Daha Fazla Kas Kütlesi İçin 4 Yağ Yakıcı

Favori yağ yakıcınızın sürpriz bir yararı daha olabilir: daha fazla kas geliştirmenize yardımcı olabilirler…

Önceki sayılarımızda 7 güvenilir kütle artırıcı besin takviyelerini tanıtmıştık. Ancak bunun sebebi düşündüğünüzden farklıydı: bu yedi ürün yağ yakmanıza da yardımcı olabiliyorlardı.

Şimdi paranın diğer yüzüne bakıyoruz: kas geliştirmenize de yardımcı 4 yağ yakıcı besin takviyesini inceleyeceğiz. Bildiğiniz bazı besin takviyelerinin hiç bilmediğiniz ya da önemsemediğiniz farklı faydalarıda var.
Kilo verme yolunda bu 4 yağ savaşçısını kullanın – hamurdan uzak durun ve muhteşem görünün.

KAFEİN
Caffeine

Dünyanın en popüler bağımlılığı olan kafein, yağ yakımını artırmasıyla bilinir. Hatta etkili bir şekilde yağ yakan besin takviyeleri arasında kafeinsiz olanını bulmanız çok zordur. Kafein, yağ hücrelerini bağlayarak ortakan kaldırılmalarını sağlar ve depolanmalarını engeller. Ayrıca egzersiz sırasında da fazladan yağ yakımına olanak sağlar. Ancak çok az insan kafeinin kas kütlesi kazanmada da etkili olduğunu bilir. Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ağırlık antrenman yapan erkeklere antrenmanlardan önce 200 mg. Kafein veriyor. Araştırmanın sonunda denekler, 1 RM’lerinde 2,5 kiloya kadar artış sağlıyor. Önceki çalışmalarda, kafein alan deneklerin 8 tekrardaki maksimum ağırlıklarını artırdıkları gözlenmişti. Buna ek olarak, Georgia Üniversitesi’nden araştırmacılar deneklerin, uyluklarda müthiş kas yorgunluğuna sebep olan yoğun cycling egzersizlerinden bir saat önce kafein aldıklarında, daha az ağrıları olduklarını belirttiler. Tüm bunların anlamı kafein, kas gücünü, dayanıklılığını artırıyor. Uzun koşularda bu daha fazla kas gelişimi sağlayabilir. Doz: Antrenmandan 30-60 dakika önce 200-400 mg. Civarında kafein alın.

Supplementler.com’dan kafein takviyesi satın almak için tıklayın.

KARNİTİN

carnitine
Karnitin vücut geliştirmecilerin yıllardır gözde yağ yakıcısıdır. Yağ hücrelerini mitokondrie taşıyarak yağ yakımını artırır. Ancak karnitin artık sadece bir yağ yakıcı değildir. Aynı zamanda güçlü bir anabolik besin takviyesidir. Bu durum Connecticut Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada fark edilmiştir. Yayınladıkları çalışmalarda, karnitin alan deneklerin, ağırlık antrenmanından sonra daha iyi iyileşmenin yanı sıra, kas hücrelerinde yüksek seviyede androjen reseptörler bulunmuştur. Bu reseptörler testosteronun bağlanarak kas gelişimini başlattığı yer olduğu için, ne kadar çok bu reseptörlerden olursa, o kadar çok kas gelişimi sağlanıyor. Ayrıca karnitin anabolik büyüme faktörü olan IGF-I aktivasyonunu artırıyor.

Doz: Kahvaltıyla beraber, antrenmandan önce, antrenmandan sonra ve uyumadan önce 1,5-3 gram arası karnitin alın.

Supplementler.com’dan Karnitin satın almak için tıklayın.

CLA

supps-gym-promo
Konjüge Linoleik Asit (CLA) sağlıklır bir yağdır ve efektif bir yağ yakıcı besin takviyesi olarak bilinir. CLA’nın yağ yakma yollarından biri de, yağ depolayıcı enzimler olan lipoprotein lipazı (LPL) engellemesidir. Yağ hücrelerinde bulunan LPL’nin görevi, kan dolaşımından yağ hücrelerini alarak vücut yağı olarak depolamaktır. LPL’nin önlenmesi demek, CLA’nın yağ depolanmasını engellemesi ve yağın yakıt olarak kullanılmasını teşvik etmesi anlamına gelir. Çok az insan CLA’nın aynı zamanda kas gelişimine katkı yaptığını fark eder. CLA, yakıt olarak kas proteini yerine yağ hücrelerinin kullanılmasını sağlayarak kas dokusunu korur. Vücudunuz sürekli olarak kas proteini yıktığı için ve yemek yediğinizde bu dokuları tekrar oluşturduğu için, daha az kas proteininin yakılması demek daha fazla kas gelişimi demektir. Esasen, birçok çalışma CLA’nın daha fazla yağ yakımı ve daha fazla kas gelişimi sağladığını göstermiştir.

Doz: Kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde toplam 3 gram CLA alın.

Supplementler.com’dan CLA satın almak için tıklayın.

 

YEŞİL ÇAY
Green-tea-extract

Evet, yeşil çayın yağ yakmadaki güçlü etkilerini biliyorsunuz. Bu etkinin sebebi yeşil çayın, kateşin (EGCG) olarak bilinen polifenol bileşiği aktifleştirmesidir. Yeşil çay, norepinefrini yıkan bir enzimin çalışmasını yavaşlatır. Norepinefrin de metabolizma hızını düzenlemede ve yağ yakmada görev alan bir nörotransmitter maddedir. Ancak yeşil çay aynı zamanda kas gelişimini de artırabilir.
Öncelikle yeşil çayın, yoğun bir antrenmandan sonra kasın iyileşme sürecini artırdığı bilinmektedir. Daha iyi kas iyileşmesi, daha iyi kas gelişimi anlamına gelir. Yeşil çay ayrıca eklem dokularının yenilenmesine yardımcı olur. Bu durum eklem ağrısı nedeniyle ağır antrenmanlarınızın sekteye uğramasını engeller. Bu durum uzun vadede kolaylıkla kas gelişimine olumlu etki yapacaktır. Yeşil çay ayrıca, katabolik bir hormon olan kortizol seviyesini düşürür. Kortizol testosteronla denge halindedir ve onu azaltmaya çalışır. Bu yüzden daha az kortizol seviyesi sayesinde, testosteronun anabolik etkileri artırılabilir.

Doz: Yemeklerden önce günde üç kere 500 mg. Yeşil çay eksteresi tüketin.

Vitaminler.com’dan yeşil çay ekstresi satın almak için tıklayın.
Hazırlayan: M&F Editörleri

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

0 Yorum

Yorum Bırak

Oturum Aç

Kayıt Ol

Şifremi sıfırla