cilt hücrelerinin yenilenmesinde aksaklıklar yaşayabilir, cilt sorunlarınızın iyileşmesi daha uzun zaman alabilir ya da hücrelerinizde yaşlılık etkileri daha hızlı gerçekleşebilir.

4. Saçları Güçlendirebilir

Özellikle kadınların ince saç problemi ve erkeklerin kellik problemi ile karşı karşıya kaldığını düşünürsek e vitamini bu problemleri engellemek için iyi bir besin olabilir. Saçlarınızdaki hasarın azalmasına ve kafa deriniz üzerindeki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Özellikle kuru ciltlerde ve kuru saçlarda etkisi görülebilmektedir.

5. Hormonlarınızın Dengelenmesine Yardımcıdır

E vitamini endokrin sisteminiz ve sinir sisteminiz üzerinde dengeleyici rol oynar. Bu sayaede hormonlarınız üzerinde de dengeleyici bir etkiye sahiptir.

Hormonal bozukluklar pms, kilo alımı, alerji, üriner sistemde iltihaplanma, cilt üzerinde lekeler, anksiyete ve yorgunluk gibi negatif etkiler yaratabilir.

6. Görüşü Geliştirir

Vitamin e yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Makula Dejenerasyonu göz sinirleriniz ve gözünüz üzerinde işlev bozukluklarına ve görüş kaybına neden olur. E vitamininin lazer göz operasyonu sonrası doktor takibi ile kullanılmasının iyileşme ve gözün görme kapasitesinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Badem, fındık, ayçiçeği, buğday, mango, avokado, brokoli, ıspanak, kivi ve domates güçlü birer e vitamini kaynağıdır. Bunun yanısıra e vitamini günlük kullanım dozlarına uyularak supplement şeklinde tüketilebilir. E vitamini kapsül ya da ampul olarak satılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!