Piyasadaki En Etkili BCAA Takviyeleri Hangileridir?

Konu kas gelişimi olduğunda sporcu gıdalarının bir muhakak olduğunu biliyoruz. Peki siz kas gelişiminizi ve toparlanmanızı arttırabilecek BCAA hakkında neler biliyorsunuz?

Mutlaka işinize yarayacağını düşündüğümüz BCAA ile ilgili temel bilgileri sizin için derledik. Beslenme düzeninize eklemenizin faydalı olabileceğini düşündüğümüz, etkisi mükemmel BCAA supplementlerini de listeledik.

Amino Asit Nedir?

en-etkili-bcaa-takviyeleri

Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Doğada 80’e yakın amino asit bulunmaktadır. İnsan vücudu tarafından kullanılan amino asit sayısı ise 20’dir. Bu 20 amino asidin her biri bedenimiz için elzemdir.

Vücudumuz doğal olarak 11 adet amino asidi kendisi üretebilmektedir ancak geriye kalan 9 amino asit ise tükettiğiniz yiyeceklerden gelmelidir. Vücudunuza tüm amino asitleri almak adına tam protein içeren gıdalar almıyorsanız vücudunuz kas dokularınızı kullanmaya başlayacaktır ve güncel fiziğinizi korumak ya da yeni kas dokuları geliştirmek imkânsız bir hal alacaktır.

Farklı protein kaynakları farklı amino asitler içerir yani gün içerisinde çok farklı protein kaynaklarını tüketerek vücudunuza olabildiğince çok sayıda farklı amino asitleri almış olursunuz. Örneğin tofu büyük miktarda arjinin, glutamin ve BCAA içerir; yumurta ise alanin ve serin açısından zengindir.

Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu
Piyasadaki En İyi 5 Karnitin
Piyasadaki En İyi 5 Kreatin
Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
Piyasadaki En İyi 5 BCAA

BCAA Nedir?

Dallı zincirli amino asit anlamına gelen bcaa valin, lösin ve izolösin amino asitlerinden oluşmaktadır. Daha kuvvetli ve güçlü bir vücut inşa etmek istediğinizde kaslarınızı hücresel düzeyde uyarmak ve beslemek önemli bir konudur. BCAA’ların (valin, lösin ve izolösin) kas protein oranınızın yaklaşık 1/3’ini oluştururlar. BCAA’lar kas yorgunluğunu gidermede görev alırlar. BCAA’ların antrenman sonrası toparlanmanızı hızlandırdığı da bildirilmektedir. BCAA’ların bir diğer yaradı da egzersiz sırasında kaslarınızdaki diğer amino asitlerin miktarının kaybını azaltmasıdır. Bunlara ek olarak BCAA’lar vücudunuzun proteini sindirmesine de yardımcı olurlar. Unutmamalısınız ki BCAA olarak bilinen valin, lösin ve izolösin amino asitlerinin eksikliğinde kas kaybı yaşarsınız.

BCAA’lar Nasıl Etki Eder?

BCAA’lar kas dokularınız da değil karaciğerinizde metabolize edilirler. BCAA’lar, kendilerini büyütmeleri için gerekli diğer amino asitlerin sentezlenmesinde kaslara yardımcı olan nitrojen taşıyıcılar olarak davranırlar. Daha basit bir ifadeyle basit amino asitleri kompleks bütün bir kas dokusu oluşturmak için birleştirirler. Buna bağlı olarak BCAA’lar insülin üretimini teşvik ederler. İnsülinin ana görevi kandaki şekerin kaslar tarafından enerji olarak kullanılmasını sağlamak olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bu insülin üretimi amino asitlerin kaslar tarafından kullanılmasını sağlar. Bu arada BCAA’ların hem kas inşa edici ve aynı zamanda kas yıkımını önleyici özellikleri olduğunu da bilmenizde yarar var.

En Etkili BCAA Takviyeleri Nelerdir?

Olimp BCAA Xplode 500 Gr

Ananas ve kola aromalı olarak satışa sunulan Olimp BCAA Xplode 1 ölçeği 10 grama denk geliyor. Ürün BCAA’yı oluşturan lösin, valin ve izolösinin yanı sıra glutamin de içermektedir.

Weider Premium BCAA Powder 500 Gr

Spor ve gıda takviyeleri alanında kendini kanıtlamış bir marka olan Weider, BCAA ürünüyle dikkat çekiyor. Servis miktarı 2 tatlı kaşığıdır (10 gram). 3 gram lösin, 1.5 gram izolösin, 1.5 gram valin ve 1.5 gram glutamin içeriğine sahiptir.

Optimum Gold Standard BCAA 266 Gr

Kola ve çilek-kivi aromalı iki seçeneği bulunan ürün 266 gram olup toplamda 28 servis sayısına sahiptir. Üründe BCAA’ların yanı sıra Rhodiola ekstresi, C vitamini ve magnezyum da bulunmakta.

Grenade Defend BCAA 390 Gr

Yeşil elma ve çilek mango olarak iki adet aroması mevcuttur. Toplam servis miktarı 30’dur. Zengin amino asit içeriğinin yanı sıra vücuttaki sıvı dengesini korumaya yardımcı içeriklerde barındırır. Formülü vitaminlerce de zenginleştirilmiştir.

Multipower BCAA Plus 102 Kapsül

Kapsül şeklinde piyasa sunulan bir BCAA ürünüdür. Servis miktarı 6 tablet olan ürünün toplam servis miktarı 17’dir. BCAA oranı 2:1:1 şeklindedir (izolösin 2 gram, valin 1 gram, lösin 1 gram).

Sci-Mx BCAA Intra Hardcore 480 Gr

Orman meyveli ve portakal aromalı olmak üzere 2 çeşidi bulunan Sci-Mx BCAA’nın 1 ölçeği 15 grama tekabül etmektedir. Toplam servis sayısı 32 olan Sci-Mx BCAA vücudunuza 1 ölçekte 9 gram BCAA sağlamaktadır.

Hardline BCAA Fusion 500 Gr

Hardline BCAA’nın 1 ölçeği 10 gramdır ve toplam servis sayısı 50’dir. 1 ölçeği 7 gram BCAA’ya denk gelmektedir ve ayrıca 2 gram glutamin içerir. Buna ek olarak formülünde B6 vitamini de barındırır.

Multipower BCAA Powder 400 Gr

Toz halinde satışa sunulan Multipower BCAA’nın 2 ölçeği 10 grama eş değerdir. Toplam servis sayısı 40 olan bu ürünün 2:1:1 oranında bir BCAA içeriği vardır. Toplam BCAA miktar ise 6 gramdır.

Bu makale Supplementler.com sponsorluğunda ve Supplementler.com uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

Yağ Oranı Düşürme Konusunda CLA Gerçekten Etkili mi?

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla