Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıDaha Verimli Bir Antrenman İçin Kalça Mobilizasyon Egzersizleri

Daha Verimli Bir Antrenman İçin Kalça Mobilizasyon Egzersizleri

Aktif bir hayatınız varsa muhtemelen gerginlik ya da yaralanmaya daha fazla açıksınız. Her türlü aktivite incinmeye karşı duyarlılıkla gelir. Koşucular genellikle bacak kaslarında yırtık, plantar fasiit adı verilen topuk dikeni ya da iliotibial band sendromu ile uğraşırlar. Yüzücüler ve raket sporcuları ise rotator manşet yırtıkları ya da omuz sıkışmalarından muzdariptir.

 

Tekrarlayan kullanımdan kaynaklı bu yaralanmalar, bu süre zarfında dokulara verilen tahribat nedeniyle ortaya çıkar. Kişisel tecrübelerimle de farkına vardığım gerçek şu ki bu hasarların oluşması çoğunlukla mobilite eksikliğinden kaynaklanır. Stabilite, vücudun en küçük ve en derin kaslarını içerir. Bu kaslar, hareket için gerekli iskelet sistemini korurlar ve eklemlerin aşırı hareketine kalkan olarak denge yaratırlar. Esneklik ve mobilizasyon ise zindeliğin üçüncü ayağını oluşturan hareket bileşenleridir ki fitness ile ilgilenen herkes için en önemli çalışmayı kapsarlar. Esneklik, kasların hareket aralığını ifade ederken mobilite, hareket yeteneğini kaybetmiş bir organ veya oluşuma yeniden hareket yeteneği kazandırmak anlamına gelir.

Tekrarlayan kullanım nedeniyle vücuttaki bir alanın aşırı yüklenmesi, bazı kasların diğerlerinden daha fazla kullanıldığı için normal biyomekaniklerde bir kaymaya neden olur. Bu kaslar fazla çalıştıkça, stabilite, güç ve hareketlilik arasındaki denge bozulur. İşte, yaralanma önleme rutinimiz de bu üç dayanıklılık ayağını birleştirerek başlar: mobilite, stabilite ve kuvvet.

Ama her şeyden önce mobilite gereklidir. Çünkü bebeklikten itibaren bu gelişimsel sırayı takip ettik. Hareket etme ile başlayan bir süreçten geçtik. Süründük, emekledik, ayaklarımızı karnımıza çektik. Emeklemeye side plank yaparak başlamadık. Tabi ki stabilizasyonda önemli ama hareketten önce stabilizasyon, stabilizasyondan önce mobilizasyon gelir. Mobilizasyonu geliştirmek için yapacağınız egzersizler, antrenmanlardan verim almanıza ve sakatlanma riskini azaltmanıza yardımcı olur.

 

Bu video, kalça ekleminin hareket açısını arttırmaya yönelik etkili egzersizlerden oluşuyor.

[fvplayer src=”https://muscleandfitness.com.tr/wp-content/uploads/2018/06/IMG_9383-2.mov” width=”360″ height=”640″]

1) Dynamic Squat Stretch
2) 90/90 Hip Opener
3)90/90 Hip Opener with Pop Op
4) Squat with Knee Drop

Yaptığınız egzersizlerden daha iyi verim alabilmek için daha hareketli eklemlere sahip olmanız gerekir.

Daha mobil bir hayat için harekete geçin.

Spor ile kalın.

Anıl Yarar Kimdir?

Küçük yaşlarından itibaren birçok spor ile uğraşan Yarar, Kickboks ve Muay Thai branşlarında uzmanlaşmıştır. 2009 yılından beri profesyonel olarak fitness eğitmenliği yapmaktadır.

Sizi Bacak Antrenmanlarını Neden Atlamamanız Gerektiğine İkna Edecek Tavsiyeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!