Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıEliptik Bisiklet Nedir, Faydaları Nelerdir?

Eliptik Bisiklet Nedir, Faydaları Nelerdir?

Birçok spor salonu, içerisinde modern spor ekipmanları bulundurur. Spor salonlarında en çok kullanılan bölümlerden biri kardiyo egzersizlerinin yapıldığı alanlardır. Kardiyovasküler sistemi geliştirebilecek, kalp sağlığını destekleyecek bu egzersizler genellikle koşu bandı, bisiklet ve eliptik bisiklet aletleri ile uygulanır.

İnsana kayak yaparmış gibi bir his veren, bisiklete binmeyi farklı bir deneyim haline getiren eliptik bisiklet hakkında bilmeniz gerekenleri bugün sizlerle paylaşıyoruz.

Eliptik Bisiklet Deneyimi

Fitness hedeflerinize daha hızlı ulaşabilmek, daha hızlı kilo verebilmek, yağ yakabilmek, daha çok kası aynı anda çalıştırabilmek ve kardiyovasküler sağlığı destekleyebilmek adına kullanabileceğiniz spor aletlerinden biri eliptik bisiklettir.

Bildiğimiz, alıştığımız bisikletten farklı olarak eliptik bisiklet kullanırken ayakta durursunuz. Bu da biraz kayak yaparmış gibi bir his oluşmasına sebep olur. Dışarıda da kullanabileceğiniz outdoor modelleri olan eliptik bisikletler ilk bakışta tuhaf geliyor olsa dahi sporcuların beğenisini toplamış, spor hedeflerini gerçekleştirebilmek için gereken ideal kardiyo aletlerinden bir tanesidir.

Elliptical trainer, X-trainer adları ile duymuş olabileceğiniz eliptik bisiklet, tırmanışı, yürüyüşü koşmayı bir arada toplayan ancak bunları yaparken sizi olası sakatlıklardan ve yaralanmalardan koruyan, eklem problemlerini en aza indiren, ağırlıksız bir spor ekipmanıdır. (1)

İlk eliptik bisiklet 1990 yılında Precor tarafından üretilmiş ve 1995’te spor ekipmanı olarak piyasaya çıkarılmıştır.

Eliptik bisiklet normal bisikletten farklı olarak alt vücut kaslarınız ile birlikte aynı anda üst vücut kaslarınızı da kullanabilmenize olanak tanır. Eliptik bisikleti kullanırken ayak tabanının ve topukların pedallardan ayrılmaması ile oluşan eliptik hareket sayesinde kas ve tendon stresi azalır, bundan dolayı bu egzersiz “düşük etkili” olarak nitelenir. Ayakların çalışma sistemi eliptik bisikletin akıcı ve pürüzsüz kullanılmasını sağlamaktadır. Yani bir başka değişle yapılan egzersizin etkisi gerçekte olduğundan daha hafif hissedilir.

[ls_content_block id=”13465″]

Eliptik Bisikletin Faydaları Nelerdir?

Birçok kişinin büyük heves ile alıp salonlarının bir köşesinde terk ettikleri eliptik bisikletler aslında spor salonuna gitmeye vaktiniz ya da bütçeniz yoksa kardiyovasküler sisteminiz için ve yağ yakımınızı arttırabilmeniz için en önemli aletlerden biridir.

eliptik-bisiklet-nedir-faydalari-nelerdir

Koşu bandına göre daha az yer kaplayan eliptik bisiklet vücut için birçok faydayı beraberinde getirir. Koşu bandı ve bisikletin fiyatları ile karşılaştırıldıklarında ise uygunlarının bulunabildiği söyleyebiliriz.

Koşu Bandı ile Hızlı Kilo Vermek Mümkün müdür? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız tıklayınız.

Aşağıda sizler için eliptik bisiklet kullanımının faydalarını sıralıyoruz: (2)

1. Düşük Etkili Egzersiz

Düşük etkili egzersiz denildiğinde kişide sanki yetersiz bir egzersiz yapıyormuş izlenimi oluşuyor olsa bile durum öyle değildir. Eliptik bisikletler oluşan eliptik hareket ile bacaklardaki stresi ve gerginliği azaltır. Eliptik bisiklette ayaklarınız pedaldan hiçbir zaman ayrılmaz ve sanki havada yürüyormuşsunuz gibi bir his yaratır. Normalde yürüdüğünüzde ya da koştuğunuzda ayağınızı yere bastığınız her anda vücudunuzda bir sarsıntı oluşur. Bu sarsıntılar sırt, bel ve bacak bölgelerinizi etkilemektedir. Bu sebeple vücuda uygulanacak olan tepki kuvvetinin en aza inmesi ile eliptik bisiklet iyi bir tercihtir.

2. Ayaklar ve Bacaklar İçin Doğal Hareket

Eliptik bisiklet kullanırken ayaklarınızda, bileklerinizde, dizlerinizde ve kalça eklemlerinizde oluşan hareket siz yürürken ya da koşarken yaptığınız doğal harekettir. Eliptik hareket ile birlikte bacaklarınızdaki ve eklemlerinizdeki gerginliği azaltmak için ayak eklemlerinize uygun bir şekilde üretilen pedallara sahip eliptik bisikletler de vardır.

3. Ağırlık Taşıyan Egzersiz

Sabit bisiklet gibi fitness aletleri ile kıyaslandığı zaman eliptik bisiklet ağırlık taşıyan bir egzersiz sistemidir. Osteoporoz gibi problemlerin önlenebilmesi açısından ağırlık taşıyan egzersizler önemlidir.

4. Hem Üst Hem Alt Vücudu Çalıştıran Ekipman

Spor aletleri arasında hem üst hem alt vücudu çalıştırması ile öne çıkan eliptik bisiklet birçok kas grubunu aynı anda çalıştırır. Bu sebeple eliptik bisiklete cross-trainer da denilmektedir. Quadriceps, hamstrings, glutes, chest, back, triceps ve biceps kasları eliptik bisiklet ile çalıştırabileceğiniz kaslardır.

eliptik-bisiklet-nedir-faydalari-nelerdir

Eliptik bisikletten tam anlamıyla verim alabilmek için üst ve alt vücut arasındaki direnci dağıtmanız önemlidir. Birçok kişi eliptik bisiklet kullanırken direnci alt vücutlarına yükler ancak bu bir hatadır. Eliptik bisiklette üst vücudunuzu ve kollarınızı kullandığınızdan emin olmalısınız.

5. Daha Kısa Zamanda Daha Çok Kalori Yakmak

Daha fazla kas grubunu aynı anda kullanmak vücudunuzun daha çok enerji üretmesine yardımcı olur. Bu da daha kısa zamanda daha çok kalori ve yağ yakımı anlamına gelmektedir. Eliptik bisiklette daha çok efor sarf ederken bunu hissetmezsiniz, bu durum daha çok antrenman yapabilmenize yardımcı olur.

6. Farklı ve Eğlenceli Antrenmanlar

Eliptik bisiklet de birçok koşu bandı gibi farklı modlara sahiptir. Tırmanış, interval egzersiz, tepe gibi modları olan eliptik bisikletler hem kendinize meydan okumanıza yardımcı olur hem de daha iyi ölçümleme yapabilmenizi sağlar.

7. Daha Az Teknik Servis

Eliptik bisiklet evde kullanılması kolay bir spor aletidir. Koşu bandı ya da diğer aletlere göre daha az bakıma ihtiyaç duyar. Daha az bakım isteyen mekanik parça ile eliptik bisikleti daha uzun süre kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!