Muscle & FitnessSağlıkCorona Virüsü Nedir, Tedavisi Var mıdır?

Corona Virüsü Nedir, Tedavisi Var mıdır?

Çin’den yayılan Corona virüsünün belirtileri nelerdir, bir kişiden diğerine nasıl bulaşır ve hangi noktada bir doktora görünmelisiniz? sorularının cevabını yapılan araştırmalar ışığında cevaplıyoruz!

Çin’de Salgın Hastalığa Neden Olan Corona Virüsü Nedir?

Daha önce hiç karşılaşılmayan yeni bir virüs türü olan Corona virüsü hayvanlardan insana bulaşan bir virüstür. Çin’de corona virüsüne yakalananların çoğu, Çin’in merkezindeki Huanan deniz ürünleri toptancı pazarında çalışan insanlardı. Bu pazar alanında canlı ve yeni kesilmiş hayvanlar satılıyordu ve virüse yakalananların bir bölümü de bu pazardan alışveriş yapanlardı. Yeni ve rahatsız edici virüsler genellikle hayvan konakçılardan kaynaklanır. Bu duruma diğer örnekler Ebola ve grip virüsleridir.

Başka Corona Virüsü Çeşitleri Var mıdır?

bağışıklık güçlendirici vitamin ve takviyeleri satın alın.

Şiddetli akut solunum sendromu (Sars) ve Orta Doğu solunum sendromu (Mers), hayvanlar konakçılardan gelen corona virüsü çeşitleridir. Mers’in Arap develerinden insanlara bulaştığına inanılsa da, her iki corona virüsü çeşidi için de orijinal konaklar muhtemelen yarasalardı.

2002 yılında, Sars kontrolsüz bir şekilde neredeyse 37 ülkeye yayıldı, küresel bir paniğe neden oldu, 8.000’den fazla insanı enfekte etti ve 750’den fazla insan öldü. Mers insandan insana daha zor geçiyor gibi gözüküyor.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü zatürreye neden olur. Hastalananlarda aşağıda listelenen corono virüsü belirtileri görülür;

1.Öksürük,

2. Ateş,

3. Nefes almada güçlük,

4. Ağır vakalarda organ yetmezliği görülebilir.

Corona Virüsünün Tedavisi Var mıdır?

neden-surekli-hastayim

Bu virüs zatürreye neden olduğundan, antibiyotiklerin hiçbir faydası yoktur. Grip hastalığına karşı geliştirilen antiviral ilaçlar da tedavi sürecini başlatmaz. Corono virüsü semptomları gösteren insanlar hastaneye kaldırıldıklarında, akciğerleri, diğer organları ve sıvı seviyeleri için destek alırlar. Corona virüsü yüzünden hastalananların iyileşme süreci, bağışıklık sistemlerinin gücüne bağlı olarak değişecektir. Corona virüsü kaparak ölenlerin zayıf bağışıklık sistemine sahip oldukları gözlenmiştir.

Virüs Bir Kişiden Diğerine Bulaşır mı?

İnsandan insana bulaşma, Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından doğrulanan bir durumdur. 30 Ocak itibariyle, Çin’deki ölü sayısı 170’tir ve 7.500’den fazla enfeksiyon vakası doğrulanmıştır. Geçen hafta, teyit edilen enfeksiyon sayısı üç kattan fazla artmış ve başta Pekin, Şanghay, Chongqing ve Tianjin olmak üzere 13 ilde vakalar tespit edilmiştir. Virüsün anakara Çin dışında, Hong Kong, Makao, Tayvan ve Japonya, Nepal, Singapur, Güney Kore, Tayland, ABD ve Vietnam’a da yayıldığı doğrulanmıştır. İngiltere’de bir ailenin iki üyesi 160’tan fazla teste sokulduktan sonra corona virüsü tanısı doğrulandı. Hafif semptomları olan kişiler tespit edilememiş olabileceğinden, virüse yakalanan gerçek sayı çok daha yüksek olabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları tarafından yapılan modellemeye göre, 100.000’den vaka olabileceği ve belirsizlik aralığının 30.000- 200.000 arasında olduğu belirtilmiştir.

Öksürüyorsanız Şüphelenmeli misiniz?

Yakın zamanda Çin’e gitmediyseniz veya virüs bulaşmış biriyle temasa geçmediyseniz öksürük veya soğuk algınlığı semptomlarını normal  yollarla giderebilirsiniz. NHS, devamlı olmadığı sürece göğüs ağrısı, nefes almada zorluk veya kendini iyi hissetmeme belirtilerinin corona virüsü anlamına gelmediğini açıklamıştır (1).

Corona Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Corona virüsü taşıdığını bilmeyen bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında virüs yayılabilir. El yıkamak ve kişisel temizlik ilk savunma hattıdır. Ama önce bu virüsün nasıl bulaştığını öğrenmek için gelin daha yakından inceleyelim!

