Muscle & FitnessGenelCoronavirus ile Spor Salonunda Karşılaşma İhtimaliniz Nedir?

Coronavirus ile Spor Salonunda Karşılaşma İhtimaliniz Nedir?

Tüm dünyada fitness merkezleri, koronavirüse karşı koruma sağlamak için temizlik önlemlerini arttırmaya çalışıyor. Ülkemizde ise bugün itibariyle tüm spor salonları ile birlikte gösteri merkezi, konser salonu, lokanta, kafe, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, AVM ve içindeki lokantalar, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu ve SPA faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu. Her şeyden önemlisi bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Çocukların bağışıklık sistemi ve yaşlıların bağışıklığı özellikle desteklenmeyi hak ediyor.

Corona Salona Girer mi?

Peki şimdiye kadar yaptığınız egzersizler sırasında corona virüsü ile karşılaşmış olabilir misiniz? Doktorlar virüsün terden bulaşamayacağını ancak halter gibi oldukça temas edilen aletlerin sorun yaratabileceğini söylüyorlar.

Yoga sınıfında, burnunuz matın tam üzerindeyken bunları düşünmek istemeyebilirsiniz ama korona virüse karşı korunmak için yüzünüze bile dokunmayı bırakmışken, bir spor salonunda egzersiz yaptığınızda karşılaşabileceğiniz riskler nelerdir diye merak etmiş olabilirsiniz. Meraklarınızı adım adım giderelim.

Sık Kullanılan Ekipmanlara Dikkat Edin

Corona virüsünün yayılması, en korkusuz gym bağımlılarının bile halter kaldırırken stres olmasına sebep olabilir.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir tıp profesörü ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü direktörü Dr. David Thomas, bir spor salonunda veya sağlık birimlerinden virüs kapma ihtimalinizin dini ibadetlerde bulunurken kapma ihtimalinizden daha düşük olduğunu söylüyor. Bu duruma ibadetler arasında el sıkışmak ve insanlara daha yakın olma ihtimalinin sebep olduğunu düşünüyor.

Dr. Thomas, coronavirus vakalarının olduğu bir ülkede bulunuyorsanız spor salonları da dahil olmak üzere, bu duruma maruz kalabileceğiniz her türlü ortamlardan uzak durarak önlem almanız gerektiğini söylüyor.

Bilim adamları hala virüsün tam olarak nasıl yayıldığını öğrenmeye ve nasıl bulaştığı konusunda rehberlik etmeye çalışıyorlar. Bu çalışmalar sonucunda, corona vakaları üzerinde yapılan bir araştırmada, virüslerin metal, cam ve plastik üzerinde dokuz güne kadar kaldıklarını buldular.

Dr. Thomas genel olarak tutma yerleri ve kapı tokmağı gibi nesnelerin en çok dokunulduğu ve virüslerin bulunması için en olası yerler olduğunu söylüyor. Haliyle bu keşif, spor salonu malzemelerini tehlikeli kılıyor.

Spor Salonları Temizlik İşini Hızlandırıyorlar

The Yoga Journal’a konuşan yoga stüdyosu sahibi, Washington Eyaletindeki derse katılan birkaç corona hastasının öldüğünü söylüyor. Huzurlu yoga sınıflarımız da artık güvenli değil. Bölgedeki tüm bu yaşananların elbette katılım ve ticaret üzerinde doğrudan etkiye sahip.

Güçlü bir bağışıklık sistemi ile birlikte spor, corona virüsüne karşı en etkili savunma silahlarınızdan biri. Fakat kişisel bakımınız her şeyden önemli. O yüzden kalabalıklardan uzakta, evde kendi kendinize spor yapmaya bir şans vermenin tam zamanı.

Formda bir vücut için fitness makinelerine ihtiyacınız yok! Doğru hareketlerle ter döktüren bir antrenman programı için tıklayın.

Kendinizi korumak için neler yapabilirsiniz?

Evde de olsa kullandığınız spor aletlerini, matınızı ve ekipmanınızı silmeniz gerekir. Temizlik bezlerinizin doğru ve işe yarar olduklarından ve kullandığınız temizlik malzemesinin alkol içerdiklerinden emin olun.

Hastalık kontrol ve önleme merkezlerine göre, seyreltilmiş ev tipi çamaşır suyu çözeltileri ve 70’ten az alkol içeren alkol çözeltileri corona virüsüne karşı etkili olmabiliyor. Bu nedenle işinizi şansa bırakmayın. Her zaman olduğu gibi ellerinizi sık sık yıkamanız ve yüzünüze dokunmamanız öneriliyor ve tabi eğer hasta hissediyorsanız, evde kalmanız.

Corona virüsün tüm dünyayı etkisi aldığı şu günlerde, hastalıktan kaçınmanın en etkili yöntemi evden çıkmamak aslında. Sizin gibi spor tutkunlarının, evde de kaslarınızı şişirecek kadar etkili antrenmanlar yapabileceğinize eminiz.

Eğer nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, Yeni Başlayanlar İçin Evde Spor Programı yazımıza mutlaka göz atın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!