Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıÜnlü CrossFit Fenomeninden Kadınlara Motivasyon Dolu Sözler!

Ünlü CrossFit Fenomeninden Kadınlara Motivasyon Dolu Sözler!

Hem havalı hem de sonuçları tatmin edici bir spor. Evet CrossFit’ten bahsediyoruz. Düşününce bile terletiyor ve kalp atışlarını hızlandırıyor.

Crossfit dendiğinde akla gelen eski spor salonlarında tebeşir tozları arasında bağırarak oksijen kapasitesini zorlayan sporcularla dolu bir an akılda canlanıyor.

Sizde de belki bu sporcularla aynı atmosferi solumak isteyen bir “süperkadın” geni vardır? Neden olmasın?

Ünlü CrossFit sporcusu Elisabeth Akinwale ile iletişim kurduğunuz an, bu genlerin farkına varmamanız imkansız.

Bilmeyenler için, CrossFit güç ve kondisyonu ön plana alan bir spor. İçerisinde bir çok disiplini bir arada barındırıyor ve her tür vücut fonksiyonunu ilerletmeyi amaçlıyor. Belki de tam aradığınız spor budur?

Elisabeth Akinwale’ye göre CrossFit göründüğü kadar korkutucu değil. Hatta CrossFit yapmıyorsanız bile antrenmanlardaki bazı hareketleri rutin olarak yapmanız gerektiğini söylüyor.

Hem antrenör, hem anne hem de bir şampiyon olarak Akinwale gerçekten “süperkadın” olmanın sınırlarını zorluyor.

Akinwale CrossFit’i ilk kez bir arkadaşının kardeşinden duyuyor. Yalnızca 6 aylık bir efor sonrası 2011’de CrossFit Games için seçiliyor ve 13. oluyor. Aslında herkes gibi bir çaylak olarak başlayan Akinwale, şanslı ve disiplinli olduğu için bir çok insandan daha hızlı yol katediyor.

“Bunu ben yapabildiysem bütün kadınlar, bütün anneler yapabilir. Bir fazlam olduğunu düşünmüyorum, yalnızca severek yaptığım bir sporda eğlenerek ilerliyorum.” diyor.

 CrossFit Yapmayı Denemekten Korkmayın!

Akinwale, tipik bir CrossFit sporcusunu “her konuda iyi olan, ultra fit insanlar” olarak tanımlıyor.

CrossFit ile ilgili: “Spor salonunda kendinizi kaybedip nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız kesinlikle doğru bir seçim” diyor.

Antrenmanların kendi seviyenize ve hedefinize göre değiştirilebilir olmasının güzelliğini de ekliyor.

Neden CrossFit?

Akinwale bu soruya şu şekilde cevap veriyor:

“Eliptik egzersizleri ve evde mat üzerinde yapılan egzersizlerin bir keyfi olmadığını düşünüyorum. Tabii ki bu tip şeyler zevkler ve renkler ile ilgilidir. Ben bir “atlet” olarak gelişebildiğim için CrossFit yapmaktan keyif alıyorum. İçimden gelen bu. Geniş bir egzersiz kütüphanesinde sürprizlerle dolu antrenmanlarda ter atmak benim için çok keyifli. Ayrıca CrossFit hem performansınıza hem de yapacağınız antrenmanlara limit koymuyor. Sayısız CrossFit antrenmanı yazılabilir, uygulanabilir. Sporda geliştirebileceğiniz her fonksiyonu geliştirmenizi sağlayan CrossFit ile gerçek bir canavar olabilirsiniz!”

Gelişimin takip edilebilirliğinin de önemli bir faktör olduğunu ekliyor. Geliştiğinizin farkındaysanız, bilimsel olarak uzun süreli hedeflere ulaşmanız kolaylaşıyor. Akinwale, bu özelliğe sahip olan CrossFit’i bu nedenle yaymaya çalışıyor.

CrossFit Sizi Şişirmeyecek!

Image result for akinwale crossfit

CrossFit yapınca her tarafından kas fışkıran bir vücuda sahip olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Aslında bu doğru değil. Gerçekten çok estetik bir fiziğe sahip olabilirsiniz. Önemli olan koyduğunuz hedefler ve bu hedeflere göre beslenmeniz.

Akinwale bu konuya da şu şekilde yaklaşıyor:

“CrossFit yapmanın kadınları şişireceği yalnızca bir efsanedir. Bu tip antrenmanlar kadınların özgüvenini arttırır ve vücutlarının neler yapabileceğini gözler önüne serer. Bu yüzden git ve bu spora bir şans ver.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!