Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıDaha İyi Yumruk Atmak İsteyenlere Karın Kası Egzersizleri

Daha İyi Yumruk Atmak İsteyenlere Karın Kası Egzersizleri

Yumruk konusunda ustalaşmak istiyorsanız, yumruk konusunda usta olan sporcuları incelemelisiniz. Yumruk atmanın uzmanı, tabii ki yalnızca yumruk atarak dövüşen boksörlerdir.

Boks, en fazla kondisyon gerektiren sporlardandır. Connor McGregor gibi kondisyonlu bir dövüşçünün, ilk boks maçında Floyd Mayweather karşısında nasıl yorgun düştüğünü gördünüz… Boksörler kondisyonu en üst seviyeye çıkarabilmek için haliyle tonla merkez bölgesi çalışması yapıyorlar. İp atlarken dahi karın kasları sımsıkı ve bu nedenle çelik gibi karın kaslarına sahipler.

Bu tip çalışmalar zaten boksörler için bir zorunluluk diyebiliriz. Buna ek olarak, direkt yumruğa etki eden bazı karın egzersizleri de boksörlerin sık sık uyguladığı egzersizlerdendir. Hangi karın kası egzersizlerinin yumruk kalitesini arttırmak için boksörler tarafından uygulandığını merak mı ediyorsunuz? Gelin birlikte inceleyelim.

Woodchopper

Image result for woodchopper exercise gif

Yumruk atarken tüm vücudu döndürerek yumruk atan boksörler, daha sert ve efektif dönüşler için “ağaç kesme” hareketinden gelen woodchopper egzersizini uygularlar. Bu egzersiz oblik kaslarının kullanımı ve etkili dönüşler için kusursuzdur. Hatta bu egzersizle birlikte, boksörlerin gerçekten çekiçle lastiğe vurarak kondisyon çalışması yaptıklarını da görürsünüz.

Woodchopper egzersizini 3-4 set 10-20 tekrar arası oblikleri izole ederek uygulayın. Bu egzersizi 2-3 aylık bir periyotta düzenli olarak uyguladığınızda, dönerek yaptığınız vuruşların kalitesinin arttığını göreceksiniz.

Evde hızlı bir şekilde karın kası inşa etmek için “Evde Hızlı Karın Kası (Six Pack) Yapma Antrenmanı” makalesine mutlaka göz atın!

Russian Twist

Image result for russian twist exercise gif

Dövüşçülerin merkez bölgesinin hem yumruk yeme ihtimali için, hem de etkili hareket edebilmek için sıkı olduğundan bahsettik. Karın kaslarını sürekli olarak sıkmayı gerektiren Russian twist egzersizi bu açıdan oldukça etkilidir. Merkez bölgesinin dayanıklılığını arttırır.

Woodchopper gibi, dönme içeren bir oblik egzersizi olduğu için Russian twist egzersizi de yumruk kalitesini arttırır. Ekipmana ihtiyaç duymadan, her yerde yapabileceğiniz bir egzersiz olması da bonusu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!