Muscle & FitnessFıtnessDışarıda Antrenman Yapmanız İçin 7 Neden

Dışarıda Antrenman Yapmanız İçin 7 Neden

Özellikle kış ayları aklımızı da bedenimizi de oldukça yorabilir ve günlük ter atma rutinimiz için spor salonuna hapsolmuş hissetmemize neden olabilir. Fakat yazın güneşli günlerini yaşadığımız şu günlerde, bir süre mola alarak salonların bayat havasından biraz olsun kurtulup ihtiyaç duyulan D vitamini için dışarı çıkma zamanı! Dışarıda egzersiz yapmak, antrenmanınızın kalitesini artırmaya yardımcı olacak fiziksel ve zihinsel açıdan birçok yarara sahiptir:

1. Enerjiyi Yükseltir

disarida-antrenman-yapmak

Spor salonları karanlık ve kasvetli olabilir, ancak güneş serotonin seviyenizi yükseltir, bu da enerjinizi artırır, sakin kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur. Ne kadar iyi odaklanırsanız, sonuçlarınız o kadar iyi olur! “Parklar veya şehir etrafındaki parkurları kullanabildiğinizde koşu ve bisiklet gibi aerobik egzersizler dışarıda çok daha keyifli bir hal alır” diyor, güç ve kondisyon uzmanı Jon-Erik Kawamoto. Bazı insanlar kardiyo ekipmanlarını sıkıcı buluyor, bu yüzden de aerobik egzersizleri dışarıda yapmak fazlasıyla motive edici olabilir.

2. Ucuz

disarida-antrenman-yapmak

Dışarıdaki harika alanlarda pahalı üyeliklere veya herhangi bir ekipmana gerek yoktur. Daha sıcak aylarda, ihtiyacınız olan tek şey vücut ağırlığınız ve bir bank veya ormanlık bir yoldur. Bu size müthiş bir antrenman yapma olanağı sunar ve aynı zamanda paranızın cebinizde kalmasını sağlar.

3. Yaratıcı olabilirsiniz

disarida-antrenman-yapmak

Egzersiz ekipmanı olarak kullanabileceğiniz aletler ya da egzersiz yapabileceğiniz yeni alanlar ararken her gün kendinize meydan okuyarak oldukça eğlenebilirsiniz. Bir bankta triceps dips yaptığınızda veya oyun parkında demirleri kullanarak barfiks çektiğinizde, kapalı spor salonlarından farklı olarak egzersizinizi her günkü mekanda yapmak zorunda kalmayacak, antrenman yapacağınız yeri dilediğiniz her an değiştirmeye daha uygun olacaksınız. “Egzersiz yapmak için dışarı çıkmak gerektiğini her daim savunuyorum” diyor egzersiz fizyoloğu Andi Martin-Wagner. Park bankları, piknik masaları, merdivenler, ağaçlar ve tepeler antrenmanınızı geliştirmek ve çeşitlendirmek için farklı şekillerde değerlendirilebilir.

4. Daha iyimser hissedeceksiniz

disarida-antrenman-yapmak

Çevresel Psikoloji Dergisi tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, aktif bir şekilde dışarıda daha fazla vakit geçiren kişilerin, iyimserlik konusunda zihinsel sağlığı geliştirdiği görüldü.

5. Sosyalleşebilirsiniz

disarida-antrenman-yapmak

Eğer arkadaşların seninle aynı spor salonunda değilse, antrenman için onları kendi salonuna çağırman pek mümkün olmayabilir. Ancak, hem sosyal hem de fiziksel anlamda birçok faydası olduğu kanıtlanmış bir grup antrenmanı için açık bir mekanda buluşma planlamak (tabii ki antrenman sonrası kahve içmek şartıyla) daha kolaydır. Egzersiz ve Spor Psikolojisi‘nde yayınlanan bir çalışmaya göre, tanıdığınız insanların alışkanlıkları, özellikle de egzersiz söz konusu olduğunda, kendi alışkanlıklarınızı etkiliyor. Doğru yolda ilerlemek için, çevrenizi sizinle benzer bir yaşam tarzına sahip iyi arkadaşlarınızla kuşatın.

6. Daha fazla kalori yakacaksınız

disarida-antrenman-yapmak

Dışarıda koşmak hız kontrolü olmadığı anlamına gelir; bununla birlikte, rüzgar eşliğinde doğal bir arazide koşmak, bir koşu bandından daha fazla direnç sağlar. Spor Bilimleri Dergisi’ne göre, bu da daha fazla enerji harcamamıza ve dolayısıyla daha iyi bir kardiyo çalışmasına neden olur. İşi daha da zorlaştırmak için, tepeleri ve merdivenleri rotanıza ekleyebilirsiniz.

7. Ayna yok

disarida-antrenman-yapmak

Hepimiz bunu yaptık: Antrenman süremizi aynadan uzun uzun kendimizi izleyerek ya da sürekli selfie çekerek gereksiz yere uzattık. Fakat bilmemiz gereken bir gerçek var; aynalar sadece dikkati dağıtmaz, aynı zamanda formunuzu da engelleyebilir. Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü’nden yapılan yeni bir çalışma, aynada sürekli olarak kendinizi izlemenin faydası olmadığını gösteriyor. Çalışmada, squat yaparken aynada kendilerini izleyen katılımcıların daha iyi bir forma sahip olmadıkları ve aynada kendini izlemeyen katılımcılara oranla %10 daha fazla baskın bacaklarına doğru eğildikleri görülmüştür. Dışarıda çalışırken, nasıl göründüğünüzden daha çok kendinizi nasıl hissettiğinize odaklanacaksınız.

Salondan Çıkın : Yerçekimiyle Antrenman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!