Corona Virüsü Nasıl Yayılır?

Corona virüsü salgını yeni bir hastalıktır ve bilim insanları hala kişiden kişiye nasıl yayıldığını değerlendirmektedir ancak benzer virüsler öksürük ve hapşırma damlacıkları yoluyla yayılma eğilimindedir. Bu yüzden corona virüsünün de bu şekilde yayılması yüksek bir olasılık olarak görülüyor.

Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, tükürük veya mukus damlacıkları bırakır. Bu damlacıklar çevredeki insanlara yapışabilir, doğrudan yüzüne temas edebilir veya el ile transfer edilebilir. Enfeksiyona neden olabilen bu durumlar önlenmelidir. Grip virüsü için oluşturulan tıbbi kılavuzlar, enfekte olmuş bir kişinin hapşırma veya öksürmesi durumlarında;

  • Kişinin 2 metre yakınındaki tüm alana virüs yayılır
  • Virüsün hayatta kalma süresi saatler veya aylar olabilir.

Corona Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmalısınız?

Virüsler otobüs veya tren koltukları veya okul sıraları gibi yüzeylere yapışan damlacıklar yoluyla da yayılabilir. Bununla birlikte, bunun ana bir iletim yolu olup olmadığı, virüslerin bu yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalacağına bağlıdır (2).

• Ellerinizi yıkayın: Ellerinizi temiz tutmalısınız. Akan suyla iyice ıslatarak sabun ile sık sık yıkayın. Elinizin tersi de dahil olmak üzere parmak aralarınızı ve tırnaklarınızın içini iyice yıkayın ve en az 20 saniye bu işlemi sürdürün. Durularken havlu yerine peçeteyi tercih edin. El havlusu ortaksa sık sık yıkayın.

• Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda, ağzınızı ve burnunuzu bir peçeteyle örtün, ardından peçeteyi çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. Eliniz yerine dirseğinizin iç kısmına öksürün veya hapşırın.

• Yüz maskeleri sıvı damlacıklarını bloke ettikleri için bir miktar koruma sağlar. Bununla birlikte, maskenin malzemesinden geçebilen daha küçük parçacıklarını engellemezler. Ayrıca maskeyi doğru şekilde takmak oldukça önemlidir. Eğer maskenizi yüzünüze doğru bir şekilde oturtarak takamazsanız, maskenizin içi çeşitli bakterilerle dolar. Düzgün bir şekilde temizlenmedikleri sürece bu maskeler sizin için bir koruyucu olmaktan çok tehlike arz eder.

• Ateşiniz, öksürüğünüz ve solunum güçlüğünüz varsa zaman kaybetmeden tıbbi yardım alın ve seyahat geçmişinizi sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla paylaşın.

• Corona virüsünden etkilenen bölgelerdeki canlı pazarlarından alışveriş yapmaktan ve bu hayvanlara temas eden yüzeylere temas etmekten kaçının.

• Etkilenen bir bölgedeyseniz çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünler yemekten kaçının ve pişmemiş yiyeceklerle teması önlemek için çiğ et, süt veya hayvansal ürünleri çıplak elle tutmamaya çalışın. Yiyeceklerinizi iyice pişirin.

• Son iki hafta içinde Çin’in etkilenen bir bölgesinden döndüyseniz, 14 gün boyunca başkalarıyla temastan kaçının. Bu işe, okula veya halka açık alanlara gitmemek anlamına gelir. Sağlık hizmetleri ile telefon ile iletişime geçerek, onların verdiği yönlendirme doğrultusunda destek alın.

• Corona virüsünün bulunduğu bir bölgeden döndüyseniz ve ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya nefes alma zorluğu yaşıyorsanız, bir doktor tarafından tavsiye verilmeden evinizden çıkmayın, sağlık hizmetlerini arayarak gerekli yönlendirme doğrultusunda yardım alın.

Corona Virüsü Konusunda Panik Yapmalı mıyız?

neden-surekli-hastayim

Hayır. Virüsün Çin dışına yayılması endişe vericidir ancak beklenmedik bir durum değildir. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgını uluslararası acil sağlık durumu olarak ilan etme olasılığını artıran bir faktördür. Acil durumun ilanında kilit meseleler şunlardır,

1. Corona virüsü insandan insana ne kadar bulaşıcı?

2. Kaç kişi ciddi şekilde hastalandı?

3. Kaç kişi virüs dolayısıyla öldü?

Genellikle kolayca yayılan virüsler daha hafif etkilere sahiptir. Son gelişmelere göre corona virüsü yaşlı insanlara en sert şekilde vuruyor gibi görünmektedir, çocuklarda çok daha az sayıda vaka vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!