Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıKarar Veremeyenler İçin: Sabah Antrenmanı mı? Akşam Antrenmanı mı?

Karar Veremeyenler İçin: Sabah Antrenmanı mı? Akşam Antrenmanı mı?

Antrenmanlarınızı sabah yapmak mı daha iyi yoksa akşamları yapmak mı? Yazımızı okuyun, kararı siz verin.

Bu yazıda sabahları ya da tam tersine iş ya da okulunuzun bittiği akşam vakitlerinde antrenman yapmanın artıları ve eksilerini ortaya sereceğim. Burada bazı gerçekleri ortaya dökeceğiz ve sabah antrenman yapıp yapmamak konusundaki kararı size bırakacağız.

Hepimizin farklı programları var bu bir gerçek ve çoğumuz aile, okul ve işlerimizle meşgulüz. Mantığımız bize, iş ya da okul öncesi antrenman yapmak için erken kalkmak zorunda olmadığımızdan ötürü akşamları antrenman yapmanın daha kolay olduğunu söyler. Ancak bu kanıya varmadan önce yazımızda paylaştığımız gerçekleri görün ve değişim konusunda hazırlıklı olun.

1. Yüksek Testosteron Seviyeleri

Araştırmalara göre toparlanmaya katkı yapan ve kas inşa eden en güçlü hormonlar sabah saatlerinde tavan yapar ki bu da gelişiminiz için bir artıdır.

2. Daha İyi Bir Odaklanma

Akşamları antrenman yapmanın spor salonunu, süper setler ve üçlü setler gibi platomuzu aşmamızı sağlayan antrenman sistemlerini kullanmak konusunda bizi sınırlayan insanlarla paylaşmak anlamına geldiğini fark ettim. Birden fazla makineyi kapmak ve bu esnada antrenmana odaklanmak oldukça zor. Bu yüzden spor salonunun neredeyse boş olduğu sabah saatlerinde antrenman yapmayı tercih ediyorum. Hem kendimi antrenmanlarıma tam anlamıyla verebiliyorum, hem de gelişim hızım iyi durumda.

3. Zamanın Size Kalması

Şurası bir gerçek ki fazla zamanlarımızda ailemize, işimize ve diğer önceliklerimiz zaman ayırmayı isteriz. Şayet sabahları antrenmanınızı bitirirseniz yukarıda saydıklarımıza daha çok zaman ayırabilirsiniz.

4. Antrenmanlarınızı Aksatmazsınız

“Antrenmanlarınızı sakın ola aksatmayın.” demek kolay ancak şunu unutmamalıyız ki hayatın temposu antrenmanlarımızı aksatmamızı ve antrenman programımızın rutininden çıkmasına neden olabilir. İşte bundandır ki sabahları antrenman yapmak gün içi koşturmacalarının sizi antrenman programınızdan alıkoymasına mani olur.

5. Erken Uyanmak

Sabahları antrenman yapmak konusunda aklıma gelen tek dezavantaj şayet akşamları antrenman yapmayı seçerseniz daha uzun uyuyabileceğiniz gerçeğidir. Ancak rutininizi değiştirip antrenmanlarınızı sabah vakitlerine almak size birçok fayda sağlayacaktır.

Sabah erken kalkıp iş öncesi spor salonunun yolunu tutmak zor olabilir ama buna alıştığınızda vücut saatiniz yeniden kurulacak, erken yatağa gitmeye alışacak ve erken uyanmaya başlayacaksınız. Başlangıçta sabah antrenmanı konusunda kendinizi güçlü hissedemeyebilirsiniz ama kendinize birkaç hafta şans verin; performansınız düzenli bir şekilde antrenman yaptıkça artacaktır ve sabah saatlerinde kendinizi daha güçlü hissetmeye başlayacaksınız. İlk zamanlarda yeterli enerjiye sahip hissetmezseniz, Kreatin ve benzeri antrenman öncesi alabileceğiniz gıda takviyelerini deneyebilirsiniz. Şayet hala sabah saatlerinin size uymadığını düşünüyorsanız bu yazımızı hatırlayın ve sabah antrenmanlarına bir şans verin.

Kaynak: MF, 2017, Ağustos

Sabah Antrenman Yapmak mı Doğrudur Akşam Antrenman Yapmak mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!