Muscle & FitnessCoronavirusBağışıklık Sisteminizi GüçlendirinCorona Virüsüne Karşı Bağışıklık Güçlendirme Tüyoları

Corona Virüsüne Karşı Bağışıklık Güçlendirme Tüyoları

Yazan Dyt. Elif Şahin

Ellerimizi günde 10 defa yıkıyoruz ve pek çoğumuz yüzüne dokunmama alışkanlığını edindi bile. Ancak Çin’den yayılan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü karşısında alabileceğiniz tek önlem hijyen değil. Bu virüse karşı alabileceğiniz en etkili önlemlerden biri de bağışıklığınızı güçlendirmektir.

Corona virüsünün bağışıklık sistemini kuvvetli olmayan bireyler için çok daha büyük bir tehlike olduğu biliniyor. Fakat bağışıklık sistemi sadece corono virüsüne karşı değil grip yapan tüm virüslere karşı bizim en etkili koruyucu kalkanımız. Vücudumuzun savaşçısı bağışıklık sistemi güçlendirme adına yapabileceğimiz ilk ve en önemli şey beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmektir.

“Corona Virüsü Nedir, Tedavisi Var mıdır?” öğrenmek için tıklayın!

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yolları

Sadece hasta olduğunuzda ya da hasta olmaya yakınken bağışıklık sistemine yapılan müdahaleler çoğu zaman yeterli olmayabiliyor. Dolayısıyla yol yakınken önlem almak ve bedenimize iyi bakmak şart. Peki vücudumuzun bağışıklık sistemimizi nasıl güçlü tutarız ve beslenme bu konuda bize neler sunabilir? Gelin birlikte bakalım…

Bağışıklık güçlendirici vitaminler ve gıda takviyeleri ile virüslere karşı koyun.

Bağışıklık sistemi birçok etmenden etkilenir. Uyku düzeni, stres seviyesi, yediğimiz besinler, kronik hastalıklar, kan değerleri gibi birçok faktör bağışıklık sistemimizde önemli yer tutar. Buradaki majör faktörlerden belki de en önemlisi beslenmedir.

Yediğin Kadar Güçlüsün

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılabilecek en önemli şeylerden biri tek tip beslenmeden uzak durmaktır. Yiyeceklerimizin çoğu birden fazla besin öğesi içerir; ancak hiçbiri hepsini içermez. Dolayısıyla tek çeşit beslenme şekli, birçok önemli besin öğesinden mahrum kalmak anlamına gelir. Bu yüzden güçlü bir immün sistem ve kaliteli bir besin örüntüsü için süt, et grubu, sebze, meyve, tahıllar, yağ ve yağlı tohumlar günlük beslenmemizde dengeli bir şekilde yer almalıdır.

Tabi ki çeşitli beslenirken porsiyon kontrolünü de unutmamak gerekir. Yapılan birçok bilimsel çalışmada kilolu bireylerin ya da obezlerin immün sistemlerinin daha zayıf olduğu, fazla yağ dokusunun immün sistemi olumsuz etkilediği ve inflamasyona yol açtığı görülmüştür. Bu noktada güne kahvaltı ile başlamak oldukça önemli. Sağlam bir kahvaltı ile vücudun dirençli ve zinde olmasını sağlayabilirsiniz.

Antioksidan Zengini Besinlerle Bağışıklığınızı Güçlendirin

Bağışıklık sistemi güçlendirme söz konusu olduğunda en önemli yardımcılarınızdan birisi de antioksidanlardır. Antioksidanlar, doğal bağışıklık güçlendirici olup bir savaş halinde vücudumuzu layığıyla savunan askerlerdir. Bu askerler arasında en önemlileri selenyum, likopen, C ve E vitamini ile beta-karotendir. Antioksidanları içeren besinleri günlük beslenmeniz içerisinde yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Limon, portakal, çilek, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu ve ahudududa bol miktarda C vitamini bulunur. Domates, greyfurt ve karpuz likopenden; ayçiçek yağı, zeytinyağı, fındık, badem, soya, ceviz ve fıstık türleri ise E vitamini yönünden zengindir. 

En bilinen antioksidanlardan birisi de C vitamini vücutta depolanmaz. Bu yüzden sürekli depoyu doldurmamız gerekir. İyi C vitamini kaynakları arasında bulunan yeşil biber, maydanoz ve turunçgillerden birkaçını her gün tüketmekte fayda vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hakkında detaylı bilgi için Bağışıklık Arttırıcı Besinler ile Kışa Hazırlanın! yazımıza göz atabilirsiniz.

Su İçmenin Önemini Unutmayın

Bağışıklık sistemi ve beyin gelişimi için vücudunuzu Omega-3 yönünden zengin yiyeceklerle de beslenmemiz gerekir. Omega-3’ler antiinflamatuar (iltihap azaltıcı) etkiye sahiptir. Ayrıca viral, bakteriyel, paraziter enfeksiyonlarda mikropların direncini zayıflatarak hastalıklardan korurlar. Omega-3 zengini besinler balıklar, keten tohumu, ceviz, badem ve fındıktır.

Kaliteli, dengeli ve yeterli beslenme dışında, gribal enfeksiyonlardan korumanın ya da hastalığı hızlıca atlatmanın diğer bir yolu ise bol sıvı tüketimidir. Günde en az 2-2.5 litre su tüketerek vücudunuzu koruma altına alabileceğinizi unutmayın.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 8 tavsiyemiz daha var, tıklayın!

elif şahin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!