Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıCristiano Ronaldo’nun Mükemmel Bir Vücut İçin Uyguladığı Antrenman ve Beslenme Sırlarını Açıklıyoruz!

Cristiano Ronaldo’nun Mükemmel Bir Vücut İçin Uyguladığı Antrenman ve Beslenme Sırlarını Açıklıyoruz!

Ronaldo, futbol tarihindeki atletik kapasitesi en yüksek, en güçlü ve en hızlı futbolculardan biri. Bu noktaya nasıl geldiği ise spor dünyasında çok konuşuluyor.

Günümüz futbolunda hızı, gücü, kondisyonu, tekniği ve disiplini en çok bilinen futbolcu tartışmasız ki  Cristiano Ronaldo’dur. Saha içerisinde yaptıklarıyla dudak uçuklatmasının yanı sıra, fiziğiyle de gündeme sık sık geliyor.

Ronaldo doğduğunda bu atletiklik seviyesinde değildi tabii ki. Manchester United takımına 2003’te geldiğinde zayıftı ve muhtemelen gördüğünüzde onun vücuduna sahip olmak istemezdiniz. Çok çalışıp, çabalayıp, disipliniyle şu anki Ronaldo’yu yarattı. Yani bu fiziğe, bu başarıya sahip olmak yıllar boyu süren disiplinle mümkün.

Peki, yıllar boyu bu disipline sahip olmayı göze aldınız diyelim. Napmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte Ronaldo ve fit olmanın sırları:

Ronaldo ve Antrenman Sırları

Related image

Ronaldo, ısınmanın önemini kavramış sporculardan. Kardiyo ve esneme hareketleri antrenman öncesi rutinine yıllardır dahil olmuş durumda.

“Yaptığınız her antrenmanda, kardiyovasküler bir egzersizle ısınmaya özen göstermelisiniz.” diyor. Spor salonundayken de aynı şekilde ısındığını söylüyor.

Spor salonundaki antrenmanlarında kardiyovasküler egzersizlerle ağırlık egzersizlerini birleştirmeyi seviyor. Hem güç hem de dayanıklılığı birlikte çalışan Ronaldo, row ve koşunun yanı sıra birçok direnç egzersizi de uyguluyor.

Sahadaki antrenmanlarda ise depar ve sahada daha efektif hareket edebilmeye yönelik kondisyon/koordinasyon çalışmaları yapıyor. “Sahada yaptıklarımızı spor salonunda da, açık havada da uygulayabilirsiniz.” diye belirtiyor.

Ronaldo’nun antrenmanlarına asla bir sınır konmuyor. Tesislerde en çok vakit geçiren sporculardan biri olarak, yapabildiği kadar egzersiz yapmayı seviyor.

“Bir karın antrenmanını istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Zaman yaratmak isterseniz yaratırsınız. Uyumadan önce, sabah kalkar kalkmaz veya başka bir zaman… Önemli olan egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeniz.” diye ekliyor.

Ronaldo ve Beslenme Sırları

Related image

Benzin koyamıyorsanız dünyanın en iyi arabasına binseniz de bir anlamı yok.

Ronaldo da, vücudunu bir araba gibi düşünerek benzin konusunda çok ciddi.

“İyi bir antrenman her zaman iyi bir diyetle kombine edilmeli. Ben yüksek proteinli diyet uyguluyorum, çünkü toparlanmaya ihtiyacım var. Ayrıca tam tahıllı karbonhidratlar, meyve ve sebzeler de sevdiğim besinler arasında. Şekerden mümkün mertebe uzak duruyorum.” diyor.

Kendi öğünlerinde balık, haşlanmış patates ve çırpılmış yumurtayı çok seviyor. Dışarda yerse genellikle kırmızı et ve salatayı tercih ediyor.

“Sık öğün tüketiyorum. Çünkü sık antrenman yapıyorum ve sık öğün tükettiğimde kendimi daha enerjik hissediyorum.” diye konuşan Ronaldo, “Su içmek de çok önemli. Yeterince su tükettiğinizden emin olun. Alkolden ise daima uzak durun ki en üst düzey performansınızı sergileyebilin.” diye ekliyor.

Ronaldo’nun Diğer Sırları

Image result for ronaldo mentally strong

Uykunun önemini sık sık vurgulayan Ronaldo, “Düzenli uyku antrenmanlardan en iyi verimi almanızı sağlar. Ben yatağa erken girerim ve erken kalkarım. Bu da rutinimi bozmamama yardımcı olan önemli etmenlerden. Uyku onarım sağlar, rahatlatır ve enerjinizi daha efektif kullanmanızı sağlar.” şeklinde konuşuyor.

Ronaldo fiziksel her aktivitenin, mental olarak da zorlukları olduğunu vurguluyor. “Vücudunuza zorlukları aşmayı öğrettiğiniz gibi, zihninize de öğretmelisiniz.” diyor.

Disiplin ve motivasyon da tam olarak kafada biten dinamikler oldukları için zihin gücünün çok önemli olduğunu dile getiriyor. Bir rutine bağlı olup, disipline girip bu disiplini sürekli olarak sağlamanın ancak güçlü bir zihinle mümkün olduğunu söylüyor.

“Benim için rahatlayacak bir zaman yok. Bu yüzden daima katı kurallarım var.” şeklinde konuşuyor.

Zamanı olduğunda rahatlamaya ve hedeflerine odaklanmaya fırsat bulduğunu söylüyor. Hedef koymanın bir sporcu için önemini vurguluyor.

Şöhretin avantajlarını kullanmak yerine hep daha iyi olmak için çabalamayı hayatının merkezine koymuş bir durumda olan Ronaldo, sporcu disiplininin yaşayan en iyi örneklerinden.

“Boş zamanlarımda rahatlarım, zihnimi boşaltmaya çalışırım ve sevdiklerimle vakit geçirmeye çalışırım. Ailem ve arkadaşlarımla zaman geçirmek performansımı her zaman olumlu etkilemiştir.” diyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!